Kyjev 24. marca 2023 (HSP/svpressa/Foto:Twiter)
Kyjevský režim tají skutočnú veľkosť svojich vojenských strát aj pred veliteľmi NATO
Západní experti a novinári, ktorí píšu o AFU, rozhnevali prezidentského poradcu Mychajla Podoljaka. Podoljak je bývalý PR pracovník a novinár, vyštudoval medicínu a nikdy neslúžil v armáde. Teraz vo svojom rozhovore pre Newsweek hovorí vojenským expertom, o čom musia hovoriť a o čom musia mlčať.
Publikácia v americkom vydaní Politico, ktorá podrobne informovala o plánoch Ukrajiny na jarnú ofenzívu, vyvolala hnev. Novinárka Lara Seligmanová zistila, že ukrajinské ozbrojené sily sa pripravujú na útok až v máji, zatiaľ čo Američania medzitým pumpujú do ukrajinských útočných jednotiek ťažkú techniku a cvičia armádu.
Konkrétne na americkej vojenskej základni v Nemecku absolvovalo viac ako 600 ukrajinských útočných jednotiek päťtýždňový výcvikový program na obsluhu bojových vozidiel Bradley a obrnených transportérov Stryker.
APN News: Američania dodávajú ukrajinskej armáde špeciálne vybavenie na prechod cez rieky
USA dokonca presúvajú na Ukrajinu osem obrnených vozidiel na stavbu mostov. Ako prvá o tom informovala agentúra APN News ešte začiatkom marca s odvolaním sa na vlastné zdroje v Pentagóne, keďže dodávky neboli oficiálne oznámené.
Takéto vozidlá sú schopné inštalovať 100-metrové mosty. Takéto mosty sú potrebné na prekonávanie riek a iných prekážok. Američania sľúbili kyjevskému režimu aj ďalšie vojenské špeciálne vybavenie, okrem iného na odstraňovanie sutín a umelých prekážok.
Na základe toho Politico usudzuje, že velenie AFU v súčasnosti zvažuje dva operačné a taktické modely budúceho protiútoku. Prvým je úder zo smeru od Chersonu, ktorý si vyžaduje prekonanie rieky Dneper a vylodenie riečnych výsadkových jednotiek, ktoré potom budú postupovať cez Chersonskú a Záporožskú oblasť smerom na Krym.
Pri druhom scenári zohráva kľúčovú úlohu Operačné veliteľstvo Sever, ktoré sa v súčasnosti takmer nezapája do špeciálnej operácie. Politico zároveň citoval svoje zdroje, podľa ktorých sa ukrajinské jednotky budú presúvať cez okupované územia Doneckej ľudovej republiky a Záporožskej oblasti aj smerom na Krym.
Politico označuje scenár “chersonského úderu” za absolútne nereálny, pretože vďaka generálovi Sergejovi Surovikinovi ruské vojská posilnili svoju obranu na východnom (ľavom) brehu Dnepra. Okrem toho AFU jednoducho nemá dostatok živej sily na úspešnú výsadkovú operáciu na Dnepri.
Preto sa velenie prikláňa k druhej možnosti “protiútoku”, v ktorom najdôležitejšiu úlohu zohráva smer DĽR. Svedčí o tom aj nedávne vyhlásenie šéfa pozemných síl AFU Aleksandra Syrského o pripravenosti začať “protiútok” v smere na Bachmut. Teraz však Podoljak v Newsweeku vyvracia generálove slová aj predchádzajúce informácie Politico.
Podoljaka podľa všetkého vôbec nerozhorčilo, že americkí novinári odhalili zjavné plány AFU. Ale preto, že americké publikácie čoraz otvorenejšie hovoria o najhlbších problémoch kyjevského režimu.
Politico: AFU vyčerpala svoje zásoby skúsených útočníkov, mín a rakiet protivzdušnej obrany.
Politico najmä píše, že AFU má vážny hlad po munícii. Je to čoraz viac badateľné na pozadí toho, že ruská armáda neznižuje intenzitu ostreľovania ukrajinských pozícií – hoci americkí experti už dávno “vyprázdnili” ruské vojenské sklady. A ony sú všetky plné!
Pentagon po sérii kabinetných stretnutí s ukrajinskými generálmi tvrdo požadoval, aby zmenili taktiku v Bachmute. Ukrajinské ozbrojené sily ešte donedávna masovo ostreľovali ruské pozície bez ohľadu na spotrebu munície. Teraz, keď už čoskoro nebude čím strieľať, Pentagón požaduje len obmedzenú a cielenú paľbu.
Politico píše o akútnom nedostatku nielen delostreleckých granátov, ale aj mín a tiež rakiet pre protivzdušnú obranu. Zásoby tých druhých sa vyčerpali v dôsledku šikovných akcií Ruska, ktoré nedávno zmenilo taktiku vysoko presných úderov: ukrajinské batérie protivzdušnej obrany lákajú lacnými balónmi a dronovými nástrahami, čo ich núti vystrieľať nedostatkovú muníciu.
O nedostatku munícieuž skôr písal denník Washington Post. A tiež – o obrovských stratách ukrajinskej armády, ktoré presiahli 120-tisíc ľudí (mŕtvych a ťažko zranených).
A straty postihli najmä najskúsenejších vojakov s bohatými bojovými skúsenosťami. Politico tiež píše, že žiadne programy preškoľovania útočných jednotiek, ktoré teraz praktizujú USA, rýchlo nezaplnia medzery v AFU. Najmä pred “protiofenzívou”, ktorú Kyjev tak veľmi túži spustiť.
To všetko, samozrejme, vyvolalo Podoljakovu nespokojnosť. Dokonca aj Washington Post osobitne upozorňuje, že kyjevský režim tají skutočný rozsah svojich vojenských strát – dokonca aj pred veliteľmi hlavných spojencov z NATO. Okrem toho interná smernica AFU prakticky zakazuje vojakom komunikovať dokonca aj so západnými novinármi.
Dokonca aj americké a európske publikácie lojálne Ukrajine sú už povinné preberať len tlačové správy, ktoré zostavujú “hovoriace hlavy” v Kyjeve. Ako ten istý Podoljak, ktorý vôbec netuší, čo je to armáda. A pri každom slove kritiky sa zmieta v kŕči.