Morské uhorky, ako sa kvôli svojmu tvaru nazývajú holotúrie, sa v Ázii považujú za kulinársku pochúťku. V japonskom vývoze v minulom roku zaznamenali zisk až 21 miliárd jenov (cca 155 miliónov eur).
Aj preto sa japonská jakuza v posledných rokoch čoraz viac zameriava na tento trh, keďže pytliactvo morských uhoriek jej prináša podobne veľké príjmy ako obchodovanie s drogami, ako uvádza týždenník Shukan Bunshun.
Nezákonný vývoz prebieha hlavne do Hong Kongu a Číny a japonská vláda sa snaží tomu nejako zamedziť. Agentúra pre rybné hospodárstvo nedávno v rámci regulácie predstavila plány na vytvorenie prvého systému certifikácie úlovkov morských uhoriek, ktoré by mali fungovať od roku 2020, čím colníci budú požadovať vydanie osvedčení o pôvode.
Japonská polícia musí však chytiť pašerákov morských uhoriek priamo pri páchaní trestného činu, pretože gangy jakuzy často utečú pomocou rýchlych lodí alebo ak sa blíži hliadka, jednoducho odhodia svoj úlovok späť do mora.
Vlani sa ale podarilo pokutovať šéfa najväčšej japonskej jakuzy Jamaguči-gumi sumou 100 miliónov jenov (cca 735-tisíc eur) za držbu 60 ton morských uhoriek. Pred tromi rokmi orgány bola nelegálna činnosť odhalená v severojaponskej prefektúre Aomori a pokuta bola vo výške 190 miliónov jenov (cca 1,4 milióna eur).