Kauza Sputnik V – čo ostalo visieť medzi riadkami. Prebehol Matovič už definitívne na druhú stranu?

Bratislava 10. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Milan Kapusta)

 

Čím dnes žije mediálna scéna na Slovensku? Ťažkými podmienkami, v ktorých ľudia žijú? Ekonomickou katastrofou spôsobenou zastavením ekonomiky? Blížiacou sa vojnou? Ale kdeže – problémom je stále jedna vakcína! Pozrime sa, čo v tejto súvislosti akosi nebolo vypovedané

Igor Matovič
Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OľaNO)

Takmer prvé Matovičove slová po príchode z Budapešti boli: „Využili túto vakcínu ako takzvanú ,geopolitickú zbraň‘ v hybridnej vojne aj na to, aby zosadili ministra zdravotníctva, aby zosadili mňa z pozície premiéra a potrebovali dosiahnuť ešte niečo na koniec, aby zabránili tomu, aby sa táto ,hybridná zbraň‘ mohla na Slovensku používať a chrániť životy a zdravie.“

Matovič nasadil aj svoje tradičné citové vydieranie, keď apeloval na to, že kolektívnu imunitu Slovensko nedosiahne bez zaočkovania pol milióna ľudí, ktorí sú ochotní nechať sa očkovať iba Sputnikom, čo je asi tretina zo všetkých ľudí, ktorí sa nechcú očkovať. A že sabotáž Sputnika môže znamenať, že na to doplatia všetci, pretože bude treba nosiť rúška možno až do roku 2030.

Aj vám to pripomína vážne obvinenia? Matovič, žiaľ, nedopovedal, kto konkrétne sú tí tajomní „oni“? Je už aj Matovič definitívne príslušníkom močiara tzv. konšpirátorov, plného desivých dezinformačných príšer, rusofilných hybridných hrôz a hoaxových oblúd?

Zdá sa, že médiá hlavného prúdu v tom majú jasno – stačí sa pozrieť na titulky ich článkov z uplynulých pár dní: „Matovič sa chvastá vlastizradou“, „Kto sú spolupáchatelia Igora Matoviča“, „Matovič v ovčom rúchu je zlý vtip“, „Svet si všíma, že Matovič sa stavia za Rusko“, „Matovič to už bez konšpirácií, urážok a útokov nedokáže“, „Matovič je horší ako Danko“…

 

Slovensko bolo zneužité?

Predstavte si, Matovič vyzdvihol mimoriadne vysokú kvalitatívnu úroveň ruského výrobcu, ktorý vyrába vakcíny už 130 rokov, a ktorý má len v Gamalejovom inštitúte 90 ľudí s titulom profesor. A preto, ak slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie Sputnika V neregistrovanému laboratóriu a jeho výsledky zaplavili celý svet, „mimoriadnym spôsobom to narušilo reputáciu vakcíny Sputnik V v celosvetových médiách“, uviedol Matovič.

Uprostred globálnej mediálnej vojny, ktorá prebieha aj na zástupnej téme vakcín proti koronavírusu, môžeme tieto Matovičove vyhlásenia čítať aj tak, že protiruská mašinéria, ktorej je dobrá každá negatívna správa o ruskej vakcíne, zneužila naivné a slabé Slovensko, aby Sputnik pošpinila – ľudia vo svete, ak dostanú podobné posolstvo z viacerých krajín, povedia si: aha, s tým Sputnikom asi naozaj nie je čosi v poriadku.

„Rusi sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu, pričom aj samotný ŠÚKL veľmi dobre vie, že vakcíny na území EÚ môže posudzovať len laboratórium, ktoré je v sieti OMCL,“ uviedol Matovič ešte pred cestou do Maďarska.

A z Budapešti vzápätí radostne referoval, že po štvorhodinových rokovaniach s maďarským predsedom vlády Viktorom Orbánom a ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom dohodol skvelú vec: vakcíny Sputnik V pre použitie na Slovensku bude posudzovať certifikované OMCL laboratórium v Maďarsku.

„Teraz treba len ,maličkosť‘ – presvedčiť Rusov, že sa Slovensku oplatí ešte veriť … držte palce!“ napísal Matovič.

Ktovie čo on v tej Moskve v skutočnosti robil – nepožiadal náhodou o občianstvo? Nehovoriac o tom, že si so sebou do Budapešti zobral iba svojho poslanca a totálne odignoroval hadov z Ministerstva zahraničných vecí, známeho semenišťa euroatlantizmu (veď niektorých nemenovaných ministrov z toho takmer o zem hodilo). Ktovie, možno si pri rozhovore s Orbánom ešte aj mobily vypli, aby veľký brat nepočul. No povedzte, je toto normálne? Môže vôbec takýto človek byť ešte vo funkcii?

 

I ty, Brutus?

Smutný osud Matovičovej marcovej dodávky ruskej vakcíny na Slovensku má pomerne jasných pôvodcov: sú to konkrétni ľudia v ŠÚKL, a tiež alibistickí úradníci na Ministerstve zdravotníctva.

Sputnik V
Na snímke ruské vakcíny Sputnik V

Stanovisko ŠÚKL k vakcíne Sputnik V kritizovali mnohí ako silne ideologicky predpojaté. Nad tvrdeniami, ktoré sa nachádzajú v tomto elaboráte, sa pozastavil dokonca aj bývalý minister obrany Ľubomír Galko (!) z Demokratickej strany.

Nemilo ho prekvapilo množstvo nepatričných ideologických formulácií v správe, ktorá by mala byť prísne odborná: „Ak by chcel ŠÚKL robiť politiku a politickú nadprácu, spravil by to presne takto,“ uviedol Galko.

Galko komentoval aj tvrdenia v správe, že vakcína dovezená na Slovensko nie je rovnaká, ako tá, ktorú posudzuje Európska agentúra pre lieky (EMA), a dokonca, že vakcíny Sputnik V používané v desiatkach krajín sveta spája len názov – teda že má ísť o rôzne látky (!).

„Ja osobne neverím, že má ŠÚKL na takéto niečo dôkazy, a teda má k dispozícii vakcíny z tých 40 krajín, ktoré by skontroloval a zistil by, že každej krajine bolo dodané niečo iné,“ uviedol Galko.

Inými slovami, dokonca aj Galko naznačil, že protiruskí agenti v ŠÚKL jednoducho sproste a nehorázne klamú.

Táto hysterická dezinformácia, že sa jednotlivé šarže vakcíny od seba líšia, si však medzitým začala žiť vlastným životom. Bude zaujímavé sledovať, kde budú pôsobiť jej autori o pár rokov – kam ich zaveje odmena za dobre vykonanú prácu na euroatlantizmu roli dedičnej…

 

Čo nebolo dopovedané

V hysterickom kriku okolo údajných rozdielov medzi šaržami vakcíny nebola položená, a teda ani zodpovedaná napríklad otázka, v akom parametri vlastne mal spočívať ten údajný rozdiel a do akej miery sa mali tie jednotlivé šarže od seba líšiť. Ono to totiž v princípe je vždy iba kvantitatívna záležitosť: každé dve šarže ľubovoľného výrobku sa vždy nejako líšia… Otázka stojí tak, že v akých parametroch a v akom rozsahu: či ide o zanedbateľné milióntiny percenta, resp. o výmenu nejakej zložky za plnohodnotnú, stopercentne rovnocennú náhradu, alebo o principiálny rozdiel, ktorý môže spôsobiť zásadne rozdielne fungovanie výrobku.

