„Hazard na Slovensku ničí životy mnohých ľudí, a tiež ich rodín, ich detí. Je zvrátené, ak sa všetci skladáme na pomoc tým najchudobnejších, podporujeme ich vyplácaním sociálnych dávok, a oni tie peniaze napchajú do hracích automatov. Týmto návrhom zákona im zabránime v hraní,“ tvrdí poslanec Peter Pollák. „Prevádzkovateľ výherných automatov dostane do rúk nástroj, aby pred tým, než hráč začne hrať, mohol identifikovať, či nejde o poberateľa sociálnej dávky. Pokiaľ prevádzkovateľ umožní takejto osobe hrať, hrozí mu za takého konanie pokuta až do výšky 16 000 euro.“
Podľa Miroslava Kadúca ide predovšetkým o peniaze, ktoré dávame zo solidarity tým najchudobnejším, aby si mohli zabezpečiť základné životné potreby. „Nie na to, aby si z nich zvyšovali zisk prevádzkovatelia hracích automatov. Nie sme za reguláciu poctivého podnikania, no sme proti tomu, aby sa ktokoľvek obohacoval na úkor tých, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu. Keď sme tento návrh predkladali prvý krát, jedinou výčitkou bola obava z porušenia zákona o ochrane osobných údajov. Tento problém je vyriešený. Preto nevidíme dôvod, aby náš návrh nenašiel širokú podporu naprieč celým politickým spektrom.“
Prevádzkovateľ herne, či krčmy s automatmi bude potrebovať jediné – pripojenie na internet. Dostane tak možnosť kontrolovať údaje v registroch (poberateľoch dávok, dlžníkov). Ak je občan v zozname, nemôže hrať. Práve utrácanie na hazard zo strany poberateľov dávok dlhodobo kritizuje poslanec Peter Pollák, splnomocnenec vlády pre rómske komunity. „Sociálnu pomoc dostávajú odkázaní ľudia na to, aby prežili, aby si naozaj mohli pokryť svoje základné životné potreby. Nie je v poriadku, ak dovolíme týmto ľuďom míňať túto pomoc, ktorá je určená aj bezbranným deťom, na hazard.“
Kadúc ďalej dodáva: „Keď prídu dávky k ľuďom, ktorí sú na ne odkázaní, bezprostredne po tom mnohí obyvatelia zájdu do herní a krčiem s automatmi. Dávky zostanú tam. Od zúfalých ľudí môžeme iba ťažko očakávať zodpovedné kroky. Tie musí urobiť štát a zodpovedným krokom je neumožniť míňanie sociálnej pomoci štátu pre najchudobnejších na hazardné hry.
Tento obrovský a dlhodobo zakorenený problém ničí množstvo slovenských rodín. Náš návrh zákona, pokiaľ bude prijatý, ľudí dokáže ochrániť a najviac pomôže práve tým, ktorí sú závislí na dávkach od štátu. Je nenormálne a nemorálne, aby ktokoľvek zarábal na chudobe.“
V rámci zmien navrhujú poslanci aj obmedzenie reklamy, týkajúcej sa vybraných foriem hazardných hier (najmä hier v kasíne). Chcú upraviť reklamnú kampaň ako využívanie akýchkoľvek mediálnych prostriedkov smerujúcich k verejnosti s oznamom o existencii prevádzky zriadenej na účely prevádzkovania hazardných hier, a to najmä prostredníctvom televízie, reklamy v rádiách, tlačových médiách, veľkoplošnej reklamy, bilboardov, iných nosičov. V rámci takejto reklamy by zároveň platilo obmedzenie používať akékoľvek hracie symboly, označovania herných systémov, ale aj dynamické reklamy, či rôzne vysvietené budovy a pod. Účelom takéhoto ustanovenia v zákone by malo byť ukončenie všetkých reklamných kampaní poukazujúcich na existenciu herní ako i aktivity spojené s ich propagáciou. Takéto obmedzenia výraznou mierou prospejú k často proklamovanej prevencii, nakoľko aj tento krok môže obmedziť množstvo potenciálnych hráčov. Z dôvodu prípravy technického riešenia právnej regulácie má byť novela účinná až od 1.1.2017.