Je nutné, aby bol kontroverzný František II. Rákoczi presunutý z Košíc na vhodnejšie miesto posledného odpočinku

Je nutné, aby bol kontroverzný František II. Rákoczi presunutý z Košíc na vhodnejšie miesto posledného odpočinku

Košice 19. júl 2018 (HSP/Foto:TASR)

 

Otvára sa otázka presťahovania pozostatkov  Františka II Rákocziho, jeho matky Heleny Zrínskej, jeho syna Jozefa Rákócziho, jeho bojového druha grófa Mikuláša Berčéniho s manželkou grófkou Kristínou Čákiovou, jeho generála grófa Antona Esterháziho a jeho dvormajstra Mikuláša Šibrika, zo špeciálne upravenej krypty košického dómu.

František II Rákoczi

Prvým dôvodom je uchovanie chrámového poriadku a pokoja pri bohoslužbách, ktoré sú narúšané turistami smerujúcimi a zaujímajúcimi sa o kryptu uhorského veľmoža.

Reklama

Ďalším dôvod dáva samotná katedrála. Chrám bol postavený na mieste starého pôvodného  kostola sv. Alžbety. Košice boli jedným z najvýznamnejších pútnických miest stredovekej Európy , ktoré spájalo kresťanský západ a kresťanský východ. Vďaka eucharistickému zázraku, ktorý  sa stal za panovania Ľudovíta I. Veľkého (1342 – 1382) v starom, pôvodnom kostole sv. Alžbety.

Vtedy neopatrný kňaz pri svätej omši rozlial na korporál – biele plátno, ktoré sa používa pri slávení svätej omše, konsekrované víno, čiže Svätú krv, kde sa nevysvetliteľne, bez ľudského pričinenia, vytvoril obraz Kristovej tváre. Miesto aj zázrak potvrdzuje odpustková bula pre Košice z roku 1402, vydaná rímskym pápežom Bonifácom IX. (1389-1404), vďaka čomu boli Košice postavené na úroveň frekventovaných a významných pútnických lokalít ako Benátky a Assisi. K relikviám Svätej krvi prichádzali do Košíc tisícky pútnikov a často aj uhorskí panovníci, medzi nimi Žigmund Luxemburský a Matej Korvín. Tieto fakty podnietili veľkosť a charakter stavby najväčšej slovenskej katedrály, ktorá je zároveň najvýchodnejšou v Európe – Dómu sv. Alžbety.  V roku 1390 pôvodný starý kostol vyhorel a nový, čiže dnešný Dóm, začali stavať s tým, že vzácna relikvia bude práve tam. Päťloďová katedrála sa v tej dobe pre niekoľkotisícové opevnené mesto, ktorým Košice boli, zdala priveľká. Lenže stavitelia mysleli práve na pútnikov.

Reklama

Viac než kamenný chrám, viac ako katedrála – bola to matka duchovného života,  prinajmenšom severovýchodnej časti stredovekého Uhorska, Tu sa verilo, že toto miesto je zázračné a tradovalo sa, že ľudia, ktorí sem prichádzali, odtiaľto odchádzali akoby vymenení, lepší. Košice tak boli kedysi veľmi duchovné miesto, a súčasnou snahou veriacich je aby mohli byť v mnohom príkladom aj pre súčasnosť. Ľudia, tu nehľadali nejakú primitívnu pútnickú zbožnosť, ale vnútorné obrátenie. K tomuto smeruje aj pastorácia v modernej dobe na všetkých pútnických miestach po celom svete, že človek sa má obrátiť vnútorne tak, ako to chce Kristus, autenticky. Dôležité skutočne nebolo vidieť nejakú relikviu, kryptu alebo hrobku.

Historická kontroverznosť umiestnenia hrobky Františka II Rákocziho a jeho druhov v katedrále však spočíva nielen v jeho buričskom živote.

Menej poukazovaným faktom je, že vzácna relikvia ani obal, v ktorom bola uložená, sa nezachovali. Predpokladá sa, totiž že boli zničené počas Tökölyho povstania koncom 17. storočia. Povstalci boli protestanti, často kalvíni, ktorí neuznávali relikvie. Preto ich zrejme zlikvidovali. Matka Františka II Rákocziho –  Helena Zrínska , bola z významnej chorvátskej rodiny. Po smrti Františka I. Rákócziho sa druhýkrát vydala práve za buriča Imricha Tököliho (1657 – 1705). Zúčastnila sa jeho odboja, nasledovala svojho manžela do tureckého exilu. Imrich Tököli – nevlastný otec  Františka II Rákocziho , bohatý kežmarský magnát sa stal kráľom „Horného Uhorska“ – teda východného Slovenska, ako vazal Osmanskej ríše . Počas výpravy osmanskej armády proti Viedni v roku 1683 Imrich Tököli rozšíril svoj štát smerom na východ skoro na celé Slovensko, ale porážka Turkov znamenala aj rýchly koniec jeho moci. Imrich Tököli bol v tejto súvislosti prezývaný osmanmi Kráľ stredného Uhorska.

Paradoxom tak teda ostáva, prenesenie telesných pozostatkov Františka II Rákocziho a jeho druhov, z hrobky v Carihrade presnejšie v Rodošte v roku 1906, a ich umiestnenie  práve do najväčšej katolíckej katedrály , ako cieľu  predchádzajúcej nenávisti práve protestantov a kalvínov, za ktorých bojoval jeho nevlastný otec. Takisto samotný František II Rákoczi bol síce tolerantný a blahovoľný k iným vyznaniam ale svojou nenávisťou sa pričinil k odstráneniu otcov jezuitov z Uhorska.  A na pováženie samozrejme sú aj nadštandardne priateľské vzťahy obidvoch magnátov s osmanmi.

Karol Jerguš

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

17:59

Francúzske úrady rozmiestnia počas veľkonočných sviatkov pred všetky katolícke a protestantské kostoly príslušníkov bezpečnostných síl. Reagujú tak na minulotýždňový útok v Moskve.

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali