umelá inteligencia

NAŽIVO

Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jeho podporovatelia a americká vláda označili obvinenia voči jeho osobe za vykonštruované.

08:36

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

08:18

Vo veku 116 rokov zomrela brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisovala duchovnému životu.

07:56

Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na prístavné mesto Odesa na juhu Ukrajiny. Oznámil to gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper.

07:42

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť svojich detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

07:41

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou. Povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas svojej návštevy tejto karibskej krajiny, ktorú označil za „sľubného partnera“. Očakáva sa, že Rusko v nej otvorí svoje prvé veľvyslanectvo, hoci Lavrov nepriblížil, kedy by sa tak malo stať. 

07:40

Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, hornú komoru parlamentu KDR, aby bývalému prezidentovi Josephovi Kabilovi odobral imunitu a vydal ho na trestné stíhanie. Kabila je v KDR obviňovaný z pomoci ozbrojenej povstaleckej skupine Hnutie 23. marca.

07:39

Americký prezident Donald Trump pohrozil na svojej platforme Truth Social žalobou renomovanému denníku New York Times za údajne nepravdivé informovanie o jeho právnom spore s mediálnou skupinou Paramount. Tvrdí, že zvažuje podanie žaloby za nezákonné konanie zo strany novín.

07:21

Stovkám hasičov sa po 11 dňoch podarilo úplne uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska. Oznámil to poľský premiér Donald Tusk.

07:08

USA a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách, uviedol novinár agentúry Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje.

06:56

V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

06:45

Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom. Pre denník Financial Times to uviedla vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

06:44

Islamistami vedená vláda v Sýrii prisľúbila „ochrániť všetky zložky“ sýrskej spoločnosti vrátane drúzskej menšiny. Tento sľub je reakciou vlády na sektárske násilnosti medzi drúzmi a ozbrojencami lojálnymi vláde, ktoré si vyžiadali životy asi 40 ľudí. Tieto násilnosti vypukli po tom, ako sa medzi ľuďmi rozšírila zvuková nahrávka pripisovaná drúzskemu občanovi a považovaná za rúhanie.

06:43

Estónskym ozbrojeným silám bolo na leteckej základni Ämari odovzdaných šesť amerických salvových raketometov HIMARS. Táto pobaltská krajina tak výrazne posilnila svoju schopnosť podnikať útoky na dlhé vzdialenosti.

06:42

India na viac ako tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov. Najnovšie opatrenie zaviedlo Naí Dillí v čase narastajúceho napätia medzi jadrovými mocnosťami po nedávnom útoku ozbrojencov na skupinu turistov v spornom regióne Kašmír.

06:41

Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov. Informovala o tom bieloruská tlačová agentúra BelTA, podľa ktorej by sa amnestia mohla vzťahovať na približne 7630 osôb. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že politickí väzni nebudú prepustení.

06:40

Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Včera 20:23

Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády Olafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.

Včera 20:21

Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.

Včera 19:50

Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.

Včera 19:14

Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.

Včera 19:13
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Kissinger a súčasná situácia vzhľadom na vývoj umelej inteligencie a ukrajinskú krízu

Kissinger nedávno uverejnil niekoľko úvah o vývoji svetovej politiky v posledných desaťročiach, v ktorých sa zmieňuje o návrate konfliktov z 20. storočia, ktoré prináša vývoj nových zbraní a strategických scenárov sprostredkovaných umelou inteligenciou. Kissinger sa zmienil aj o situácii na Ukrajine a o rovnováhe medzi Spojenými štátmi, Ruskom a Čínou, píše Giancarlo Elia Valori pre Modern Diplomacy

umelá inteligencia
Ilustračné foto
❚❚
.

Kissinger uviedol, že okamžitá komunikácia a technologická revolúcia spoločne dodali nový význam a naliehavosť dvom zásadným otázkam, ktoré musia lídri riešiť:

1) čo je podstatné pre národnú bezpečnosť?

2) čo je nevyhnutné pre mierové medzinárodné spolužitie?

.

Hoci existovalo množstvo impérií, ašpirácie na svetový poriadok boli obmedzené geografiou a technológiou na konkrétne regióny. Platilo to aj pre rímske a čínske impérium, ktoré zahŕňali širokú škálu spoločností a kultúr. Išlo o regionálne poriadky, ktoré sa spoluvytvárali ako svetové poriadky.

Od 16. storočia rozvoj technológií, medicíny a hospodárskej a politickej organizácie rozšíril schopnosť Európy premietať svoju moc a vládne systémy do celého sveta. Od polovice 17. storočia bol vestfálsky systém založený na rešpektovaní suverenity a medzinárodného práva. Neskôr sa tento systém zakorenil v celom svete a po skončení tradičného kolonializmu viedol k vzniku štátov, ktoré – zväčša formálne opustené bývalými materskými krajinami – trvali na určovaní pravidiel zavedeného svetového poriadku a dokonca sa im vzpierali – prinajmenšom krajiny, ktoré sa skutočne zbavili imperialistickej nadvlády, ako napríklad Čínska ľudová republika, Kórejská ľudovodemokratická republika atď.

Od konca druhej svetovej vojny žije ľudstvo v krehkej rovnováhe medzi relatívnou bezpečnosťou a legitímnosťou. V žiadnom predchádzajúcom historickom období by dôsledky chyby v tejto rovnováhe neboli tak závažné alebo katastrofálne. Súčasná doba zaviedla takú mieru deštruktívnosti, ktorá potenciálne umožňuje ľudstvu samodeštrukciu. Pokročilé systémy vzájomného ničenia neboli zamerané na snahu o konečné víťazstvo, ale skôr na zabránenie útoku iných.

To je dôvod, prečo sa krátko po japonskej jadrovej tragédii v roku 1945 začalo nevypočítateľné nasadenie jadrových zbraní, ktoré nebolo obmedzené následkami a bolo založené na istote bezpečnostných systémov.

Počas sedemdesiatich šiestich rokov (1946 – 2022) síce rástla sila, zložitosť a presnosť moderných zbraní, ale žiadna krajina nebola presvedčená, aby ich skutočne použila, a to ani v konflikte s nejadrovými krajinami. Spojené štáty americké aj Sovietsky zväz, ktoré akceptovali porážku v rukách nejadrových krajín bez toho, aby sa uchýlili k vlastným najničivejším zbraniam: ako v prípade kórejskej vojny, Vietnamu, Afganistanu (v tomto prípade Sovieti aj Američania).

.

Do dnešného dňa takéto jadrové dilemy nezmizli, ale naopak, zmenili sa, keďže viac štátov vyvinulo dokonalejšie zbrane ako “jadrovú bombu” a v podstate bipolárne rozdelenie ničivých schopností z bývalej studenej vojny nahradili veľmi technicky vyspelé možnosti.

Kybernetické zbrane a aplikácie umelej inteligencie (napríklad autonómne zbraňové systémy) výrazne komplikujú súčasné nebezpečné vojnové vyhliadky. Na rozdiel od jadrových zbraní sú kybernetické zbrane a umelá inteligencia všadeprítomné, ich vývoj je relatívne lacný a ľahko sa používajú.

Kybernetické zbrane spájajú schopnosť masívneho úderu so schopnosťou zahmlievať atribúciu útokov, čo je rozhodujúce, keď útočník už nie je presným odkazom, ale stáva sa “kvízom”.

Ako sme často zdôrazňovali, umelá inteligencia môže tiež prekonať potrebu ľudskej obsluhy a umožniť zbraniam, aby sa spustili na základe vlastných výpočtov a ich schopnosti vybrať si ciele s takmer absolútnou presnosťou a správnosťou.

Keďže prah ich použitia je taký nízky a ich ničivá schopnosť taká veľká, použitie takýchto zbraní – alebo dokonca len ich hrozba – môže zmeniť krízu na vojnu alebo premeniť obmedzenú vojnu na jadrovú vojnu v dôsledku neúmyselnej alebo nekontrolovateľnej eskalácie. Zjednodušene povedané, už nebude potrebné zhodiť “bombu” ako prvú, pretože by sa degradovala na odvetnú zbraň proti možným a nie istým nepriateľom. Naopak, s pomocou umelej inteligencie by sa tretie strany mohli postarať o to, aby sa prvý kybernetický útok pripísal tým, ktorí nikdy neútočili.

.

Vplyv tejto technológie spôsobuje, že jej použitie je kataklizma, čím sa jej použitie obmedzuje natoľko, že sa stáva nezvládnuteľným.

Žiadna diplomacia zatiaľ nevymyslela spôsob, ako explicitne pohroziť jeho použitím bez rizika očakávanej reakcie. Až tak, že samity o kontrole zbrojenia akoby boli zahrané týmito nekontrolovateľnými novinkami, počnúc neoznačenými útokmi dronov a končiac kybernetickými útokmi z hlbín siete.

Technologický vývoj v súčasnosti sprevádza politická transformácia. Dnes sme svedkami obnovenia rivality medzi veľmocami, ktorú umocňuje šírenie a pokrok prekvapujúcich technológií. Keď sa začiatkom 70. rokov 20. storočia Čínska ľudová republika z iniciatívy Čou En-laja vydala na cestu opätovného vstupu do medzinárodného diplomatického systému a koncom tohto desaťročia vďaka Deng Siao-pchingovi na cestu úplného návratu na medzinárodnú scénu, jej ľudský a hospodársky potenciál bol obrovský, ale jej technológie a skutočná moc boli pomerne obmedzené.

Medzitým rastúci hospodársky a strategický potenciál Číny prinútil Spojené štáty americké konfrontovať – prvýkrát v histórii geopolitickému konkurentovi, ktorého zdroje sú potenciálne porovnateľné s ich vlastnými.

Každá strana sa považuje za jednotku, ale iným spôsobom. Spojené štáty americké konajú na základe predpokladu, že ich hodnoty sú univerzálne platné a nakoniec budú prijaté všade. Čínska ľudová republika naopak očakáva, že jedinečnosť jej ultramilitantnej civilizácie a impozantný hospodársky skok vpred inšpirujú ostatné krajiny, aby ju napodobnili, aby sa vymanili z imperialistickej nadvlády a prejavili rešpekt voči čínskym prioritám.

Tak americký misionársky impulz “zjavného osudu”, ako aj čínsky zmysel pre veľkosť a kultúrnu výnimočnosť – Číny ako takej, vrátane Taiwanu – znamenajú istý druh vzájomnej podriadenosti – strachu. Vzhľadom na charakter ich ekonomík a špičkových technológií každá z krajín ovplyvňuje to, čo druhá krajina doteraz považovala za svoje kľúčové záujmy.

Zdá sa, že v 21. storočí sa Čína pustila do plnenia medzinárodnej úlohy, na ktorú sa považuje za oprávnenú na základe svojich tisícročných úspechov. Na druhej strane Spojené štáty americké podnikajú kroky na projektovanie moci, cieľov a diplomacie vo svete s cieľom zachovať globálnu rovnováhu, ktorá sa vytvorila na základe ich povojnových skúseností, a reagujú na hmatateľné a imaginárne výzvy voči tomuto svetovému poriadku.

Pre vedenie oboch strán sa tieto bezpečnostné požiadavky zdajú byť samozrejmé. Podporujú ich aj ich občania. Bezpečnosť je však len časťou širokého obrazu. Základnou otázkou pre existenciu planéty je, či sa obaja giganti dokážu naučiť spojiť nevyhnutnú strategickú rivalitu s koncepciou a praxou spolužitia.

Rusko – na rozdiel od Spojených štátov amerických a Číny – nemá trhovú silu, demografický vplyv a diverzifikovanú priemyselnú základňu.

Rusko, ktoré sa rozprestiera v jedenástich časových pásmach a má málo prirodzených obranných hraníc, koná podľa vlastných geografických a historických požiadaviek. Ruská zahraničná politika predstavuje mystický patriotizmus v štýle imperiálneho práva tretieho Ríma, pričom pretrvávajúce vnímanie neistoty v podstate vyplýva z dlhodobej zraniteľnosti krajiny voči invázii cez roviny východnej Európy.

.

Jej vodcovia od Petra Veľkého až po Stalina – ktorý, mimochodom, ani nebol Rus, ale cítil sa ním v internacionalistickom duchu, ktorý viedol k vytvoreniu ZSSR 30. decembra 1922 – sa po stáročia snažili izolovať rozsiahle územie Ruska bezpečnostným pásom, ktorý bol zavedený okolo jeho roztrúsených hraníc. Dnes nám Kissinger hovorí, že tá istá priorita sa opäť prejavuje v útoku na Ukrajinu – a my dodávame, že málokto to chápe a mnohí iní sa tvária, že to nechápu.

Vzájomný vplyv týchto spoločností sa formoval na základe ich strategických hodnotení, ktoré vychádzajú z ich histórie. Ukrajinský konflikt je toho príkladom. Po rozpustení Varšavskej zmluvy a premene jej členských štátov (Bulharsko, Československo, Nemecká demokratická republika, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko) na “západné” krajiny sa celé územie – od bezpečnostnej línie vytvorenej v strednej Európe až po štátnu hranicu Ruska – otvorilo novému strategickému dizajnu. Stabilita závisela od toho, že Varšavská zmluva ako taká – najmä po Konferencii o bezpečnosti a spolupráci v Európe, ktorá sa konala v Helsinkách v roku 1975 – rozptýlila tradičné obavy Európy z ruskej nadvlády (v tom čase vlastne sovietskej nadvlády) a upokojila tradičné obavy Ruska z ofenzív Západu – od Švédov cez Napoleona až po Hitlera. Preto strategická geografia Ukrajiny stelesňuje tieto obavy, ktoré sa opäť objavujú v Rusku. Ak by Ukrajina vstúpila do NATO, bezpečnostná línia medzi Ruskom a Západom by sa dostala do vzdialenosti len niečo vyše 500 kilometrov od Moskvy, čím by sa vlastne odstránil tradičný nárazník, ktorý zachránil Rusko, keď sa ho v predchádzajúcich storočiach pokúšali obsadiť Švédsko, Francúzsko a Nemecko.

Ak by sa bezpečnostná hranica vytvorila na západnej strane Ukrajiny, ruské sily by boli na dosah Budapešti a Varšavy. Invázia na Ukrajinu vo februári 2022 je hrubým porušením uvedeného medzinárodného práva, a teda do veľkej miery dôsledkom neúspešného alebo inak nedostatočne uskutočneného strategického dialógu. Skúsenosť dvoch jadrových subjektov, ktoré sa navzájom vojensky konfrontujú – hoci sa neuchýlili k svojim ničivým zbraniam -, zdôrazňuje naliehavosť základného problému, keďže Ukrajina je len nástrojom Západu. Dario Fo raz povedal, že Čína je výmyslom Albánska, aby zastrašilo Sovietsky zväz. Môžeme povedať, že Ukrajina je v súčasnosti výmyslom Západu na zastrašenie Ruska – a to nie je vtip. Vynález, za ktorý Ukrajinci a Rusi platia svojou krvou.

Preto sa nakoniec obnoví trojuholníkový vzťah medzi Spojenými štátmi americkými, Čínskou ľudovou republikou a Ruskou federáciou, aj keď Rusko bude oslabené demonštráciou zamýšľaných vojenských obmedzení na Ukrajine, všeobecným odmietnutím jeho správania a rozsahom a vplyvom sankcií voči nemu. Ponechá si však jadrové a kybernetické kapacity pre scenáre súdneho dňa.

Vo vzťahu USA a Číny je naopak hlavolamom, či sa dve odlišné koncepcie národnej veľkosti môžu naučiť mierovo koexistovať vedľa seba a ako. V prípade Ruska je výzvou to, či krajina dokáže zosúladiť svoju predstavu o sebe samej so sebaurčením a bezpečnosťou krajín, ktoré dlho nazývala svojím “blízkym zahraničím” (najmä stredná Ázia a východná Európa), a to skôr ako súčasť medzinárodného systému než prostredníctvom dominancie.

.

V súčasnosti sa zdá byť možné, že poriadok založený na univerzálnych pravidlách, akokoľvek hodnotný vo svojej koncepcii, bude v praxi na neurčitý čas nahradený aspoň čiastočne oddeleným svetom. Takéto rozdelenie podporuje hľadanie sfér vplyvu na jeho okrajoch. Ako budú v takom prípade môcť krajiny, ktoré sa nedohodnú na globálnych pravidlách správania, fungovať v rámci dohodnutého rovnovážneho dizajnu? Premôže snaha o dominanciu analýzu koexistencie?

Vo svete čoraz hrozivejších technológií, ktoré môžu ľudskú civilizáciu buď pozdvihnúť, alebo zlikvidovať, neexistuje definitívne riešenie súperenia medzi veľmocami, a už vôbec nie vojenské. Nespútané technologické preteky, ospravedlňované zahraničnopolitickou ideológiou, v ktorej je každá strana presvedčená o zlom úmysle tej druhej, hrozia vytvorením katastrofického cyklu vzájomného podozrievania, podobného tomu, ktorý vyvolal prvú svetovú vojnu, ale s neporovnateľne väčšími dôsledkami.

Všetky strany sú preto teraz povinné prehodnotiť svoje prvé zásady medzinárodného správania a dať ich do súvisu s možnosťami spolužitia. Pre vedúcich predstaviteľov spoločností pôsobiacich v oblasti špičkových technológií je morálnou a strategickou povinnosťou viesť – v rámci svojich krajín, ako aj s potenciálnymi protivníkmi – neustálu diskusiu o dôsledkoch technológií a o tom, ako by sa mohli obmedziť ich vojenské aplikácie.

Táto téma je príliš dôležitá na to, aby sa zanedbávala až do vzniku krízy. Dialógy o kontrole zbrojenia, ktoré pomohli zmierniť a ukázať zdržanlivosť v jadrovom veku, ako aj výskum na vysokej úrovni o dôsledkoch nových technológií by mohli podnietiť úvahy a podporiť návyky vzájomnej strategickej zdržanlivosti.

Iróniou súčasného sveta je, že jedna z jeho chvál – revolučná explózia technológií – sa objavila tak rýchlo a s takým optimizmom, že prerástla svoje nebezpečenstvá a na pochopenie jej možností sa vynaložilo nedostatočné systematické úsilie.

.

Technológovia vyvíjajú úžasné zariadenia, ale mali málo príležitostí skúmať a hodnotiť ich komparatívne dôsledky v historickom rámci. Ako som poukázal v predchádzajúcom článku, politickí lídri príliš často nemajú dostatočné pochopenie pre strategické a filozofické dôsledky strojov a algoritmov, ktoré majú k dispozícii. Technologická revolúcia zároveň narúša ľudské vedomie a vnímanie povahy reality. Posledná veľká transformácia – osvietenstvo – nahradila vek viery opakovateľnými experimentmi a logickými dedukciami. Teraz ju vytláča závislosť od algoritmov, ktoré fungujú opačným smerom a ponúkajú výsledky pri hľadaní vysvetlenia. Skúmanie týchto nových hraníc si bude vyžadovať značné úsilie zo strany národných lídrov, aby sa zmenšili a v ideálnom prípade preklenuli rozdiely medzi svetom technológií, politiky, histórie a filozofie.

Vedúci predstavitelia súčasných veľmocí nemusia hneď vypracovať podrobnú víziu, ako vyriešiť tu opísané dilemy. Kissinger však upozorňuje, že musia mať jasno v tom, čomu sa treba vyhnúť a čo nemožno tolerovať. Múdri musia predvídať výzvy skôr, ako sa prejavia ako krízy. Chýba morálna a strategická vízia, súčasná doba je bezbrehá. Rozsah našej budúcnosti sa stále vzpiera pochopeniu ani nie tak toho, čo sa stane, ale toho, čo sa už stalo.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

„Sociálne neziskovky“ Hlasu: Starostlivosť o seniorov alebo kšeft za milióny?

Hlas-SD robil veľké problémy pri schvaľovaní zákona na reguláciu mimovládnych organizácií. Mohlo by to byť aj preto, že našiel spôsob,…

01. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tréning šedých buniek. Vyskúšajte, či túto úlohu zvládnete

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Matematické hádanky sú skvelým spôsobom nielen na upevnenie vedomostí. Týmto spôsobom si precvičíte myseľ…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Môžete si kúpiť stavebnicu, z ktorej si vytvoríte vlastnú mačku

Každý, kto má mačku, vie, že jedna nikdy nestačí. Preto je možnosť kúpiť si stavebnicu. Ľudia sa chcú so všetkými…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Osobnostný test: Čo uvidíte ako prvé? Tento obrázok odhalí, či ste lojálny alebo optimista

Osobnostný test: Čo uvidíte ako prvé? Tento obrázok odhalí, či ste lojálny alebo optimista Testy osobnosti sú novou normou a…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

.

OSN obmedzí humanitárnu pomoc Ukrajine

Organizácia Spojených národov obmedzí humanitárnu pomoc na Ukrajine. Oznámila to námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátorka núdzovej…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lada Niva vstupuje na trh v Dubaji

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Lada sa rozhodla vstúpiť na jeden z najbohatších trhov - do Dubaja, mesta, kde luxusné…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni „v rámci urovnania konfliktu na Ukrajine“,…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľkolepé plány sa rozpadávajú ako domček z karát. Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov

Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov, ako sa pôvodne plánovalo. Bude tiež „ťažké rozmiestniť na…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Jeho podporovatelia a americká vláda označili obvinenia voči jeho osobe za vykonštruované.

08:36

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

08:18

Vo veku 116 rokov zomrela brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisovala duchovnému životu.

07:56

Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na prístavné mesto Odesa na juhu Ukrajiny. Oznámil to gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper.

07:42

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť svojich detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

07:41

.

V továrni na výrobu pušného prachu po útoku dronov v meste Murom vypukol požiar

V ruskom závode na výrobu pušného prachu v meste Murom vo Vladimírskej oblasti vypukol rozsiahly požiar po tom, ako ho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd: Ustanovenia zákona o poľovníctve nie sú protiústavné

Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerka kultúry sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiane. Súťaž sa očistila od ideologických nánosov

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiáne. Ako napísala v statuse na sociálnej…

30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zmráka sa nad Zelenským? Posledné správy z Ukrajiny a Ruska naznačujú mnohé

Po tom, čo sa po stretnutí vo Vatikáne objavili správy, že Zelenskyj prijal Trumpov mierový plán a stiahol z neho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nečítajte ukrajinské vyhlásenia ani na noc, ani ráno…

Lavrov odpovedal na Zelenského vyjadrenia o prímerí. Moskva je pripravená na priame rozhovory s Kyjevom, uvádza ruský denník KP. Pritom denník FT…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov