“Náš nepriateľ vie, že armáda a Iránske revolučné gardy majú podzemné (raketové) mestá pozdĺž celého Perzského zálivu a na makránskom pobreží, ale jeho informácie nie sú presné,” cituje slová Tangsiriho agentúra Tasnim.
Tangsiri tiež poznamenal, že Irán bráni svoje južné pobrežie “plávajúcimi raketovými mestami” a jeho námorníctvo je prítomné všade v Perzskom a Ománskom zálive a pozorne sleduje každé plavidlo, ktoré prechádza Hormuzským prielivom. Južné námorné hranice podľa neho stráží 482 námorných jednotiek, ktoré tvorí 23 tisíc príslušníkov armády.
Iránske úrady opakovane kritizovali prítomnosť jednotiek cudzích mocností v Perzskom zálive. Teherán vníma podobnú skutočnosť ako hrozbu proti regionálnej stabilite a bezpečnosti.
Väčšia časť iránskych námorných síl sa tiež nachádza v Perzskom zálive, ale časť morskej hranice krajiny obmýva Ománsky záliv. Tangsiri už skôr oznámil, že Teherán tento rok plánuje začať práce na vytvorení vojenskej základne v Indickom oceáne.
Americko-iránske vzdorovanie
Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky zhoršili po nástupe Donalda Trumpa do úradu amerického prezidenta v roku 2017. Americká strana odstúpila od dohody, ktorá obmedzovala iránsky jadrový program výmenou za uvoľnenie sankčného režimu, a uvalila na Islamskú republiku tvrdé sankcie, ktoré sa predovšetkým dotkli exportu ropy.
Od tej doby sa v Perzskom zálive uskutočnilo niekoľko incidentov vrátane zostrelenia amerického dronu, bombových útokov na komerčné tankery a útoku na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorých Washington obvinil Irán. Okrem zostrelenia dronu, ktorý sa podľa Teheránu dostal do iránskeho vzdušného priestoru, Irán svoju zodpovednosť odmieta.
K dramatickej eskalácii došlo na začiatku tohto roka, kedy Spojené štáty pri letisku v Bagdade zabili veliteľa iránskych elitných síl Solejmáního. V reakcii na to Irán vykonal raketový útok na americké základne v Iraku.
V polovici tohto marca Centrálne veliteľstvo amerického námorníctva oznámilo, že motorové člny Iránskych revolučných gárd vykonali v Perzskom zálive nebezpečné manévre v blízkosti amerických vojnových lodí. Iránske revolučné gardy však uviedli, že zodpovednosť za provokácie nesú Američania.
Po incidente vydal prezident USA Donald Trump rozkaz ničiť iránske vojenské lode, ktoré na mori prekážajú americkým silám. Teherán varoval pred ozbrojenou odvetou v prípade ohrozenia svojich plavidiel, Námorníctvo Spojených štátov pritom označil za teroristickú silu.