Komasácia alebo zakrytie zločinov štátu?

Bratislava 24. decembra 2019 (HSP/Foto: KR HaZZ Trenčín)

 

Je tridsať rokov po štátnom prevrate v roku 1989 a štát do dnešnej doby nechce napraviť majetkové krivdy spáchané na malých vlastníkoch pôdy, spôsobené štátom pred rokom 1989. Jedna nespravodlivá novela strieda druhú

Ilustračné foto

Slovenskí politici sa tvária, že uvedené problémy neexistujú a štát nechce efektívne a rýchlo naprávať zločiny minulosti v duchu spravodlivosti. Pôvodných vlastníkov počas socializmu kedysi komunisti vyhnali z ich poli, lúk a lesov a dodnes skoro nikto zo slovenských politikov parlamente tieto vlastnícke práva nechce majiteľom priznať.

Čo na to dnešní slovenskí politici? Len dva príklady za všetkých politikov: Kiska úspešne obchoduje s pozemkami a Bugár úspešne nakupuje. Zuzana Čaputová, ktorá v piatok 20. decembra novelu zákona Slovenskej národnej rady č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov (o sceľovaní parciel) vetovala a vrátila zákon do NR SR, pričom vyhlásila, že „sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by naň predovšetkým malí a strední farmári,“ v čom má prekvapivo pravdu.

Jej vyjadrené pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva nevylučujú úplne potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov ale podľa jej názoru má byť reforma riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy.

Už tridsať rokov je v SR reálne obmedzovanie vlastníkov sceľovaných pozemkov v prospech nájomcov a špekulantov. Opäť je v SR neštandardný legislatívny proces, ktorý predchádzal prijatiu novely v NR SR. Tu  nejde len o malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú ale najmä o vlastníkov pôdy. Škandálny zákon, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, prijala NR SR 27. novembra. Za prijatie novely hlasovali Smer, SNS, Most. Dobre si to voliči zapamätajte. Hlasovanie si môžete pozrieť tu.

Politikom a štátu akosi nevadí, že  ignoruje vlastníkov pôdy v pripravovaných pozemkových úpravách, ktoré sa dostávajú na stôl parlamentnej politiky. Štát, ktorý si doteraz nesplnil svoje ústavné povinnosti voči zákonitým vlastníkom pôdy, a ktorý zanedbával spravodlivé reštitučné konania alebo čiastkové pozemkové úpravy, ZRPS či ROEP (obzvlášť tento digitálny zločin so vznešeným názvom si zasluhuje od politikov pozornosť).

Predseda NR SR Danko (SNS) pre TASR povedal, že ak prezidentka vetuje niektorý zákon, zvolá v januári ďalšiu schôdzu parlamentu. Dankovi asi nevadí že  štát nenapravil krivdy spáchané na vlastníkoch pôdy a lesov na Slovensku ani mu nevadí, že štát nechránil pôdu a lesy pred špekulatívnymi obchodmi.

Danko do programu schôdze chce  zaradiť všetky body, ktoré boli presunuté z predchádzajúcej riadnej schôdze. To, že štát naďalej porušuje práva malých a stredných vlastníkov pôdy, ktoré im garantuje článok 20 Ústavy SR už predsedu parlamentu netrápi a ani jeho koaličných partnerov z Mostu či Smeru.

Krivdy predchádzajúceho a ponovembrového režimu naprávať nechce ani KDH, SAS, PS/Spolu a očakávať niečo od strany Za ľudí, na čele s obchodníkom s pozemkami Kiskom, hraničí  už s cynizmom. Štát už dávnejšie  jednoznačne zlyhal tým, že scelené parcely nevrátil do rúk pôvodných vlastníkov v pôvodnom stave ale urobil s nich bezvýznamných spoluvlastníkov podielov. Do neba volajúca nespravodlivosť v demokracii a v právnom štáte.

Kataster, ktorý mal byt už dávno vysporiadaný s týmito majetkovými zločinmi z minulosti, dodnes spolupracuje so štátom pri posväcovaní socialistických a demokratických lúpeží (napr. pozemky nakupované politikmi pod Tatrami a na južnom Slovensku).

Politici a poslanci mlčia, a tí politici, ktorí sú namočení do aktuálnej novely, len vytvárajú ilúziu pozitívneho riešenia, ktoré prospeje len obchodným mega špekulantom a uškodí drobným majiteľom. V podstate sa  štátne orgány roky smejú do očí malým majiteľom pôdy a popri tom pracujú pre zahraničné a domáce oligarchické skupiny.

Slovenskí politici a poslanci v NR SR sa tvária, že na Slovensku, nie sú tu reálne  poškodení vlastníci pôdy a lesov, ktorí sa nemôžu dostať k svojim pozemkom, pričom títo občania SR sú často staršími a pôvodnými vlastníkmi alebo právoplatnými dedičmi pôdy. Je tu otázka, kde slovenskí malí a drobní majitelia pôdy, ktorí sú aj voličmi, berú po rokoch toľkú  trpezlivosť a nádej, keď postupy štátnych orgánov za celé roky sú  ničím iným, len diskrimináciou majiteľov pôdy pri uplatňovaní ich vlastných ústavných práv podľa článku 20 Ústavy?

Pri tejto zlodejskej novele už ide najmä o dedičské právo, ktoré ústava SR zaručuje alebo o nepremlčateľné vlastnícke právo. Na jednej strane štát spolu s politikmi zlyhal (cielene) pri kontrole postupov štátnych orgánov pri náprave krívd, ktoré vznikli v minulom totalitnom režime ako aj v reštitučných konaniach,  pri ZRPS, ako aj pri ROEP pozemkových úpravách. Na druhej strane sú drobní a malí vlastníci, ktorí sa desiatky rokov nemôžu dostať k svojim pozemkom a štátne orgány im žiaľ nielenže nepomáhajú ale skôr prekážajú. Legislatívne zmeny za posledných tridsať rokov  sú bezprávím, ktoré plodí ďalšie bezprávie.

SR ako štát, majiteľov pôdy roky právne ignoroval v prospech ponovembrových špekulantov, pričom  aj dnes sa v pripravovaných pozemkových úpravách, v ktorých sa opäť pracuje s vlastníctvom občanov, ignorujú vlastníci a ich pôda. Bude to opäť v prospech špekulantov.

Ak opäť nebude rešpektovaná elementárna spravodlivosť ešte pred ich spustením pozemkových úprav, kde budú napravené socialistické a postsocialistické krivdy a chyby, ktoré štát doteraz svojím konaním spôsobil počas konania ponovembrových pozemkových úprav, tak sa SR nemá právo označovať za právny štát.  V súčasnosti prijatý zákon o pozemkových úpravách nápravu krívd spáchaných v čase totalitného režimu ako aj krívd po roku 1989 vôbec nerieši! Politici a poslanci NR SR ako ste mohli hlasovať za takúto novelu, podľa ktorej vraj chcete sceľovať pozemky aj na tých miestach, kde pôvodní vlastníci opäť nezostali vlastníkmi pretože doteraz im pôdu štát spravodlivo nevrátil?

Politické strany pred voľbami žiaľ mlčia a nezaujímajú sa reálne zločiny minulosti, ktoré sa navrhovanými pozemkovými úpravami definitívne zakryjú.  Politici, ktorí chcú byť skutočne za ľudí, musia presadzovať spravodlivosť a nie svojimi krokmi okrádať vlastných voličov. Navrhované reformy by neboli bezprávím, ak by účastníkmi konania boli sami vlastníci, ktorí o majetok prišli legislatívnymi krokmi štátu v minulosti, kde sa ich parcely stali spolupodieľníckym zrnkom v mori scelených pozemkov komunistickým režimom.

Druhým problémom sú rozhodovacie právomoci, ktoré si opäť totalitne uzurpuje štát v konaní, ktoré sám vymyslel a legalizoval, pričom práva vlastníkov sú obmedzené tým, že im štát stále po desaťročiach dlhuje to, čo im právom spravodlivo patrí: pôda.

Pozemkové úpravy vždy majú vychádzať z písomnej časti katastra, a teda ak právoplatní vlastníci prišli na základe bezprávia o pôvodné pozemky alebo o ich časti v minulosti, či už nezákonným spôsobom, násilným odobratím, vysťahovaním (zo strany totalitného štátu), alebo zanedbaním povinností zo strany štátu, tak je povinnosťou štátu návrat k spravodlivému právnemu stavu.

Navrhovatelia zákona a ich navrhované pozemkové úpravy (sceľovanie) nevrátia stav spravodlivosti ani nenapravia škody spôsobené štátom po roku 1989.  Čaputová vrátila naspäť do parlamentu túto nespravodlivú novelu. Totiž nespravodlivosť, ktorú spôsobil štát, musí štát sám ex offo bezodkladne a urýchlene napraviť na svoje náklady. Občianske združenia a poškodení občania – vlastníci pôdy,  poukazujú na skutočnosť, že v niektorých katastrálnych územiach SR, kde pôvodní vlastníci desiatky rokov bojujú za prinavrátenie pôdy, prostredníctvom štátu prednostne nadobúdajú pôdu a pozemky nečestní ľudia, ktorí v týchto katastrálnych územiach nikdy nežili ani ich predkovia.

Poslanci a politici, je vašou úlohou, aby štát zločiny spôsobené konaním štátnych úradov či už cez pozemkové úpravy, ROEP, alebo reštitúcie alebo ZRPS, najprv napravil a zaviedol spravodlivý právny stav. Je tu totiž nepremlčateľné vlastnícke právo právoplatných majiteľov pôdy a pozemkov, ktoré nesmie byť premlčiavané nespravodlivými zákonmi, ktoré dokonca časovo a nedemokraticky obmedzujú vlastníkov v uplatnení si týchto nescudziteľných práv.

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Fico vyzval Pellegriniho stranu na okamžité začatie rokovaní o spolupráci: Pokiaľ sa bude Hlas viac orientovať na spoluprácu s liberálnymi stranami, zabudnime na silnú a stabilnú sociálno-demokratickú vládu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/Jana Birošová)   Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent "Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej…

Tehotná rakúska operná speváčka odmietla očkovanie, prišla o prácu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Určite veľa Rakúšanov ešte nazabudlo na to ako ich vláda spočiatku veľakrát sľubovala, že očkovanie proti korone je a bude nepovinné. Medzičasom sa to ale zmenilo – a vláda si už na to „nespomína“! Naopak, jej tlak na občanov, ktorí sa nechcú…

Francúzsko bije na poplach: Európa musí dosiahnuť väčšiu autonómiu a obranu po incidente s Austráliou

0 icon

Paríž 18. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Francois Mori)   Európa sa musí snažiť zlepšiť svoju strategickú autonómiu a obranu po incidente s Austráliou, uviedol Clément Beaune, štátny tajomník na francúzskom ministerstve zahraničných vecí "Austrálska vláda sa nesmie schovávať za chrbát Washingtonu alebo Londýna. Prijali rozhodnutie ako suverénny štát a Amerika…

USA plánujú urýchliť deportácie Haiťanov, ktorí sa zhromaždili v Texase

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Spojené štáty v nasledujúcich troch dňoch zvýšia počet deportačných letov s cieľom vyhostiť z krajiny tisíce Haiťanov, ktorí sa utáborili pod mostom v malom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. V sobotu to oznámilo americké ministerstvo…

Veľké čistky? Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Panel amerických odborníkov prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu

0 icon

Washington 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Tibor Rosta/MTI via AP)   Panel amerických odborníkov, ktorý dáva odporúčania vláde, prevažnou väčšinou odmietol plán na masové očkovanie treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu v prípade všetkých obyvateľov USA vo veku nad 16 rokov. Členovia panelu uviedli, že nemajú dostatok údajov o bezpečnosti dodatočnej dávky…

Po 40 rokoch sa prebúdza sopka La Cumbre Vieja na kanárskom ostrove La Palma

0 icon

Madrid 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Sopka La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma, ktorý je súčasťou Kanárskych ostrov, po 40 rokoch ožíva a je preto pod dohľadom vulkanológov. V sobotu sopku monitorovali aj pomocou lietadla a dronov vybavených infračervenými kamerami. Informoval o tom web Europapress.es Od minulej…

Systém treba nastaviť tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania, tvrdí Kolíková. Vytvorí sa ďalšia “nezávislá” inštitúcia?

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   V záujme obnovy dôvery v právny štát sa musíme pozrieť na systém ako taký. Riešením je nastavenie systému tak, aby sa inštitúcie nedostali do konfliktu v rámci trestného konania. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) v…

Polícia v Melbourne zadržala vyše 200 účastníkov protestu proti lockdownu

0 icon

Melbourne 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - James Ross/AAP Image via AP)   Polícia v austrálskom meste Melbourne zadržala v sobotu 235 účastníkov protestu proti prísnym obmedzeniam prijatým vládou v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 Ako informovala agentúra AFP, pri zásahu bolo zranených desať policajtov, pričom šiestich z nich museli hospitalizovať…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali