“V súčasnosti by sa to mohlo zdať ako prekvapujúce, pretože v televízii nám stále hovoria, že v podstate neexistuje strop na to, koľko peňazí potrebujeme, aby sme sa cítili dobre, no teraz vidíme, že existujú určité prahové hodnoty,” vysvetľuje psychológ Andrew T. Jebb z Purdue University.
Jebb a jeho tím analyzovali údaje z Gallup World Poll, medzinárodného prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 1,7 milióna ľudí zo 164 krajín. Pri skúmaní odpovedí účastníkov na otázky týkajúce sa spokojnosti so životom a blahobytom – parameter nazývaný subjektívny blahobyt (SWB) – objavili magické číslo, ktoré symbolizuje adekvátnu sumu ročného príjmu pre daný región sveta.
“Zistili sme, že ideálny príjmový bod je v celosvetovom priemere 95 000 dolárov na celkovú životnú spokojnosť a 60 000 až 75 000 dolárov na emočnú pohodu (každodenné šťastie),” hovorí Jebb.
Životná spokojnosť napríklad v Austrálii stojí 125.000 dolárov, v Severnej Amerike 105.000 dolárov, v západnej Európe 100.000 dolárov, ale iba 70.000 dolárov v juhovýchodnej Ázii, 45.000 dolárov vo východnej Európe a 35.000 dolárov v Latinskej Amerike.
Vedci sa pozreli na túto hodnotu aj z pohľadu pohlaví. Zistilo sa, že ženy potrebujú o čosi viac, aby sa cítili spokojné so svojim životom. U mužov činí ideálny ročný príjem 90 000 dolárov, zatiaľ čo u žien 100 000 dolárov. Ľudia s nižším vzdelaním potrebujú zarobiť ročne 70 000 dolárov, so stredným vzdelaním 85 000 dolárov a ľudia s vysokoškolským vzdelaním 115 000 dolárov.
Ďalším dôležitým fenoménom v zistených údajoch je fakt, že príliš vysoké príjmy môžu u človeka spôsobiť pokles pocitu šťastia. “Špekuluje sa, že veľmi vysoké príjmy môžu viesť k zníženiu SWB.” V štúdii sa to čiastočne potvrdilo, no autori zároveň poznamenali, že to bolo zrejmé iba z hľadiska hodnotenia života (nie z hľadiska emocionálneho blahobytu) a zistilo sa to len v piatich z deviatich regiónov: Západná Európa, východná Európa, východná Ázia, Latinská Amerika a Severná Amerika.
“Vysoké príjmy sú zvyčajne sprevádzané vysokými nárokmi (čas, pracovné zaťaženie, zodpovednosť atď.), Ktoré môžu tiež obmedziť príležitosti pre pozitívne skúsenosti (napríklad voľnočasové aktivity)”.
Spoločne s ďalšími podobnými štúdiami tak ide o dôkaz že, šťastie sa dá kúpiť za peniaze, ale len ak človek má čas na to, aby si ich mohol vychutnať, a to tým, že ich utratí na správne veci.