“Sme si vedomí, koľko tvrdej práce nám ešte zostáva urobiť,” uviedol dnes Kerry v úvode prvého stretnutia ministrov zahraničných vecí 60 krajín, ktoré sa pridali k Spojenými štátmi vedenej aliancii bojujúcej proti Islamskému štátu.
Hoci podľa Kerryho kampaň potrvá zrejme viac rokov, “naše úsilie už má výrazný účinok… Sme jednotní a postupujeme na všetkých frontoch… a budeme viesť túto kampaň dovtedy, kým nezvíťazíme”.
Podľa agentúry DPA šéf americkej diplomacie vyjadril nádej, že schôdzka v bruselskom sídle NATO prinesie dialóg o “najlepších myšlienkach a spôsoboch robiť veci lepšie” a šancu na “starostlivé plánovanie pre nasledujúce mesiace”.
Kerry v Bruseli povedal, že do koalície proti IS je zapojených už 62 partnerov
Medzinárodnej koalícia krajín, ktorá vznikla s cieľom bojovať proti militantom z Islamského štátu (IS), bude musieť existovať pravdepodobne niekoľko rokov. Uviedol to dnes v Bruseli šéf americkej diplomacie John Kerry na prvom zasadnutí ministrov zahraničných vecí 60 krajín, ktoré sa pridali k Spojenými štátmi vedenej aliancii.
Zasadnutie sa koná v priestoroch bruselskej centrály NATO, hoci aliancia ako organizácia nemá s podujatím nič spoločné. Po prvýkrát sa v priestoroch NATO koná také významné medzinárodné podujatie na ministerskej úrovni, ktoré nie je zastrešené alianciou.
Išlo o prosbu zo strany USA, či by sa na tento účel nedal “logisticky využiť” priestor a čas pri príležitosti konferencie ministrov obrany NATO, ktorá sa konala 2. decembra. Väčšina z ministrov už prítomných v Bruseli tam zostala o deň dlhšie, predstavitelia ostatných krajín pricestovali neskôr.
Kerry v Bruseli povedal, že do koalície proti IS je zapojených už 62 partnerov. Prvé operácie spojencov začali pred troma mesiacmi a zúčastnili sa na nich niektoré európske a arabské krajiny a spojenci zo Severnej Ameriky a Ázie.
“Sme si vedomí tvrdej práce, ktorá pred nami ešte zostáva. Naše záväzky pravdepodobne zhodnotia až budúce roky, ale naše úsilie už teraz má významný vplyv,” zhodnotil Kerry vývoj situácie v regióne, kde pôsobí IS.
Kerry pripomenul, že doteraz bolo vykonaných zhruba 1000 náletov proti IS, čím došlo k oslabeniu islamistov. Znamená to, že žiadna väčšia skupina islamistov sa už nemôže pohybovať a presúvať bez obáv, či na ňu nedopadnú rakety spojencov.
Minister zahraničných vecí USA zdôraznil, že dnešné bruselská schôdzka je posolstvom o jednote medzinárodnej koalície a jej odhodlania získavať úspechy na všetkých frontoch a vytrvať tak dlho, kým sa nedosiahne víťazstvo.
Podľa jeho slov nálety neskončili a budú pokračovať “podľa potreby”. Zároveň s tým budú pokračovať aj snahy vycvičiť a formovať iracké bezpečnostné sily, ktoré bojujú proti islamistom na svojom území.
V závere svojho prejavu Kerry upozornil, že hoci koalícia krajín je rôznorodá z hľadiska zemepisného, historického aj kultúrneho hľadiska, IS je “nebezpečenstvo, ktoré ohrozuje záujmy a hodnoty každého z nás”.
Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová na tomto zasadnutí uviedla, že Únia by mohla byť humanitárnym, kultúrnym a politickým prínosom v boji medzinárodnej koalície proti Islamskému štátu.
jf