K čomu povedie boj Európy a Ázie o ruský plyn?

K čomu povedie boj Európy a Ázie o ruský plyn?

Bratislava 9. augusta 2022 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Stefan Sauer)

 

“Zima v Európe by mohla byť pre Putina jarou,” takto západné médiá opisujú nepripravenosť krajín EÚ na vykurovaciu sezónu. Jediným východiskom je, aby Európania zvýšili nákup LNG, ale na to budú musieť viesť boj s ázijskými krajinami. Čo by bol výsledok takejto konfrontácie?

Severný prúd 2 (Nord Stream 2)
Ilustračné foto

Denník Wall Street Journal sa domnieva, že Európa bude v nasledujúcich mesiacoch nútená bojovať s Áziou o ruský skvapalnený zemný plyn (LNG). Autori článku naznačujú, že s blížiacou sa zimou sa situácia v krajinách EÚ zhorší a pokles životnej úrovne môže oslabiť odolnosť podpory EÚ Ukrajine. WSJ predpovedá, že v dôsledku toho sa v európskych krajinách môžu dostať k moci vlády, ktoré protiruskú koalíciu zničia.

Reklama

“Vysoké ceny energií ovplyvňujú európske hospodárstvo a spôsobujú ťažkosti, ktoré povedú k nepokojom verejnosti. Ľudia začnú hlasovať prázdnymi peňaženkami,” navrhuje WSJ.

“Bitka o Ukrajinu otvorila druhý front – energetickú vojnu v Európe. Stratégia Vladimíra Putina nie je žiadnym tajomstvom. Toto všetko uviedol v júni na ekonomickom fóre v Petrohrade,” píše sa v článku.

Reklama

Autori článku tiež naznačujú, že “aj v prípade dodávok ruského LNG by mohlo dôjsť k prerušeniam”.

“Hospodárske oživenie v Číne po zastavení zo šírenia koronavírusu alebo studená zima v Ázii budú zámienkou na boj s Európou o vývoz LNG, čo povedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien,” uvádza sa v dokumente.

“Podobne ako v prípade Napoleonovho útoku na Rusko v roku 1812 a nemeckej invázie do Sovietskeho zväzu počas druhej svetovej vojny bude výsledok závisieť od nepriaznivého počasia. To je niečo, čo Putin ani európski lídri nemôžu ovplyvniť. Všetci sa však zhodujú v jednom: zima sa blíži,” uvádza sa v závere článku.

“Globálna energetická kríza sa v skutočnosti nezačala tento rok, ale oveľa skôr. Príčinou bol pokles výroby energie počas pandémie v dôsledku naznačeného poklesu hospodárstva. V rozpore s očakávaniami však ázijské krajiny a napríklad Čína naštartovali svoje ekonomiky oveľa rýchlejšie. V dôsledku toho sa zvýšil dopyt po energii a výroba nedokázala držať krok. To viedlo k vyšším cenám v Ázii. Európa potom čelila rovnakému problému,” vysvetľuje politológ a ekonóm Ivan Lizan.

“Problém Ázie spočíva v tom, že sa nezameriava na plyn z plynovodov, ale najmä na plyn so zľavou. Ten je však drahší, pretože si vyžaduje vyššie náklady na prípravu a prepravu,” uviedol odborník.

Reklama

“V Ázii bol LNG vždy drahší, takže Američania a krajiny Blízkeho východu zamerali svoje dodávky na tento trh. Na druhej strane Európa nakupuje plyn najmä prostredníctvom plynovodov. V súčasnosti je tento zdroj energie vďaka úsiliu samotných Európanov veľmi drahý a už aj fyzicky vzácny. Preto sa zvýšila aj cena skvapalneného plynu,” dodal Lizan.

“V konkurencii s Áziou bude mať Európa len jednu možnosť – zvýšiť cenu za nákup plynu. Ak cena LNG v Ázii predbehne cenu v EÚ, veľká časť toho, čo Európa dúfala získať ako alternatívu k dodávkam potrubím, pôjde na východ. To ešte viac prehĺbi energetický deficit v Európe,” domnieva sa ekonóm.

Ekonóm vysvetlil, že “mnohé odvetvia európskeho hospodárstva sa stávajú nerentabilnými pri cene tisíc dolárov za tisíc metrov kubických plynu a v Európe je to už viac ako dvetisíc dolárov.

“Preto hrozí, že Európania budú vytlačení zo svojej silnej pozície na svetovom trhu a potom sa bude musieť vzdať aj domáceho trhu,” povedal.

“Ázia určite nebude robiť ústupky Európanom, pretože sa obáva vlastných problémov v oblasti energetiky. Napríklad Japonsko dostáva plyn z projektu Sachalin-2 a napriek sankciám a dokonca aj opätovnému prevedeniu projektu ruskej spoločnosti sa Japonci neponáhľajú s odchodom z tohto projektu, pretože je pre nich fantasticky výnosný,” povedal expert.

Reklama

Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri ruskej vláde a Národného fondu energetickej bezpečnosti, zasa pripomenul, že “globálna súťaž o skvapalnený zemný plyn trvá už dlho.

“A krajiny súťažia nielen o ruský plyn, ale aj o akýkoľvek iný plyn. Na trhu s LNG existuje jasný systém cenovej arbitráže – plyn ide tam, kde je vyšší poplatok. Najvyššie ceny boli tradične na ázijskom trhu, ale tento rok ceny lámu rekordy v Európe, takže tam ide približne 75 % svetového LNG, vrátane takmer všetkého ruského LNG,” uviedol hovorca.

“Pravdepodobne teraz začali západné médiá hovoriť o konkurencii medzi Európou a Áziou, keďže august a september sú obdobiami s najnižším stavom ľadu na Severnej morskej ceste. Teraz je možné plávať až do Ázie rýchlejšie a bez sprievodu ľadoborcov a tiež sa rýchlo vrátiť späť,” navrhol Juškov.

Odborník tiež poznamenal, že Európa nebude schopná zvýšiť dovoz LNG.

“V skutočnosti dnes nakupuje všetok LNG, ktorý môže. Existujúca infraštruktúra je vyťažená a vysoké ceny sú spôsobené nedostatkom ponuky na trhu. Je však veľkou otázkou, či dostupné objemy umožnia bezproblémový priebeh vykurovacej sezóny,” zdôraznil hovorca.

“Aj keď Európania splnia svoje plány a do 1. novembra naplnia svoje podzemné zásobníky na 80 až 90 % kapacity, ešte to nezaručuje úspešnú vykurovaciu sezónu. Dodávky z Ruska sú veľmi nízke,” povedal Juškov.

“Ak sa otázka turbín pre Nord Stream 1 čoskoro nevyrieši, prevádzka plynovodu sa môže zastaviť. Okrem toho, ak Ukrajina stratí kontrolu nad úsekom hranice, kde plynovod vstupuje cez stanicu Sudža, preruší tranzit, ako to urobila predtým s plynovodom, ktorý prechádza cez stanicu Sochranovka,” povedal.

“V dôsledku toho sa budú do Európy denne dodávať malé objemy plynu. To povedie k tomu, že miestne orgány začnú odrezávať časť spotrebiteľov od energetických zdrojov. Prirodzene, najprv začnú odstavovať priemyselné závody, aby ušetrili teplo a energiu pre obyvateľstvo. V Európe ako celku spotreba plynu klesá z dôvodu jeho vysokej ceny,” dodal odborník.

“Priemyselné podniky potom jednoducho nebudú schopné predávať svoj tovar vyrobený pri takýchto nákladoch na energiu, pretože tie sú zapracované do výrobných nákladov. Takisto nebudú môcť konkurovať americkým a ázijským výrobkom, pretože ceny energií sú tam oveľa nižšie,” povedal respondent.

“Preto spotreba plynu v Európe už klesá. V EÚ vidíme v podstate deindustrializáciu, priemysel zaniká. Koľko plynu spotrebujú Európania počas vykurovacej sezóny, je zatiaľ ťažké predpovedať,” povedal Juškov, – zdôraznil Juškov.

Reklama

Vyjadril tiež presvedčenie, že Európa “sa v žiadnom prípade nevzdá ani ruského zemného plynu, ani LNG”.

“Okrem toho žiadajú o zvýšenie dodávok plynu, ale pre každý z plynovodov boli iné dôvody na zníženie,” povedal.

“Pokiaľ ide o Nord Stream 1, Európa pravdepodobne chápe potrebu obnoviť jeho normálnu prevádzku. Preto si myslím, že problém s dokumentáciou k turbínam ešte vyriešia,” myslí si Juškov.

“Európania tiež naznačujú, že môžu kedykoľvek spustiť Nord Stream 2, ale zatiaľ túto možnosť považujú z politických dôvodov za neprijateľnú. Podľa ich chápania spustenie plynovodu znamená, že pred Ruskom vyvesili bielu zástavu. Sami tento projekt spolitizovali a teraz sa stali rukojemníkmi situácie,” povedal Juškov.

“Rusko sa zároveň na spustenie Nord Stream 2 pozerá inak. Nebudeme ho spúšťať len na jednu sezónu. Záruky dlhodobého zaťaženia a prevádzky potrubia sú pre nás dôležité. Rusko preto bude trvať na dodatočných dohodách, že určitá časť jeho dodávok plynu do Európy bude prebiehať cez Nord Stream 2. Európania veria, že sa v kritickej chvíli dohodnú s Ruskom na jeho spustení a potom na jar ho zastavia a navždy naň zabudne. To sa však nestane,” uzavrel.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali