Kiska uviedol, že vo štvrtok spolu s jeho protikorupčným tímom, ktorý pripravuje program strany Za ľudí aj v oblasti spravodlivosti (Veronika Remišová, Mária Kolíková a Juraj Šeliga), rokoval s koalíciou Progresívne Slovensko a Spolu.
“Zhodli sme sa na tom, že potrebujeme spolupracovať, aby sme zabránili tomu, že políciu budú ovládať gangstri. Je neuveriteľné, že mali priamy kontakt na policajného prezidenta, ktorý dával lustrovať nepohodlných novinárov a polícia pracovala v ich prospech,” zopakoval svoje tvrdenia Kiska.
S progresívcami podľa vlastných slov hovoril aj o voľbe ústavných sudcov. “Pre stranu Za ľudí je nesmierne dôležité, aby na ústavnom súde boli najlepší z najlepších. Vyzývam vládnu koalíciu, aby nerobili z volieb frašku a odsúhlasili verejnú voľbu. Strana Za ľudí bude mať vo svojom programe návrh, ktorý upraví voľbu sudcov ústavného súdu tak, aby sa podobná situácia, aké je dnes neopakovala,” dodal exprezident.
Za ľudí, PS/Spolu a KDH
Andrej Kiska, Michal Truban a Miroslav Beblavý už koncom júna po spoločnom obede informovali, že v budúcnosti sa budú ďalej baviť o spoločných prioritách.
Zhodli sa, že “na riešenie problémov Slovenska a nových výziev je potrebná spolupráca hodnotovo blízkych politických strán”.
Truban s Beblavým dodali, že preto budú pokračovať v rokovaní o predvolebnej spolupráci. “Najbližším krokom budú rokovania všetkých troch subjektov o programových prioritách,” uviedol Truban (viac v článku).
Súčasťou spolupráce tzv. “novej opozície” má byť aj KDH s Alojzom Hlinom, ktoré má s PS/Spolu podpísaný pakt o neútočení a tiež prebiehajú ďalšie rokovania o spolupráci.
Strany medzi sebou hovorili aj o registrovaných partnerstvách, ktoré vraj Hlina neplánuje podporiť, no nevylúčil ich predloženie progresívcami do parlamentu po roku 2022.
Bývalý poslanec NR SR Alojz Přidal upozorňuje, že “za tri roky pri koryte nemá Hlina žiadny problém ticho asistovať pri prijatí zákona o registrovaných partnerstvách”.
“A čo keď ten návrh príde z opozícii už po polroku? … Na prijatie dohody s liberálnymi progesívcami Radu KDH a zdá sa, že ani predsedníctvo KDH nepotreboval. Najbližším predvolebným a povolebným partnerom KDH liberáli z PS. To nevymyslíš,” uviedol Přidal. Hlina má jediný cieľ, byť vo vláde.
Kiska k aktuálnej situácii po zverejnení komunikácie Kočnera: V tejto situácii určite nie sme právny štát
Určite nie sme právny štát. Nemôžeme ním byť v situácii, keď tí, ktorí mali stáť pred súdom, sa na nás bezstarostne usmievali z drahých áut. Povedal to na dnešnej tlačovej besede líder vznikajúcej strany Za ľudí Andrej Kiska.
„To, aký dáme prívlastok štátu, nechám na našich občanov,” uviedol Kiska. Podľa neho je dnes Slovensko šokované zo zverejnenej komunikácie Mariana K., ktorý podľa medializovaných informácií komunikoval s Robertom Ficom, Robertom Kaliňákom či Bélom Bugárom.
V súvislosti so stretnutím Bugára s Marianom K. na Maldivách Kiska povedal, že sám je zvedavý, ako to Bugár vysvetlí. Podľa neho je rozpor medzi tým, čo Bugár povedal a čo vyšlo z komunikácie Mariana K. „V nás to vyvolalo veľké pochybnosti o tom, čo sa skutočne stalo,” uviedol Kiska s tým, že je zvedavý, či sa stretli na Maldivách náhodou alebo nie.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odmieta spojitosť s obvineným Marianom K. “Považujem ho za zlo. Prosím vás, nespájajte ma s ním. Nepoznám ho, nestretával som sa s ním ako možno niektorí súčasní opoziční politici. Nepísal som si s ním a netelefonoval som si s ním. Nič som s ním nemal,” povedal dnes Bugár. Je prekvapený z toho, že ľudia veria všetkému, čo sa píše v komunikácii obvinenej osoby s jeho volavkou. Podľa Bugára je známe, že Marian K. bežne klamal. Ak by bola komunikácia Mariana K. pravdivá, podľa Bugára by nesedel v base.
Podľa Kisku je tiež dôležité, aby Slovensko viac neriadili gauneri, ale ľudia, ktorým na krajine záleží. “Je na nás, na demokratickej opozícii, na všetkých slušných ľuďoch, aby sa v parlamentných voľbách ozvali a ukázali, komu veria,” dodal Kiska. Na tlačovke okrem iného opýtal: “Myslíte si, že by Kočner dnes sedel vo väzení, keby k vražde nedošlo?”
Mária Kolíková z prípravného výboru strany Za ľudí povedala, že dnes sú v spoločnosti silné negatívne emócie. „V takejto situácii je dôvera v štátne inštitúcie podkopávaná. Je jasné, že Slovensko potrebuje nevyhnutné zmeny pre súdy, prokuratúru, ústavný súd,” uviedla.
Veronika Remišová z prípravného výboru strany je presvedčená, že táto situácia podkopáva základy štátu a bezpečnosť občanov. „Tu sa nejedná o kšefty, ale o ovplyvňovanie polície, súdov, politikov a stálo to dvoch mladých a nevinných ľudí život,” povedala Remišová. Marian K. mal podľa nej pravdu, keď písal, že ak skončí Smer vo vláde, tak skončí aj on sám.
Juraj Šeliga na tlačovej besede vyzval generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a policajného prezidenta Milana Lučanského, aby urobili jasný verejný odpočet toho, čo robia pre to, aby polícia a prokuratúra neboli “prelezené Kočnerovými, Bödörovými kamarátmi. „Sme rok a sedem mesiacov od vraždy a stále nevieme, čo robia, aké sú očistné procesy,” povedal Šeliga.