Je to prekvapenie, ale šťastie sa dá kúpiť. Koľko stojí? Štúdia odhalila ideálny ročný zárobok, pri ktorom sa človek cíti emočne šťastný

Je to prekvapenie, ale šťastie sa dá kúpiť. Koľko stojí? Štúdia odhalila ideálny ročný zárobok, pri ktorom sa človek cíti emočne šťastný

26. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jens Meyer)

 

Hovorí sa, že za peniaze si nemôžeme kúpiť šťastie, ale buďme úprimní, hovorí sa mnoho vecí, ale nie vždy to je pravda. Vedcom sa podarilo zistiť ideálnu sumu, ktorú by mal človek zarobiť, aby sa cítil emočne spokojný a šťastný. Verte či nie, ak človek zarobí príliš veľa peňazí, môže sa kvôli tomu začať cítiť nešťastne. Uvádza sa v článku ScienceAlert.

Ilustračné foto

“V súčasnosti by sa to mohlo zdať ako prekvapujúce, pretože v televízii nám stále hovoria, že v podstate neexistuje strop na to, koľko peňazí potrebujeme, aby sme sa cítili dobre, no teraz vidíme, že existujú určité prahové hodnoty,” vysvetľuje psychológ Andrew T. Jebb z Purdue University.

Reklama

Jebb a jeho tím analyzovali údaje z Gallup World Poll, medzinárodného prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 1,7 milióna ľudí zo 164 krajín. Pri skúmaní odpovedí účastníkov na otázky týkajúce sa spokojnosti so životom a blahobytom – parameter nazývaný subjektívny blahobyt (SWB) – objavili magické číslo, ktoré symbolizuje adekvátnu sumu ročného príjmu pre daný región sveta.

“Zistili sme, že ideálny príjmový bod je v celosvetovom priemere 95 000 dolárov na celkovú životnú spokojnosť a 60 000 až 75 000 dolárov na emočnú pohodu (každodenné šťastie),” hovorí Jebb.

Reklama

Životná spokojnosť napríklad v Austrálii stojí 125.000 dolárov, v Severnej Amerike 105.000 dolárov, v západnej Európe 100.000 dolárov, ale iba 70.000 dolárov v juhovýchodnej Ázii, 45.000 dolárov vo východnej Európe a 35.000 dolárov v Latinskej Amerike.

Vedci sa pozreli na túto hodnotu aj z pohľadu pohlaví. Zistilo sa, že ženy potrebujú o čosi viac, aby sa cítili spokojné so svojim životom. U mužov činí ideálny ročný príjem 90 000 dolárov, zatiaľ čo u žien 100 000 dolárov. Ľudia s nižším vzdelaním potrebujú zarobiť ročne 70 000 dolárov, so stredným vzdelaním 85 000 dolárov a ľudia s vysokoškolským vzdelaním 115 000 dolárov.

Ďalším dôležitým fenoménom v zistených údajoch je fakt, že príliš vysoké príjmy môžu u človeka spôsobiť pokles pocitu šťastia. “Špekuluje sa, že veľmi vysoké príjmy môžu viesť k zníženiu SWB.” V štúdii sa to čiastočne potvrdilo, no autori zároveň poznamenali, že to bolo zrejmé iba z hľadiska hodnotenia života (nie z hľadiska emocionálneho blahobytu) a zistilo sa to len v piatich z deviatich regiónov: Západná Európa,  východná Európa, východná Ázia, Latinská Amerika a Severná Amerika.

“Vysoké príjmy sú zvyčajne sprevádzané vysokými nárokmi (čas, pracovné zaťaženie, zodpovednosť atď.), Ktoré môžu tiež obmedziť príležitosti pre pozitívne skúsenosti (napríklad voľnočasové aktivity)”.

Spoločne s ďalšími podobnými štúdiami tak ide o dôkaz že, šťastie sa dá kúpiť za peniaze, ale len ak človek má čas na to, aby si ich mohol vychutnať, a to tým, že ich utratí na správne veci.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:33

Na väčšine Slovenska hrozí počas najbližšej noci a nedeľňajšieho skorého rána mráz, ktorý môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav vo vydanej výstrahe prvého stupňa.

16:15

V Rafahu na juhu Pásma Gazy zabila izraelská armáda počas nočných útokov deväť členov palestínskej rodiny, informoval tamojší úrad civilnej ochrany.

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali