Keď miliardári ako Bill Gates rozdajú „prakticky všetko“ svoje bohatstvo, kde tieto peniaze končia?

Keď miliardári ako Bill Gates rozdajú „prakticky všetko“ svoje bohatstvo, kde tieto peniaze končia?

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/ Yahoo /Foto:TASR/AP-Kamil Zihnioglu)

 

Prinášame vám článok, ktorý pôvodne vyšiel na portáli Yahoo. Článok pojednáva o tom, ako spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates minulý mesiac povedal, že plánuje odovzdať „prakticky všetko“ svoje bohatstvo filantropickej organizácii, Nadácii Billa a Melindy Gatesových. Sľub, ako povedal, ho vyradí zo zoznamu najbohatších ľudí na svete

Bill Gates
Na snímke Bill Gates

Podľa Chronicle of Philanthropy, najväčší darcovia v krajine darovali v roku 2021 viac ako 33,4 miliardy dolárov, a Forbes odhaduje, že 25 najväčších darcov v krajine darovalo v priebehu svojho života 169 miliárd dolárov. Ale keď dávajú ultra bohatí, kam vlastne dávajú tie miliardy?

Reklama

Podľa analýzy Inštitútu pre politické štúdie – 50 najväčších darcov v roku 2021 – bola väčšina darov pridelená súkromným nadáciám. A druhá najväčšia časť išla do Donor-advised fund (americká právna forma fondov, ktoré spravujú charity).

Od súkromných nadácií sa vyžaduje, aby ročne rozdali 5 % zo svojho nadačného fondu, zatiaľ čo Donor-advised fund nemajú povinné vyplácanie. Jednou z dôvodov kritiky Donor-advised fund je, že peniaze tam môžu ležať roky, kým sa použijú, hoci to tak zvyčajne nie je, povedal David Campbell, profesor verejnej správy na Binghamtonskej univerzite.

Reklama

Gates sa minulý mesiac zaviazal venovať svojej nadácii 20 miliárd dolárov s cieľom umožniť organizácii, aby do roku 2026 mohla minúť 9 miliárd dolárov ročne.

„Prostriedky umožnia nadácii prehĺbiť a urýchliť existujúce programy a poskytnúť prevádzkovú flexibilitu,“ uviedla nadácia v e-maile. “Pandémia dokázala, že pokrok je krehký a naša schopnosť vyčlenením dodatočných zdrojov zvýši dosah a vplyv našich programov.”

Ale Chuck Collins, riaditeľ projektu charitatívnej reformy v Inštitúte pre politické štúdie, povedal, že dary súkromným nadáciám a Donor-advised fund zostávajú pod kontrolou darcu a prinášajú so sebou štedré daňové výhody.

Bohatí ľudia sa v podstate rozhodnú neplatiť dane, znížia si dane a vytvoria si sprostredkovateľa, ktorého budú naďalej kontrolovať”, povedal Collins.

Filantropka a autorka MacKenzie Scottová sa odlíšila od svojich rovesníkov tým, že bez akýchkoľvek obmedzení poskytuje peniaze priamo charitatívnym organizáciám. Odkedy sa v roku 2019 zaviazala rozdať väčšinu svojho bohatstva, darovala odhadom 12 miliárd dolárov viac ako 1200 neziskovým organizáciám.

Reklama

Scott patrí medzi miliardárov, ktorí podpísali Giving Pledge, iniciatívu, ktorú vytvorili Gates, French Gates a Warren Buffett s cieľom povzbudiť ultrabohatých ľudí, aby darovali väčšinu svojho bohatstva na charitu. K decembru podpísalo sľub 231 filantropov z 28 krajín.

 

Daňové výhody pre ultra bohatých

Kritici preferovanej metódy darovania miliardárov tvrdia, že daňový systém dotuje ultrabohatých darcov v porovnaní so zvyškom populácie, povedal Campbell.

“Bohatí jednotlivci dostávajú za svoje darovanie značnú daňovú výhodu a je to daňová výhoda, ktorú väčšina Američanov nedostáva,” povedal Campbell.

Ale Phil Buchanan, prezident Centra pre efektívnu filantropiu, povedal, že mnohí spájajú kritiku daňového systému s kritikou filantropie.

Reklama

Buffett, obchodný magnát a filantrop, napríklad raz poznamenal, že platí nižšiu daňovú sadzbu ako jeho sekretárka. Problémy s daňovým systémom sú však vládnym zlyhaním oddeleným od filantropie, povedal Buchanan.

„Otázka potom znie: ‚OK, čo chceme, aby ľudia, ktorí sú mimoriadne bohatí, robili?‘,“ povedal Buchanan. „Môžu minúť ešte viac peňazí na jachty a domy, môžu len odovzdať svoje bohatstvo svojim deťom a vnúčatám, alebo sa môžu pokúsiť urobiť niečo, aby ovplyvnili spoločnosť a urobili ju spravodlivejšou.”

Buchanan povedal, že založenie nadácie môže byť pre multimiliardárov obozretným spôsobom, ako dávať, pretože darujú veľké množstvo peňazí.

„Nemyslím si, že každý by mal zakladať nadáciu,“ povedal Buchanan, autor knihy Giving Done Right: Effective Philanthropy and Making Every Dollar Count. „Ale ak máte takéto bohatstvo, dáva zmysel založiť si nadáciu a uvedomiť si, že to bude nejaký čas trvať, kým to rozdáte.“

Od roku 1994 Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov a predchádzajúce nadácie rodiny Gatesovcov poskytli 65,6 miliardy dolárov na podporu rôznych projektov, medzi ktoré patrí boj proti malárii a koronavírusu, uvádza sa na webovej stránke organizácie.

“Veríme, že ľudia na pozíciách veľkého bohatstva a privilégií majú povinnosť vrátiť svoje zdroje spoločnosti spôsobom, ktorý má najväčší vplyv na zníženie utrpenia a zlepšenie života,” uviedla nadácia. “Dúfame, že v tejto chvíli zintenzívnia a urýchlia svoje darovanie aj ostatní.”

Nadácia uviedla, že všetky svoje zdroje minie do 20 rokov po smrti Gatesa a Melindy French Gatesových.

Buchanan poznamenal, že veľmi bohatí darcovia a nadácie zohrali veľkú úlohu pri uskutočňovaní zmien, od podpory vývoja vakcín až po financovanie organizácií, ktoré sú piliermi v ich komunitách.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali