Zamestnávatelia sa podieľajú aj na zmenách v odbornom vzdelávaní. Obávajú sa, že ak by sa nič nezmenilo, začali by o pár rokov pociťovať nedostatok novej kvalifikovanej pracovnej sily. “Pre nás je dôležité, aby stredné školy pripravovali študentov na povolanie a nie preto, aby mali papier o vzdelaní,” zdôraznil prezident ZAP SR.
Väčší priestor dostane duálne vzdelávanie, kde teoretické vyučovanie zabezpečuje štát a praktickú výučbu podnik. V súčasnosti sa takto pripravuje na povolanie necelé percento žiakov. “Toto číslo by sme za dva až tri roky chceli zvýšiť aspoň na päť percent. Náš dlhodobý cieľ je, aby sa duálne vzdelávanie do roku 2020 týkalo aspoň 30 percent žiakov stredných škôl,” načrtol Holeček.
Zamestnávateľské organizácie chcú rokovať s vládou, aby ich podporila pri financovaní odborného vzdelávania. “Napríklad, aby mali zamestnávatelia možnosť si tieto náklady odpísať z daňového základu,” zdôraznil Holeček. Otázka odborného vzdelávania zjednotila viaceré zamestnávateľské organizácie. V roku 2014 chcú vytvoriť spoločnú platformu, ktorá by ich zastupovala pri rokovaniach s vládou.
mž