NAŽIVO

Nemecko a OSN kritizovali Irán pre rozhodnutie pozastaviť spoluprácu s MAAE. Podľa Berlína to vysiela „katastrofický signál“. Stéphane Dujarric označil rozhodnutie za „znepokojujúce“.

Včera 20:10

Podľa OSN ozbrojené gangy v meste Port-au-Prince v súčasnosti už kontrolujú približne 90 percent jeho územia.

Včera 19:58

Polícia odvolala pátranie po 17-ročnej Daniele z Dubnice nad Váhom. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková. Pátranie po nezvestnej vyhlásila polícia v utorok (1. 7.). „Daniela sa našla a je v poriadku,“ informovala hovorkyňa.

Včera 19:56

Agentúra Reuters získala prístup k dokumentu o Hnutí 23. marca v KDR. Experti OSN v ňom tvrdia, že rebeli na východe krajiny sú ovládaní vládou v susednej Rwande. Viacerí medzinárodní aktéri ju v minulosti obviňovali z podpory povstalcov.

Včera 19:54

Roberta Metsolová informovala, že Európsky parlament bude budúci týždeň rokovať a následne hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery Európskej komisii.

Včera 19:53

Tlačová agentúra SNN informovala, že Irán opäť uzavrel pre medzinárodné lety svoj vzdušný priestor nad centrálnou a západnou časťou krajiny.

Včera 19:52

Policajný predstaviteľ pre agentúru AFP uviedol, že výbuch v provincii Chajbar Paštúnchvá v Pakistanu v stredu zabil najmenej štyroch miestnych vládnych úradníkov a policajtov.

Včera 19:51

Zacharovová vyzvala Azerbajdžan, aby obnovil svoje vzťahy s Moskvou na úroveň „strategickej spolupráce“. Medzi Moskvou a Baku sa v uplynulých dňoch vyostril spor po tom, čo v Jekaterinburgu pri policajnej razii zomreli dvaja azerbajdžanskí občania.

Včera 19:50

Taliansky minister obrany Guido Crosetto uviedol, že Sicília sa stane prvým miestom pre výcvik nových pilotov pre stíhacie lietadlá F-35 mimo územia USA.

Včera 19:49

Dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen uviedol, že ukrajinské zbrojárske spoločnosti by už čoskoro mohli začať vyrábať zbrane a muníciu na území Dánska.

Včera 19:40

Astronautka Sophie Adenotová si v roku 2026 na ISS privezie aj francúzske gastronomické špeciality. Pripraví ich pre ňu šéfkuchárka Anne-Sophie Picová ocenená desiatimi michelinskými hviezdami.

Včera 18:43

Švajčiarska Federálna spravodajská služba varovala, že Švajčiarsko čelí vysokému riziku špionáže v dôsledku globálnej neistoty. Hlavné hrozby podľa nej pochádzajú z Ruska a Číny.

Včera 18:42

Chorvátsky premiér obvinil prezidenta krajiny Zorana Milanoviča, že sa stavia na stranu Ruska. Vyhlásil, že nemá pochopenie pre jeho sympatie voči Putinovi, ktorý už tri roky vedie vojnu na Ukrajine.

Včera 18:41

Dánsko od utorka prevzalo šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ. Dánsko prebralo predsedníctvo od Poľska, ktoré túto úlohu zastávalo do 1. januára do 30. júna.

Včera 18:40

Hongkongská vláda oznámila, že navrhne novú legislatívu uznávajúcu niektoré práva párov rovnakého pohlavia, ktoré sa legálne zosobášili v zahraničí.

Včera 17:12

Ruská armáda postúpila k dvom mestám na východe Ukrajiny, ktoré sú kľúčové pre zásobovacie trasy ukrajinskej armády. Napriek veľkým stratám zaznamenala úspech vo vidieckych oblastiach po oboch stranách miest Pokrovsk a Kosťantynivka.

Včera 17:11

Z predbežných údajov Českého hydrometeorologického ústavu vyplýva, že počas prvých šiestich mesiacov tohto roka spadlo v Česku najmenej zrážok za ostatných 64 rokov.

Včera 17:10
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Mazák: Novú ústavu by som privítal, zatiaľ to však nevidím reálne

-Ústava SR má už 21 rokov. Za ten čas prešla viacerými zmenami. Nedávno sa objavili aj názory, že už bola toľkokrát novelizovaná, že by bolo na mieste napísať novú ústavu. Je to aj váš názor?-

❚❚
.

Ústava SR má niekoľko nedostatkov. “Nie je dostatočne programová a všeobecne formulovaná,” povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR bývalý predseda Ústavného súdu (ÚS) SR a generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu Ján Mazák. Privítal by novú ústavu, nevidí to však reálne. Okrem iného by bol rád, keby sa po viacerých zmenách a výkladoch ústavy vyjasnilo, “aká sme vlastne republika, prezidentská alebo parlamentná”. Kauzy týkajúce sa ústavnosti ako Gaulieder či Čentéš sú podľa Mazáka síce rozdielne, avšak rovnako nebezpečné “pre riadne fungujúci právny štát”. Rozhovor vydáva TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

-Ústava SR má už 21 rokov. Za ten čas prešla viacerými zmenami. Nedávno sa objavili aj názory, že už bola toľkokrát novelizovaná, že by bolo na mieste napísať novú ústavu. Je to aj váš názor?-

Privítal by som novú ústavu z jednoduchého dôvodu. Za vyše dvadsať rokov účinnosti terajšieho základného zákona sa získali dostatočné skúsenosti, poznatky a vyskytli viaceré omyly pri jeho výklade a používaní. Dohromady by sa to mohlo politicky i ústavne vhodne zúročiť pri formulovaní novej ústavy. Nevidím to však reálne. Prijatie novej ústavy vyžaduje celospoločenský konsenzus a ten tu momentálne chýba a asi hodnú chvíľu bude nedosiahnuteľný.

-Čo sú, podľa vás, najväčšie problémy slovenskej ústavy, ktoré by bolo skutočne treba riešiť?-

.

Základným problémom našej ústavy je to, že nie je dostatočne programová a všeobecne formulovaná. Chýba v nej aj dôsledné definovanie vzťahov k Európskej únii, ktorá je pre nás životne dôležitá. Napokon, treba si vyjasniť, po posledných peripetiách s výkladom ústavy, aká sme my vlastne republika, prezidentská alebo parlamentná.

-Ozývajú sa názory, že slovenská ústava by potrebovala zmodernizovať. Aktuálna je napríklad otázka práv homosexuálov. Mala by sa táto skupina ľudí v ústave osobitne spomínať?-

Ak sa niekto nazdáva, že modernizovať základný zákon štátu znamená spomenúť v ňom homosexuálov, tak sa mýli. Napokon, tí sú nepriamo spomenutí. Stačí vziať do úvahy text čl. 12 ods. 2 ústavy, v ktorom sa zakazuje akákoľvek diskriminácia na základe iného postavenia. A iné postavenie je aj odlišná sexuálna orientácia, tak, ako to napokon výslovne uvádza čl. 21 Charty základných práv EÚ. Modernizáciou rozumiem skôr jasnú odpoveď na základné otázky našej štátnej existencie v zložitých geopolitických súvislostiach a v 21. storočí.

-Slovensko je súčasťou EÚ. Už dlhší čas sa hovorí o väčšej integrácii. Nemala by slovenská ústava obsahovať nejaké záruky na udržanie si istej národnej integrity a obhajobu národnoštátnych záujmov?-

Slovensko je suverénny štát. Aj po vstupe do Európskej únie. Nespochybňujme to. Preto jeho členstvo v únii nepotrebuje žiadne záruky pre národné záujmy. V Bruseli predsa rozhodujú aj naši zástupcovia. Stačí spomenúť, po Lisabonskej zmluve, ozaj posilnené postavenie Európskeho parlamentu, hlasovanie v Rade Európskej únie aj v Európskej rade. Aj naši politici rozhodujú o prípadnej užšej spolupráci pri riešení krízy v eurozóne a všeobecne i o posilnení politickej a ekonomickej integrácie. Viac integrovaná únia ako výsledok aj nášho hlasu preto skôr posilní ochranu národných záujmov, než by ich poškodzovala.

.

-Ústava rieši aj štátne občianstvo. Podľa nej ho nemožno “nikomu odňať proti jeho vôli”. Práve pre túto vetu je dnes na Ústavnom súde SR zákon o štátnom občianstve, ktorý pripravuje o slovenský pas ľudí, ktorí prijmú občianstvo iného štátu. Dochádza podľa vás k odoberaniu občianstva na základe tohto zákona protiústavne? Nemala by sa ústava dôslednejšie zaoberať otázkou občianstva?-

Odpoviem na obe otázky naraz. Každý štát, nielen členský štát únie, si sám upravuje otázky občianstva. V tom mu nemožno žiadnym spôsobom brániť. Je však pravdou, že Slovenská republika ako členský štát musí túto svoju výlučnú právomoc vykonávať v zmysle judikatúry Súdneho dvora v súlade s právom únie. Na tomto mieste však treba poznamenať, že ESĽP tento rok rozhodol vo veci Fehér a Dolník proti Slovensku tak, že obaja požiadali o maďarské občianstvo na základe vlastnej vôle, v čase, kedy boli účinné ustanovenia zákona o štátnom občianstve, ktorými strácali ex lege slovenské občianstvo a urobili tak s vedomím si následkov svojho rozhodnutia podľa práva Slovenskej republiky. Preto im nebolo odmietnuté slovenské občianstvo svojvoľne. Z toho vychádza, že úprava občianstva v našej ústave zásadne postačuje a zákon, ktorý bol prijatý na vykonanie príslušného článku ústavy, zatiaľ požíva výhodu prezumpcie ústavnosti. Až kým inak nerozhodne Ústavný súd.

-Problémom sú aj čierne stavby na cudzích pozemkoch. Pri riešení tohto problému dochádza ku kolízii vlastníckeho práva a práva na bývanie. Ktoré z týchto práv je nadradené? Ako sa dá táto situácia riešiť? Nebolo by na mieste aj v tomto prípade ústavu upraviť?-

Nuž, vidíte, to je tá otázka všeobecnosti textu ústavy. Položenú otázku musia najprv riešiť základné predpisy súkromného práva, predovšetkým Občiansky zákonník. Až vo výnimočných prípadoch treba siahnuť k ústavnému textu. Zbytočne sa uvažuje o nadradenosti uvedených práv. Každé má iný obsah, právo na ochranu sa líši so zreteľom na právne vzťahy, ktoré pri uplatňovaní týchto práv vznikajú a tak by sa dalo pokračovať. Inak povedané, dajte mi konkrétny prípad a ja vám poviem, ktoré z týchto dvoch práv je v danej veci akože “nadradené”, t.j. zasluhuje si viac ochrany.

-V ústave je tiež zmienka o nerastnom bohatstve. “Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.” Je toto dostatočná záruka na to, aby štát neprišiel o svoje bohatstvo. Nemôže dôjsť napríklad k rozpredaju tohto bohatstva?-

.

Áno, podľa mňa je to dostatočná záruka. Ale pri tejto otázke sa pristavím. Ak sa výkladu tohto ústavného textu zmocnia ľudia, ktorým pôjde o osobný prospech a budú pri moci, tak nič nezabráni rozpredaju, aj keby sa tieto záruky strojnásobili. Preto záruky vidím len v tom, že pri moci budú politici, ktorí toto vlastníctvo Slovenskej republiky chápu ako nedotknuteľný zdroj blahobytu a uspokojovania potrieb každého občana.

-Doteraz bola ústava novelizovaná minimálne 10-krát. Je to veľa či málo v porovnaní s inými štátmi? Ak je to veľa, nesvedčí to o tom, že ústava nie je veľmi kvalitná?-

Je problémom, ak sa aj urobí nevyhnutný softvér, ale stále ho treba dolaďovať? Nie je. A tak to bolo aj s našou ústavou. Prijali sme ju ako základ našej svojbytnosti, suverénnosti a nezávislosti. No, a ukázalo sa, že niektoré časti bolo treba doladiť, doplniť, spresniť. Niečo z toho sa podarilo, napríklad priama voľba prezidenta, iné zásahy neboli také úspešné. Hovoríme o kvalite ústavy, ale tú možno merať len kvalitou politickej debaty a dohody o jej obsahu spojenej aj so širšou celospoločenskou diskusiou.

-Boli tu napríklad pokusy o zrušenie kvóra pre referendum, maďarské strany by si zas želali zmeniť preambulu, ktorá hovorí o národe a nie o občanoch, KDH by chcelo lepšiu ochranu rodiny a života. SaS zas vzniesla otázku, či je naša preambula preambulou modernej ústavy 21. storočia. Čo hovoríte napríklad na tieto problémy?-

Zoberme si to po poradí. Zrušenie kvóra pre referendum by prinieslo infláciu referendier, na ktoré nemáme dostatočne vyvinuté právne a ekonomické prostredie a niet ani dostatok historických skúseností. Nie sme Švajčiarsko. Zmena preambuly. V skutočnosti ide o úvod, ktorý je aj výsostne občiansky. Lepšia ochrana rodiny a života sú fenomény, na ktorých je vždy čo zlepšovať. Otázka je, či na to stačí len zmena ústavy, alebo je viac potrebná reálna, ekonomická, podpora rodiny a ochrana života vytvorením dôstojných podmienok na jeho ochranu aj pred narodením. Nerozumiem výrazu “preambula modernej ústavy”, myslím, že niektoré moderné ústavy dokonca preambulu ani nemajú.

-Problematická je tiež otázka výsledkov platného referenda. Mali by sa pretaviť do prijatia zákonov. Tu ale prichádza problém. Zákony prijíma parlament. Takže aj keď občania v referende povedia napríklad, že počet poslancov NRSR sa má znížiť na 100, tak sa tak nemusí stať, lebo na to treba prijať zákon a o ňom rozhodujú poslanci. A podľa ústavy hlasuje každý poslanec podľa svojho svedomia a presvedčenia, čiže nikto mu nemôže prikázať hlasovať tak, ako povedali občania v referende. Ako sa vyrovnať s týmto? Čo sledoval zákonodarca takouto zákonnou úpravou? Bol to zámer?-

Sú rôzne výklady tejto spornej otázky. Pre mňa je základom to, že poslanec Národnej rady podľa čl. 73 ods. 2 ústavy svoj mandát vykonáva osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi. Z článkov ústavy o referende nevyplýva, že pri platnom referende sa neuplatní citovaný článok ústavy. Riešením tohto problému je jedine zmena ústavy.

-Je vôbec problém ústava ako taká, alebo skôr politici, ktorí neraz prijali protiústavné rozhodnutia, zákony (zákaz zisku poisťovní, vyvlastňovanie pozemkov pod diaľnicami, zbavenie poslaneckého mandátu Františka Gauliedera…).-

Z vytvárania problémov môžeme občas viniť text ústavy a nezriedka politické rozhodnutia, pretavené do zákonov, ktoré nie sú v súlade so základným zákonom. Ozaj si niekto vážne myslí, že zdravotná starostlivosť je u nás bezplatná? Tak, ako to ustanovuje článok 40 ústavy? Tu problémy generuje text ústavy, lebo málokto si všíma, že bezplatnosť je limitovaná podmienkami, ktoré ustanoví zákon. Ďalej, podmienky vyvlastnenia sú jasné, ale politické rozhodnutia stabilne narážajú na ich mantinely a končia ako legislatívne nedorobky na Ústavnom súde.

-Podľa ústavy je Slovensko parlamentná demokracia. Za posledné roky však došlo k niekoľkým zmenám či rozhodnutiam, ktoré posilnili prezidentské právomoci. Napríklad novelizácia po páde vlády Ivety Radičovej, ktorá umožnila dovládnuť Radičovej kabinetu pod dohľadom prezidenta SR. Prezidentské právomoci posilnil aj výklad Ústavného súdu, podľa ktorého prezident nemusí vymenovať parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Aký je dnes vlastne vzťah medzi parlamentnou a prezidentskou mocou?-

.

Zmena ústavy po páde vlády Ivety Radičovej sa nedá porovnávať s výkladom Ústavného súdu v prípade Čentéš. Zmenu základného zákona odobril jediný ústavodarný orgán, Národná rada. A bez ohľadu na jeho kritiku je plne legitímna. Výklad Ústavného súdu je však viac ako sporný. Priradil ku kompetenciám prezidenta, ktorý je súčasťou výkonnej moci, oprávnenia typické pre kancelársky systém a pozmenil tak charakter štátu. Napriek tomu zostávame parlamentnou republikou a prezident zostáva tzv. slabou hlavou štátu. Prezident je preto zásadne povinný rešpektovať rozhodnutia Národnej rady ako jediného ústavodarného a zákonoradného orgánu a jeho kontrola sa musí obmedziť len na previerku zákonných kritérií, za ktoré zodpovedá prijímaním zákonov výlučne Národná rada.

-Ústavu podpisoval aj súčasný prezident SR Ivan Gašparovič, vtedy predseda Slovenskej národnej rady. Počas jeho šéfovania parlamentu došlo k protiústavnému odobratiu poslaneckého mandátu Františkovi Gauliederovi z HZDS. V súčasnosti rezonuje kauza Jozefa Čentéša, ktorého prezident odmietol vymenovať za generálneho prokurátora. Opozícia v týchto dvoch kauzách vidí paralelu. Ako to vidíte vy?-

Oba prípady by sa mali vnímať v kontexte konkrétnej historickej situácie. Pozbavenie mandátu poslanca Gauliedera bolo v danom momente nesmierne vážnym signálom o poruche vo vnútri ústavného systému a poriadku. Republika začínala a takýto protiústavný počin, konštatovaný aj Ústavným súdom, bol vlastne šokom a zároveň otázkou, kam sa vlastne uberáme. Nevymenovanie kandidáta na generálneho prokurátora sa stalo po 20 rokoch existencie ústavy a úzko súviselo s pádom vlády Ivety Radičovej a mocenským bojom o tento ústavný post, v ktorom rozhodujúca politická sila získala podporu najprv od Ústavného súdu a potom aj od hlavy štátu. To robí tento prípad odlišným od kauzy Gaulieder, nerobí ho však menej nebezpečný pre riadne fungujúci právny štát.

-Konal, podľa vás, prezident v Čentéšovom prípade správne a v súlade s ústavou?-

Jeho rozhodnutie o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora je odôvodnené svojvoľným, ba nepreskúmateľným spôsobom. Preto je v rozpore s výkladom Ústavného súdu, ktorý svojvoľnosť dôvodov zakazuje, ako aj s rozhodnutím jeho senátu, podľa ktorého voľba Jozefa Čentéša bola v súlade so zákonom a ústavou. Iste, uznávam, že konečné slovo patrí senátu Ústavného súdu, ale odobriť rozhodnutie prezidenta o nevymenovaní bude tvrdý oriešok, ktorý bude, navyše, preskúmateľný aj medzinárodnou súdnou mocou.

.

-V súčasnosti pôsobíte v zahraničí. Ako vnímate udalosti posledných rokov okolo ústavy na Slovensku?-

Posledné roky som strávil ako generálny advokát na Súdnom dvore a dodnes pôsobím v určitých pozíciách na úrovni únie. Problémy s ústavou som sledoval a vnímal ako daň za politické rozpory, ktoré viedli k pádu vlády I. Radičovej, ale aj ako prirodzené dôsledky rozchodu politických ambícií s požiadavkami ochrany ústavnosti v Slovenskej republike. Na ich zosúladenie tu máme Ústavný súd. A práve Ústavný súd sa ukázal ako činiteľ, ktorý skôr “prilial olej do ohňa”, než aby disciplinoval politické prostredie rozhodnutiami, ktoré by mali oporu v jeho predošlej judikatúre, v európskom právnom priestore a v judikatúre Súdneho dvora a ESĽP.

Rozhovor s bývalým predsedom ÚS SR a generálnym advokátom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu Jánom Mazákom je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

zf

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS













.

.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.

Gašpar: “Vojensko-strategický génius” Jaroslav Naď a jeho zneužité milióny na náboje do mínometov z múzea

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď počas svojho „bačovania“ nakúpil muníciu do mínometov, ktoré slovenská armáda naposledy používala pred viac než…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusi prelomili obranu v centre dediny Kamenskoje

Rusi prelomili obranu v centre dediny Kamenskoje v smere na Záporožie, píše vojenský publicistický portál Deep State, ktorý dnes zaznamenal…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina sa bez pomoci v oblasti munície a protivzdušnej obrany nezaobíde ani v krátkodobom horizonte

Ukrajina sa bez pomoci v oblasti munície a protivzdušnej obrany nezaobíde ani v krátkodobom horizonte, uviedol generálny tajomník NATO Mark…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vietnam bude platiť USA 20-percentné clo na všetok tovar dovážaný do Spojených štátov

Vietnam bude platiť USA 20-percentné clo na všetok tovar dovážaný do Spojených štátov, zatiaľ čo americký tovar sa bude do…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Situácia na Ukrajine sa stane kritickou

Vojenský expert pre Bild vysvetlil, kedy môže dôjsť ku kritickej situácii na Ukrajine

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

“Washington sa z vojny vytráca”

Zmrazenie dodávok kritickej americkej munície na Ukrajinu je signálom, že “Washington sa z vojny vytráca”, píše The New York Times

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generála zaskočili slová Korčoka: Toto myslíte naozaj?! To povie človek, ktorý chcel byť prezidentom

Tak a dočkali sme sa – keď sa Korčok pomýli povie aj to čo nechce, čiže povie pravdu. A tá…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Belgicko dováža viac ruského plynu ako pred vojnou na Ukrajine

Belgicko doviezlo v roku 2024 viac ruského plynu ako pred začiatkom konfliktu na Ukrajine. Informuje o tom Brussels Signal s odvolaním…

02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – USA pozastavili dodávky rakiet a munície na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Nemecko a Británia pripravujú obrannú dohodu o vzájomnej pomoci v prípade vonkajšej hrozby

Spojené kráľovstvo a Nemecko pripravujú podpis rozsiahlej zmluvy o vzájomnej obrane, ktorá bude obsahovať klauzulu o vzájomnej pomoci v prípade…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najavo vyšiel ďalší dôvod konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

V ruských verejných diskusiách sa rozoberá nová verzia príčin konfliktu medzi Ruskom a Azerbajdžanom

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Americký raper Diddy je vinný v dvoch prípadoch z piatich, rozhodla súdna porota

Súdna porota na Manhattane uznala amerického rapera P. Diddyho vinným len v dvoch z piatich bodov obžaloby. Diddy bol uznaný…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Misionár, ktorý pôsobí v Rusku pre HS: Ľudia, ktorí tam žijú, sú jednoduchí, prostí a veľmi srdeční. Majú radosť zo života a milujú ho

Keď naplníte dušu šťastím, emóciami a zjednotením s Bohom, telo toho už tak veľa nepotrebuje. Stačí mu málo, pretože nasýtená…

02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
.

Nemecko si predvolalo iránskeho veľvyslanca kvôli údajnej špionáži Židov

Muž zatknutý v Dánsku je obvinený zo zhromažďovania informácií o „židovských lokalitách a konkrétnych židovských osobách v Berlíne“ uvádza The…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Naď pustil do gatí a utiekol do Kanady, teraz sa tvári ako martýr“

Jaroslav Naď, bývalý minister obrany a líder mimoparlamentnej strany Demokrati, keď zacítil, že mu horí pôda pod nohami, zutekal „na dovolenku“…

02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Slovensko zvládlo boj so slintačkou a krívačkou výborne

Slovensko zvládlo boj so slintačkou a krívačkou výborne. Konštatujú to aj medzinárodné inštitúcie vrátane Európskej komisie. Prezident Peter Pellegrini to…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pri vážnej nehode na východe Slovenska sa ťažko zranili deti

Po vážnej dopravnej nehode v obci Pavlovce nad Uhom v Michalovskom okrese sú na mieste viacerí zranení. Záchranári na miesto…

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Sen Kyjeva o jeho členstve v EÚ sa môže rozplynúť. V rukách to majú krajiny strednej Európy

Keby ktorákoľvek z krajín Vyšehradskej štvorky dodržiavala základné princípy demokracie a počúvala svojich občanov, sny Ukrajiny o členstve v EÚ…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

V Kyjeve sa konali medzivládne konzultácie medzi SR a Ukrajinou

V Kyjeve sa v utorok konali medzivládne konzultácie medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Stretli sa tam predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí…

02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Taliansky europoslanec otvorene spochybnil zmysel zbrojenia: „A koho pošleme bojovať? Účastníkov Gay Pride?“

Roberto Vannacci, generál vo výslužbe a europoslanec Patriotov za pravicovú stranu Liga, vyvolal rozruch, keď spochybnil zmysel nákupu nových zbraní…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Emotívna diskusia o umelom počatí. Matky a deti spochybňujú etiku tejto metódy a hovoria o svojom strachu a utrpení

V emotívnej diskusii „Face to Face“ portálu Live Action vystupujú deti počaté prostredníctvom umelého oplodnenia a matky,  ktoré túto reprodukčnú technológiu využili…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Uhríka zaskočila pozvánka na zostavenie futbalového tímu “Podmienka pre tímy – 5 chlapov + 2 iné pohlavia”

Milan Uhrík informuje, že v Európskom parlamente dostali „pozvánku na zostavenie futbalového tímu“ za ich frakciu „v rámci amatérskej parlamentnej…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Protimonopolný úrad udelil historicky prvú pokutu za kartelovú dohodu na trhu práce

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky vydal svoje prvé rozhodnutie týkajúce sa kartelových dohôd na trhu práce. Slovenská asociácia palivového priemyslu a…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Keď dôjde na robotu, tam kecy nepomôžu, rozhodujú výsledky!

Richard Takáč je vraj najhorší minister, ktorý musí okamžite podať demisiu a byť vidlami zhodený do Dunaja,  lebo pripravil Slovensko…

02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

V Španielsku zomrelo dieťa v rozpálenom aute, v ktorom ho nechal otec

Dvojročné dieťa zomrelo v utorok na severovýchode Španielska po tom, ako zostalo niekoľko hodín v rozhorúčenom zamknutom aute. Záchranárov v…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Táto európska krajina je najlepšia pre život v dôchodku podľa najnovšej správy

2.7.2025 Redakcia Auto trendy Snívate o pokojnom dôchodku pri mori s krásnym počasím a prijateľnými nákladmi na život? Najnovšia správa…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

VORTEX je francúzska odpoveď na Starship. Pripomína raketoplány NASA

2. júla 2025 Redakcia Auto trendy . VORTEX je vesmírny lietadlo, ktoré chcú postaviť Francúzi z Dassault Aviation. Firma podpísala…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

Dobrá správa pre slovenské domácnosti a firmy, ceny elektriny klesnú. Regulačný úrad zakročil proti špekulantom

Slovenské domácnosti a firmy sa môžu tešiť na lacnejšiu elektrinu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví sa rozhodol zasiahnuť proti špekuláciám…

02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takto ožobračuje naše rodiny bruselská liberálna elita

Katastrofa - jedným slovom presne takto by sme mohli charakterizovať energetické regulácie, ktoré nám vnucuje vrcholné vedenie Európskej únie a…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nemecko a OSN kritizovali Irán pre rozhodnutie pozastaviť spoluprácu s MAAE. Podľa Berlína to vysiela „katastrofický signál“. Stéphane Dujarric označil rozhodnutie za „znepokojujúce“.

Včera 20:10

Podľa OSN ozbrojené gangy v meste Port-au-Prince v súčasnosti už kontrolujú približne 90 percent jeho územia.

Včera 19:58

Polícia odvolala pátranie po 17-ročnej Daniele z Dubnice nad Váhom. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Petra Klenková. Pátranie po nezvestnej vyhlásila polícia v utorok (1. 7.). „Daniela sa našla a je v poriadku,“ informovala hovorkyňa.

Včera 19:56

Agentúra Reuters získala prístup k dokumentu o Hnutí 23. marca v KDR. Experti OSN v ňom tvrdia, že rebeli na východe krajiny sú ovládaní vládou v susednej Rwande. Viacerí medzinárodní aktéri ju v minulosti obviňovali z podpory povstalcov.

Včera 19:54

.

Dokonca dodávky Patriotov. Biely dom pozastavil dodávky niektorých zbraní Ukrajine

Biely dom oznámil, že pozastavuje dodávky niektorých kľúčových zbraní Ukrajine, ktoré Kyjevu sľúbila Bidenova administratíva

02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Aktualizované 02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

10 prípadov, kedy si študenti za svoju vynaliezavosť zaslúžili 1 s hviezdičkou

Škola je  prostredie, v ktorom sa formujú mysle mladých ľudí. No je všeobecný fakt, že minimálne ten náš školský systém zabíja…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

„Progresívci proti ľuďom“

Progresívci a ich médiá klamú a zavádzajú deň čo deň. Inak tomu nie je ani keď dôjde na tému ruského…

02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zvláštne fotografie, na ktoré možno nikdy nebudeme poznať odpovede

Zvláštne fotografie, na ktoré možno nikdy nebudeme poznať odpovede: Niektorí ľudia veria, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, ale…

02. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Musk začal odvetu? Miliardár oznámil, že by založil novú politickú stranu

Elon Musk  oznámil, že by založil novú politickú stranu, ktorá by reprezentovala alternatívu Republikánom a Demokratom. Všetko kvôli príliš vysokému…

02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prvý by so slovom Prepáčte mal prísť Západ

K jadrovej vojne bolo vraj ľudstvo najbližšie počas kubánskej raketovej krízy. Či, a koľkokrát to tak bolo napríklad počas aktuálneho…

02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS













.

Blogy

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov