Túto požiadavku predložil Kerry na sobotňajšom stretnutí s ministrami zahraničných vecí krajín EÚ vo Vilniuse, informovala rakúska agentúra APA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
Podľa nich prejavili šéfovia diplomacií EÚ ochotu o tejto téme rokovať s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Platnosť smernice by potom mohla byť pozastavená do januára 2014.
Smernica Európskej komisie nadobudla účinnosť v júli tohto roka. Zakazuje členským štátom EÚ financovať činnosť verejných a súkromných organizácií pôsobiacich v židovských osadách na okupovaných palestínskych územiach a poskytovať im granty, štipendiá a ceny. Ide o oblasť východného Jeruzalema, Predjordánska a Golanských výšin. Väčšina svetových veľmocí považuje tamojšie izraelské osady za nelegálne.
Všetky dohody medzi EÚ a Izraelom musia obsahovať vyhlásenie potvrdzujúce, že činnosť, ktorá je predmetom dohody, nebude presahovať tzv. “zelenú líniu”, čiže hranice medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi stanovené v roku 1949.
Smernicu, prijatú ako prejav dlhodobého rozhorčenia EÚ nad pokračujúcim osídľovaním okupovaných území Izraelom, Palestínčania privítali. Pravicová izraelská vláda však ešte v júli reagovala oznámením o obmedzení projektov EÚ pre tisíce Palestínčanov z Predjordánska.
mž