Na celom svete sú jednorazové plienky významným zdrojom znečistenia, pričom každý rok sa na skládkach ukladajú milióny ton, čo predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie, varujú environmentalisti.
Podľa agentúry AFP, v závode stredoholandského mesta Weurt neďaleko známejšieho Nijmegenu prišli na to, ako by sa dalo s týmto závažným problémom poradiť. Tu sa totiž plast z jednorazových plienok spracuje tak, že svojej “druhej životnosti” poslúži pre výrobu domácich predmetov, napríklad záhradného nábytku alebo kvetináča.
“Celkovo plánujeme spracovať približne 15-tisíc ton plienok ročne,” uviedla pre agentúru AFP Harrie Arendsová, hovorkyňa energetickej spoločnosti ARN, ktorá bude závod prevádzkovať.
S prvými recykláciami by sa malo začať od decembra. Najprv bude len jeden oceľový “reaktor” s objemom 5-tisíc litrov, ktorý používa vysokotlakovú paru na oddelenie plastových zlúčenín v jednorazových plienkach od moču a stolice. Časom pribudnú ďalšie dva.
“Staré plienky na jedno použitie sa ohrejú na 250 stupňov Celzia pod tlakom 40 barov a všetko sa skvapalní. Akonáhle sa ochladí, plastové časti plávajú na vrchol a oddelia sa od zvyšku obsahu, ktorý je v podstate už len odpadovou vodou,” vysvetľuje Arendsová.
Takto získaný plast potom prejde cez granulátor, ktorý vytvorí granule a tie je už možné použiť na výroby rôznych plastových predmetov. Ani odpadové vody nezostanú nevyužité, pretože sa z nich ešte získa hnojivo do pôdy a plyn, ktorý sa použije ako palivo pre elektrárne. Zvyšok už je potom vyvedený do blízkej čističky odpadových vôd.
Fed-up with a growing mountain of stinking disposable nappies, a Dutch firm has started building the country’s first recycling plant to turn poo into profit https://t.co/B7ettpjAZQ
— AFP news agency (@AFP) 18. septembra 2018
.
Portál Letsrecycle.com informuje, že na ekologické recyklovanie jednorazových použitých plienok už pomýšľali viaceré spoločnosti. Dokonca aj spoločnosť Procter & Gamble (P&G), ktorá priamo vyrába hygienické potreby pre deti a dospelých.
Vedúci manažér pre trvalú komunikáciu spoločnosti P&G Dr. Ioannis Hatzopoulos pred rokom naznačil, že spoločnosť má záujem o postavenie už svojho tretieho závodu, ktorý by mal byť vo Veľkej Británii po tom, ako už spolupracujú s miestnym farmaceutickým podnikom Angelini a odpadovou spoločnosťou Fater v talianskom Trevise a v spolupráci s energetickou spoločnosťou AEB v Amsterdame.
Hatzopoulos rovnako vysvetľuje, že vedia spracovať takmer 100% plienkového odpadu. “Asi 50% je celulóza, asi štvrtina zmiešaný plast a ďalšia štvrtina je absorpčný polymér,” uvádza a dodáva, že získaný zrecyklovaný sekundárny materiál si ponecháva “vysokú kvalitu”.
Podľa štatistík WRAP sa vo Veľkej Británii nazhromaždia približne 3 miliardy jednorazových plienok ročne, čo predstavuje okolo 2% až 3% celkového odpadu z domácností.
Začiatkom roku 2017 aj kanadská spoločnosť Knowaste oznámila, že skúma možnosti na vybudovanie zariadenia na recykláciu plienok na východe Londýna po tom, ako bola odmietnutá založiť závod v Hayese v západnom Londýne kvôli vplyvu zápachu na okolie.