Katolícke noviny: Každý z nás si môže otvoriť vlastný chrám v srdci

Katolícke noviny: Každý z nás si môže otvoriť vlastný chrám v srdci

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS, kosicka arcidieceza)

 

Na svätých omšiach môže byť v týchto časoch maximálne šesť ľudí vrátane celebranta. A hoci sa pre väčšinu veriacich kostoly počas svätých omší zavreli, každý z nás si môže otvoriť vlastný chrám vo svojom srdci a na bohoslužbe sa zúčastniť prostredníctvom prenosov z médií

ruženec
Ilustračné foto

Katolícke noviny rozprávali o online slávení s odborníkom na liturgiku Štefanom Fábrym.

Reklama

Aký postoj máme zaujať k rôznym liturgickým úkonom počas svätej omše v domácnosti – postavenie sa, kľakanie si, úklony?

Mnohí môžu mať trošku problém s kľakaním si počas prenosu svätej omše – navodzuje to dojem akoby sme si kľakali pred televízorom či počítačom.

Reklama

 

Môžeme tento úkon nahradiť postavením sa alebo úklonom? Prípadne by nebolo vhodnejšie dať si na stôl napríklad kríž a kľaknúť si pred ten ako kľačať pred televíznou obrazovkou či rádiom?

Na vec sa môžeme pozrieť dvojako. Napríklad: gesto pokľaknutia v zmysle klaňania sa patrí výlučne Bohu, preto kresťania kľakajú len pred Eucharistiou; nie pred obrazmi, sochami, ľuďmi. Z tohto pohľadu nesmieme kľačať pred televízorom, akoby sme sa mu klaňali. No na druhej strane je vynikajúce, ak dokážeme do modlitby, ktorá je duchovná, zapojiť aj celé svoje telo, ktorým navonok vyjadrujeme to, čo prežívame v srdci. A tu už hovoríme o (liturgických) postojoch, či gestách.

Skrúšenosť srdca často vyjadrujeme spomenutým pokľaknutím; mnohí sa modlia na kolenách aj v súkromí alebo kľačia pred krížom, či nábožným obrazom. Tým nevyjadrujeme klaňanie sa, ale postoj srdca.
Pri sledovaní svätej omše cez médiá v domácnosti nie sme povinní dodržiavať gestá a postoje, aké robíme v chráme pri slávení Eucharistie, pretože nie sme reálnou súčasťou sláviaceho spoločenstva.
Ak by však niekto túžil prežiť duchovné spojenie s kňazom, ktorý slávi Eucharistiu, na kolenách alebo tak, že sa počas čítania evanjelia či prednesu eucharistickej modlitby postaví, nemožno mu to zazlievať.

Do kostola chodievame väčšinou dôstojnejšie oblečení, malo by to tak byť aj doma pred televízorom alebo môžeme sledovať svätú omšu aj v pyžame či v domácom oblečení?

Reklama

Opäť platí to isté. Slávnostným oblečením vyjadrujeme slávnostnosť chvíle alebo podujatia. Keďže sme doma, v pohodlí svojej izby, nie sme povinní obliecť sa tak, akoby sme šli von, do chrámu. V tomto prípade prežívame svätú omšu duchovne, preto viac záleží na našom vnútri. Ak však niekto na chvíle modlitby, ktorú prežíva pri sledovaní svätej omše, odloží domácke oblečenie, tepláky alebo pyžamo, a oblečie sa minimálne tak, ako by sa obliekol, keby mu prišla návšteva, je to len chvályhodné.

Účasť na bohoslužbe cez médiá znamená viac než sledovanie prenosu
Ilustračné foto

Televízor či rádio väčšinou sledujeme či počúvame prísluchovo a popritom sa venujeme iným činnostiam. Ako sa zachovať pri svätej omši z masovokomunikačných prostriedkov? Môžeme popritom napríklad raňajkovať alebo variť nedeľný obed?

Ostanem pri prirovnaní s návštevou. Ak by mi prišiel na návštevu človek, ktorý je mi vzácny, a ja by som neodložil to, čomu som sa venoval, prípadne trávil čas jeho návštevy varením, žehlením alebo hraním sa s mobilom, bolo by to vrcholne neslušné, ba priam neúctivé voči jeho osobe. Ale tu opäť treba rozlíšiť dve skutočnosti: ak sledujeme svätú omšu preto, lebo sa jej nemôžeme zúčastniť v chráme, a robíme to s úmyslom zvýrazniť svätosť nedele alebo sviatku a venovať Bohu chvíle modlitby, rozhodne by sme pri tom nemali robiť nič iné.

Ale môžu nastať aj iné situácie. Napríklad vo všedný deň sa niekto venuje svojim rodinným povinnostiam a popri práci si pustí televíziu alebo rádio, ktoré vysiela prenos svätej omše, a takto počúvaním Božieho slova, kázne, spevu, modlitieb, hoci „na pozadí“ posväcuje čas svojej práce, je to opäť chvályhodné. Mohli by sme povedať, že „spojil príjemné s užitočným“, ale povedzme „spojil sväté so svetským“.

Máte nejaký tip ako prežívať takúto svätú omšu dôstojnejšie?

Reklama

Ako pri súkromnej či rodinnej modlitbe v domácnosti, aj pri sledovaní prenosu svätej omše nám veľmi pomôže to, ak sa na jej prenos sústredíme, upokojíme sa a duchovne stíšime, ak stlmíme rušivé vplyvy okolia, alebo zvláštnosť chvíle aj navonok zvýrazníme napríklad zapálenou sviecou.

Ako skúsiť namotivovať malé deti k ako-takému sústredeniu sa?

V kostole vedia, že musia byť ticho a správať sa slušne, doma je to však pre ne náročnejšie uvedomiť si tú slávnostnosť a ťažko im vysvetliť, že sa teraz nemôžu hrať, kresliť si alebo si prepnúť na rozprávkový kanál, hoci sú doma a nie v kostole.

Snáď vysvetlením toho, čo pre nás kresťanov svätá omša znamená; že aj vtedy, keď naozaj odchádzajú do kostola, na chvíľu odložia hračky, pretože odchádzajú „na návštevu“ za Pánom Ježišom. A keďže teraz nemôžeme my ísť na návštevu za ním, prichádza on za nami, k nám domov, a my mu venujeme čas modlitby, počúvania, čo sa pri svätej omši číta, hovorí, zapojíme sa do spevu a podobne.

A možno aj otázkami, ktoré upriamia pozornosť dieťaťa na to, čo sa deje: spýtame sa, či vie, prečo má kňaz rozopäté ruky, prečo raz stojí, inokedy si kľakne. Možno je tu i priestor pre detskú katechézu o svätej omši, upozornenie na jednotlivé momenty slávenia; a to by v chráme mohlo byť pre iných rušivé.

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali