Bratislava 30. novembra 2022 (HSP/ CNN/National Post/Global News/Foto: TASR/AP-Justin Tang/The Canadian Press via AP)
Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že Kanaďania „veľmi pozorne sledujú, ako pokračujú protesty v Číne,“ čím vyjadril ich podporu. Spravil tak po tom, ako začiatkom tohto roka počas prebiehajúcich protestov proti opatreniam covidu v Kanade nepodporil demonštrácie a požadoval ich zastavenie
„Je zrejmé, že každý v Číne by mal mať možnosť vyjadriť sa, mal by mať možnosť podeliť sa o svoje názory a skutočne protestovať,“ povedal v utorok kanadský premiér Justin Trudeau. „Budeme naďalej zabezpečovať, aby Čína vedela, že si Kanada zastáva ľudské práva, a budeme stáť na strane ľudí, ktorí sa vyjadrujú,“ vyhlásil počas cesty na zasadnutie vlády.
Treba pripomenúť demonštrácie proti Covidu–19 v Kanade, ktoré vypukli začiatkom tohto roka. Kanadský premiér Trudeau v tom čase demonštrantov požiadal, aby ukončili protesty. „Jednotlivci sa snažia zablokovať našu ekonomiku, demokraciu a každodenný život našich spoluobčanov. Musí sa to zastaviť,“ vyhlásil Trudeau v parlamente.
Kanadská vláda začiatkom roka po prvýkrát uplatnila mimoriadny zákon na riešenie dôsledkov protestov v celej krajine v súvislosti so zdravotnými opatreniami Covid-19, oznámil to premiér. Zákon mohol stanoviť použitie armády, ale nemusí k tomu nevyhnutne viesť, Trudeau dodal, že vláda ich nezavádza. Môže však dočasne pozastaviť práva občanov na voľný pohyb alebo zhromažďovanie. Trudeauová vláda zároveň podnikala kroky na zastavenie finančnej podpory protestov vo svojej krajine.
Počas lockdownu v regióne Sin-ťiangu mali niektorí obyvatelia v iných častiach mesta fyzicky zatvorené dvere reťazami. Keďže protesty v celej krajine pokračujú, niektorí demonštranti začali žiadať odstúpenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Tlak protestov viedol úrady v západnej časti čínskeho regiónu Sin-ťiang k tomu, že v sobotu otvorili niektoré štvrte v meste Urumči po tom, ako obyvatelia zorganizovali mimoriadne nočné demonštrácie proti lockdownu, ktorý trvá už viac ako tri mesiace.
Najnovšie protesty sú reakciou na to, že Peking v súvislosti s pandémiou Covid-19 naďalej uplatňuje stratégiu v rámci „nulovej tolerancie voči ochoreniu covid“ – prísnu politiku, ktorej cieľom je izolovať každú infikovanú osobu, aby sa obmedzilo šírenie vírusu. V dôsledku toho milióny čínskych občanov naďalej čelia rozsiahlej karanténe, povinnému testovaniu a prísnym obmedzeniam, ktoré majú za následok rastúce protesty v celej krajine.
Medzinárodné médiá, ktoré informujú o protestoch na mieste, sa stretli s vážnym odporom a dokonca aj s agresiou zo strany miestnych orgánov.
Podľa BBC bol jeden z jej novinárov pri pokrývaní demonštrácií zatknutý a zbitý. V nedeľu večer bol na približne 90 minút zadržaný aj novinár agentúry Reuters a potom bol prepustený. Trudeau odsúdil postup Číny voči novinárom, ktorí pokrývali tieto protesty. „Musíme sa tiež uistiť, že Čína a miesta na celom svete rešpektujú novinárov a ich schopnosť vykonávať svoju prácu,“ povedal Trudeau. „Budeme to naďalej veľmi jasne zdôrazňovať.“
Premiér Justin Trudeau povedal, že každý v Číne by mal mať možnosť ohradiť sa uprostred protestov proti prísnym obmedzeniam Covid-19. čím vyjadril protestujúcim svoju podporu. Rozhnevané davy v Číne vyzvali vodcu Si Ťin-pchinga, aby odstúpil, čo sa stalo najväčším prejavom nesúhlasu verejnosti za posledné desaťročia.
Po demonštráciách v najmenej ôsmich mestách a v Hongkongu úrady zmiernili niektoré opatrenia Neprejavili však žiadne známky toho, že by ustúpili od svojej rozsiahlejšej stratégie „nulovej tolerancie voči covidu“, ktorá na celé mesiace obmedzila slobodu života občanov.