Bratislava 11. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Aktualizované 11. júna 2024 15:47
Opozičné KDH vyzvalo vládnu koalíciu, aby urýchlene vybrala a zvolila nového predsedu Národnej rady (NR) SR. Predseda KDH Milan Majerský na utorkovej tlačovej konferencii avizoval, že ak tak koalícia neurobí, poslanci hnutia sú pripravení iniciovať aj mimoriadnu schôdzu parlamentu
“Zastupujúci podpredseda NR SR nie je plne kompetentný riešiť všetky ústavné funkcie, ktoré má predseda NR SR,” povedal Majerský s tým, že urýchlene musí dôjsť k zvoleniu nástupcu Petra Pellegriniho, ktorý bol zvolený za prezidenta krajiny. Negatívne vníma, že koalícia by mohla k dohode na novom šéfovi snemovne pristúpiť až po lete.
Viliam Karas z KDH zdôraznil potrebu riadneho fungovania štátnych inštitúcií, ktoré by mali mať svoje vedenie. “Ak inštitúcia nemá kapitána, nevie, kam má plávať,” poznamenal s tým, že plnohodnotného riaditeľa nemá ani Slovenská informačná služba (SIS).
Čo sa týka aktuálnej schôdze NR SR, poslanci KDH trvajú na svojich postojoch pri zákonoch, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa Majerského slov očakávali, že hlava štátu niektoré zmeny do pléna vráti.
Pri avizovaných vládnych zmenách z tzv. lex atentát chce KDH počkať na finálne znenie, aby sa rozhodlo o tom, aký postoj zaujme. Majerský súhlasí, že po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) treba nejaké zmeny urobiť. Vie si predstaviť opatrenia pri protestoch pred obydliami politikov. Dodal však, že napríklad s doživotným využívaním ochranky pre premiérov sa nestotožňujú v hnutí.
SaS nevylučuje, že opozícia navrhne vlastného kandidáta na predsedu NRSR
Opozičná SaS kritizuje koalíciu za odkladanie voľby predsedu Národnej rady (NR) SR. Predseda strany a poslanec Branislav Gröhling nevylúčil, že ak k voľbe nepríde na aktuálnej schôdzi, osloví opozičných partnerov a navrhnú vlastného kandidáta. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii.
“Sú dva mesiace po prezidentských voľbách a koalícia odkazuje občanom, že jej absolútne nezáleží na riadnom chode ústavných inštitúcií na Slovensku,” podotkol Gröhling.
V súvislosti s aktuálnou schôdzou parlamentu upozornil líder liberálov na viacero návrhov z dielne SaS, napríklad na zníženie spotrebnej dane a DPH na benzín a naftu, zabezpečenie ústavnej ochrany druhého piliera či na pomoc malým firmám so sociálnym poistením.
Poslankyňa SaS Mária Kolíková informovala tiež o návrhu skupiny poslancov na Ústavný súd SR pre schválenú novelu Trestného zákona. Žiadajú, aby sa obrátil na Európsky súdny dvor so žiadosťou o posúdenie otázky súladu novely s európskym právom. Poslankyňa v novele vidí rozpor s európskym právom, ktoré hovorí o zabezpečení účinného systému pre boj s korupciou. Problém vidí napríklad v tom, že Úrad špeciálnej prokuratúry bol zrušený bez náhrady. Poukazuje tiež na nízke trestné sadzby a nízke premlčacie lehoty pre niektoré trestné činy. Výhrady k zákonu podľa nej tlmočila aj Európska komisia.
Líder SaS tiež informoval, že tzv. lex atentát zatiaľ nevideli. Nebráni sa jeho podpore, ak to bude zákon pre lepšiu bezpečnosť a istotu ľudí na Slovensku.