Klus tento týždeň na sociálnej sieti publikoval príspevok, v ktorom uviedol, že asi každý už niekedy nechtiac uveril dezinformácií. “Nie vždy máme čas všetko si overovať a do hĺbky skúmať, čo je pravda a čo je lož. Od vypuknutia pandémie sa na nás valia hromady správ a je čoraz ťažšie rozlíšiť, ktoré sú užitočné a ktoré nám naopak škodia.”
Štátny tajomník rezortu diplomacie upriamil pozornosť na aktivity Policajného zboru, ktorý v rámci projektu „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ vyvrátili od začiatku marca viac ako 65 hoaxov o koronavíruse.
“O niektorých nezmysloch ste možno počuli aj vy: Vraj štát utajuje počty nových prípadov a nakazených; vraj sa v tichosti pripravovala totálna izolácia Bratislavy a koronavírus ako biologickú zbraň prevážali nákladným vlakom. Alebo, že EÚ ani NATO vraj nepomáhajú členským štátom v boji s pandémiou a Rómovia dostali od štátu zadarmo viac ako dve tony potravín. Neverte tomu. Nič z toho nie je pravda!” Tvrdí Klus pričom medzi hoaxy zaraďuje aj kritiku EÚ, že nedostatočne a pomaly pomáha európskym štátom, ktorú vyslovilo viacero politických komentátorov.
Martin Klus z liberálnej SaS tiež píše že všetky takéto články či statusy na sociálnych sieťach boli zámerne napísané tak, aby vyvolali hnev či nenávisť v spoločnosti “A takýchto rozhádaných nás potom ľahšie odklonili od nášho prozápadného smerovania a podkopali našu dôvery k vláde a inštitúciám. To im nesmieme dovoliť.”
Klusova stranícka kolegyňa – europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová nedávno informovala o tom, že v EP sa pripravujú konkrétne opatrenia na únijnej úrovni v boji s konšpirátormi. Tvrdí, že sloboda médií by mala vytvárať bezpečné prostredie pre skutočných (investigatívnych) novinárov a nie pre trollov a konšpirátorov. „Novinári, ktorí nám prinášajú dôveryhodné informácie, si zaslúžia byť chránení pri hľadaní pravdy.“
Podľa jej názoru, s konšpirátormi, ktorí sa vydávajú za novinárov, a pritom zahlcujú internet dezinformáciami, hoaxami a hate speech, sa musíme vedieť vysporiadať. Ako príklad uviedla Rudolfa Vaského a Martina Daňa.
„Dezinformačné weby nie sú spoľahlivé zdroje informácii. Pre naše deti musíme dostať kritické myslenie do škôl a našim rodičom musíme trpezlivo vysvetľovať rozdiel medzi konšpiráciou a faktom,“ poznamenala Lucia Ďuriš Nicholsonová bez toho, aby menovala konkrétne podľa nej neseriózne médiá.
Dodala, že bez jasnej a jednotnej definície žurnalistiky je veľmi ťažké rozlišovať medzi ozajstnými novinármi a trollmi platenými za úmyselné šírenie paniky a klamstva.
„Debata o jasnej definícii je preto nevyhnutná na efektívny boj proti hoaxom, ktoré pre našu spoločnosť predstavujú veľkú hrozbu,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová (viac v článku).
Jaroslav Zajac