Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus v utorok (28. 7.) počas pracovnej návštevy Rakúskej republiky. Išlo o jeho prvé bilaterálne rokovania s rakúskymi partnermi, ktorými nadviazal na výbornú spoluprácu počas pandémie koronavírusu, najmä pri koordinácii pomoci Slovákom pracujúcim v Rakúsku.
Vo Viedni sa stretol a rokoval so spolkovou ministerkou pre európske záležitosti a ústavu Rakúska Karoline Edtstadler, so šéfkou európskej sekcie Úradu spolkového kancelára Barbarou Kaudel-Jensen, ako aj s predsedom európskeho výboru rakúskeho parlamentu Reinholdom Lopatkom.
Hlavnými témami trojice bilaterálnych rozhovorov štátneho tajomníka MZVEZ SR Klusa s rakúskymi partnermi boli možnosti ďalšieho rozvoja regionálnej spolupráce v rámci Slavkovského formátu (S3), no najmä aktuálne otázky európskej agendy a ekonomických výziev, ktoré so sebou priniesla koronakríza.
V reakcii na výsledky minulotýždňového mimoriadneho rokovania Európskej rady, počas ktorého lídri Únie našli zhodu na Viacročnom finančnom rámci EÚ na roky 2021-2027 a pláne obnovy, známom ako Nástroj EÚ pre budúce generácie, partneri ocenili rýchle dosiahnutie dohody na úrovni všetkých členských štátov.
“Je to veľmi dobrý signál pre občanov Únie, že aj v zložitých časoch sa vieme dohodnúť a konať. Slovensko od začiatku presadzovalo silnú úlohu tradičných politík, a preto som rád, že politika súdržnosti a spoločná poľnohospodárska politika si udržali pevný podiel na dlhodobom rozpočte,” uviedol štátny tajomník Klus.
V súvislosti s otázkou rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu vyjadrili partneri podporu európskej perspektíve tohto regiónu a vyzvali na intenzívnejšiu spoluprácu s jednotlivými krajinami.
“Nie je to tak dávno, keď sme boli my v situácii „čakateľov“. Je našou povinnosťou pomôcť týmto krajinám v dosiahnutí európskeho cieľa a byť im oporou tak, ako boli iní kedysi oporou pre Slovensko,” vyhlásil Klus a dodal, že ak Európska únia nebude prítomná v tomto regióne, nahradia ju iní aktéri.
V rámci diskusie rezonoval aj aktuálny stav opatrení v Slovensku a Rakúsku v súvislosti so šírením nákazy koronavírusom a otázka otvárania hraníc smerom k tzv. tretím krajinám. Obe strany vyzvali na obozretnosť a pripravenosť zavádzať nové opatrenia, keďže vývoj situácie naznačuje, že sa Európa nevyhne druhej vlne pandémie.