Na rozdiel od odvekého rivala – Saudskej Arábie, Irán smie zvýšiť svoju produkciu ropy. Dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) umožnila Iránu zvýšiť v prvom polroku 2017 svoju produkciu o 90.000 barelov denne, hlásili iránske štátne médiá vo štvrtok. Rusko požadovalo od svojich ropných spoločností zníženie produkcie ropy za účelom zvýšenia cien.
Krajiny OPEC spočiatku trvali na tom, aby Irán zmrazil svoju produkciu na 3,6 milióna barelov denne ešte pred deviatimi mesiacmi, ako bolo oznámené v iránskych správach. Teraz OPEC “konečne” dovolil produkciu vo výške 3,9 milióna barelov denne. V októbri Irán produkoval 3,76 milióna barelov denne.
Irán má štvrtú najväčšiu zásobu ropy na svete. Krajina odmietla znížiť výrobu, pretože chcela dosiahnuť úroveň produkcie ropy, ktorú dosahovala pred uložením západných sankcií kvôli jadrovému sporu. Teherán požadoval súčasne zmrazenie produkcie pre Saudskú Arábiu, pretože obviňuje kráľovstvo z prospechu z dnes už uzatvorených sankcií proti Iránu.
Veľké ropné štáty sa v stredu prvýkrát po ôsmich rokoch dohodli na znížení produkcie. Od 1. januára by mali produkovať 32,5 milióna barelov denne, čo je o 1,2 milióna barelov menej ako doteraz. Na rozdiel od ostatných členov OPEC spolu s Iránom, ani Nigéria a Líbya nemusia znížiť svoju produkciu.
Veľká ropná krajina Rusko vo štvrtok zopakovala vôľu znížiť vlastnú produkciu čierneho zlada od budúci rok o 300.000 barelov denne. “Tieto opatrenia musia byť vykonané v rovnakom rozsahu,” uviedol minister energetiky Alexander Nowak pre ruské tlačové agentúry. Zároveň dodal, že verí, že sa zapoja všetky ropné spoločnosti na území krajiny.
Rusko nie je členom ropného kartelu. Nízke ceny ropy a západné sankcie kvôli konfliktu na Ukrajine spôsobili zvýšenie tlaku na ruskú ekonomiku. Opatrenia, ktoré prijali ropné štáty, sú určené na zvýšenie cien ropy.