“Keď sa stretnem s mladými ženami, ktoré sa nechcú vydať, hovorím im, že v starobe môžu skončiť v opatrovateľskom dome platenom z daní detí iných ľudí,” uviedol 72-ročný Kenji Kato na zjazde strany Liberálna demokracia, ktorej lídrom je premiér Šinzó Abe.
Kato sa takto vyjadril po tom, čo Ministerstvo vnútra Japonska zverejnilo štatistiku o znížení počtu detí na historické minimum. K 1. aprílu 2018 v Japonsku evidovali 15,53 miliónov detí vo veku do pätnásť rokov, čo je oproti minulému roku pokles o 170 000. Vlani sa v Japonsku narodilo 941 000 detí, čo je najnižšie číslo od začiatku záznamov v roku 1899.
Nepriaznivé čísla sa objavujú aj napriek zavedeniu finančných bonusov, ktoré majú páry motivovať k založeniu rodiny. Medzi 32 krajinami s populáciou nad 40 miliónov sa Japonsko podľa demografickej ročenky OSN zaradilo na najnižšiu priečku podielu detí, ktoré tu tvoria iba 12,3% obyvateľstva.
Poslanec Kato, ktorý má sám šesť detí a osem vnúčat, nie je prvým japonským politikom, ktorý naznačil, že by ženy mali produkciu potomkov považovať za svoju primárnu životnú rolu. V roku 2007 vtedajší minister zdravotníctva Yanagisawa označil ženy za “rodiace stroje” a dodal, že ich povinnosťou je zvýšiť počet narodených detí.
Poslanec najskôr svoje vyjadrenie pred médiami obhajoval. Neskôr, keď ho jedna z poslankýň japonského parlamentu označila za sexistu svoje slová korigoval s tým, že “nemá v úmysle nerešpektovať ženy”.
Kanji Kato said that he tells newlywed couples that they should raise three or more kids https://t.co/8FHoIRGiMS
— The Japan Times (@japantimes) 11. mája 2018
.