V tejto súvislosti treba v tom ideologickom hluku okolo jednotlivých šarží Sputnika V opäť spomenúť aj to, o čom panuje takmer ohlušujúce ticho: je zvláštne, že ani globálna mediálna chobotnica nespomína ani jeden jediný prípad ťažkého zdravotného problému spôsobeného očkovaním touto vakcínou. (Alebo si to páni propagandisti nechávajú všetko až na čas, keď sa to na Donbase spustí?)

Zato sa vyskytli negatívne následky očkovania v prípade iných vakcín, napríklad vakcíny AstraZeneca. Systémové médiá hneď priniesli plno vyjadrení o tom, ako je v poriadku nechať sa touto vakcínou očkovať, lebo jej pozitívny prínos ešte stále prevažuje nad zistenými negatívami. Je zaujímavé, že na tento princíp sa v prípade Sputnika V akosi pozabudlo: hoci z takmer 60 krajín sveta prichádzajú správy, že spoľahlivo zachraňuje životy, nám chýbajú vraj nejaké dáta, takže ním očkovať nemôžeme…

 

Medzitým v Bavorsku…

A kým my na Slovensku sme tak ťažko bojovali vôbec o legálnosť a vhodnosť kúpy vakcíny Sputnik V, aby sme nakoniec tento boj s aktivizmom agentov euroatlantizmu prehrali, zatiaľ sa nemecká spolková krajina Bavorsko dohodla s Ruskou federáciou o licenčnej výrobe Sputniku V.

Bavori teda budú Sputnik V vyrábať. Zaujímavé: Bavorom nechýbajú žiadne dáta. Predstavte si, že na rozdiel od nás Slovákov, Bavorov ani vôbec nezaujíma, čo hovorí nejaká agentúra EMA, ktorá nemá žiadnu právomoc a je iba poradným orgánom, keďže oblasť starostlivosti o zdravie občanov je podľa aktuálne platnej zmluvy o fungovaní EÚ stále v pôsobnosti jednotlivých členských štátov EÚ. Bavorov, na rozdiel od nás Slovákov, zaujíma jedine výsledok, a tým je zachraňovanie životov ľudí.

Starší si pamätajú tú pamätnú chvíľu, keď sa pred niekoľkými desaťročiami stavala priehrada v Gabčíkove: kompetentní váhali a obzerali sa jeden na druhého, kto prevezme zodpovednosť. A vtedy sa našiel ten statočný, ktorý povedal: „Sypte!“ Mohol si to dovoliť, lebo cítil vo svojej vláde oporu. Možno to bol ten rozdiel – podržala by táto vláda človeka, ktorý by, v záujme záchrany stoviek, tisícov životov, z moci svojho úradu povedal: „Dajte ľuďom, čo vo svete funguje!“?

Nebolo medzi úradníkmi toho Bindera, ktorý by v tejto veci zobral zodpovednosť do svojich rúk. A preto u nás aj naďalej používame len bezpečné a overené vakcíny, ako napríklad AstraZeneca.

 

Záver. Zamyslenie nad Matovičovou ďalšou politickou kariérou

Minister financií Igor Matovič svojím výletom do Moskvy a ostrými statusmi na margo miestnych idiotov (tak Matovič pomenoval páchateľov sabotáže Sputniku V) nepochybne odštartoval ďalšie kolo koaličnej krízy. Tentoraz však už nie ako premiér, ale iba ako radový minister. Aké budú tentoraz jeho šance v boji proti plutokratickej presile? Keby sme chceli situáciu trochu odľahčiť, mohli by sme si na záver článku pomôcť starým, ale obľúbeným vtipom ešte zo socializmu:

Bol som riaditeľom jedného veľkého koncernového podniku. Kávu mi varila sexi sekretárka, do práce som jazdil Tatrou 613. Raz za mnou prišli, aby som zaplatil 5000 korún na pohreb člena ÚV KSČ. Povedal som, že za 5000 korún pochovám celý ÚV sám. Od tej doby som pracoval ako riaditeľ malého podniku. Kávu mi varila stará sekretárka, do práce som jazdil Tatrou 603. Raz mi vyčítali, že som nebol na poslednej schôdzi KSČ. Povedal som, že keby som vedel, že je naozaj posledná, prišiel by som s transparentom. Od tej doby som robil majstra. Do práce som jazdil vlastným autom, kávu si varil sám. Na stene som mal obraz Husáka a Lollobrigidy. Povedali mi, aby som tú kurvu zvesil. Zvesil som Husáka a odvtedy som pracoval vo výkope. Do práce som jazdil na bicykli a kávu som si nosil v termoske. Keď som kopal, prišli za mnou, aby som si bicykel schoval, že pôjde tadiaľ sovietska delegácia. Povedal som, že bicykel mám zamknutý a poistený. Odvtedy som nezamestnaný.

 

Len tak mimochodom, z iného súdka…

Propagátor vakcinácie proti korone Vladimír Krčméry tento týždeň vystúpil v televízii TA3 s plamennou obhajobou vakcíny AstraZeneca. Napriek tomu, že sa takmer zadusil pod respirátorom, ktorý mal pre istotu prekrytý ešte aj rúškom (načo, ak tak verí očkovaniu?), rozvášnene túto vakcínu obhajoval okrem iného vysvetlením, že veľa prípadov nebezpečných negatívnych následkov očkovania môže byť spôsobených tým, že sa očkujú ľudia, ktorí koronu nedávno nepozorovane prekonali, majú ešte priveľa protilátok, a vakcína príde nebezpečne skoro po prvom „ostrom očkovaní“ – absolvovaní samotnej choroby.

Lenže, milí páni Krčméry, Jarčuška, Mikas a spol., ktorí v tomto štáte držíte v rukách zákazky agendu boja proti koronavírusu: ak je to takto, prečo pred očkovaním automaticky neposielate občanov na PCR testy, ktoré by mali toto riziko vylúčiť? Aha, zabudol som: sú drahé a my už máme nakúpené antigénové testy… (Tu treba ešte dodať, že cena na jeden PCR test sa dramaticky znižuje veľmi blízko k nule, ak sa robia naozaj hromadne.)

Ivan Lehotský

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nový COVID automat podľa hlavného hygienika lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Aktualizovaný COVID automat lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu. Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vo väčšine prípadov podľa neho zmierňuje opatrenia, keďže zohľadňuje zlepšujúcu sa situáciu Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, podmienky sú zohľadnené v závislosti na…

Radovan Sloboda: Kvalitnú kontrolórku športu potrebujeme ako soľ

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vláda na návrh ministra školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky, schválila a vymenovala novú hlavnú kontrolórku športu. Stala sa ňou Ing. Mariana Dvorščíková, ktorá nastúpi do funkcie 20. mája 2021 Ako pozorovateľ výberového konania sa zúčastnil aj poslanec NR SR Radovan Sloboda…

Krajčí: Odborníci predpokladajú, že koncom roka bude potrebné opäť preočkovanie proti koronavírusovej infekcii

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) tvrdí, že predpovedať vývoj korona pandémie na jeseň teraz nie je možné Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, očakávať jesennú vlnu, ktorá by mohla byť spôsobená novou mutáciou koronavírusu, pred ktorou by nás…

Zaočkované osoby budú môcť v americkom Ohiu vyhrať milión dolárov

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V americkom štáte Ohio sa netradičným spôsobom rozhodli motivovať ľudí k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Ako uvádza spravodajský web BBC, v rámci lotérie vyžrebujú spomedzi zaočkovaných osôb piatich šťastlivcov, ktorí dostanú peňažnú výhru vo výške milión dolárov (približne 825-tisíc eur) Ako uviedol guvernér Ohia…

Nórsko oficiálne vyradilo AstraZenecu zo schémy očkovania

0 icon

Oslo 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Robert Michael/dpa via AP)   Nórsko vyradilo vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca zo svojej kampane očkovania, oznámila v stredu premiérka Erna Solbergová Krajina okrem toho predlžuje dočasné zastavenie používania vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson. Vláda v súčasnosti uvažuje nad tým, že vakcínu od J&J…

Nemci zakázali Facebooku používať dáta z WhatsAppu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Nemecký regulátor oznámil v utorok Facebooku, aby prestal spracovávať dáta zo svojej aplikácie WhatsApp. Odvolal sa pritom na európske právo o ochrane dát Hamburský komisár pre ochranu dát Johannes Caspar vydal príkaz, ktorý zakazuje Facebooku spracovávať dáta užívateľov aplikácie WhatsApp, a to po dobu…

Dvojica, ktorá sa snažila uplatiť Martin Fecka, dostala trojročný pdmienečný trest

0 icon

Pezinok 13. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Právnik Peter Chrašč a manažér Miroslav Sedlák, ktorí sa snažili uplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Martina Fecka, dostali trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov Obchodná spoločnosť Lomtec.com musí zaplatiť 40.000 eur, zároveň dostala ročný trest zákazu účasti na verejných obstarávaniach.…

Chmelár by sa na mieste Čaputovej zachoval inak, no pripúšťa, že jej podanie referenda na Ústavný súd môže byť dokonca prospešné. Grendel hovorí o skúške právnických zručností Fica a Danka

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Eduard Chmelár tvrdí, že od súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej sa dalo čakať, že sa obráti na Ústavný súd v súvislosti s referendom o predčasných voľbách ktoré požaduje státisícová petícia. Politológ a komentátor Eduard Chmelár si myslí, že aj napriek avizovanému kroku prezidentky, v otázke…

UEFA presunula finále Ligy majstrov z Istanbulu do Porta, na tribúny smie ísť po 6000 fanúšikov oboch tímov

0 icon

Nyon 13. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone)   Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa napokon uskutoční v portugalskom Porte. Vo štvrtok to potvrdila Európska futbalová únia (UEFA), ktorá súboj o "ušatú trofej" naplánovaný na sobotu 29. mája presunula do Portugalska z tureckého Istanbulu. Anglické mužstvá Manchester City a FC Chelsea…

KDH: Je neprijateľné, že vláda chce prikázať lekárom slúžiť mimo núdzového stavu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   Nariadiť lekárom núdzový stav príkazom bez zmien a aspoň nejakých motivujúcich výhod pre zdravotníkov je zo strany vlády neprijateľné. Uviedlo mimoparlamentné KDH vo svojej reakcii na ďalšie predĺženie núdzového stavu a s ním súvisiacu novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Reakciu TASR zaslala hovorkyňa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Biden volal Putinovi. O čom sa rozprávali? Čo dali papať masmédiám a o čom sa reálne rozprávali

0icon

Biden volal 13. apríla prezidentovi Putinovi. Podľa Bieleho domu – stanovisko tu – o bezpečnostných otázkach a novej zmluve START. Potom teda Biden hovoril, že bude brániť národné záujmy USA, že bráni suverenitu Ukrainy. Že je znepokojený zhromažďovaním vojsk na hraniciach a že RF to má celé deeskalovať. Navrhol osobné str

Pavel Jacz

„Grácie“ Remišová a Bottóová-Cigániková vytýkali Kollárovi porušenie koaličnej zmluvy. To má prvky despotizmu a diktatúry.

0icon

Včera sa zase okato ukázalo, ako to tu riadi od svojho základu dnešná nesúrodá vládna koalícia. Ako považuje, občanov za volov, ktorí ich zaujímajú najmenej i napriek tomu, že by išlo o ich blaho. Kollár so svojou partou chcel podporiť nový a myslím si, že rozumný zákon z dielne Hlas…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch !

0icon

CDC pripúšťa, že pochybila. Vírus sa takmer vôbec nešíri vonku New York Times píše, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pripúšťa, že sa spoliehalo na chybné štúdie, ktoré uvádzali 10-percentnú pravdepodobnosť prenosu covid-19 vonku, v skutočnosti je prenos vonku pod 1% Po použití "nesprávneho výpočtu" na podporu povinného…

Tony Belohorec

Stačilo málo a dieťa v bratislavskom výťahu nemuselo zomrieť

0icon

Pred časom ma jeden známy, nie zrovna úspešný architekt presviedčal o svojich kvalitách. Chcel, aby som mu zveril projektovanie a stavbu domu. Problém je, že za celý svoj život nenaprojektoval jediný dom. Ani ten svoj. Firma, ktorá mu jeho dom postavila, ho stavala na základe obrázku, nakresleného do piesku. Asi…

René Pavlík

Dôvera

0icon

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  "Hroznô dačo". Dlhšie ako rok nepočúvame…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na zničenie sveta by stačila aj malá jadrová vojna, hovorí štúdia

0 icon

Tím vedcov uverejnil analýzu toho, čo by mohla priniesť jadrová vojna medzi Indiou a Pakistanom. Záver? Bola by to úplná katastrofa pre celý svet. Bezprecedentný nedostatok potravín na celej planéte a pravdepodobné hladovanie trvajúce viac ako desať rokov - to je scenár, ktorý môže svet očakávať, ak India a Pakistan…

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0 icon

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

TOP10: Najkrajšie národné parky Európy, poznáš všetky?

0 icon

Pri potulkách po Európe by bola chyba držať sa iba mestských oblastí. Ak nepatríš medzi klasických turistov, mal by si vidieť aj nádherné scenérie v týchto národných parkoch. Od anglickej oblasti jazier po park Gran Paradiso v talianskych Alpách sú národné parky perfektným spôsobom, ako zažiť a oceniť jedinečnú krajinu, ktorá sa vyskytuje…

Tragédia tunelu smrti - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o tragickej udalosti, ktorá sa stala tretieho marca v roku 1944. Po tom, čo prednosta zazrel červenú lampu, zostúpil z plošiny kabíny a v tom išiel muž mávajúci červenou lampou k zemi. Sotva stihol poznamenať: „Všetci sú mŕtvi!“ Náčelník ho vzal na svoju stanicu a zisťoval, čo sa prihodilo. Bol to brzdič z vlaku…

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Vo svete IT

Ak nájdeme život na Marse, tak sa tam nemuseli vyvinúť. Odkiaľ by sa tam však vzal? Vedec hovorí o možnom pôvode!

0 icon

Život mimo našej planéty môže znieť ako sci-fi, ale aj napriek tomu, mnoho vedcov a astronómov po ňom aktívne pátra. Ak by sa nám ho podarilo nájsť, a to aj v prípade jednoduchej formy, znamenalo by to, že život nie je tak unikátnym, ako si myslíme, ale mohol sa vyvinúť…

Poco M3 Pro 5G od Xiaomi sa objavil v renderoch: Bude novinka bestsellerom tohto roku?

0 icon

Spoločnosť Poco len nedávno potvrdila prítomnosť Pro verzie modelu Poco M3 a už tu máme i jeho dizajn. Ten však nebude identický so základným modelom, ktorý zaujal výrazným rámčekom pre kameru a tiež neprehliadnuteľným logom spoločnosti. Podľa všetkého bude smartfón vychádzať z nám známeho Redmi Note 10 5G a získa…

Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby WhatsApp do 15. mája, tak stratíte prístup k týmto funkciám!

0 icon

Nové podmienky používania služby WhatsApp plnia plátky mnohých médií. Dôvodom je, že nielen mnohí používatelia ich považujú za kontroverzné, ale ozval sa aj nemecký úrad, konkrétne hamburský komisár pre ochranu údajov, Johannes Caspar. Hoci sa naprieč viacerými médiami objavili správy, že ak nepotvrdíte nové podmienky služby WhatsApp, tak vám bude…

Analytik objavil chyby v protokole WiFi, ktoré ohrozujú milióny zariadení a to už 24 rokov!

0 icon

Málo kto si spomenie na časy, kedy sme sa pripájali k internetu výlučne cez kábel. Technológia WiFi zažila svoj najväčší rozmach v čase nástupu vysokorýchlostného internetu, kedy sa stala konvenčnou technológiou. Najnovšie výskumník Mathy Vanhoef upozorňuje na viacero chýb v protokole WiFi, ktorých pôvod siaha do roku 1997, teda do…

Elon Musk: Tesla okamžite pozastavuje platby za automobily v Bitcoinoch! Čo sa stalo?!

0 icon

Elon Musk v priebehu posledných mesiacov viackrát zamával s trhom s digitálnymi menami. Obzvlášť s menou Doge Coing a Bitcoin. Urobil tak prostredníctvom niekoľkých statusov, či nákupou veľkého množstva digitálnych mien, ale aj prostredníctvom spoločnosti Tesla, ktorá v nedávnej minulosti oznámila, že akceptuje menu Bitcoin. Najnovšie Elon Musk oznámil, že…

Armádny Magazín

Vojenskí zástupcovia Švédska, Dánska a Nórska navštívili pozície ukrajinskej armády na frontovej línii Donbasu

0 icon

Ukrajina, 13.máj 2021 (AM) –Delegáciu prijal veliteľ Ozbrojených síl Urajiny generálmajor Eduard Moskalev a šéf ukrajinskej strany JCCC generálmajor Sergej Salkucan. Ako píše agentúra „Korrespondent“, tlačová služba ústredia takzvanej operácie zjednotených síl informov

Šefčovič: Pokiaľ ide o Rusko, zdôraznili sme potrebu zostať jednotní pri riešení tejto strategickej výzvy

0 icon

Slovensko, 13.máj 2021 (AM) –"Európska únia zostane jednotná, pokiaľ ide o globálnu výzvu, ktorú predstavuje Ruská federácia a v tejto súvislosti zvýši „stabilitu“ Ukrajiny a celého Východného partnerstva." Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič to vyhlásil na tlačovej konferencii po Rade ministrov EÚ pre všeobecné záležitosti. „Pokiaľ ide o Ru

Čínska štátna televízia predviedla na videozáberoch najnovší čínsky „strieľajúci" nôž

0 icon

Čína, 13. máj 2021 (AM) – V Číne bola verejne odprezentovaná modernizovaná verzia čínskeho „strieľajúceho" noža QSB-11, určeného pre prieskumné a špeciálne jednotky. Na videozáberoch Čínskej štátnej televízie bola zbraň predvedená v akcii počas výcviku špeciálnych s

Combined Effort 2021: Slovenskí a poľskí protilietadlovci preverujú svoje spôsobilosti na spoločnom cvičení

0 icon

Slovensko, 13.máj 2021 (AM, MOSR) –V priestoroch Centra výcviku Lešť si slovenskí a poľskí protilietadlovci preverujú svoje spôsobilosti na spoločnom bilaterálnom cvičení Combined Effort 2021. Priamo v priestoroch centra cvičí takmer 800 vojakov a vojačiek, pričom na oboch stranách slovensko-poľskej hranice s

Proti Čínskej invázii. Japonsko, USA a Francúzsko uskutočňujú prvé spoločné cvičenia na japonskej pôde

0 icon

Japonsko, 13.máj 2021 (AM) – Japonské pozemné jednotky sa pridali k americkým a francúzskym kolegom pri ich prvom trojstrannom cvičení na japonskej pôde, pretože sa snažia posilniť vojenské väzby uprostred rastúcej čínskej asertivity v regióne.   Cvičenie „ARC21“ sa začalo v utorok na základni Ainoura pozemných síl v prefektúre Na

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali