Hodnotové budovanie spoločnosti nie je počítačovou hrou, na konci ktorej, ak sa nám niečo nepáči, stlačíme tlačidlo vymazať. Každé naše zlyhanie, omyl či pochybenie alebo rezignácia na zápas o pravdu môže mať smerom do budúcnosti tragické následky podobné tým spred 74 rokov. Konštatoval to v stredu pri príležitosti 74. výročia ukončenia druhej svetovej vojny vo Zvolene vo svojom príhovore predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že verejné spochybňovanie inštitúcií, štátu a SR nahráva predovšetkým nárastu extrémizmu.
Pellegrini následne adresoval odkaz prezidentovi Andrejovi Kiskovi: “A ak hovorím o pravde, tak si vždy otvorene a pravdivo musíme povedať, že Slovenskú republiku oslobodili hrdinské vojská Červenej armády, rumunskej a príslušníci Prvého československého armádneho zboru, a preto, ak sú toto oficiálne oslavy ukončenia druhej svetovej vojny, prepáčte, pán prezident, na úvod sme mali počuť aj ruskú hymnu,” poznamenal premiér (viac v článku).
Kiska následne večer zverejnil ku udalosti konca druhej svetovej vojny príspevok na sociálnej sieti, kde zdôraznil práve dôležitú úlohu Červenej armády.
“Dnes si pripomíname koniec druhej svetovej vojny. Katastrofy, ktorá v dejinách ľudstva nemá obdobu. Tisíce miest a obcí ľahli popolom, umierali civilisti aj väzni v koncentračných táboroch. Utrpenie a ukrutnosti nemali konca. Uctili sme si pamiatku tých, ktorí sa proti fašizmu a nacizmu postavili. Vojaci, ktorí bojovali a dúfali, že sa raz vrátia k svojim mamám, manželkám, deťom; ktorí mali svoje sny, ale domov sa už nikdy nevrátili,” napísal Kiska na Facebooku
Zdôraznil, že ani dnes nesmieme zabudnúť, a zvlášť pri súčasnom náraste extrémizmu, vo svete, ale aj u nás na Slovensku, že na začiatku aj tejto obrovskej tragédie bolo – slovo. “Šírenie nenávisti voči ľuďom iného náboženstva a inej farby pleti. Povzbudzovanie starých krívd a nepriateľstiev. Slovo, ktoré šírilo nevraživosť, urážky, opovrhovanie.
Podľa Kisku vždy by sme si mali tiež s pokorou spomenúť na to, že táto vojna sa začala u nás v Európe a vážiť si a pripomínať, špeciálne teraz pred voľbami do Európskeho parlamentu, že “projekt Európskej únie, tento fantastický projekt, bol pri svojom zrode projektom mieru. A že aj vďaka nemu sa z Európy stal ostrov stability a prosperity.”
“Naša vďaka bude navždy patriť mužom a ženám, ktorí nasadzovali svoje životy. Hrdinskej Červenej armáde, Rusom, Ukrajincom a príslušníkom ďalších národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Nezabúdame na ich nezlomnú vôľu, ani na strašnú jazvu, ktorú ich krajine táto vojna spôsobila. Generácie pred nami zakúsili vojnu na vlastnej koži.”
“Vzdávame hlbokú úctu vojakom rumunskej armády, ktorí oslobodzovali našu vlasť. Spomíname na francúzskych partizánov i bojovníkov v Slovenskom národnom povstaní, na príslušníkov 1. československého armádneho zboru i na spojencov na západnom fronte, na ich hrdinov a ich pomoc, bez ktorej by víťazstvo nebolo možné.”
Ďalej uviedol, že napredovanie k slobode a demokracii bolo v našej časti Európy krátko po vojne zahatané. Nastúpila iná diktatúra, ktorá si vyžiadala nové obete. Máme tak dvojakú historickú skúsenosť. Skúsenosť s krvavými konfliktmi, ktoré spustošili celé územia, ako aj s režimom, ktorý popravoval nevinných a desaťtisíce občanov poslal do väzení. Vieme, akú hrôzu spôsobuje vojna, ale vieme tiež, čo to znamená, keď nám ukradnú slobodu.
“Slovenská republika však má to šťastie, že je dedičom nielen tyranie, ale aj vzdoru, odvahy a víťazstva nad tými, ktorí nás o naše práva a slobody oberali.”
Kiska dodal, že naša obrovská vďaka patrí najmä vojnovým veteránom. “Ich odhodlanie nás zaväzuje k tomu, aby sme toto dedičstvo uchovávali a zveľaďovali. Aby sme sa vždy vedeli postaviť zlu, nebáli sa ho pomenovať a bojovať s ním. Aby sme nelegalizovali zlo spoluprácou s ním, tak, ako sa to napríklad deje v našom parlamente. Aby sme neopakovali chyby minulosti. Aby sme nedovolili extrémistom využívať strach a predsudky ako cestu k moci. Aby sme udržali našu krajinu slobodnú, bezpečnú pre všetkých, pripravenú zvládnuť nové výzvy. Aby sme boli pevným článkom Európskej únie, životne dôležitého projektu mierovej spolupráce na našom kontinente. Verím, že sviečky vďaky na hroboch vojakov, ktorí navždy spočinuli v slovenskej zemi, budú symbolom nášho spoločného úsilia.”
Jaroslav Zajac