Jozef Banáš: Dubček bol absolútne najpopulárnejším kandidátom na prezidenta

Bratislava 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Veselský)

 

Ak by sa bol stal naším prvým prezidentom, táto krajina by sa uberala iným smerom, pri jeho morálnom kredite sa by tie zlodejčiny, ktoré sa tu udiali, nemohli aspoň v takom barbarskom rozmere diať

Hovorí o Alexandrovi Dubčekovi Jozef Banáš. Spisovateľ, ktorý v týchto dňoch prekročil hranicu štvrť milióna predaných kníh, sa kľúčovej osobnosti Pražskej jari venoval v románe Zastavte Dubčeka! V rozhovore pre TASR prezradil, že jeho prvý kontakt s Dubčekom bol telefonický. V novembrových dňoch 1989 ho požiadal o prijatie zahraničného novinára, čo Dubček zdvorilo odmietol.

Na snímke Jozef Banáš
Na snímke Jozef Banáš

Váš prvý telefonický kontakt s najznámejším Slovákom teda nebol úspešný, ale napokon ste sa predsa stretli osobne…

Bol som vtedy vedúcim tlačového strediska, ktoré riadilo Federálne ministerstvo zahraničných vecí a jeho stanovisku som dobre rozumel. Potom sme sa stretli vo Viedni, kde som pôsobil po revolúcii na československom veľvyslanectve a on ako vtedajší predseda Federálneho zhromaždenia hlavné mesto Rakúska niekoľkokrát navštívil. Vďaka nemu som sa stretol aj s niekdajším nemeckým kancelárom Willym Brandtom. V priateľskej debate som sa vtedy Dubčekovi ospravedlnil za to, že som ako občan po invázii v roku 1968 nenašiel viac odvahy sa za neho postaviť. Stisol mi ruku a usmial sa: “My sa nemáme za čo hanbiť. Oni nech sa hanbia.”
Ktoré vlastnosti a hodnoty sa vám spájajú s osobnosťou A. Dubčeka?

Ľudskosť, empatia, úsmev, človečina, šport, ľudová pieseň, chlap na mieste.
Objavujú sa hlasy, ktoré Dubčekovi vyčítajú, že nezabránil intervencii vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Mohol to podľa vás urobiť?

Je to úplný nezmysel, to akoby ste náčelníkovi Apačov vyčítali, že nezabránil Američanom vyvraždiť ich. Dubček si dobre pamätal udalosti v NDR v roku 1953, v Maďarsku 1956. Československo bolo vtedy jedinou socialistickou krajinou v bezprostrednom kontakte s NATO, v ktorej neboli sovietske vojská. Ich pobyt v Československu odmietol už dokonca prezident Novotný. Rok 1968 bol nesmierne turbulentný v celom svete, Američania viedli vojnu vo Vietname, ich krajinou otriasala revolta černošského obyvateľstva, ktorého vodcu Martina Luthera Kinga v tom roku zavraždili, proti mocným sa búrili ľudia v Nemecku, Francúzsku, Japonsku, bola vojna v Nigérii, svet bol v pohybe a Sovietsky zväz potreboval mať zo strategických dôvodov svoje vojská v Československu.
Ako sa mohol komunistický funkcionár, ktorý študoval v Sovietskom zväze, stať bojovníkom za demokratizáciu totalitného systému v bývalom Československu?

Aj Gorbačov študoval v Sovietskom zväze… Dubček sa do Sovietskeho zväzu dostal s rodičmi, ktorí, sklamaní vývojom v USA, kde žili, po krátkom pobyte doma odišli v roku 1925 za novou nádejou do Sovietskeho zväzu. Bol to neuveriteľný idealizmus, keď ľudia, ktorí šli s družstvom Interhelpo do sovietskej strednej Ázie, predali svoje domy a rozhodli sa solidárne pomôcť budovať socializmus v ZSSR v ťažkých podmienkach. Keď sa v Nemecku dostal k moci Hitler, začali byť cudzinci v ZSSR podozriví a tak sa Dubčekovci vrátili do Uhrovca. Dubček maturoval v ZSSR, takže jeho neskoršie štúdium na Vysokej škole politických vied v Moskve bolo logické. Študoval však v čase odmäku po XX. zjazde KSSZ, čo ho výrazne poznačilo, podobne ako jeho neskoršia účasť v rehabilitačnej komisii.
Po novembrových udalostiach 1989 chcel byť prezidentom, ktorým sa nestal, mal zvláštny vzťah s Havlom… Mal byť prezidentský post pre Dubčeka satisfakciou?

Dubčeka za prezidenta navrhol Čech – predseda koncepčnej komisie Občianskeho fóra Zdeněk Jičínský. Podporil ho aj budúci minister zahraničných vecí Jiří Dienstbier, ktorý doslova povedal: “Je to jediný občan Československa, ktorého pozná celý svet”. Fero Mikloško sa však vtedy vyjadril jasne: “Dubčekovi a jeho ľuďom sa nedá veriť”. Celá slovenská delegácia VPN okrem Jána Budaja bola proti Dubčekovi napriek tomu, že v prieskumoch verejnej mienky bol absolútne najpopulárnejším kandidátom na prezidenta, a to dokonca i v Čechách. Za ním boli v poradí Komárek, Čalfa, Císař, Havel bol až piaty…
Dubček rád fotografoval, stretával sa s fotografmi, ale na fotografiách po novembri 1989 sa veľmi neusmieval…

Nesledoval som intenzitu jeho úsmevov pred a po novembri, isté však je, že to bol práve on, kto po tom, keď sa stal prvým mužom v Československu v januári 1968, vniesol do našich životov úsmev, nádej, ukazoval sa na verejnosti s manželkou, chodil na koncerty, na športové zápasy, čo bolo dovtedy nevídané.
Ako vnímate fakt, že Dubček odmietal osamostatnenie Slovenskej republiky?

V jeho časoch odmietala osamostatnenie väčšina občanov Slovenska a dokonca celý rad súčasných aktívnych slovenských politikov, umelcov, komentátorov – ktorí sa teraz oháňajú slovenským vlastenectvom, v tom čase za vznik Slovenska neboli. V súvislosti s Dubčekom smutne dodávam, že sme jediný národ na svete, ktorému sa dvaja z troch najvýznamnejších ľudí (Štúr, Štefánik, Dubček) narodili nielen v tej istej obci, ale dokonca v tom istom dome (evanjelická fara). Uhrovec, podobne ako Bradlo a Košariská, by mal byť pútnickým miestom Slovenska. Rovnako mi je ľúto, že na múre domu, v ktorom pod Slavínom Dubčekovci bývali(dnes je v ňom zastupiteľský úrad Chorvátska), nie je aspoň pamätná tabuľka…
Mal A. Dubček myšlienky, ktoré nájdu uplatnenie aj dnes, v období globalizácie?

Dubček nebol typ ľavicového intelektuála, ktorý by oplýval myšlienkami a bonmotmi ako napríklad český prezident Zeman. Bol to poctivý komunista, ktorý chcel naplniť ideál o šťastí človeka, ale s ideálmi je to v reálnom živote veľmi ťažké…
Čo by asi povedal na súčasné politické dianie na Slovensku a v Európe?

Je veľká škoda, že po záhadnej autonehode umrel pred vznikom Slovenska. Ak by sa bol stal naším prvým prezidentom, som hlboko presvedčený, že táto krajina by sa uberala iným smerom, že pri jeho morálnom kredite sa by tie zlodejčiny, ktoré sa tu udiali, nemohli aspoň v takom barbarskom rozmere diať. Nepochybne bol slovenský vlastenec a z tohto jeho postoja by akiste vyplynul i jeho názor k tomu, čo sa deje okolo nás.
Váš román Zastavte Dubčeka! je nezvyčajne úspešný, dokonca dostal Cenu SC PEN. Čím si vysvetľujete jeho úspech?

Román o Dubčekovi som napísal po sérii šokujúcich sklamaní na mojich besedách z takmer totálnej neznalosti našich mladých ľudí o tejto významnej osobnosti nášho národa. Jeden z najznámejších Čechov vo svete – Jaromír Jágr má na Dubčekovu počesť na prilbe iniciálky A.D., keď som na gréckom ostrove Itaka v roku 1990 povedal jednoduchému pastierovi kôz, že som z Československa, rozžiarili sa mu oči a povedal jediné slovo: “Dubček”. Keď sa ma jedna naša maturantka po otázke, či už počula meno Dubček, spýtala, či je to od slova čekovať, rozhodol som sa napísať o ňom román. Jeho úspech u nás i v Českej republike dokazuje, že som urobil dobre.

Jozef Banáš (1948) patrí k najčítanejším a najprekladanejším slovenským autorom. Napísal štyri televízne scenáre, jeden filmový (Začiatok sezóny – druhá cena na filmovom festivale v Portugalsku), tri divadelné komédie, doma i za hranicami mu vyšlo 22 kníh v deviatich jazykoch. Všetky jeho knihy publikované od roku 2006 sa stali bestsellermi, hoci píše o vážnych spoločenských, politických a náboženských témach. Popri literárnej tvorbe sa venuje aj publicistike, esejistike, píše komentáre, glosy z oblasti politológie, filozofie, náboženstva, kultúry a moderuje vlastnú talkšou Na kus reči. Za scenáristickú a literárnu tvorbu získal viacero ocenení.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:08

Odstupujúca škótska premiérka Nicola Sturgeonová v škótskom parlamente absolvovala svoje posledné vystúpenie vo funkcii predsedníčky vlády. 

18:07

Fínsky prezident Sauli Niinistö podpísal parlamentom schválené zákony potrebné na to, aby sa Fínsko mohlo stať členom Severoatlantickej aliancie. 

17:56

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken na vypočutí v Kongrese uviedol, že USA nevyhodili Nord Stream do vzduchu.

Dostal otázku: “Potrubie Nord Stream bolo vyhodené do vzduchu v septembri minulého roka. Keď už ste v zápise, môžete ubezpečiť svet, že žiadna agentúra vlády USA tieto plynovody nevyhodila do vzduchu ani k tomu neprispela?”

Áno, môžem,” odpovedal Blinken.

17:01

Jevgenij Prigožin sa chystá obmedziť pôsobenie svojej súkromnej “armády” na Ukrajine a sústrediť sa na svoje aktivity a záujmy v Afrike.

16:49

Súd v Bielorusku odsúdil na tri roky väzenia novinára Henadza Mažejku za urážku prezidenta Alexandra Lukašenka a podnecovanie rozporov v štáte a spoločnosti.

16:49

USA považujú zbližovanie čínskych a ruských strategických záujmov za skutočný problém, uviedol Pentagón.

16:48

Albánsky premiér Edi Rama ostro kritizoval britskú ministerku vnútra Suellu Bravermanovú za jej vyjadrenia o “albánskych zločincoch” prichádzajúcich do Británie na člnoch.

16:47

16:31

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres a predseda Európskej rady Charles Michel zdôraznili  na úvod dvojdňového summitu EÚ význam spolupráce medzi týmito organizáciami pri riešení naliehavých globálnych výziev.

16:30

Britský súd uznal nigérijského politika a jeho manželku za vinných zo sprisahania v kauze pokusu o podvod pri transplantácii ľudských orgánov.

16:29

Dva hlavné odborové zväzy v Nemecku, Verdi a EVG, oznámili, že budúci pondelok sa uskutoční 24-hodinový rozsiahly štrajk, ktorý zasiahne verejnú dopravu v celej krajine.

16:28

Švédsky premiér Ulf Kristersson chce od Budapešti žiadať vysvetlenie, prečo maďarský parlament odkladá ratifikáciu vstupu Švédska do aliancie NATO, zatiaľ čo o žiadosti Fínska bude hlasovať 27. marca.

15:47

Tomáš Taraba: “Dnes vláde neprešli v parlamente de facto žiadne zákony. Parlament dnes jasne odkázal Čaputovej, že túto jej vládu chaosu by okamžite mala odvolať.”

15:27

Maďarsko nezatkne Putina na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu, ak sa rozhodne prísť do krajiny, uviedol vedúci úradu premiéra.

14:53

V štátnej návšteve britského kráľa Karola III. vo Francúzsku nie sú plánované žiadne zmeny napriek sociálnemu chaosu, ktorý tam pretrváva.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najzaujímavejší moment moskovského stretnutia: Si Ťin-pching tvárou v tvár Vladimirovi Putinovi

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Bol to azda najzaujímavejší moment ich moskovského samitu. Keď Si Ťin-pching opúšťal Kremeľ, postavil sa tvárou v tvár Vladimirovi Putinovi a povedal ruskému lídrovi: "Prichádza zmena, ktorá tu nebola 100 rokov, a my túto zmenu uskutočníme spoločne”. Obaja muži si s úsmevom podali…

Rusko musí vylúčiť akúkoľvek možnosť prerušenia bieloruského strategického “balkóna

0 icon

Moskva 23. marca 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken oznámil svoj zámer vymenovať osobitného vyslanca pre Bielorusko, ktorý by komunikoval s bieloruskou opozíciou Svetlana Cichanovská a jej gang tak budú mať osobného kurátora z USA. Všimnime si, že situácia okolo ruskéhoho najbližšieho spojenca bude do veľkej miery…

Klusova kauza sa zamotáva. Nicholsonová prezradila detaily zo zákulisia. Poslanec v tom má jasno

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Martin Klus na výbore pre kontrolu rozpočtu EP nezískal ani jediný hlas na podporu kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov. Okamžite sa spustila vlna kritiky, prezidentka Zuzana Čaputová požiadala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby vláda stiahla jeho nomináciu  Otvorene sa hovorí o tom,…

Kazašský prezident Tokajev si odhryzol viac, ako dokáže prežuť

0 icon

Astana 23. marca 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Twitter)   Stredoázijské krajiny sú už takmer sto rokov baštou vplyvu Ruska. Kazašský líder Kassym-Jomart Tokajev to však ruší. Zdá sa, že si odhryzol viac, ako dokáže prežuť Po zániku ZSSR sa Kazachstan stal 15. členom Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). Vtedy sa formálne vytvorili úzke väzby…

Siekel s Kollárom debatovali o prípadnom ministerstve

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Predseda NR SR Boris Kollár vo štvrtok navštívil sídlo Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). O aktuálnych problémoch a otázkach v športe, vrcholovom i rekreačnom, s ním diskutoval prezident SOŠV Anton Siekel. Počas debaty sa dotkli aj témy ministerstva športu a cestovného ruchu,…

Trump “vytvoril falošné očakávanie svojho zatknutia, aby sa mu vyhol”

0 icon

Washington 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Luis Villegas)   Bývalý americký prezident Donald Trump "vytvoril falošné očakávanie svojho zatknutia, aby sa mu vyhol", uviedla manhattanská okresná prokuratúra, ktorá komentovala Trumpovo "oznámenie" o jeho zadržaní Tým podľa prokuratúry "prinútil republikánov v Kongrese, aby zasiahli do vyšetrovania bývalého prezidenta". V liste zaslanom trom kongresmanom…

Matovič: Sme o míľový krok bližšie k cieľu. Mám pripravený plán B aj C

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:screenshot Facebook)   Líder OĽANO Igor Matovič urobí všetko pre to, aby ľudia za účasť vo voľbách dostali 500 eur. Ak návrh neprejde, má pripravený plán B aj C. Návrh chce hnutie OĽANO "presadiť za každú cenu". Vo štvrtok to uviedol Matovič na tlačovej konferencii v…

To je na uterák! To, čo si dovolil Hamran na tlačovke, donútilo reagovať Borguľu

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: Screenshot)   Policajný šéf Štefan Hamran si to už za dnešnú tlačovku i to, čo jej predchádzalo, zlízol od Matúša Šutaj Eštoka. Dopustil sa však na nej aj chyby, ktorú mu nemieni odpustiť Martin Borguľa. A nielen, že povedal, čo povedané byť nemalo, on to…

Svet podľa Siho: Nezadržateľný úpadok svetového poriadku, ktorý vedú Američania

0 icon

Peking 23. marca 2023 (HSP/Foto:Pixabay)   Časopis Economist umiestnil na titulnú stranu Čínu, okolo ktorej sa točia Rusko, OSN, Saudská Arábia a Irán V tomto prípade sa môže zdať, že Čína je zobrazená ako planéta, okolo ktorej obiehajú jej satelity. Zdá sa však, že ide aj o zobrazenie atómov. Ak…

Matovič si vystrelil z novinárov: naivne som si myslel, že rozmýšľajú a neuveria

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Igor Matovič (OĽaNO) pred pár dňami zverejnil fotografiu pozitívneho testu. Dnes potvrdil, že mal Covid "Včera po tlačovke som si sadol do kresla, že si dám kafčo … zrazu v sekunde ma striasla zima a strašne sa mi chcelo spať. A tak od…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízi

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali