– Otvorene kritický postoj k vedeniu KDH má aj Radoslav Procházka. Vytvoril názorovú platformu Alfa. Čítali ste jeho dokument?
Áno. Je ľahké byť kritický voči vedeniu, dôležitejšie je ponúknuť niečo lepšie…
– …pokúša sa o to založením Alfy a čaká, čo na to povie v januári Rada KDH.
Ja som v lete potvrdil ambíciu formovať základný program hnutia na ďalšie desaťročie. Žiadna iná strana na Slovensku to nerobí, pretože žije buď vlastnými problémami, alebo praktickými otázkami. Takáto ambícia je náročná a veľmi dôležitá. Alfu považujem za jeden z príspevkov pri tvorbe základného programu hnutia. Obsahuje veci prijateľné, aj veci, ktoré sú mimo dnešného rámca politiky hnutia. A potom tam niektoré veci chýbajú.
– Má Radoslav Procházka v KDH budúcnosť?
Budúcnosť má vo svojich rukách, ale miesto v KDH má.
– Aký bol rok 2012 z hľadiska slovenskej politiky?
Ťažký a zlomový. Skončila vláda, ktorá usilovala o podstatné a dôležité ozdravné zmeny a nastúpila vláda jednej strany. Dlho to tu nebolo, má to výhody aj nevýhody. Výhoda rýchlych razantných rozhodnutí môže byť oslabovaná koncentráciou, ba aroganciou moci. Obávam sa, že to druhé prevláda a že Smer nemá konkrétne, udržateľné, rozumné riešenia. Ani pre finančnú konsolidáciu, ani pre ekonomiku a zamestnanosť, ani pre regióny a sociálnu sféru.
– Základnou otázkou, ktorej pri kritike vlády čelí pravica, je, ako by ste to robili vy?
Ten základný cieľ konsolidovať, zdieľame. Ale Smer nekonsoliduje, keď prijíma zákony, ktoré budú znamenať možno menší výber zvýšených daní. Žije v očakávaní, že cez vyššie odvody zlepší situáciu v Sociálnej poisťovni. Rekordne začala stúpať nezamestnanosť. Keď nie je schopný obnoviť a potvrdiť potravinovú pomoc chudobným, ale navrhuje legislatívu na dotácie pre energetické firmy, tak to je budovanie istôt pre niektorých a niekoľkých a budovanie neistoty pre všetkých bežných ľudí. To nie sú prázdne slová. Všetkým sa priťaží, možno okrem tých, pre ktorých sú vytvorené isté nové mechanizmy. Napríklad rozhodnutie Smeru o vyvlastnení súkromných zdravotných poisťovní môže byť také drahé, že sa bude rátať na stovky miliónov. Smer naháňajú problémy, ktoré sám v minulosti spôsobil. A nie je to len zákaz zisku a prehratá arbitráž. Seriózny investor sem radšej nepríde, lebo si nemôže byť istý v základných otázkach, teda či bude platiť právny stav, ktorý by slobodná a trhová ekonomika mala garantovať, alebo sa tu budú robiť protiústavné a protieurópske rozhodnutia.
– Ako by ste konsolidovali vy?
Nie tým, že sa budú primárne zvyšovať dane, poplatky a odvody, ale hlavný ťah musí byť na zdravšie, čitateľnejšie a spravodlivejšie daňové prostredie, teda na boj s daňovými únikmi. Vláda má vo svojom štátnom rozpočte zakotvené znižovanie výberu DPH pri rastúcej ekonomike a rastúcej spotrebe. Toto sa musí otočiť. Ak tí, ktorí majú platiť dane a neplatia, a my uvalíme nové dane na ďalšie skupiny, tak to je nespravodlivé. Po druhé, na čo je a komu cez tisíc príspevkových organizácií v republike? Musí sociálne dávky dostávať každý alebo len ten, kto ich potrebuje? Dá sa tiež verejne obstarávať oveľa lacnejšie. My sme toto Smeru ponúkli v celkovom odhade, ktorý považujem za konzervatívny, vo výške 1,7 miliardy eur ako prínos pre verejné financie.
– Prečo potom premiér tvrdil, že tie vaše opozičné návrhy nedosahujú potrebnú sumu?
Vy mu veríte? Kto verí rečiam Smeru, tak na to veľmi skoro doplatí. Keď sa rozdávala múka ľuďom, Fico kritizoval vládu Ivety Radičovej, že z ľudí robíme žobrákov, že nie sme v Afrike. Tak týmto ľuďom už žiadna múka zdarma nepríde, ani cestoviny, ale prídu im faktúry, ktoré v sebe obsahujú aj položky na dotácie pre energetické firmy a majiteľov, ktorí ich nieže nepotrebujú, ale čakajú na ne práve preto, že im to sľúbil Robert Fico. Pozrite, koľko ľudí sa ozýva ako nespokojných. Rok 2013 bude veľmi ťažký, my ho potrebujeme zvládnuť, potrebujeme konsolidovať a ozdraviť, ale nie otráviť ekonomiku a spoločnosť.
– Čo sú teda kľúčové výzvy pre Slovensko v roku 2013?
Treba viac tvoriť a menej troviť. Tvorivá a inovatívna spoločnosť je odpoveďou na problémy doby, lebo ak nebudeme lepšie a viac pracovať, teda podporovať zamestnanosť a produktivitu práce, tú káru neutiahneme. Tých, ktorí robia, je menej, a tých, z ktorých sa stávajú závislí od štátu, pribúda. To nie je dobré. Prenášať záťaž na zamestnancov, živnostníkov, dohodárov, malých a stredných podnikateľov nie je dobré. Oni už teraz išli skôr na doraz ako s nejakými veľkými rezervami. Mám obavy, že mnohí položia svoje živnosti, že mnohé firmy odídu za hranice. Potrebujeme tiež vyrábať lacnejšie a efektívnejšie, aby sme vyšli z dlhovej krízy. Agendou, ktorá je napríklad úplne zanedbaná vo vláde, je cestovných ruch. Slovensko je na rozdiel od Česka, Maďarska a Poľska na polovičnom výkone cestovného ruchu, ktorý je najväčšou fabrikou na Slovensku, lebo z neho žije 100.000 ľudí. Mohol by to byť dvojnásobok.
– Váš klub stratil dvoch poslancov, teraz sa k vám hlási nezávislý Alojz Hlina. Imponuje vám jeho postoj?
Alojz Hlina je nezávislá osobnosť, jeho postoj mi je sympatický. Naše memorandum nebolo personifikované, ale je pozvaním pre podobne zmýšľajúcich. Ja vítam každý hlas, názor a subjekt, ktorý sa k takejto spolupráci pridá. Mnohí tvrdia, že v memorande sú staré a známe veci. Ale aj staré a známe veci nie vždy platia a sú oslabované mocou. Veď vlastnícke práva a zákonnosť Robert Fico v prvej vláde nemal problém narúšať.
– Vylučujete, že sa Alojz Hlina stane členom vášho klubu?
Tak ďaleko dnes otázka nestojí. Dohodli sme sa na základnej spolupráci s poslaneckým klubom, čo považujem za obojstranne užitočné, ale nepovažujem to za maximum, ktoré je pred nami.
– Aké je vaše novoročné želanie pre Slovensko?
Aby medzi ľuďmi bolo viac pokoja a porozumenia, ktoré môže vychádzať z toho, čo sa nazýva vnútorný pokoj založený na dobrej vôli. Ak to bude nielen v úvodných týždňoch roka, že sme prajnejší, otvorenejší, viac myslíme na druhých, tak som presvedčený, že budeme nachádzať nielen pokoj a porozumenie, ale aj odpovede na potreby doby. Prajem, aby rok 2013 bol ľudskejší, spravodlivejší a solidárnejší pre všetkých.