Klus vo svojom komentári pre Hospodárske noviny konštatuje, že ako sa zdá, Európska únia má aspoň nateraz to najhoršie v prípade Covid-19 za sebou. Posledné správy, ktoré hovoria o rekordných prírastkoch nakazených vo svete, ale nie sú priaznivé.
“Aj u nás čísla v posledných dňoch poskočili, no zatiaľ netreba šíriť paniku. Dôležitý je vždy trend. Nemali by sme prepadať skepse, ba ani rušiť avizované uvoľňovanie cestovných obmedzení. Stačí na to ísť s rozvahou a veľkou dávkou zodpovednosti,” píše Klus a dodáva, že členské štáty EÚ našli spôsob, ako od júla spustiť postupné a koordinované otváranie vonkajších hraníc Únie voči takzvaným tretím krajinám.
Dodáva, že výber štátov, ktorých občania nás po novom môžu navštíviť bez obmedzení, bude závisieť od toho, či daná krajina zvláda pandémiu aspoň tak dobre ako, ju priemerne zvládame my v EÚ, a nie od toho, aké sú naše zahraničnopolitické priority.
Prvá verzia zoznamu zahŕňa 14+1 tzv. bezpečných tretích krajín. Tento zoznam bude neskôr ešte prehodnotení, a to na základe vývoja situácie. Klus ale dodáva, že netreba zabúdať na to, že je to nezáväzné odporúčanie a členské štáty majú právo rozhodnúť sa, pre koho napokon otvoria hranice.
“Slovensko na rozdiel od štátov, ktoré do veľkej miery žijú z cestovného ruchu, od začiatku vyzýva na opatrnosť. Našou prioritou zostáva jednak ochrana zdravia občanov, ale aj obnovenie schengenského priestoru a odstránenie kontrol na jeho vnútorných hraniciach. To však pôjde, len ak budeme všetci zodpovední. V prípade otvárania úniových dverí zvyšku sveta požadujeme jediné – možnosť kedykoľvek zatiahnuť ručnú brzdu, ak by sa situácia ďalej zhoršovala. Ešte totiž nenastal čas otvoriť brány Európy úplne dokorán. Nesmieme hazardovať s tým najcennejším, čo máme,” dodáva na záver svojho komentára.
Neskôr v príspevku na sociálnej sieti doplnil, že niektoré krajiny už zareagovali na nezáväzné odporúčanie EÚ a napríklad Česi sa rozhodli skrátiť zoznam bezpečných tretích krajín takmer o polovicu, na 8 krajín. Nemci pre zmenu umožnia vstup cestujúcim iba z 10 štátov a nateraz zo zoznamu vylúčili Alžírsko, Maroko, Rwandu a Srbsko.
Pozícia Slovenska je podľa Klusa nasledovná: “Slovensko od začiatku vyzýva na opatrnosť. Prioritou zostáva ochrana zdravia občanov. Jedno je isté – rozhodnutie bude prijaté u nás doma a podľa toho, ako situáciu vyhodnotia naši epidemiológovia. Verím, že sa tak stane čo najskôr a na základe toho potom my na rezorte diplomacie upravíme príslušné cestovné odporúčanie.”
Dodal, že sa čaká aj na rozhodnutie konzília o vzťahu k vnútorným hraniciam, a teda napríklad aj o prípadnom otváraní sa smerom k Taliansku, Španielsku, Holandsku či ďalším krajinám.
“Hneď ako bude v tejto veci čokoľvek nové, určite budem informovať a pripojím aj užitočné odporúčania pred cestou do zahraničia,” uviedol v závere štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.
Tatiana Stará