Kar. Parolin: V Ázii pápež zdôrazní misijné povolanie, ochranu života a mier

Kar. Parolin: V Ázii pápež zdôrazní misijné povolanie, ochranu života a mier

Vatikán 20. novembra 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:SITA/AP-Andrew Medichini)

 

Na apoštolskej ceste do Thajska a Japonska sprevádza pápeža Františka aj kardinál Pietro Parolin. Vatikánsky štátny sekretár pred odletom ako zvyčajne priblížil pre vatikánske médiá kontext a ciele cesty. Zvlášť zdôraznil jej misijný rozmer v súzvuku s celým pontifikátom pápeža Františka. Ako uviedol, Svätý Otec chce byť ako duchovný pastier nablízku svojmu stádu

Na snímke pápež František

V rozhovore s Massimilianom Menichettim z Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News kardinál Pietro Parolin najprv hovorí o súčasnom kontexte globalizácie, ktorý sa výrazne zmenil od doby predchádzajúcich návštev pápeža sv. Jána Pavla II. v Thajsku i Japonsku pred vyše 30 rokmi. Prinášame jeho odpovede, v ktorých približuje hlavné ciele oboch etáp cesty, ako aj motívy a očakávania pápeža Františka.

Reklama

– „Kristovi učeníci, misionárski učeníci“ – tak znie motto prvej etapy apoštolskej cesty v Thajsku. Čo pápež prináša do tejto krajiny?

Kard. Parolin: „Myslím, že pápež tam pôjde s osobitným záujmom, pretože prvé ohlasovanie Evanjelia sem priniesli jezuitskí misionári v polovici 16. storočia, a ide teda v línii týchto veľkých misionárov, týchto veľkých evanjelizátorov, ktorí ohlasovali Evanjelium a zasievali vieru v tejto zemi. Neskôr prišli aj františkáni a dominikáni. Je to Cirkev, ktorá veľmi trpela a ktorá potrebovala viackrát nanovo začínať. Dnes je to prekvitajúca komunita: približne 400-tisíc katolíkov Thajska je rozčlenených do 11 cirkevnosprávnych oblastí.

Reklama

Je významné to, čo pápež zdôrazňuje, že témou cesty do Thajska je práve byť misionárskymi učeníkmi. Netreba vysvetľovať túto dvojicu slov, ktorú mal František príležitosť hlbšie objasniť pri mnohých príležitostiach, počínajúc účasťou na konferencii v Aparecide a potom aj v Evangelii gaudium. Chcel by som však prepojiť túto tému – tému misionárskeho učeníka – s nedávnymi skutočnosťami, teda s Mimoriadnym misijným mesiacom, ktorý sme nedávno prežívali, a s Osobitnou synodou o Amazónii, kde sa hľadali nové cesty evanjelizácie aj pre Amazóniu, pre jej obyvateľov.

Pápež sa na túto tému odvoláva aj v najnovšej knihe rozhovorov s ním „Bez neho nemôžeme nič urobiť“, ktorá je práve celá o misii a v ktorej sú neustále zdôrazňované tieto pojmy: že protagonistom misie je Duch Svätý, že misia nie je prozelytizmom, ale že misia sa koná vďaka istej vnútornej plnosti, ktorá sa prejavuje v príťažlivosti a svedectve.

Verím, že táto cesta do Thajska, práve i v tomto kontexte – nazvime to nepatrnou menšinovou prítomnosťou katolíkov – má byť práve ďalším zdôraznením tohto rozmeru evanjelizačnej misie, ktorý musí byť a je tým podstatným, konštitutívnym, a musí sa takým stávať čoraz viac, v povedomí každého pokrsteného, celej Cirkvi.“

– Svätý Otec pôjde aj do Japonska, krajiny, ktorá zažila hrôzy atómových bômb i pohromu Fukušimy. A je to prekvitajúca spoločnosť, samozrejme, nie bez problémov. Mottom cesty je: „Chrániť každý život“. Očakáva sa silný apel za odzbrojenie…

Kard. Parolin: „Áno, myslím, že je to tak. Japonská etapa cesty bude osobitne dôležitá práve pre zdôraznenie týchto tém. Japonsko je komplexnou krajinou, krajinou predstavujúcou symbol; môžeme povedať, že táto krajina veľa trpela – to je téma prvých atómových bombardovaní Hirošimy a Nagasaki – avšak dokázala sa znovuzrodiť zo situácií vojny a konfliktu a uskutočniť ohromný rozvoj.

Reklama

Je to krajina, ktorá sa nachádza medzi tradíciou a inováciou a ktorá musí čeliť, tak, ako všetci, týmto globálnym výzvam, ktoré si vyžadujú aj globálne odpovede. Takže témy ochrany stvorenstva, spoločného domu, témy mierového úsilia, téma odzbrojenia ako podmienky pokoja budú istotne niektorými z tém, ktoré Svätý Otec rozvinie osobitne v tejto krajine.“

– Aké sú očakávania pápeža od tejto cesty do Thajska a Japonska, čo Vám k tomu povedal?

Kard. Parolin: „Svätý Otec predovšetkým dúfa, v duchu tej predstavy, akú má o duchovnom pastierovi, že bude nablízku ľuďom, ktorí mu boli zverení a s ktorými má zdieľať v istom zmysle všetky aspekty života: radosti, očakávania, nádeje, ale aj smútky, utrpenia, protirečenia…

Verím, že pápež ide s týmto očakávaním, že je pastier, ktorý sprevádza, a niekedy, ako hovorí, kráča vpredu alebo i vzadu, no ktorý každopádne sprevádza svoje stádo a aj prostredníctvom týchto stretnutí s partikulárnymi cirkvami vysiela posolstvá, ktoré sú platné pre celý svet a pre celú Cirkev.

Je to posolstvo misie ako konštitutívneho prvku kresťanskej skúsenosti, téma stvorenstva, ktorá mu veľmi leží na srdci – spomeňme si na Laudato si´ – a téma pokoja, predovšetkým v tak veľmi rozdelenom svete, ktorý je tak roztrieštený a tak konfliktný.“

Reklama

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:20

Výstavu fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity otvorili v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti. Výstava je súčasťou programu Budapeštianskeho festivalu fotografie 2024 (Budapest Photo Festival 2024), uviedla riaditeľka SI Michaela Pánisová Ležáková,

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali