Podľa denníka Netanjahu údajne minulý týždeň predsedovi parlamentu Julimu Edelsteinovi povedal, že poslanci Knesetu môžu pravidelne navštevovať Chrámovú horu za predpokladu, že tak neurobia viac ako raz za tri mesiace a že budú vopred koordinovať svoje návštevy s políciou. Okrem toho majú na mieste zakázané verejné prejavy a nemôžu ich sprevádzať médiá.
Počas posledných troch rokov Netanjahu značne obmedzil prístup poslancov do tohto komplexu, a to na základe dohody, ktorú Izrael uzavrel s Jordánskom prostredníctvom Američanov.
Dohodu bola uzavretá po vlne útokov Palestínčanov v Jeruzaleme v rokoch 2014-2015 podnietených tvrdeniami, že Izrael plánuje zmeniť štatút komplexu Chrámovej hory, dodal denník Haarec.
Chrámová hora, ktorú moslimovia volajú Vznešená svätyňa, je plošina v tvare nepravidelného štvoruholníka nachádzajúca sa v Starom meste v Jeruzaleme. Časť západnej steny Chrámovej hory tvorí Múr nárekov, pozostatok židovského chrámu. Na vrchole hory stojí okrem dvoch posvätných stavieb islamu – Skalného dómu a mešity al-Aksá – aj niekoľko menších stavieb.
Hora je najposvätnejším miestom judaizmu, tretím najposvätnejším v islame a náboženský význam má aj pre niektoré kresťanské spoločenstvá. Vďaka tomu je jedným z najuctievanejších miest na svete a rovnako i jedným z najspornejších.
Izrael obsadil západný breh Jordánu a východnú časť Jeruzalema – vrátane Starého mesta a Chrámovej hory – počas vojny v roku 1967. Toto územie anektoval spôsobom, ktorý medzinárodné spoločenstvo doteraz neuznalo.
Tieto územia majú spolu s pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik sa Palestínčania dlhodobo usilujú.