Japonský premiér chce v otázke Číny diplomaciu, nie vojnu

❚❚

Tokio 24. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Yoshikazu Tsuno/Pool Photo via AP)

 

Rozhovor The Economist s Kišidom Fumiom, ktorý vyzýva na inteligentnú angažovanosť

Fumio Kišida
Na snímke japonský premiér Fumio Kišida

Japonskí predstavitelia sa obávali, že Amerika berie hrozbu zo strany Číny príliš chladne. Dokonca aj po tom, ako sa pred desiatimi rokmi čínske a japonské lode zrazili o ostrovy Senkaku/Diaoyu, americkí predstavitelia pokračovali v angažovanosti. “Varovali sme nás,” uškrnul sa raz bývalý japonský veľvyslanec Banyanovi. V týchto dňoch však ortuť v Amerike prudko stúpla – jej politici súťažia o to, kto bude vo vzťahu k Číne znieť najviac jastrabo. To teraz robí Japonsku opačné starosti.

.

V rozhovore pre The Economist a ďalšie svetové médiá 20. apríla dostal japonský premiér Kišida Fumio otázku, čo jeho krajina robí vojensky, aby zadržala hegemonistické ambície Číny. Zdráhal sa do toho vstúpiť. Namiesto vymenovania mnohých opatrení, ktoré Japonsko prijíma na posilnenie svojej obrany, povedal: “Prioritou musí byť aktívna diplomacia”.

Takto to pokračovalo. V prejave pred samitom G7, ktorý bude Japonsko hostiť budúci mesiac v jeho rodnom meste Hirošima, sa pán Kišida často pozeral do informačných dokumentov a snažil sa, aby sa problémy vo vzťahoch Japonska s Čínou ešte viac nezhoršili. “Japonsko bude presadzovať to, čo je potrebné presadzovať, a naliehať na zodpovedné konanie, pričom bude udržiavať pevný dialóg o rôznych otázkach a spolupracovať na spoločných výzvach,” dodal. Zopakoval, že si želá vybudovať “konštruktívne a stabilné” vzťahy s Čínou. Rovnakú formuláciu použil aj v januárovom prejave vo Washingtone.

.

Podľa The Economist, existuje skutočne veľa náznakov, že Japonsko si myslí, že americko-čínske súperenie sa príliš vyhrotilo. Japonskí predstavitelia teraz neustále vyzývajú na lepšiu komunikáciu s Čínou. Čínsko-japonská diplomacia sa potichu obnovila od prvého samitu medzi pánom Kišidom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom, ktorý sa konal v novembri v Indonézii. Koncom februára sa stretli predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí a obrany oboch krajín. Koncom marca ich ozbrojené sily zriadili horúcu obrannú linku. Japonský minister zahraničných vecí Hajaši Jošimasa odcestoval 2. apríla do Pekingu, čo bola prvá takáto návšteva za posledné tri roky.

Japonskí poslanci tiež prejavujú zdržanlivosť. Parlament nemá nič, čo by pripomínalo bojovný Výbor pre Čínu v americkej Snemovni reprezentantov. Japonský parlament má dlhoročné Japonsko-čínske parlamentné združenie priateľstva, ktoré tento týždeň vymenovalo Nikaia Tošihira za svojho šéfa. Tento starnúci kráľovský predstaviteľ je známy predovšetkým svojimi blízkymi vzťahmi s Pekingom.

To však neznamená, že Japonsko je voči Číne menej opatrné, pokračuje The Economist. Kišida zopakoval výzvy na “mier a bezpečnosť v Taiwanskom prielive” a naznačil, že Japonsko nie je ochotné tolerovať “zmeny status quo prostredníctvom sily” – čo je kód pre nesúhlas s čínskou agresiou voči Taiwanu. Plány Japonska zdvojnásobiť výdavky na obranu počas nasledujúcich piatich rokov majú presvedčiť Čínu, že sa nedá zatlačiť. Nikoho v Tokiu netreba presviedčať, že Čína predstavuje hrozbu.

Naopak, Japonsko túto hrozbu berie veľmi vážne vzhľadom na jej blízkosť. V Amerike sú reči o vojne kvôli Taiwanu abstraktnou záležitosťou vzdialenou pol sveta, v Japonsku sa ľudia pýtajú, kde by mohol byť najbližší bombový kryt. Preto sa Japonsko, na rozdiel od horúcich hláv na Kapitole, tak usiluje kontrolovať teplotu. “Pre medzinárodné spoločenstvo je veľmi dôležité, aby vzťahy medzi USA a Čínou zostali stabilné,” zdôraznil Kišida.

Podľa The Economist, existujú náznaky, že toto posolstvo sa dostáva k ľuďom. Čiastočne na naliehanie Japonska sa v komuniké vydanom na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín G7 18. apríla v japonskej provincii Nagano vyzýva krajiny, aby s Čínou “úprimne” spolupracovali – čo je diplomatický ekvivalent podanej ruky. Katherine Tai, obchodná zástupkyňa Spojených štátov, 20. apríla v Tokiu ubezpečila publikum, že Amerika nemá v úmysle oddeliť sa od Číny. V ten istý deň Janet Yellenová, ministerka financií, uviedla, že Amerika sa usiluje o “konštruktívne a spravodlivé” vzťahy s Čínou.

.

Zmiernenie teploty však bude ešte ťažšie. V Amerike sa blíži volebné obdobie a Tokio sa stalo zastávkou na okruhu. (Ron DeSantis, ambiciózny republikánsky guvernér Floridy a súper Donalda Trumpa, navštívi Tokio 24. apríla). A Čína len ťažko prijíma ponúknutú ruku; minulý mesiac bol v Pekingu zatknutý zamestnanec japonskej farmaceutickej spoločnosti na základe obvinenia zo špionáže. Ochota Číny rokovať s Japonskom spočíva najmä v snahe vraziť klin medzi Ameriku a jej spojencov. Napriek tomu môže byť Kišidova snaha o kontrolu teploty v indo-pacifickom regióne jeho najdôležitejším geopolitickým príspevkom, uzatvára britský The Economist.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali