Komasácia alebo zakrytie zločinov štátu?

Bratislava 24. decembra 2019 (HSP/Foto: KR HaZZ Trenčín)

 

Je tridsať rokov po štátnom prevrate v roku 1989 a štát do dnešnej doby nechce napraviť majetkové krivdy spáchané na malých vlastníkoch pôdy, spôsobené štátom pred rokom 1989. Jedna nespravodlivá novela strieda druhú

Ilustračné foto

Slovenskí politici sa tvária, že uvedené problémy neexistujú a štát nechce efektívne a rýchlo naprávať zločiny minulosti v duchu spravodlivosti. Pôvodných vlastníkov počas socializmu kedysi komunisti vyhnali z ich poli, lúk a lesov a dodnes skoro nikto zo slovenských politikov parlamente tieto vlastnícke práva nechce majiteľom priznať.

Čo na to dnešní slovenskí politici? Len dva príklady za všetkých politikov: Kiska úspešne obchoduje s pozemkami a Bugár úspešne nakupuje. Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 20. decembra novelu zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov (o sceľovaní parciel) vetovala a vrátila zákon do NR SR, pričom vyhlásila, že „sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by naň predovšetkým malí a strední farmári,“ v čom má prekvapivo pravdu.

Jej vyjadrené pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva nevylučujú úplne potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov ale podľa jej názoru má byť reforma riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy.

Už tridsať rokov je v SR reálne obmedzovanie vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov a špekulantov. Opäť je v SR neštandardný legislatívny proces, ktorý predchádzal prijatiu novely v NR SR. Tu  nejde len o malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú ale najmä o vlastníkov pôdy. Škandálny zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR 27. novembra. Za prijatie novely hlasovali Smer, SNS, Most. Dobre si to voliči zapamätajte. Hlasovanie si môžete pozrieť tu.

Politikom a štátu akosi nevadí, že  ignoruje vlastníkov pôdy v pripravovaných pozemkových úpravách, ktoré sa dostávajú na stôl parlamentnej politiky. Štát, ktorý si doteraz nesplnil svoje ústavné povinnosti voči zákonitým vlastníkom pôdy, a ktorý zanedbával spravodlivé reštitučné konania alebo čiastkové pozemkové úpravy, ZRPS či ROEP (obzvlášť tento digitálny zločin so vznešeným názvom si zasluhuje od politikov pozornosť).

Predseda NR SR Danko (SNS) pre TASR povedal, že ak prezidentka vetuje niektorý zákon, zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu. Dankovi asi nevadí že  štát nenapravil krivdy spáchané na vlastníkoch pôdy a lesov na Slovensku ani mu nevadí, že štát nechránil pôdu a lesy pred špekulatívnymi obchodmi.

Danko do programu schôdze chce  zaradiť všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze. To, že štát naďalej porušuje práva malých a stredných vlastníkov pôdy, ktoré im garantuje článok 20 Ústavy SR už predsedu parlamentu netrápi a ani jeho koaličných partnerov z Mostu či Smeru.

Krivdy predchádzajúceho a ponovembrového režimu naprávať nechce ani KDH, SAS, PS/Spolu a očakávať niečo od strany Za ľudí, na čele s obchodníkom s pozemkami Kiskom, hraničí  už s cynizmom. Štát už dávnejšie  jednoznačne zlyhal tým, že scelené parcely nevrátil do rúk pôvodných vlastníkov v pôvodnom stave ale urobil s nich bezvýznamných spoluvlastníkov podielov. Do neba volajúca nespravodlivosť v demokracii a v právnom štáte.

Kataster, ktorý mal byt už dávno vysporiadaný s týmito majetkovými zločinmi z minulosti, dodnes spolupracuje so štátom pri posväcovaní socialistických a demokratických lúpeží (napr. pozemky nakupované politikmi pod Tatrami a na južnom Slovensku).

Politici a poslanci mlčia, a tí politici, ktorí sú namočení do aktuálnej novely, len vytvárajú ilúziu pozitívneho riešenia, ktoré prospeje len obchodným mega špekulantom a uškodí drobným majiteľom. V podstate sa  štátne orgány roky smejú do očí malým majiteľom pôdy a popri tom pracujú pre zahraničné a domáce oligarchické skupiny.

Slovenskí politici a poslanci v NR SR sa tvária, že na Slovensku, nie sú tu reálne  poškodení vlastníci pôdy a lesov, ktorí sa nemôžu dostať k svojim pozemkom, pričom títo občania SR sú často staršími a pôvodnými vlastníkmi alebo právoplatnými dedičmi pôdy. Je tu otázka, kde slovenskí malí a drobní majitelia pôdy, ktorí sú aj voličmi, berú po rokoch toľkú  trpezlivosť a nádej, keď postupy štátnych orgánov za celé roky sú  ničím iným, len diskrimináciou majiteľov pôdy pri uplatňovaní ich vlastných ústavných práv podľa článku 20 Ústavy?

Pri tejto zlodejskej novele už ide najmä o dedičské právo, ktoré ústava SR zaručuje alebo o nepremlčateľné vlastnícke právo. Na jednej strane štát spolu s politikmi zlyhal (cielene) pri kontrole postupov štátnych orgánov pri náprave krívd, ktoré vznikli v minulom totalitnom režime ako aj v reštitučných konaniach,  pri ZRPS, ako aj pri ROEP pozemkových úpravách. Na druhej strane sú drobní a malí vlastníci, ktorí sa desiatky rokov nemôžu dostať k svojim pozemkom a štátne orgány im žiaľ nielenže nepomáhajú ale skôr prekážajú. Legislatívne zmeny za posledných tridsať rokov  sú bezprávím, ktoré plodí ďalšie bezprávie.

SR ako štát, majiteľov pôdy roky právne ignoroval v prospech ponovembrových špekulantov, pričom  aj dnes sa v pripravovaných pozemkových úpravách, v ktorých sa opäť pracuje s vlastníctvom občanov, ignorujú vlastníci a ich pôda. Bude to opäť v prospech špekulantov.

Ak opäť nebude rešpektovaná elementárna spravodlivosť ešte pred ich spustením pozemkových úprav, kde budú napravené socialistické a postsocialistické krivdy a chyby, ktoré štát doteraz svojím konaním spôsobil počas konania ponovembrových pozemkových úprav, tak sa SR nemá právo označovať za právny štát.  V súčasnosti prijatý zákon o pozemkových úpravách nápravu krívd spáchaných v čase totalitného režimu ako aj krívd po roku 1989 vôbec nerieši! Politici a poslanci NR SR ako ste mohli hlasovať za takúto novelu, podľa ktorej vraj chcete sceľovať pozemky aj na tých miestach, kde pôvodní vlastníci opäť nezostali vlastníkmi pretože doteraz im pôdu štát spravodlivo nevrátil?

Politické strany pred voľbami žiaľ mlčia a nezaujímajú sa reálne zločiny minulosti, ktoré sa navrhovanými pozemkovými úpravami definitívne zakryjú.  Politici, ktorí chcú byť skutočne za ľudí, musia presadzovať spravodlivosť a nie svojimi krokmi okrádať vlastných voličov. Navrhované reformy by neboli bezprávím, ak by účastníkmi konania boli sami vlastníci, ktorí o majetok prišli legislatívnymi krokmi štátu v minulosti, kde sa ich parcely stali spolupodieľníckym zrnkom v mori scelených pozemkov komunistickým režimom.

Druhým problémom sú rozhodovacie právomoci, ktoré si opäť totalitne uzurpuje štát v konaní, ktoré sám vymyslel a legalizoval, pričom práva vlastníkov sú obmedzené tým, že im štát stále po desaťročiach dlhuje to, čo im právom spravodlivo patrí: pôda.

Pozemkové úpravy vždy majú vychádzať z písomnej časti katastra, a teda ak právoplatní vlastníci prišli na základe bezprávia o pôvodné pozemky alebo o ich časti v minulosti, či už nezákonným spôsobom, násilným odobratím, vysťahovaním (zo strany totalitného štátu), alebo zanedbaním povinností zo strany štátu, tak je povinnosťou štátu návrat k spravodlivému právnemu stavu.

Navrhovatelia zákona a ich navrhované pozemkové úpravy (sceľovanie) nevrátia stav spravodlivosti ani nenapravia škody spôsobené štátom po roku 1989.  Čaputová vrátila naspäť do parlamentu túto nespravodlivú novelu. Totiž nespravodlivosť, ktorú spôsobil štát, musí štát sám ex offo bezodkladne a urýchlene napraviť na svoje náklady. Občianske združenia a poškodení občania – vlastníci pôdy,  poukazujú na skutočnosť, že v niektorých katastrálnych územiach SR, kde pôvodní vlastníci desiatky rokov bojujú za prinavrátenie pôdy, prostredníctvom štátu prednostne nadobúdajú pôdu a pozemky nečestní ľudia, ktorí v týchto katastrálnych územiach nikdy nežili ani ich predkovia.

Poslanci a politici, je vašou úlohou, aby štát zločiny spôsobené konaním štátnych úradov či už cez pozemkové úpravy, ROEP, alebo reštitúcie alebo ZRPS, najprv napravil a zaviedol spravodlivý právny stav. Je tu totiž nepremlčateľné vlastnícke právo právoplatných majiteľov pôdy a pozemkov, ktoré nesmie byť premlčiavané nespravodlivými zákonmi, ktoré dokonca časovo a nedemokraticky obmedzujú vlastníkov v uplatnení si týchto nescudziteľných práv.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Dáta ukazujú, kde v Česku sa nakazilo koronavírusom najviac ľudí

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-/Petr David Josek)   Najnovšie dáta z Českej republiky ukazujú, že najviac ľudí sa koronavírusom za posledné obdobie nakazilo na pracovisku a v domácnosti Naopak hromadné a spoločenské akcie sa podieľajú na celkovej nákaze len veľmi málo, rovnako ako športové podujatia a stredné a vysoké školy.…

Plošné testovanie bude náročné aj pre spracovanie osobných údajov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván, Erika Ďurčová,Jozef Poliak)   Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR považuje plošné testovanie za logisticky náročné, a to najmä z pohľadu spracúvania osobných údajov, správneho ustanovenia právneho základu pre ich spracúvanie a zaistenia všetkých povinností s ohľadom na ich bezpečnosť. Zdôrazňuje, že pri…

Poslanci zvolili Blanára za podpredsedu parlamentu

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Juraj Blanár (Smer-SD) sa stal podpredsedom Národnej rady (NR) SR, vo funkcii vystrieda Petra Pellegriniho (nezaradený). Poslanci Blanára zvolili v stredajšom tajnom hlasovaní Hlasovalo zaňho 89 poslancov zo 130 prítomných poslancov. Blanára na post navrhol Smer-SD, pozíciu si nárokoval na základe výsledkov parlamentných…

Kolíková:Je zbytočné hovoriť o právnych riešeniach,kým nemáme dáta od odborníkov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pre prijatie opatrení a následné právne úpravy je potrebné mať najprv informácie z pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s možným nariadením povinnej izolácie pri nepodstúpení plošného testovania a tiež…

Stoltenberg dúfa, že USA zostanú aj po voľbách oddané NATO

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v stredu nádej, že Spojené štáty americké zostanú oddané Severoatlantickej aliancii bez ohľadu na to, kto vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby. V "čoraz nepredvídateľnejšom svete" to bude v najlepšom záujme Ameriky, povedal počas videokonferencie s novinármi, na ktorej…

Bardejov sa pripravuje na pilotné testovanie, Košický kraj už testuje

0 icon

Bardejov 21. októbra 2020 (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Mesto Bardejov sa intenzívne pripravuje na trojdňové pilotné testovanie na COVID-19. Ako informoval hovorca bardejovskej radnice Štefan Hij, mesto od utorka intenzívne pracovalo na príprave testovania a väčšinu požiadaviek sa podarilo zabezpečiť. Otvorené však podľa neho stále ostávajú niektoré otázky „Medzi nimi je…

Aktuálna situácia v Náhornom Karabachu. Úrady oznámili ostreľovanie mesta Martakertu

0 icon

Stepanakert 21. októbra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Štátna služba pre výnimočné situácie neuznanej republiky Arcach oznámila, že v stredu ráno ostreľovali mesto Martakert. "V noci na 21. októbra režim zastavenia paľby relatívne dodržiavali vo všetkých obciach, ale na úsvite sa Martakert aj s okolitými dedinami stal znovu cieľom útoku. Včera v…

Zmena 13. dôchodku zlepší stabilitu financovania dôchodkov približne o 300 mil. eur ročne

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Parlamentom schválená zmena 13. dôchodku zlepší podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) stabilitu vo financovaní dôchodkov približne o 300 mil. eur ročne Ako v tlačovej správe konštatuje rada, v posledných dvoch rokoch totiž prišlo k výraznému narušeniu finančnej stability budúcich dôchodkov a slovenský dôchodkový…

Mikulec pripustil, že Slovensko môže čakať aj lockdown

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Slovensko môže čakať aj lockdown, teda úplné zatvorenie obchodov či zákaz vychádzania. Po zasadnutí vlády to dnes povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Aktuálna pandemická situácia je podľa neho vážna a preto sa pandemická komisia na svojom dnešnom zasadnutí bude zaoberať ťažkými otázkami…

Viacerým štátnym tajomníkom chýbajú bezpečnostné previerky

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Osobitný kontrolný výbor Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) na dnešnom zasadnutí prerokoval viaceré správy a informácie o činnosti úradu za posledné obdobie. Medzi nimi napríklad medzinárodné aktivity, správu o vykonaných bezpečnostných previerkach alebo o stave ochrany osobných…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

ČTK/TASR: Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider. Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod…

Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7

0 icon

Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak…

Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie

0 icon

Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy…

Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu

0 icon

Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com…

Ako môžete preniesť kontakty, aplikácie a dáta zo starého smartfónu do nového?

0 icon

Kúpa nového zariadenia je pre väčšinu z nás radostnou chvíľou. Po rozbalení smartfónu a „prvom zoznámení sa“, je však potrebné zo starého zariadenia preniesť všetky kontakty, aplikácie a podobne do nového. Ako je však možné čo najefektívnejšie zrealizovať všetok presun dát z jedného smartfónu do druhého? Nižšie sme si pre…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA