Bejrút 4. februára (TASR) – Vysokopostavený iránsky predstaviteľ dnes počas návštevy Damasku vyhlásil, že Izrael oľutuje svoj akt agresie voči Sýrii. Ako informovala agentúra AP, predseda iránskej Národnej bezpečnostnej rady Saíd Džalílí okrem toho upozornil, že moslimský svet nedovolí žiadny útok na Sýriu. Džalílího slová sú reakciou na minulotýždňový útok izraelských lietadiel na lokalitu blízko Damasku, v ktorej sa podľa amerických zdrojov pohyboval konvoj s raketami zem-vzduch určenými zrejme pre libanonské militantné hnutie Hizballáh podporované Sýriou u Iránom.
Americké zdroje spresnili, že konvoj prevážal sofistikované ruské protilietadlové rakety SA-17. V prípade, že by boli rozmiestnené v Libanone, výrazne by obmedzili schopnosť Izraela získavať spravodajské informácie o jeho nepriateľoch.
Pokiaľ ide o cieľ izraelského náletu, Sýria tvrdí, že ním bola vedecko-výskumná základňa v Džamráji neďaleko Damasku.
Sýrska televízia počas víkendu prvýkrát od útoku z minulej stredy odvysielala zábery na zničený konvoj, ako aj na budovu identifikovanú ako vedecko-výskumné centrum. Americkí predstavitelia uviedli, že izraelské lietadlá zasiahli oba tieto ciele.
Sýria sa po útoku síce vyhrážala odvetou, ale zatiaľ sa zdržiava akejkoľvek akcie. Jej prezident Bašár Asad v nedeľu obvinil Izrael z pokusu destabilizovať Sýriu tohtotýždňovým útokom na vojenskú výskumnú základňu a vyhlásil, že Sýria sa dokáže postaviť proti "súčasným hrozbám… a agresii".
Irán, ktorý je najbližším regionálnym spojencom Sýrie, dnes ústami Džalílího varoval, že Izrael "bude porazený" tak, ako to bolo v roku 2006 po dlhých mesiacoch vojny s hnutím Hizballáh alebo nedávno v konflikte s ozbrojencami hnutia Hamas v palestínskom pásme Gazy.
"Sýria stojí na frontovej línii islamského sveta proti sionistickému režimu…islamský svet musí adekvátne odpovedať na izraelskú agresiu," vyhlásil Džalílí, ktorý však nespresnil, o aký druh odvety pôjde.
Džalílí súčasne – bez toho, aby uviedol meno vodcu sýrskej opozície Muáza Chatíba – privítal ochotu opozičných síl rokovať s vládnucim sýrskym režimom, ak by to mohlo pomôcť zastaviť krviprelievanie. Ako pripomína AP, Chatíb vyhlásil, že je pripravený rokovať so sýrskym režimom "v Egypte, Turecku alebo Tunisku". Džalílí pripomenul, že Irán od vypuknutia konfliktu v Sýrii upozorňoval, že jediným spôsobom, ktorý ho môže vyriešiť, je národný dialóg.
Izrael doteraz útok oficiálne nepotvrdil. Jeho minister obrany Ehud Barak sa vo vyjadrení počas bezpečnostnej konferencie v Mníchove o celej záležitosti zmienil, nálet však priamo nepotvrdil. "Čo sa stalo v Sýrii pred niekoľkými dňami… to je dôkaz, že ak niečo povieme, myslíme to vážne – a my hovoríme, že si nemyslíme, že by malo byť dovolené privážať pokročilé zbraňové systémy do Libanonu," citovala ho agentúra AP.
Izraelský minister dodal, že "libanonský Hizballáh a Iránci sú jedinými spojencami, ktorí Asadovi ostali". Podľa jeho názoru sa pád sýrskeho prezidenta "bezprostredne blíži" a keď k nemu dôjde, "bude to závažný úder pre Iráncov a Hizballáh".
Izrael v uplynulých mesiacoch viackrát deklaroval, že nepripustí, aby sa chemické zbrane, ktoré údajne vlastní sýrsky režim, dostali do rúk hnutia Hizballáh alebo ich stúpencov napojených na teroristickú organizáciu al-Káida.
Izrael sa takisto obáva, že v rukách Hizballáhu by mohli skončiť aj sofistikované protitankové a protilietadlové zbrane, ktoré poskytuje Sýrii Rusko.
Generálmajor izraelskej armády Amir Ešel minulý týždeň pre spravodajský server Ynetnews uviedol, že "Sýria prechádza búrlivými zmenami. Berúc do úvahy jej obrovský arzenál (zbraní), Izrael sa môže ocitnúť v situácii, že (Sýria) na svojich hraniciach rozmiestni nekonvenčné zbrane".