Ján Mrva: Bratislavský kraj by mohol byť o tri triedy vyššie

Bratislava 31. októbra 2017 (HSP/Teraz/TASR/Foto:TASR-Dano Veselský)

 

Bratislavskú mestskú časť Vajnory, kde už je 11 rokov starostom, zmenil jej starosta Ján Mrva podľa vlastných slov zo zaspatej dediny na malé Rakúsko a cyklistickú veľmoc. Vždy presadzoval záujmy Vajnorčanov, teraz chce pomáhať obyvateľom Bratislavského kraja. Rozhovor s Jánom Mrvom priniesol portál Teraz

Na snímke kandidát na župana Bratislavského samosprávneho kraja Ján Mrva

V rámci práce pre rozvoj kraja chce ako nezávislý kandidát využiť svoju povahovú vadu, resp. výhodu, že keď vojde dnu dverami a slušne ho vyhodia, tak sa slušne vráti cez okno, bude tam znova sedieť a obhajovať záujmy ľudí.

 

Záujemcov o miesto predsedu Bratislavského samosprávneho kraja je v nadchádzajúcich voľbách enormný záujem. Čím sa podľa vás odlišujete od ostatých kandidátov, čo viete ľuďom ponúknuť „navyše“?

Sú to štyri odlišnosti. V prvom rade je to moja 11-ročná skúsenosť starostu a myslím si, že mám čo ponúknuť. Strom poznáš po ovocí, človeka poznáš nielen po reči a politika podľa výsledkov. Potom je to transparentnosť. Nebojím sa dávať všetko, čo sa deje na úrade na internet a komunikovať s občanmi. Mám rád, keď sú veci otvorené a nie robiť veci pod pokrievkou. Čím neskôr sa objaví problém, tým horšie. A tiež je lepšie, keď sa aj v háklivých prípadoch objaví problém hneď a zaraz sa začne riešiť. Treťou odlišnosťou je, že mám tím odborníkov na rôzne oblasti, či už kandidátov na poslancov, ale aj takých, ktorí nekandidujú. A poslednou odlišnosťou je moja povahová vada alebo výhoda, že som taký energický, húževnatý, pracovitý a bojovný v presadzovaní záujmov občanov.

 

Doprava je dlhodobo najväčším a najpálčivejším problémom a bude naozaj nevyhnutné konečne situáciu začať riešiť. Čo navrhujete v tomto smere?

V prvom rade zlepšiť a skvalitniť verejnú hromadnú dopravu. Najmä s využitím väčšieho počtu vlakov a postavením ďalších železničných staníc, napríklad regionálnej stanice Filiálka. Ale tiež predĺžením električiek smerom do Petržalky, Vajnôr, Vrakune, Devínskej Novej Vsi, Podunajských Biskupíc a ich križovanie s vlakom. Dá sa to, je to v územných plánoch. A ako župan by som konečne v spolupráci s mestom urobil radiálu Trnavská-Rožňavská, čo je základná cyklistická radiála von z mesta.

Aj takto potom máme možnosť zastaviť ľudí, ktorí prichádzajú do Bratislavy, na bezplatných záchytných parkoviskách. Prototyp by mohol byť vo Vajnoroch, s kapacitou 2000-3000 parkovacích miest. Viem o záujmoch železníc a súkromných prepravcoch, že čakajú od mesta a kraja väčšie objednávky. Obyvatelia kraja chcú tiež častejšie vlaky a harmonizovať ich s autobusmi.

Chcem tiež urobiť verejnú súťaž na dopravcov. Napríklad Brno má okolo 20 či 30 verejných dopravcov, prečo my musíme mať len železničnú spoločnosť a RegioJet a jedného autobusového dopravcu? To sú monopoly, nie je to dobré a nevygeneruje to ani dobrú kvalitu, ani dobrú cenu.

 

Jedným z riešení je tiež budovanie cyklotrás, ktoré by podľa vás nemali byť len rekreačné, ale dajú sa využívať takmer celý rok aj na cestu do práce…

Sieť cyklotrás by mala byť iná. Sídla, dediny a mestá musia byť poprepájané cyklotrasami. Ako autorizovaný geodet si trúfam povedať, že to viem urobiť, lebo to viem už z Vajnôr. Pre mňa nie je prekážka, že to tadeto nemôže ísť a žiadny ministerský úradníček ma nezastaví. A keď sa to nedá tadeto, tak sa to dá niekade inokade. Cyklotrasy sa dajú urobiť po hrádzach potokov, popri železniciach, ale aj popri a na cestách. Župa by mala samosprávam pomáhať projektovať, navrhovať, stavať, získavať peniaze z eurofondov a udržiavať tieto cyklotrasy. Možno to v obci vedia, ale mimo obce to mnohé samosprávy nevedia.

Zlomené koleso, ktoré má Bratislavský kraj v logu, ako by kraj zaklialo. Ja si so svojim tímom trúfam dopravne Bratislavský kraj odkliať. Sľubujem len reálne veci.

 

Ako však chcete predísť tomu, aby vás ľudia nespájali len s budovaním cyklotrás a riešením dopravy? Už teraz vás mnohí spájajú hlavne s Triblavinou, kolektormi a blokovaním dopravy spolu s aktivistami.

Budeme podporovať aj agroturizmus, čo je obrovská výhoda všetkých – Záhorákov, Malokarpaťanov, Senčanov… Máme čo ponúknuť. Chceme zachovať folklórne tradície a tradície vinohradnícko-roľnícke, ktoré máme krížom-krážom po našom kraji. Keď prídem do Japonska, chcem vidieť samurajov, keď prídem do Bavorska, chcem vidieť Bavorákov a v Škótsku Škótov. Keď prídem do Maďarska, chcem počuť dobrý čardáš a dať si guláš. A aj turisti, ktorí prichádzajú k nám, chcú vidieť naše tradície, čo robíme, čo jeme, čo spievame.

Taktiež je to obnova pamiatok a nielen sakrálnych, ako kostolov, synagóg, ale aj pamätných domov či pamätných miest. V Bratislavskom kraji je veľa zanedbaných vecí, napr. miesto v Modre, kde sa postrelil Ľudovít Štúr, je v úplne dezolátnom stave. Je mnoho miest, kam má cyklista dôvod prísť, posedieť si a uvedomiť si tú chvíľu, že čo sa tu udialo a ako to ovplyvnilo našu krajinu. Perlou je tiež vinohradnícky pás pod Malými Karpatmi.

Krásnym príkladom je aj cezhraničná slovensko-maďarská spolupráca, kde sa podarilo získať eurofondy na budovanie cyklotrás. Máme tu susediace maďarské župy a rakúske kraje a Bratislavský kraj sa nedá rozvíjať ani bez Trnavského kraja, dopravne, ani agroturisticky. Cyklotrasy nemôžu skončiť v Smoleniciach alebo v Doľanoch, oni musia ísť až do Čachtíc a pomaly až do Trenčianskeho kraja.

 

Kraj má vo svojej kompetencii aj zdravotníctvo a školstvo. Aké sú priority v týchto oblastiach?

Ako nedostatok v oblasti zdravotníctva vidíme to, že špecializovaní lekári nie sú v jednotlivých obciach. Chceli by sme preto zmeniť súčasný stav, aby sa napríklad ľudia z Báhoňa nemuseli trepať až do Bratislavy. Ako nám zákon dovolí, poskytli by sme špecializovaným doktorom dotácie, aby si zriadili svoje ambulancie v jednotlivých okresoch a okresných mestách teda v Senci, Pezinku a Malackách. A tiež chceme, aby boli online zverejnené na internete informácie o tom, kde ktorý lekár ako ordinuje, prípadne či je na dovolenke.

Pokiaľ ide o stredné školstvo, to nie je aktívne prepojené s trhom práce. Budeme sa snažiť rokovať so zamestnávateľskými zväzmi a profesionálnymi komorami, aby sme vedeli, koho pripravovať na ďalšie štyri roky. Budeme chcieť, aby študenti už počas školy chodili na prax. To je to duálne vzdelávanie, ktoré bolo aj v minulosti a síce existuje aj teraz, ale nie v takom rozsahu. A okrem toho nevyrábame také profesie, ktoré by sme podľa trhu práce mali vyrábať. Kde sú napríklad kominári, ale aj učiteľky do materských škôl?

V spoločnosti chýba strednodobé a dlhodobé plánovanie. V tejto oblasti chceme tiež vytvoriť Bratislavské inovatívne centrum v spolupráci so strednými školami a niektorými ministerstvami. Mnohí zo stredoškolských študentov sú tvoriví a stredné školy by mali študentov „nútiť“ viac premýšľať a tvoriť a v Bratislavskom kraji to prepojiť najmä na automobilový či elektrotechnický priemysel.

 

A čo sociálna oblasť? Tu máte medzi návrhmi napríklad cohousing…

Mnohé domovy sociálnych služieb sú staré a schátrané. My ich chceme rekonštruovať, ale zároveň postaviť aj nové. Okrem toho sa chceme zamerať na cohousingy, čo je v Škandinávii bežný spôsob života. Chceme, aby starí ľudia žili normálne spolu s rodinami. Je to aktívny spôsob života, nielen čakanie na koniec. Všetci žijú spolu s komunitách a seniori pomáhajú produktívnym rodinám a starajú sa im o deti, kým sú rodičia v práci. Nie je to teda nič nové na svete, len to odkukáme od tých, ktorí s tým majú skúsenosti a úroveň života, aj seniorov, na omnoho vyššej úrovni. Ustupuje sa už pomaly od vývarovní pre 300 dôchodcov a vytvárajú sa menšie komunity, kde nie je anonymita a je tu cítiť ľudskosť. Veď aj starší si zaslúžia dôstojne žiť.

Plus navrhujeme kartu výhod a zliav pre každého občana s trvalým pobytom v kraji. Čiže nie je to rodinná karta, nebudeme predsa diskriminovať slobodnú mamičku alebo otca. A bolo by to omnoho lepšie ako Bratislavská mestská karta, to je len bankový produkt.

 

Aká je teda vaša vízia kraja po piatich rokoch pod vašim „vedením“?

Je to veľká výzva a dlhé obdobie. Sám viem, čo sa dá urobiť za päť rokov. Kraj by mohol byť o tri triedy vyššie, dostal by sa do úplne iného levelu. Podobne, ako sme to spravili vo Vajnoroch. To bola voľakedy, keď to jemne poviem, zahmlená, zaspatá dedina a teraz je to podľa mňa malé Rakúsko v Bratislavskom kraji. A ako vidím kraj? S lepšie fungujúcou a kvalitnejšou dopravou. Ľudia budú mať možnosť kde tráviť voľný čas, deti sa budú vzdelávať na lepších stredných školách a budú kvalitnejšie pripravené do práce. Bude dosť kultúrnych podujatí, ktoré budú propagovať naše tradície, či už v stavebníctve, jedle, folklóre alebo to, ako tu žijeme.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Matovič nedovolí akúkoľvek diskrimináciu našich občanov Bruselom. Bude vetovať vakcinačné pasy?

0 icon

Bratislava 2. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR, Screenshot/ec.europa.eu)   Údajne hrozí, že Európska komisia neuzná Sputnik pre vydanie vakcinačných pasov. Premiér reagoval, ako ináč, vo svojom FB statuse: "Osobne nedovolím, aby boli naši ľudia akokoľvek v rámci EÚ diskriminovaní". Ak to myslí doslova, mal by vetovať vakcinačné pasy Európska komisia…

Slovensko objednalo 35 miliónov testov určených na samotestovanie

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot/schneider-lekaren.sk)   Slovensko objednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie. Ako v utorok uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), aktuálne sú už na ceste do krajiny Krajčí vysvetlil, že požiadali Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, aby vydal povolenie práve pre tieto nazálne…

Poslanec Taraba tvrdí, že započul, že premiér Matovič už stratil podporu Západu. Padlo aj meno potenciálneho nového premiéra. „Nuž, prezidentský palác sa očividne aktivizoval“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Aj podľa včerajších vyjadrení poslanca Tomáša Valáška, ktorý sa rozhodol opustiť vládnu koalíciu, či podľa reakcie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka sa zdá, že Západ vníma problematicky to, že vláda SR sa rozhodla v krízovej situácii, keď našu krajinu sužuje nedostatok vakcín, pristúpiť aj…

Lavrov vystúpil proti nápadu EÚ zaviesť koronapasy

0 icon

Moskva 3. marca 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Petros Karadjias)   Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova je nápad zavedenia koronapasov v Európskej únii v rozpore s myšlienkou dobrovoľného očkovania. Informoval o tom na tlačovej konferencii po stretnutí s uzbeckým ministrom zahraničia Abdulazizom Kamilovom "Ak tomu správne rozumiem, ide o myšlienku, ktorá sa nachádza…

Juraj Droba zo SaS: „Neoslavovali sme príchod žiadnej inej vakcíny na Slovensko, oslavovať práve necertifikovaný Sputnik je ako tancovať na hrobe zdravého rozumu a našej západnej orientácie“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)   Bratislavský župan Juraj Droba (SaS) je ukážkou, že niektorí poprední členovia vládnej liberálnej strany SaS majú pomerne vážny problém s vakcínou Sputnik-V. V súčasnosti o oficiálnom postoji strany ku téme a aj o zotrvaní v koalícii rozhoduje Republiková rada strany. Podľa názoru Juraja…

Nicholsonová tvrdí, že Matovič nezmení nič na tom, ak budú covid pasy platiť pre ľudí očkovaných vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou. „Len napína svaly na Facebooku. V skutočnosti vypadol zo slušnej spoločnosti EÚ“

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) tvrdí, že nedovolí, aby boli ľudia očkovaní Sputnikom v EÚ diskriminovaní. Reagoval tak na možnosť, že európsky očkovací preukaz nemusí pre neregistrovanú ruskú vakcínu platiť. Jeho výrok okomentovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová Premiérov výrok označila za ďalší…

Otvorené reštaurácie chýbajú 68 percentám opýtaných Slovákov

0 icon

Bratislava 3. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Otvorené reštaurácie chýbajú 68 percentám opýtaných Slovákov. Vyplýva to z prieskumu iniciatívy Rozbaľte to, ktorá bude pomáhať gastronomickému sektoru a vyzývať ľudí, aby si objednali jedlo „Z prieskumu realizovaného vo februári vyplýva, že viac ako dvom tretinám opýtaných Slovákov chýba počas pandémie koronavírusu…

Predseda Európskej rady prisľúbil väčšiu podporu pre Ukrajinu

0 icon

Kyjev 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Predseda Európskej rady Charles Michel prisľúbil v utorok väčšiu podporu pre Ukrajinu. Uviedol to počas návštevy Luhanskej oblasti ležiacej na východe krajiny, ktorá je dejiskom lokálnych ozbrojených zrážok medzi armádou a proruskými separatistami. Informovala o tom agentúra AP "EÚ poskytuje Ukrajine značnú pomoc…

Pápež v Iraku: Znovu začať u Abraháma, aby sme sa uznali za bratov

0 icon

Vatikán 3. marca 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Pápež František odchádza na najťažšiu a najdôležitejšiu cestu svojho pontifikátu: blízkosť kresťanom, podpora rekonštrukcii krajiny zničenej vojnami a terorizmom, vystretá ruka k bratom moslimom. Uskutočňuje sa sen Jána Pavla II Editoriál Andreu Tornielliho, edičného riaditeľa vatikánskych médií Irackí kresťania očakávali pápeža 22…

Biden stiahol nomináciu Tandenovej na post šéfa rozpočtového úradu

0 icon

Washington 3. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden stiahol v utorok nomináciu Neery Tandenovej na post riaditeľa Úradu pre riadenie a rozpočet Bieleho domu (OMB). Vyhovel tak jej vlastnej žiadosti po tom, čo sa objavili námietky senátorov súvisiace s hanlivými príspevkami na adresu zákonodarcov, ktoré Tandenová v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Kohút

Diplomatický idiotizmus EÚ vo vzťahu k Rusku. Prečo Rusko ohrozuje EÚ. Sputnik V.

0icon

Západné mocenské  „špičky“ boli zvyknuté, že si môžu voči Rusku dovoľovať čokoľvek, organizovať prevraty a provokácie pod falošnou zástavou (Ukrajina, Skripaľovci, Bielorusko, Náhorný Karabach, Navaľnyj, ....), priamo zasahovať do vnútorných záležitostí organizovaním protivládnych protestov, cítiac, že v ruskej vlastizradnej oligarchii a nimi štedro dotovanej piatej kolóny majú oporu, cez ktorú môžu…

Boris Mesár

Matovičova fašistická chunta používa proti obyvateľstvu psychologickú metódu vypracovanú na vypočúvanie vojnových zajatcov

0icon

David Icke - Dnešní život každého z nás je podriaďovaný vplyvom akéhosi  vírusu, ktorý ešte nikto nevidel, nikto neizoloval, hovorí David Icke. Je to v skutočnosti akási minulosť, do ktorej sme sa všetci chytili a kvôli nej nevidíme skutočnosť. Z tejto pasci sledujeme ,,ako vlády robia všetko pre to", aby zastavili…

Ivan Štubňa

Minister zahraničných vecí by mal okamžite odstúpiť

0icon

Na dnešnej tlačovej besede na TA3 povedal minister zahraničných vecí SR, že: ak sa niekto dá zaočkovať vakcínou Sputnik V, nedostane sa ku covid pasu, ktorá BUDE JEHO PRIEPUSTKOU z územia Slovenskej republiky. Inými slovami, kto sa nedá zaočkovať vôbec, bude mu odopreté právo na slobodu pohybu v zmysle čl.…

Ivan Lehotský st.

Pán Valášek, bravóóó!

0icon

Určite je nás aspoň milión, ktorí sme s veľkým porozumením prijali vaše rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. Mali ste to však doviesť do konca a odísť aj z parlamentu. Ak s počínaním Matoviča nesúhlasíte, to znamená, že ste sa rozišli názorovo s hlavnou vládnou…

Marián Tkáč

Igor, a čo keď nás zato ako pricucnuté sirôtky vykopnú z EÚ?

0icon

Zľakol som sa, bola to po celoplošnom testovaní skutočná atómová bomba. Na košickom letisku pristálo lietadlo s ruskou vakcínou Sputnik V, a pred zadkom lietadla – Matovič! A Marek a Paľo Jarčuška! Zľakol som sa: veď, veď... ktovie, či z Ruska nám neposlali otravu na potkany... No nech za mňa hovoria iní. Ivan Korčok:…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vedci tvrdia: Nadávanie je lepšie, ako si myslíme!

0 icon

Nadávky väčšinou používame ako jednoduchý nástroj na vyjadrenie svojich pocitov, či už pozitívnych alebo negatívnych. Výhody, ktoré má nadávanie sa tým však nekončia, je vedecky dokázané, že nadávky sú pre nás dobré, a mali by sme ich absolútne využívať. 1. Môže to byť znak inteligencie

Y2K: Najväčší podvod v dejinách? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Y2K - najväčší podvod v dejinách? Tí, ktorí čítali prvú časť tohto podvodu, kvôli ktorému štáty v roku investovali 1999 investovali odhadom až 308 miliárd amerických dolárov, už vedia, že išlo o softvérový problém. Pozrite sa spoločne s nami na nešťastnú noc. So zatajeným dychom odrátavame údery…

Ako si zločinec vyberá obeť a čo robiť, aby si sa ňou nestal?

0 icon

Zločinec potrebuje iba 7 sekúnd, aby si vybral svoju potenciálnu obeť. Počas tohto obdobia posúdi osobu, ktorá kráča smerom k nemu a vyhodnotí všetky možné riziká. Nie každá osoba sa stane obeťou. Poďme zistiť, aký je rozdiel medzi ľuďmi, ktorých zločinci neohrozia a tými, ktorí sa stanú ich cieľom. Ktorým veciam teda kriminálnici…

Dizajnéri nemali svoj deň. Na ich chyby doplatili obyčajní ľudia

0 icon

Ešte stále existujú ľudia, ktorí neberú svoju prácu dostatočne vážne a hľadajú "skratky". Ich majstrovské diela potom vyzerajú prinajmenšom zaujímavo. Niektoré sú natoľko epické, že sme neodolali a rozhodli sme sa ich ukázať aj tebe. Možno sa budeš diviť, že niekto na tejto planéte môže zlyhať takýmto smiešnym spôsobom. Títo dizajnéri to…

TOP10: Ľudia, ktorých deň sa jednoducho nevydaril

0 icon

Aj tebe sa občas stane, že si myslíš, že tvoj deň už nemohol byť horším? Ľudia, ktorých sa týkajú tieto fotografie, by s tebou určite nesúhlasili. Každý deň sa stretávame so situáciami, ktoré nás dokážu priviesť na pokraj nervového zrútenia. Väčšinou pomáha hlboké dýchanie, chvíľa ticha, či počítanie do desať.…

Vo svete IT

Akčná kamera so 4K rozlíšením a vodotesnosťou do 30 metrov za takúto nízku cenu sa jednoducho neodmieta

0 icon

Kúpa akčnej kamery už nie je roky tak drahou záležitosťou, ako tomu bolo v minulosti. Veľká časť výrobca už roky prináša na trh viacero zaujímavých akčných kamier, ktoré častokrát disponujú špecifikáciami a technológiami, ako nájdeme pri násobne drahších značkových modeloch. Na bežné zábery zo zimnej či letnej dovolenky však bohate…

Vedci vytvorili v laboratóriu čiernu dieru, aby si overili Hawkingove teórie. Podarilo sa?

0 icon

V roku 1974 fyzik Stephen Hawking tvrdil, že čierne diery nie sú čierno-čiernymi gravitačnými monštrami, aké si v tej dobe vedci predstavovali. V určitých prípadoch môžu vyžarovať svetlo, ktoré sa dnes nazýva Hawkingovo žiarenie, píše portál Live Science. Lenže Hawkingovo žiarenie je veľmi slabé a doteraz nebolo v prípade čiernych…

Objavili sme v roku 2019 čiernu dieru strednej hmotnosti, alebo niečo úplne iné? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenie

0 icon

V máji 2019 pozorovali observatóriá LIGO a Virgo, ktoré sa špecializujú na detekciu gravitačných vĺn zlúčenie dvoch čiernych dier. Jedna mala hmotnosť 85-Sĺnk a tá druhá 66-Sĺnk. Udalosť nazvali GW190521 a doteraz ide o jedno z najväčších zlúčení, aké sme mohli pozorovať, píše portál Universe today. Výsledkom bola čierna diera,…

Ako môžete zistiť, ktoré Android aplikácie neprimerane zaťažujú batériu vášho smartfónu?

0 icon

V prípade, ak máte pocit, že vaša batéria smartfónu „nestíha“ to, čo by mala, tak to nemusí byť hneď dôvod na jej výmenu. Dôvodom je, že batéria sama o sebe nemusí byť automaticky opotrebovanou, ale niektoré aplikácie môžu neprimerane využívať energiu. Môžu napríklad bežať na pozadí bez toho, aby dochádzalo…

Už o pár dní preletí popri Zemi rizikový asteroid Apophis: Vedci na ňom budú trénovať

0 icon

Pred ôsmimi rokmi čelila naša planéta asteroidu, ktorý bol veľký ako šesťposchodová budova. Prišiel znenazdajky a zasiahol mesto Čeľabinsk, ktoré sa nachádza v Rusku a zranil viac ako tisíc ľudí, píše portál Space. Situácia vyvolala záujem o ochranu našej planéty pred potenciálne nebezpečnými asteroidmi a tento mesiac môžu vedci vyskúšať na asteroide Apophis…

Armádny Magazín

Odpoveď Gremlinom: Pre ruské letectvo vyvíjajú prúdové bezpilotné stroje fungujúce v letke

0 icon

Rusko, 2.marec 2021 (AM) - Viacúčelový bezpilotný komplex Molnija (Blesk), ktorý vypustí hneď niekoľko prúdových strojov, vyvíjajú pre ruské vojenské, letecké a kozmickej sily, oznámil  zdroj z obranného priemyslu.

Panika v Nórsku: Ruská spoločnosť plánuje kúpiť ich závod slúžiaci špionážnym lodiam

0 icon

Nórsko, 2.marec 2021 (AM) - Nórska vláda je vážne znepokojená skutočnosťou, že spoločnosť, ktorá montuje motory pre hlavnú nórsku špionážnu loď, by mohla kúpiť ruská spoločnosť. Varovanie prišlo do schránky premiérky Erny Solbergovej. Podobný list dostali noviny Bergens Tidende. Odosielateľ

Nebenzya opäť kriticky v OSN: Vaši priatelia sú iba tí, ktorí vám nemôžu povedať nie

0 icon

OSN, USA, 2.marec 2021 (AM) - Vasilij Nebenzya, ruský zástupca pri OSN, odhalil pravdu o Spojených štátoch, ktoré si svojím spôsobom vyberajú svojich „priateľov“. Ruské a svetové médiá dnes súperia o citovanie vyhlásenia stáleho predstaviteľa Ruskej federácie pri OSN Vasilija Nebenzyu, s ktorým odpovedal na vyjadrenie bývalej americkej p

Bundeswehr: Ako chrániť vojakov, gigantická explózia na švédskom testovacom polygóne

0 icon

Švédsko, 2.marec 2021 (AM) - Nemecká a švédska armáda skúmala, ako možno chrániť vojakov pred následkami obrovskej bomby v automobile? Aby to zistili vykonali gigantický trhací test. Za týmto účelom bol vo Švédsku odpálený náves naplnený výbušninami. Pomocou senzorov a špeciálnych kamier sa zaznamenáva obrovské množstvo dát, ktoré sa neskôr vyhodnotia.…

Budúca základňa: Ruská bojová fregata po prvýkrát vstúpila do Port Sudánu. Video

0 icon

Sudán, 2.marec 2021 (AM) - Ruská vojnová loď fregata Admirál Grigorovič vstúpila do sudánskeho prístavu, kde Moskva plánuje vybudovať námornú základňu na pobreží Červeného mora. Je to prvá ruská vojnová loď, ktorá vstúpila do Port Sudánu, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie ruskej flotily. Námorníci doplnia potrebné zásoby a

Svetlo sveta

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali