Tokio 28. júna (TASR) – Slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi udelili dnes čestný doktorát Tokijskej medzinárodnej univerzity za rozvoj japonsko-slovenských vzťahov.
Počas tretieho dňa oficiálnej návštevy Japonska sa prezident tiež stretol s poslancami parlamentu, navštívil vedecký inštitút RIKEN a vystúpil na podujatí podnikateľskej asociácie Keidanren.
Na stretnutí s členmi slovensko-japonskej parlamentnej skupiny priateľstva Ivan Gašparovič konštatoval, že dve desaťročia dvojstrannej spolupráce zaznamenávajú svoj úspech.
"Vývoj hospodárskej spolupráce s Japonskom je pozitívny, no existujúci potenciál nie je ešte naplno využitý," uviedol.
TASR o tom informoval prezidentov hovorca Marek Trubač.
Hlava štátu navštívila v Tokiu vedecký inštitút RIKEN, ktorý združuje najväčšie vedecké kapacity z Japonska i sveta.
"Veľmi dôležitý je výskum a rozvoj vied, ale tento závisí hlavne od stretávania sa ľudí z rôznych kultúr, kde vznikajú nové nápady. RIKEN momentálne spolupracuje s odborníkmi zo 46 krajín sveta," priblížil prezident inštitútu Rjódži Nojori, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu.
Slovensko sa podľa Ivana Gašparoviča snaží prispôsobovať novým trendom vo vedecko-výskumnej práci. Slovenskí vedci preto potrebujú spolupracovať so svojimi kolegami zo zahraničia.
Výkonný riaditeľ RIKEN-u Kendži Oeda informoval o úspechoch inštitútu, vrátane minuloročného vyvinutia najrýchlejšieho superpočítača na svete, označovaného ako ‘K computer’.
Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek na stretnutí predstavil činnosť slovenskej vedeckej obce.
"V súčasnosti sa snažíme pripraviť reformu našej inštitúcie a chceme posilniť predovšetkým prístrojové a technické vybavenie našich pracovísk," povedal.
Za hlavné priority akadémie označil technickú oblasť, najmä výskum nanotechnológií a obnoviteľných zdrojov, ako aj biotechnológie, medicínu a životné prostredie.
Slovenský prezident sa spolu s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským a podnikateľskou delegáciou stretol ďalej s predstaviteľmi Japonskej podnikateľskej asociácie Keidanren.
Slovensko predstavil prezident ako členskú krajinu Európskej únie s dynamickou ekonomikou a perspektívnym rastom, v ktorej sa oplatí investovať.
"Máme záujem o japonské investície do odvetví s vyššou pridanou hodnotou v oblasti vedy a výskumu. Mám na mysli informačné a komunikačné technológie, biotechnológie a robotiku," zdôraznil Gašparovič.