Figeľ: KDH neprežíva kvôli dobrému počasiu, ale vďaka vlastnému nasadeniu

Bratislava 6. januára (TASR/HSP – Foto:TASR)

 

Vedie politickú stranu, ktorá sa po parlamentných voľbách stala preferenčným lídrom pravice. Aj preto cíti zodpovednosť za jej vývoj. Za najdôležitejšiu vlastnosť lídra a líderstva považuje schopnosť inšpirovať a pridať k tomu aj silu a angažovanosť pre dobrú vec. Rok 2012 bol podľa neho ťažký a zlomový. Základný cieľ vlády konsolidovať síce zdieľa, no tvrdí, že Smer-SD nekonsoliduje, keď prijíma zákony, ktoré budú znamenať možno menší výber zvýšených daní. Predseda KDH Ján Figeľ v bilančnom rozhovore pre TASR zaželal Slovensku do roku 2013, aby medzi ľuďmi bolo viac pokoja a porozumenia.

– KDH sa stalo po marcových voľbách na základe preferencií lídrom pravice, čo ste aj sami chceli. Cítite zodpovednosť za jej vývoj?

Samozrejme, hlavne za Slovensko a v primeranom pomere aj za spoločnú Európu. V týchto rovinách cítim zodpovednosť za veci verejné. KDH považujem za nositeľa presvedčenia, ktoré nás spája od Novembra ’89 na hodnotách a cieľoch potrebných pre Slovensko. Marcové voľby zmenili pomery, priniesli nástup vlády jednej strany a na druhej strane sú výzvou pre stredopravé spektrum, aby ponúklo alternatívu. KDH túto výzvu prijíma.

– Pravdou je, že dohodu na čomkoľvek hľadá pravica príliš ťažkopádne. Po voľbách sa to začalo handrkovaním o predsednícke miesta v parlamentných výboroch. Čo ste vy ako líder pravice schopný urobiť pre dohodu?

Základom dohody je dôvera, ktorá sa rodí vo vnútri strany a medzi stranami tak, aby priniesla vonkajšie ovocie. Nemá to byť hľadanie straníckych záujmov, ale služba spoločnosti. Po marcových voľbách nebolo jednoduché hneď začať dôveryhodnú spoluprácu, ale akonáhle sa konsolidovali pomery v jednotlivých stranách, napríklad v máji voľbou nového predsedu SDKÚ-DS a v júni snemom KDH, priamo v Ružomberku na sneme som ponúkol formovanie Ľudovej platformy troch stredopravých strán, ktorá alternatívou môže byť. Opozícia sa netvorí na základe volebnej dohody, ale ako zvyšok po sformovaní vládnej koalície. Ja sa ani neusilujem o nejaké iluzórne, všeobjímajúce dohody.

– Urobilo KDH niečo konkrétne, čo posunie pravicu vpred?

Samotný návrh na vytvorenie Ľudovej platformy vyšiel odo mňa a z KDH. Za najdôležitejšiu vlastnosť lídra a líderstva považujem schopnosť inšpirovať a pridať k tomu aj silu a angažovanosť pre dobrú vec. Ale otočiť to do polohy, že líder je ten, ktorý určuje, diktuje a rozhoduje, je skôr vodcovské alebo autokratické, a to by som nemenil.

– Je dnes pravica aspoň v primeranej kondícii alebo v rozklade?

KDH na sneme obnovilo vedenie, pribudli noví, mladí ľudia na postoch podpredsedov, formujeme nový základný program, budeme pracovať na dobrom a potenciálne úspešnom návrhu na voľby do VÚC a hlavne ponúkame Slovensku praktické odpovede na problémy ľudí na parlamentnej pôde. To, že sme dokázali ako tri strany veľmi silno reagovať na témy ako dôchodkové sporenie, ochrana druhého piliera, rovná daň, Zákonník práce, štátny rozpočet, zvolali sme mimoriadnu schôdzu k justícii a k školstvu, dokázali sme zabrzdiť väčšinový valec v oblasti dotácií Paroplynového cyklu, potvrdzuje, že to z našej strany nie sú reči, ale reálne postoje, ktoré získavajú rastúcu podporu.

– Teda v akom ste stave?

Ja nenesiem zodpovednosť za celok. Keď som prichádzal pred tromi rokmi do KDH, bolo v opozícii a bolo posledné medzi šiestimi parlamentnými stranami. Dnes je na tom inak a som presvedčený, že tento trend sa dá posilňovať. Iné strany by som nerád hodnotil.

– Je pravda, že KDH bolo posledné, teraz ste druhí, ale nie tým, že by ste sa posilnili, ale ostatní stratili…

…oslabiť politický subjekt sa dá. KDH tu neprežíva kvôli počasiu, ale s nasadením v politickom zápase. Kampaň 2012 bola veľmi ťažká a nedôvera poškodila mnohých, ktorí boli súčasťou politického spektra. Z tohto pohľadu KDH svoj potenciál potvrdilo, dokonca mierne navýšilo, čo nepovažujem za definitívu, ale za uistenie, že napriek marazmu v politike je možné udržať základnú dôveryhodnosť a znovu rásť.

– Aký zmysel malo vytvorenie Ľudovej platformy?

Slovensko potrebuje štandardnú vnútornú a vonkajšiu politiku. EPP je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu. My sme toho súčasťou od začiatku. Ponúknuť takúto alternatívu aj doma považujem za logické. Preto je táto ponuka prirodzená a keďže KDH skončilo vo voľbách ako druhé v poradí, cítil som ten moment, aby som už nečakal, že iní to ponúknu, ale naopak. Som presvedčený, že to je z pohľadu strán dobré pre jednotlivé subjekty, aj pre Slovensko.

– Je to tak, že memorandum v znení, v akom ste ho schválili, bolo tým maximom, na čom ste boli schopní sa dohodnúť? Zaznela kritika, že je príliš všeobecné a ničnehovoriace.

A kto to hovoril? Niektorí politici? Prečo to hovorili? Treba sa ich spýtať.

– Zaznela výčitka, prečo ste tam nedali spoločný postup v regionálnych a prezidentských voľbách.

To nebol cieľ memoranda. Tí, ktorí ho neprijímali, mali na to svoje vlastné dôvody a zámery. Niektorí politici, niektorí politológovia, niektorí novinári. Treba sa pýtať, kto to hovorí a prečo to hovorí. Ak spoločne podpísali traja predsedovia strán text, ktorý je východiskom, nie záverom nejakej cesty, tak je dôležité hovoriť o jej smerovaní. Po prvý raz takýto politický manifest bol schopný podpísať Slovák a Maďar, to tu doteraz nebolo. Formovanie spoločnej alternatívy voči Smeru-SD je ponuka pre Slovensko a zároveň prihlásenie sa k hodnotám, ktoré sú dôležité pre všetkých – ľudské práva, sociálne trhové hospodárstvo, vymožiteľnosť práva, vlastenectvo, odmietnutie extrémizmu, to sú dôležité východiská.

– Tieto veci sú ale vo volebnom programe každej strany.

Áno, ale až na takomto uistení a spoločnom prihlásení sa je možné formovať spoločné odpovede. Smer napríklad ochranu súkromného vlastníctva, rozvoj strednej vrstvy vo svojom programe nezdôrazňuje.

– Dôverujete svojim opozičným partnerom?

Dôverujem im, že tento záväzok robili nielen dobrovoľne, ale s vážnosťou, aby sa naša dôveryhodnosť posilňovala jednotlivo a zároveň spolu. Samozrejme, že ľudia neočakávajú deklarácie, ale riešenie problémov. A práve tam potrebujeme docieliť výsledky.

– SDKÚ-DS urobila nečakaný ťah, keď jej prezídium vyhlásilo, že najvhodnejším kandidátom na prezidenta je Iveta Radičová. Aký bol váš prvý pocit, keď ste sa to dozvedeli?

Bol som prekvapený. To, že bola Iveta Radičová vo verejnosti vnímaná ako zaujímavá osobnosť, platilo a platí aj pre tému prezidentskú. Prekvapený som bol preto, lebo strana, ktorá vychádza s týmto menom, by si mala byť vedomá, že ona opakovane, vážne a verejne túto kandidatúru odmietla.

– Čo tým podľa vás SDKÚ-DS sleduje?

Podľa mňa chceli potvrdiť, že Iveta Radičová by mohla byť zaujímavým kandidátom, ale keďže to s ňou nemali ani prerokované, nechcem ďalej ani špekulovať, ani polemizovať.

– Môže tento krok SDKÚ-DS skomplikovať vaše snahy nájsť spoločného prezidentského kandidáta?

Nepredpokladám to a neželám si komplikácie, skôr naopak. Možno aj toto napomôže uisteniu, že potrebujeme hľadať spoločne, nie cez odkazy, ale serióznym, férovým rokovaním, aby sme ponúkli Slovensku zaujímavú osobnosť, ktorá bude reprezentovať skúsenosť, serióznosť a nezaťaženú minulosť.

– Aj KDH má svoje meno, Pavla Hrušovského. Prečo si myslíte, že si voliči vyberú človeka, ktorý je viac ako 20 rokov v politike a v prieskumoch sa pohybuje na nezvoliteľných priečkach?

Nesúhlasím s výrazom nezvoliteľná priečka pri mene, ktoré považujem za vážne z politického a spoločenského hľadiska. Viem, že Slovensko potrebuje skúseného, statočného a nekomunistického prezidenta. Veď v politike boli pred svojím zvolením aj doterajší prezidenti, či už Michal Kováč, Rudolf Schuster alebo Ivan Gašparovič. To nie je o tom, že ľudia nezvolia toho, kto už je v politike. To je skôr o tom, aby sme nehľadali návrhy, ktoré budú apolitické. Ten trend existuje, že chceme parlament bez strán, politiku bez politikov. Som presvedčený, že parlament potrebuje čitateľné a štandardné politické sily v záujme Slovenska. A Slovensko potrebuje hlavu štátu, ktorá ho bude dobre reprezentovať navonok a vnútroštátne prispievať k riešeniu kríz a k budovaniu dôvery.

– Prezidentského kandidáta hľadá Ľudová platforma a SaS. Sulíkovci Hrušovského odmietajú, lebo to nie je človek prijateľný pre ich voliča. Dokáže sa vôbec KDH a SaS zhodnúť na jednom mene?

My sme podpísali záväzok o alternatíve v rámci trojice a považujeme to za dôležité východisko pre potrebnú a možnú dohodu. Zatiaľ to nie je o menách, ale takáto dohoda, hneď ako vznikne, bude otvorená pre širšiu spoluprácu. Viem si predstaviť, že tri plus jedna môže byť štyri, prípadne to číslo môže rásť.

– Ján Čarnogurský oznámil, že vám posiela list, v ktorom vás požiada o podporu KDH. Ako na ten list reagujete?

Nepoznám demokratickejšiu a skúsenejšiu stranu na Slovensku, ako je KDH. Od Novembra ’89 sme súčasťou úsilia o demokraciu a slobodu. My sme presadili priamu voľbu prezidenta ako jednu z odpovedí na dianie v 90. rokoch, keď Vladimír Mečiar koncentroval a zneužíval právomoci. Aj budúce prezidentské voľby sú ovocím tohto úsilia a zároveň výzvou, aby priniesli statočného, skúseného a nekomunistického prezidenta. Ján Čarnogurský zatiaľ svoju kandidatúru oficiálne nepredložil. Zatiaľ je to o podpisoch a listoch. Potvrdzujem otvorenosť KDH na komunikáciu aj na písomnej báze.

– Skôr ako prezidentské budeme mať voľby do VÚC. Idea v platforme bola, aby ste spoločne postavili po jednom kandidátovi na župana v každom kraji. Dokážete sa dohodnúť?

Chceme sa dohodnúť. Či to dokážeme v plnej miere, nechcem vopred tvrdiť, ale nájsť zhodu troch strán plus ďalších vo väčšine regiónov považujeme za realistickú ambíciu.

– Je kraj, kde ste sa aspoň priblížili k dohode? Smer-SD už väčšinu kandidátov predstavil.

Oni to majú jednoduchšie. Smer-SD predstavil takmer všetkých kandidátov na županov, ale chce ešte rok čakať na prezidentského kandidáta. Čo je dôležitejšie? Hlava štátu alebo hlava regiónu? Áno, má to svoje dôvody, a to je Robert Fico. Ako rozhodne on, tak bude.

– V ktorom kraji máte teda k dohode najbližšie?

Jedného zo županov reprezentuje aj Pavol Frešo. Situácia v Bratislave potvrdzuje, že ak sme sa dokázali zhodnúť na dobrej nominácii a kampani, tak sme aj uspeli. Tento odkaz je o to dôležitejší, že ďalších sedem regiónov by mohlo mať symbolicky inú než červenú farbu. Rokovania boli začaté s rozmanitou intenzitou v jednotlivých krajoch. KDH v decembri sformovalo svoje rokovacie tímy a volebné štáby na krajskej úrovni a bude usilovať o dohody tak, aby preferovali zhodu strán Ľudovej platformy.

– Dostane Pavol Frešo vašu podporu?

Ak bude oficiálnym kandidátom…

– …on tvrdí, že ním bude, ak dostane podporu pravice.

Našu podporu má.

– Po tom, ako ste v roku 2011 museli vysvetľovať kauzu s vaším bytom, ktorého ste sa neskôr vzdali, prišli v roku 2012 ďalšie dve, a to zlaté padáky nominantov KDH v štátnych podnikoch a váš titul. Začnem tým druhým. Má človek ako vy, s minulosťou v európskych štruktúrach, kde zastával vysoký post, potrebu získať titul PhD. spôsobom, ako ste ho získali vy?

Tie dva roky boli okrem náročnej zodpovednosti a práce aj časom mediálneho očierňovania a útokov. Akreditačná komisia rozhodla a ja som presvedčený, že to je oprávnený orgán, aby odpovedal na otázky podobného typu.

– V kauze vedie polícia trestné stíhanie pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi zatiaľ proti neznámemu páchateľovi. Vy ste nepochybne články o vašom titule čítali. Aký máte na to názor?

Považujem to za tému a záležitosť medzi školou a zatiaľ neznámymi osobami.

– Nepovažujete to za zvláštny krok školy, lebo na sprístupnenie vašej dizertačnej práce redaktorke Sme ste vraj dali ústny súhlas?

Áno, ja som dal súhlas, ale tých podaní je niekoľko. Škola zrejme cítila potrebu sa vyjadriť k viacerým udalostiam tohto obdobia, kedy bola atakovaná rozmanitým spôsobom.

– Keď ste tie články čítali, videli ste tam trestný čin?

Ja nie som ani vyšetrovateľ, ani strana sporu.

– S pánom rektorom Krčmérym ste priatelia, nechcete ho požiadať, aby trestné oznámenie stiahol?

Prečo by som ja mal vstupovať do sporov iných, nad ktorými nemám ani právomoci a nechcem ani uberať právo na prešetrenie záležitosti?

– Po prepuknutí kauzy zlatých padákov pre nominantov KDH ste ich vyzvali, aby odmeny vrátili. Máte prehľad, ktorí tak urobili?

Manažéri neboli nominantmi KDH, prešli riadnym výberom a firmy dosiahli pozitívne hospodárske výsledky. Ja som sa výrazne, verejne a kriticky vyjadril k týmto záležitostiam, ktoré mohol a mal riešiť môj nástupca. Urobil však z toho obyčajnú kampaň namiesto toho, aby riešil záležitosti v konkrétnych spoločnostiach. Na základe mojej výzvy niektorí reagovali, niektorí nie. Ja som žiadnu sumu financií nepodpisoval, neodobril. Urobil som opakované a verejné výzvy a také som nikdy nezachytil od Roberta Fica alebo Ľubomíra Vážneho. Ani neviem, či sa agentúry pýtali pánov Fica a Vážneho na padáky v bankrotujúcich firmách, ktoré išli do krachu s obrovskými stratami.

– Po voľbách opustili KDH Daniel Lipšic aj s Janou Žitňanskou. Odchody výrazných osobností stranu vždy zabolia, nedalo sa inak?

Nechcete sa spýtať tých, čo odišli?

– Vy ste predseda.

Áno, my sme slobodná, demokratická strana, z ktorej už niekoľko skupín aj odišlo, no zároveň prichádzajú mladí, vzdelaní ľudia, a to ma veľmi teší. Čo sa týka odchodu dvoch podpredsedov, KDH bolo sklamané a cítilo sa oklamané, pretože tesne po voľbách s parlamentným mandátom, s vyhláseniami pred voľbami o tom, že neodídu, to tak pôsobí na členov, na vedenie a na mňa. Rešpektujem však túto novú realitu a opakujem, že KDH ide ďalej potvrdzujúc svoju identitu a otvorenosť. Zároveň chcem povedať, že SR potrebuje kresťanskodemokratický politický prúd.

– Lipšic so Žitňanskou založili vlastnú politickú stranu. Čo to znamená pre pravicu?

Ďalšie trieštenie, akoby ďalšiu stoličku pri stole, pri ktorom – ako väčšina verejnosti a médií očakáva – sa má opozícia dohodnúť. Zrelý záujem by mal na prvé miesto dávať spoločné dobro. Je pre dobro Slovenska mať viac strán alebo skôr mať štandardné, stabilné strany? Je pre dobro Slovenska viac personifikovať vzťahy v politike alebo ich ukotviť na hodnotovej a programovej báze? Ja hovorím o kresťanskej demokracii ako tretí predseda, ktorého má KDH. Ja nemám svoju stranu, nedávam meno do názvu, nepovažujem personifikáciu politiky za perspektívnu pre krajinu.

Predseda KDH Ján Figeľ a vľavo poslanec NR SR za KDH Radoslav Procházka

– Otvorene kritický postoj k vedeniu KDH má aj Radoslav Procházka. Vytvoril názorovú platformu Alfa. Čítali ste jeho dokument?

Áno. Je ľahké byť kritický voči vedeniu, dôležitejšie je ponúknuť niečo lepšie…

– …pokúša sa o to založením Alfy a čaká, čo na to povie v januári Rada KDH.

Ja som v lete potvrdil ambíciu formovať základný program hnutia na ďalšie desaťročie. Žiadna iná strana na Slovensku to nerobí, pretože žije buď vlastnými problémami, alebo praktickými otázkami. Takáto ambícia je náročná a veľmi dôležitá. Alfu považujem za jeden z príspevkov pri tvorbe základného programu hnutia. Obsahuje veci prijateľné, aj veci, ktoré sú mimo dnešného rámca politiky hnutia. A potom tam niektoré veci chýbajú.

– Má Radoslav Procházka v KDH budúcnosť?

Budúcnosť má vo svojich rukách, ale miesto v KDH má.

– Aký bol rok 2012 z hľadiska slovenskej politiky?

Ťažký a zlomový. Skončila vláda, ktorá usilovala o podstatné a dôležité ozdravné zmeny a nastúpila vláda jednej strany. Dlho to tu nebolo, má to výhody aj nevýhody. Výhoda rýchlych razantných rozhodnutí môže byť oslabovaná koncentráciou, ba aroganciou moci. Obávam sa, že to druhé prevláda a že Smer nemá konkrétne, udržateľné, rozumné riešenia. Ani pre finančnú konsolidáciu, ani pre ekonomiku a zamestnanosť, ani pre regióny a sociálnu sféru.

– Základnou otázkou, ktorej pri kritike vlády čelí pravica, je, ako by ste to robili vy?

Ten základný cieľ konsolidovať, zdieľame. Ale Smer nekonsoliduje, keď prijíma zákony, ktoré budú znamenať možno menší výber zvýšených daní. Žije v očakávaní, že cez vyššie odvody zlepší situáciu v Sociálnej poisťovni. Rekordne začala stúpať nezamestnanosť. Keď nie je schopný obnoviť a potvrdiť potravinovú pomoc chudobným, ale navrhuje legislatívu na dotácie pre energetické firmy, tak to je budovanie istôt pre niektorých a niekoľkých a budovanie neistoty pre všetkých bežných ľudí. To nie sú prázdne slová. Všetkým sa priťaží, možno okrem tých, pre ktorých sú vytvorené isté nové mechanizmy. Napríklad rozhodnutie Smeru o vyvlastnení súkromných zdravotných poisťovní môže byť také drahé, že sa bude rátať na stovky miliónov. Smer naháňajú problémy, ktoré sám v minulosti spôsobil. A nie je to len zákaz zisku a prehratá arbitráž. Seriózny investor sem radšej nepríde, lebo si nemôže byť istý v základných otázkach, teda či bude platiť právny stav, ktorý by slobodná a trhová ekonomika mala garantovať, alebo sa tu budú robiť protiústavné a protieurópske rozhodnutia.

– Ako by ste konsolidovali vy?

Nie tým, že sa budú primárne zvyšovať dane, poplatky a odvody, ale hlavný ťah musí byť na zdravšie, čitateľnejšie a spravodlivejšie daňové prostredie, teda na boj s daňovými únikmi. Vláda má vo svojom štátnom rozpočte zakotvené znižovanie výberu DPH pri rastúcej ekonomike a rastúcej spotrebe. Toto sa musí otočiť. Ak tí, ktorí majú platiť dane a neplatia, a my uvalíme nové dane na ďalšie skupiny, tak to je nespravodlivé. Po druhé, na čo je a komu cez tisíc príspevkových organizácií v republike? Musí sociálne dávky dostávať každý alebo len ten, kto ich potrebuje? Dá sa tiež verejne obstarávať oveľa lacnejšie. My sme toto Smeru ponúkli v celkovom odhade, ktorý považujem za konzervatívny, vo výške 1,7 miliardy eur ako prínos pre verejné financie.

– Prečo potom premiér tvrdil, že tie vaše opozičné návrhy nedosahujú potrebnú sumu?

Vy mu veríte? Kto verí rečiam Smeru, tak na to veľmi skoro doplatí. Keď sa rozdávala múka ľuďom, Fico kritizoval vládu Ivety Radičovej, že z ľudí robíme žobrákov, že nie sme v Afrike. Tak týmto ľuďom už žiadna múka zdarma nepríde, ani cestoviny, ale prídu im faktúry, ktoré v sebe obsahujú aj položky na dotácie pre energetické firmy a majiteľov, ktorí ich nieže nepotrebujú, ale čakajú na ne práve preto, že im to sľúbil Robert Fico. Pozrite, koľko ľudí sa ozýva ako nespokojných. Rok 2013 bude veľmi ťažký, my ho potrebujeme zvládnuť, potrebujeme konsolidovať a ozdraviť, ale nie otráviť ekonomiku a spoločnosť.

– Čo sú teda kľúčové výzvy pre Slovensko v roku 2013?

Treba viac tvoriť a menej troviť. Tvorivá a inovatívna spoločnosť je odpoveďou na problémy doby, lebo ak nebudeme lepšie a viac pracovať, teda podporovať zamestnanosť a produktivitu práce, tú káru neutiahneme. Tých, ktorí robia, je menej, a tých, z ktorých sa stávajú závislí od štátu, pribúda. To nie je dobré. Prenášať záťaž na zamestnancov, živnostníkov, dohodárov, malých a stredných podnikateľov nie je dobré. Oni už teraz išli skôr na doraz ako s nejakými veľkými rezervami. Mám obavy, že mnohí položia svoje živnosti, že mnohé firmy odídu za hranice. Potrebujeme tiež vyrábať lacnejšie a efektívnejšie, aby sme vyšli z dlhovej krízy. Agendou, ktorá je napríklad úplne zanedbaná vo vláde, je cestovných ruch. Slovensko je na rozdiel od Česka, Maďarska a Poľska na polovičnom výkone cestovného ruchu, ktorý je najväčšou fabrikou na Slovensku, lebo z neho žije 100.000 ľudí. Mohol by to byť dvojnásobok.

– Váš klub stratil dvoch poslancov, teraz sa k vám hlási nezávislý Alojz Hlina. Imponuje vám jeho postoj?

Alojz Hlina je nezávislá osobnosť, jeho postoj mi je sympatický. Naše memorandum nebolo personifikované, ale je pozvaním pre podobne zmýšľajúcich. Ja vítam každý hlas, názor a subjekt, ktorý sa k takejto spolupráci pridá. Mnohí tvrdia, že v memorande sú staré a známe veci. Ale aj staré a známe veci nie vždy platia a sú oslabované mocou. Veď vlastnícke práva a zákonnosť Robert Fico v prvej vláde nemal problém narúšať.

– Vylučujete, že sa Alojz Hlina stane členom vášho klubu?

Tak ďaleko dnes otázka nestojí. Dohodli sme sa na základnej spolupráci s poslaneckým klubom, čo považujem za obojstranne užitočné, ale nepovažujem to za maximum, ktoré je pred nami.

– Aké je vaše novoročné želanie pre Slovensko?

Aby medzi ľuďmi bolo viac pokoja a porozumenia, ktoré môže vychádzať z toho, čo sa nazýva vnútorný pokoj založený na dobrej vôli. Ak to bude nielen v úvodných týždňoch roka, že sme prajnejší, otvorenejší, viac myslíme na druhých, tak som presvedčený, že budeme nachádzať nielen pokoj a porozumenie, ale aj odpovede na potreby doby. Prajem, aby rok 2013 bol ľudskejší, spravodlivejší a solidárnejší pre všetkých.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Štáty EÚ hovorili o Stratégii pre práva osôb so zdravotným postihnutím

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Snahou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR) je zefektívniť nástroje integrácie osôb so zdravotným postihnutím tak, aby boli zohľadnené individuálne potreby jednotlivca. Zároveň dosiahnuť adresnosť peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Informovala o tom štátna tajomníčka rezortu…

Turecko odložilo mierovú konferenciu o Afganistane, začne až v polovici mája

0 icon

Istanbul 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Burhan Ozbilici)   Turecko v utorok oznámilo, že sa rozhodlo posunúť medzinárodnú mierovú konferenciu o Afganistane, ktorá sa mala v Istanbule začať 24. mája. Po novom je jej začiatok naplánovaný až na polovicou mája, informovala agentúra AFP Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že Ankara…

Českí poslanci žiadajú zásadné obmedzenie počtu ruských diplomatov

0 icon

Praha 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v utorok večer v súvislosti s výbuchmi vo Vrběticiach z roku 2014 prijala uznesenie, v ktorom odsúdila "teroristické útoky špeciálnych jednotiek ruskej vojenskej spravodajskej služby" v Česku, informoval o tom portál Novinky.cz Uznesenie preložil Jan Bartošek z KDU-ČSL…

Hlavná veliteľka OS SR Čaputová: Je potrebné, aby sa ozbrojené sily vrátili k príprave a výcviku. Môže nastať situácia, keď SR bude musieť čeliť komplexnejšej výzve

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Zuzana Čaputová)   Napriek veľkému rozsahu zapojenia Ozbrojených síl (OS) SR do riešenia pandémie sa podarilo udržať úroveň ich operačnej pripravenosti. Pre jej udržanie a postupné zvyšovanie je však potrebné, aby už prešli z plnenia asistenčných úloh do režimu prípravy a výcviku, vrátane medzinárodných cvičení. Prezidentka…

Súdna rada predkladá prezidentke návrh na vymenovanie šiestich sudcov

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Súdna rada SR predkladá prezidentke SR Zuzane Čaputovej návrh na vymenovanie šiestich sudcov. Uzniesla sa na tom počas utorkového zasadnutia. Týka sa to Ivany Gajdošovej s pridelením na Okresný súd (OS) Košice-okolie, Milana Krajčiho s pridelením na OS Bratislava I, Silvie Turzovej…

Policajt, ktorý pri zásahu usmrtil Floyda, bol uznaný vinným. Biden: Móže to byť pre USA obrovským krokom vpred v boji proti rasizmu

0 icon

Washington 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden povedal, že usvedčenie expolicajta Dereka Chauvina z vraždy Afroameričana Georgea Floyda môže byť pre USA "obrovským krokom vpred" v rámci boja proti systémovému rasizmu, no treba robiť viac. Biden sa takto vyjadril v televíznom prejave, ktorý predniesol z Bieleho…

Prof. Bhakdi: Obdivoval som Nemecko i Nemcov, teraz sa Nemecka obávam a z neho odchádzam

0 icon

Berlín 21. apríla 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Sucharit Bhakdi sa narodil vo Washingtone. V roku 1963 prišiel do Nemecka, kde študoval medicínu na Univerzite v Bonne. Po ukončení štúdií ostal v Nemecku a nadobudol nemecké občianstvo 2. apríla 2020 som publikoval v HS článok o profesorovi Bhakdim: Otvorený list…

Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzťahy, odpovieme

0 icon

Moskva 20. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Foreign Ministry of the Russian Federation, SITA-Marko Erd)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že Rusko nenechá ďalšie rokovania Českej republiky bez odozvy. Zacharovová v rozhovore pre ruskú televíziu RBK uviedla, že Česká republika si musí uvedomovať, že Rusko bude aj naďalej reagovať na ďalšie…

Biden o procese so Chauvinom: Modlím sa, aby bol vynesený ten správny verdikt

0 icon

Washington 20. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Americký prezident Joe Biden v utorok vyjadril nádej, že v súdnom procese s bývalým policajtom obvineným z vraždy Afroameričana Georgea Floyda bude vynesený "ten správny verdikt". Celý prípad je podľa Bidenovho názoru úplne jasný, informovali agentúry AP a AFP "Dôkazy sú podľa mňa…

Fico obvinil Kolíkovú z kšeftovania. Jej firemná spoločníčka bola vlani odsúdená za spreneveru. Okamžitá reakcia ministerky: „Toto nie je náhoda!“

0 icon

Bratislava 20. apríla 2021 TASR AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann)   Konateľka firmy, ktorej spoločníčkou je údajne aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), bola v januári 2020 odsúdená za spreneveru. Na tlačovej besede o tom informoval predseda strany Smer-SD Robert Fico Kolíková reagovala, že podiel…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

Marián Tkáč

Slováci proti Rusom?

0icon

Jednou z najväčších chýb Slovenskej republiky z rokov 1939-1945 bol vstup do vojny proti Sovietskemu zväzu. Kto pozná dejiny vie, že vojnu ZSSR vyhlásil predseda vlády Tuka sám, „lebo vedel, že vyhlásenie vojny by snem nebol schválil.“ Tragika veci bola v tom, že túto protiústavne a protiprávne, a proti vôli národa vyhlásenú vojnu…

Radovan Hrádek

Martin Koller a jeho pohľad na Vrbětice

0icon

Stojí za prečítanie. Objektívne a pravdivé. ______________________________________________________________ NOVAREP 19 4 21 Vrbětice 2021 Jako Goebels před Mnichovem K tragické explozi, či explozím ve Vrběticích jsem psal článek krátce, po tragickém výbuchu. Vyšel tehdy ještě na Parlamentních listech, což v současnosti určitě nehrozí. Při pohledu na komedii, kterou prezentují česká média,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Čo sa stane, ak sa ľudia nudia v práci?

0 icon

V svoj bežný pracovný deň, by si nikdy nemal snívať o tom, ako premeníš počas 6 hodín avokádo na umelecké dielo. Prípadne by si sa nikdy nemal zamýšľať nad podobnými hlúposťami. Kreativite sa však medze nekladú a práve aj vďaka nej (no hlavne nude), mohli nasledujúce fotografie vzniknúť. Podľa profesora…

Atentát na Hitlera - úvod

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov, v ktorej sa tentokrát pozrieme na atentát na Hitlera v pivnici, ktorý sa odohral dňa 8. 11. 1939 a ktorému unikol Hitler len o sekundy. Bomba vybuchla v mníchovskej pivnici, kde práve dokončil prejav. Osem ľudí zomrelo. Poďme spoločne na úvodnú časť článku z minisérie s názvom Atentát na Hitlera. Od tej…

Školy v Japonsku sú najefektívnejšie na svete! Prečo?

0 icon

V Japonsku sa škola považuje za dôležitý odrazový mostík v živote. Preto je tam 210 školských dní (na porovnanie, v USA majú iba 180 dní). A aj keď existuje veľa podobností medzi japonským vzdelávacím systémom a systémami v iných krajinách, je tu niekoľko aspektov, vďaka ktorým sú japonské školy jednými z najefektívnejších na svete.  1.…

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 1. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

Vo svete IT

Misia Ingenuity bola úspechom: Čo plánuje NASA ďalej?

0 icon

V pondelok sa americkej vesmírnej agentúre, NASA, podarilo niečo, čo sa navždy zapíše do histórie. S malým dronom Ingenuity po prvýkrát vykonali kontrolovaný let na povrchu iného kozmického telesa – Marsu. Let prebehol úspešne, drobná helikoptéra sa na 30 sekúnd vzniesla do výšky troch metrov a následne pristála na povrchu, píše…

Záblesky gama lúčov: Sú hviezdy, ktoré ich vytvárajú „vykopnuté zo svojej galaxie?

0 icon

Krátke záblesky gama žiarenia sú krátke záblesky vysoko energetických lúčov, ktoré sa zjavia ďaleko od galaxií, z ktorých pôvodne vyšli, píše portál Space. Astronómovia si niekoľko rokov mysleli, že keď tieto záblesky vzniknú, niečo ich „postrčí,“ no nové pozorovania poukazujú na pravý opak. Trvalo im dlhú dobu, kým začali pomaly prichádzať…

Pomáha nám, alebo škodí? Takto Jupiter ovplyvňuje našu planétu

0 icon

Niektorí vedci sa domnievajú, že Jupiter môže byť dôvodom, prečo je naša Zem obývateľná, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity. Jupiter je najväčšou planétou našej sústavy a jeho gravitácia môže odkloniť kométy, ktoré by sa v opačnom prípade mohli zraziť so Zemou. Sú to predovšetkým kométy, ktoré sa ku nám dostanú zo vzdialenejších…

Sonda americkej NASA, New Horizons nedávno prekročila dôležitý míľnik. Kde sa práve nachádza?

0 icon

Sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, New Horizons, práve prekročila vzácny vesmírny míľnik, píše portál IFLScience. 17. apríla prekročila hranicu 50 astronomických jednotiek. Znamená to, že je sonda od nás 50-krát ďalej, než sme my od Slnka. Sonda odštartovala v roku 2006 a ak s ňou chceli vedci komunikovať, trvalo to…

Android 12 automaticky uspí nepoužívané aplikácie, aby uvoľnil miesto

0 icon

Uvedenie Androidu 12, hoci v BETA verzii, sa pomaly, ale isto blíži. Spolu so skracujúcim sa termínom, postupne sa dostávajú na povrch nové a nové informácie okolo pripravovaných funkcií. Je to možné hlavne vďaka dostupnosti skorého náhľadu Androidu. Najnovšie na jednu z funkcií upozorňujú vývojári známeho xda-developers.com fóra, ktorí objavili…

Armádny Magazín

Ukrajina s tým nesúvisí: USA vysvetlili presun desiatok vojakov do Poľska

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vysvetlilo, prečo presunuli niekoľko desiatok bojovníkov do Poľska. Pentagón rýchlo ubezpečil, že Ukrajina s tým nemá nič spoločné. Vyhlásil to hovorca vojenského oddelenia John Kirby na brífingu. Poznamenal, že hovoríme o bežných cvičeniach, ktoré nemajú nič spoločné so zhor

Asymetrická odpoveď: Veľvyslanectvá Českej republiky a USA dostali zákaz najímania ruských občanov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že veľvyslanectvá Českej republiky a Spojených štátov amerických v Rusku už nebudú môcť najímať ruských občanov. Predtým sa im podarilo získať „veľmi veľké množstvo ľudí“ z radov Rusov. V éteri programu „60 minút“ na televíznom kanáli „Rusko-1“ Zacharovová

Ruské letectvo zasiahlo teroristickú základňu pri Palmyre. Zabili až 200 militantov

0 icon

Rusko, 20.apríl 2021 (AM) – Rusko pred prezidentskými voľbami zasiahlo teroristov, ktorí plánovali teroristické útoky a útoky na štátne inštitúcie vo veľkých mestách v Sýrii.   https://twitter.com/ferozwala/status/1384230763839643650   Ruské vzdušné sily zaútočili na teroristov v Sýrii. Je zr

USA stupňujú napätie. Torpédoborce smerujú do Čierneho mora

0 icon

USA, 20.apríl 2021 (AM) – Dva americké torpédoborce Donald Cook a Roosevelt opäť opustili základňu na gréckom ostrove Kréta a smerujú do Čierneho mora. Oznámil to šéfredaktor portálu BlackSeaNews“ Andrey Klimenko.   Americké ministerstvo obrany sa pred týždňom rozhodlo nevyslať raketové torpédoborce do Čierneho mora, aby zabránili „ďa

Analytik Štefec: Základný problém je načasovanie kauzy Vrbětice a jej otvorenie práve teraz

0 icon

Česko, 20. apríl 2021 (AM, Sputnik) – S vojenským analytikom a bývalým riaditeľom výzbrojnej služby ministerstva obrany Jaroslavom Štefcom sa vraciame k výbuchu muničného skladu vo Vrběticích. Expert považuje kauzu za spravodajskú hru a tiež upozorňuje na z jeho hľadiska problematické načasovanie. Ako uvádza

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali