Jozef Gvadányi

Jozef Gvadányi

Budapešť 12. februára 2024 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Maďarský generál, spisovateľ a básnik. Narodil sa 16. júla 1725 v Rudabánya v Maďarsku. Pochádzal z taliansko-uhorskej aristokratickej rodiny z Arezza Alexandra de Guadagni, ktorý za panovania Ferdinada III. prišiel do Uhorska a oženil sa Dorotou Forgáchovou. Ich syn  bol jeho starým otcom. Otec Ján, matka Estera rodená Pongrácova mali 11 detí, Jozef bol najstarší. Hlásil sa za Uhra /Maďara/. Získal na svoje časy dobré jazykové vzdelanie. Z latinčiny, nemčiny, francúzštiny prekladal. Nie je známe, že by ovládal či používal slovenský jazyk, i keď sa s ním v jeho nárečiach ho na Záhorí musel stretnúť.  Za prvú manželku mal sestru baróna Jozefa Horeckého z Rohova, oženil sa r. 1752. Mali syna Ignáca a dcéru Alžbetu. Okrem grófskeho titulu dosiahol vojenskú hodnosť – generál jazdy

Ilustračné foto

Študoval na jezuitskom gymnáziu v Jágri a na univerzite v Trnave dosiahol titul bakalára.  V rokoch 1743 – 83 bol dôstojník od r. 1763 na hornom Potisí, od 1775 v Haliči. Po odchode do dôchodku v roku 1883 krátko žil v Rohove a   ako generál vo výslužbe so svojou druhou manželkou Katarínou Seleckou, manželstvo uzatvorili v roku 1785, ktorá bola dvojnásobnou vdovou, trvale usadil v Skalici, kde manželka mala veľký majetok po svojom prvom manželovi.  Tu prestaval dodnes zachovanú krásnu starobylú kúriu na námestí, urobil balkón a na priečelí štít s jeho erbom. Tu  hospodáril na svojom pozemku pri meste asi niekde v blízkosti Kalvárie, zriadil záhradu kde pestoval kvety, hyacinty, narcisy, tulipány a fialky i ovocné stromy. Urobil z naj akísi park prístupný aj verejnosti, kam hlavne počas nedieľ prichádzali ľudia, aby to obdivovali, debatovali a stretávali sa. Predpoludním potom čítal a písal vo svojej domácej knižnici. Niekedy hral na husliach a zúčastňoval sa na zábavách a poľovačkách s moravskými grófmi De Magnis v Strážnici a Hardegy v Miloticiach. Jeho druhá manželka bola nielen dobrá gazdiná, ale mala porozumenie aj pre literatúru a bola mu veľmi dobrou spoločníčkou v starobe. V Skalici mal sluhu Pavla rodáka z Lužice, ktorí zveril svoj majetok evanjelickej cirkvi 55 zlatých a hnuteľnosti predané na licitácií za 74 zlatých. Vykonávateľmi testamentu boli Gvadányi, evanjelicky farár Martin Lauček a katolícky farár Jozef Gulik. 12. mája 1796 sa zúčastnil slávnosti položenia základného kameňa evanjelického kostola a 8. októbra 1797 jeho posviacky. Udržiaval písomný kontakt aj s kalvínskym duchovným Jozefom Péczllim v Révkomárom. Politickými názormi a literárnou tvorbou bol konzervatívny, zameraný proti osvietenstvu a Francúzskej revolúcií, orientoval sa na šľachtické tradície a habsburský dvor.  Písal články, príbehy básne, romány a eposy. Jeho hlavným dielom je román „Cesta dedinského notára do Budína. Napísal epos o živote a príbehoch svojho súčasníka grófa Mórica Beňovského, svetoznámeho  cestovateľa a dobrodruha.

Reklama

Je autorom epických príbehov v ľudovom štýle, korešpondoval s početným okruhom spisovateľov. Je autorom veršovaných príbehov, románov a satír, kompilátu o svetových dejinách v 9 zväzkoch. Písať začal až počas dôchodku. Jeho dielo vytvoril v rokoch 1787 – 1798 v Skalici a skladá sa zo 14 rozsiahlych, menej rozsiahlych, aj menších prác. Ako prvú knižne publikoval súbor 10 básní pod názvom Piešťanské kúpanie z roku vydané na neznámom mieste. Prvé vydanie Budínskej cesty vidieckeho notára napísal v rokoch 1787 – 88 a vydal v Prešporku-Komárne 1890. Vydal ho anonymne, súvisiacou literárnou neistotou, no obavy boli zbytočné, pretože sa z neho stal literárny bestseller a neskorším vydavateľom prinášaj aj finančné zisky. Dodnes vyšiel 15 ráz a jeho veršovaná epika bola prepracovaná aj do divadelnej adaptácie.  Po tomto románe, ktorý sa stal známym v celom Uhorsku nasledovali ďalšie satiry, ako Myšlienky o terajšej tureckej vojne, Zasadnutie krajinského snemu, Úvahy, choroba, smrť a testament dedinského notára a Cesta notára z Pelíška do pekiel, ktorého pôvod lokalizoval Gvadáni do skalického Pelíškovho mlyna, tajného zhromaždiska skalických evanjelikov v časoch útlaku. Druhé často vydávané dielo Jozefa Gvadányiho je básnická skladba napísané v 12-slabičných dvojveršiach s párovými rýmami pod názvom Životy uhorského husárskeho vojaka Pála Rontóa a Mórica Beňovského, Prešporok-Komárno 1793, dodnes asi 10 vydaní, dielo zaujme ľudovým jazykom a realizmom, zahŕňajúce kulinárske, gurmánske opisy pôžitkárskeho pitia, jedenia, hodovania a podobne. Ani jedno zo svojich diel nevydal v Škarnitzlovskej tlačiarni v Skalici, čo súviselo asi aj s tým, že boli písane v maďarčine, aj keď  dával niekomu v Skalici prepisovať svoje básne, pretože nepoznali maďarčinu narobili v nich veľa chýb a boli pre ďalšie šírenie nepoužiteľné. Okrem záhrady sprístupnil gróf Gvadáni skaličanom i taje svojej kuchyne lebo jeho osobný kuchár Sedmohradčan odovzdal Skaličankám osvedčený recept na prípravu lahodných, vláčnych trdelníkov, ktoré pochádzali z jeho otčiny, aby pomáhali šíriť povesť Skalice ako mesta výborného vína a k nemu patriacich znamenitých pochúťok. Budova, v ktorej v Skalici býval bola v roku 1981 reštaurovaná, v súčasnosti je využívaná ako mestská knižnica a potrebovala by rozsiahlu rekonštrukciu.

Svojim dielom s jadrným zmyslom pre živý hovorový ľudový jazyk a detaily dobového života v Uhorsku zanechal obraz svojej doby a je pevným bodom uhorského, maďarského  kultúrneho dedičstva.

Reklama

Zomrel 21. decembra 1801 v Skalici, kde ho pochovali do krypty vo františkánskom kostole kde odpočíval pol storočia. Keď zomrel jeho syn previezli ho do Rohova, kde je pochovaný v tamojšom farskom kostole. V jeho rodnej Rudabányi mu v roku 1825 pri príležitosti 100. výročia úmrtia postavili pomník. Na kúrií v Skalici, v ktorej kde žil, je pamätná tabuľa z roku 1887, ktorú obnovili v roku 2005 a pridali k nej aj novú s textom v slovenskom jazyku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali