Nigérijská mafia je považovaná za krutejšiu a nepredvídatelnejšiu akou je sicílska. V Taliansku kontroluje nigérijská mafia, ktorá je niekedy označovaná ako “čierna“ (“cosa nera“ podľa vzoru “cosa nostra“), územie od Turínu až po Palermo a verbuje nových členov v strediskách pre príjem migrantov. A pritom je nebezpečenstvo zahraničnej mafie v Taliansku často podceňované.
Rastie skutočne v Taliansku vplyv nigérijskej mafie? Existuje spojenie medzi nelegálnymi migrantmi a “čiernou mafiou“? Pre Sputnik Italia o tom porozprával advokát Marco Valerio Verni, strýko Pamely Mastropietrovej, osemnásťročnej Rimanky, ktorú v roku 2018 zabil a rozštvrtil prisťahovalec z Nigérie (písali sme o tom TU). Dňa 29. marca bol jej vrah Innocent Oseghale odsúdený na doživotné väzenie s úplnou izoláciou na 1,5 roka.
Aký je skutočný pôvod tohto fenoménu? Existuje názor, že vznikol kvôli neobmedzenému prijímaniu migrantov v posledných rokoch. Dostala sa nigérijská mafia do Talianska na člnoch?
To, že sa nigérijské zločinecké organizácie usídlili v Taliansku a iných krajinách v Európe, oi. aj vďaka migračným prúdom, to už nie je len názor, ale skutočnosť. Taliansky Vyšetrovací úrad pre boj s mafiou vo svojej poslednej správe o činnosti, za obdobie júl až december 2018, poukázal na to, že medzi nelegálnou migráciou a zahraničnými zločineckými organizáciami v Taliansku je úzke spojenie. A týka sa to v prvom rade nigérijskej mafie. A člny nie sú samozrejme jediným prostriedkom, veď zločinecké skupiny môžu využívať napríklad aj lietadlá.
Prečo sa o tom tak málo hovorí? Je to podceňovaná téma?
Okrem zrejmých vyšetrovacích procedúr, ktoré tiež obmedzujú informovanie o podobných veciach v masmédiách, nemožno poprieť, že sa o nigérijskej mafii začalo hovoriť vážne až po tragických udalostiach z 30. januára 2018 v Macerate. Osemnásťročné dievča, Pamelu Mastropietrovú, znásilnili, zabili dvoma ranami nožom, rozštvrtili, vysali jej všetku krv, vytiahli jej z tela všetky vnútorné orgány, stiahli jej kožu a svaly, vymyli vnútornosti bielidlom a jej ostatky naložili na dva vozíky a nechali ich na okraji cesty. Postupne sa o tom začalo informovať stále viac a viac, a nerozoberali sa už jednotlivé prípady, ale nigérijská kriminalita ako celok. A konečne sa objavili aj prvé dôležité výsledky.
Prípad Pamely Mastropietrovej sa priamo dotýka Vás, ste advokátom rodiny zavraždeného dievčaťa, ale aj jej strýkom. Ako v súčasnosti postupuje súdne konanie proti mafii?
V priebehu súdneho konania pracovník justičného oddelenia, ktorého slová považuje prokurátor Maceraty za hodnoverné, uviedol dôkazy, že zločinec je členom nigérijskej mafie, ktorá pôsobí v Macerate a v oblasti Marche, ktorá sa považuje za dôležitý spojovací článok na trase z Benátska do Castel Volturno. Zatknutý Nigérijčan mal na tele symboly, ktoré dokazujú jeho príslušnosť k tejto zločineckej organizácii.
Okrem toho v priebehu odpočúvania ciel troch podozrivých osôb bolo zistené, že dvaja iní väzni hovorili o ešte škaredších veciach. O tom, že Oseghale (ktorý sa podobným spôsobom vysporiadal už aj s inými dievčatami, a ktorý je jedným z miestnych pohlavárov) po tom, čo Pamelu rozštvrtil, ju chcel dať do mrazničky, postupne ju pojedať a variť si z nej polievku. Alebo mŕtvolu hodiť do mora, aby nebola nikdy nájdená.
V telefóne jedného zo zločincov boli nájdené fotografie ľudí, ktorí boli mučení. Väčšinu z týchto fotografií odfotil s veľkou pravdepodobnosťou práve týmto telefónom.
Pripomeniem tiež, že hneď po tragických udalostiach sám prokurátor Maceraty Giovanni Giorgio verejne odsúdil nigérijskú tlmočníčku, ktorá mala pôvodne tlmočiť súdne konanie, ale zo strachu sa tejto úlohy vzdala a potom bez stopy zmizla.
Sudca mal aj neskôr problémy s tlmočníkmi, pretože sa všetci báli hrozieb, ktorým by mohli byť vystavení oni sami alebo ich rodiny v Nigérii. Pokiaľ si pamätám, dochádzalo k tomu nedávno v Palerme v priebehu súdneho pojednávania.
Myslím si, že podobné prípady by bolo treba už dávno odkázať patričnému oddielu Úradu pre boj s mafiou. Keby sme zistili, že podozrivé osoby patria do jednej skupiny, mohli by sme získať mnoho dôkazov aj v prípade vraždy Pamely.
Tradičné zločinecké organizácie sú schopné prenikať do všetkých vrstiev talianskej spoločnosti. Ako zarábajú predstavitelia “čierne mafie“ (doslova “piovra nera“ – “čierna chobotnica“)?
Dôležitým zdrojom príjmov je pre nich aj naďalej obchodovanie s ľuďmi. Vedľajšou aktivitou je potom medzinárodný obchod s drogami (v Taliansku sa z toho stáva “maloobchod“) a prostitúcia, okrem iného aj neplnoletých.
Treba podotknúť, že prvými obeťami týchto zločinov sa stávajú nigérijské ženy. Musia urobiť obrovské dlhy (asi 30 až 50 tisíc eur), aby dostali možnosť odísť do Talianska v nádeji, že tam zoženú prácu. Kvôli tomu sa potom živia prostitúciou, aby potom mohli dlhy splatiť. K tomu sa potom pridávajú ešte výdavky na živobytie, na pobyt v krajine, a svojho druhú daň, ktorú musí platiť “ochránkyniam“, svojim “paniam“ alebo tzv. “Mamá“. Skrátka, je to mechanizmus, ktorý im už nedovolí vrátiť sa na slobodu, svojho druhu “dlhové otroctvo“. A musia sa tomu podriadiť kvôli hrozbám smrti alebo vyhrážania ich rodinám, ktoré zostali v Nigérii. Okrem prostitúcie sa používajú ale aj iné nezákonné praktiky: hazardné hry, falšovanie kreditných kariet a žobranie.
Ako silná je v súčasnej dobe nigérijská mafia? Rozširuje sa na celú krajinu alebo len na jednotlivé zóny?
V súčasnej dobe je nigérijská mafia jednou z najsilnejších a najnebezpečnejších v Taliansku. Je rozšírená po celom Taliansku, vrátane ostrovov, a jej epicentrum je Caserte a v Castel Volturno, kde sa nachádza hlavné stredisko obchodu s ľuďmi a s drogami. Nie náhodou jej tak bola v správe Vyšetrovacieho úradu venovaná taká veľká pozornosť.
Ktoré skupiny sú najaktívnejšie? Akú majú hierarchiu?
V Taliansku sú to Supreme Eye Confraternität, Black Axe, Maphite a Vikings. Konajú spravidla podľa vzoru skutočných vojenských štruktúr, so svojimi predákmi, odbočkami, rozdelením na triedy a hodnosťami, ktoré majú presne stanovené veliteľské a operatívne povinnosti. Národné skupiny (ktoré pôsobia v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku a v iných krajinách) majú priame spojenie s nigérijskými mafiánskymi skupinami, ktorým vyčleňujú periodicky veľké peňažné čiastky pomocou rôznych platobných systémov. Vo svojej činnosti si ale snažia zachovať nezávislosť.
K nigérijským skupinám sa pripájajú buď z vlastnej vôle, alebo nútene, po mimoriadne krutom rituále, do ktorého patria v závislosti na skupine rôzne mučenia, či už fyzické či psychické. Každá skupina má veľmi prísne pravidlá založené na súručenstve a na strachu, že sa stanú obeťami. Zradcov alebo tých, ktorí neprinesú včas zisky, čakajú nveľmi vážne následky, až na smrť.
Vcelku nedávno dokázali právne orgány získať tzv. Zelenú Bibliu (Green Bible) – príručku Maphiteov, ktorá obsahuje dôležitú informáciu o ich činnosti.
Médiá informujú o tom, že nigérijská mafia pracuje bok po boku s tou sicílsku. Existujú nejaké dôkazy o ich “spojení“?
Áno, uvediem dva príklady. Už spomínaný Castel Volturno sa dá určite považovať za vzor koexistencie v priebehu najmenej 30 rokov skupín Camorra a nigérijskej zločinnosti. Okrem toho spolužitie miestnej a nigérijskej mafie bolo zistené v Palerme, pod zásterkou “tolerancie“. Nemožno vylúčiť, že medzi sebou uzatvárajú aj skutočné dodacie zmluvy, najmä pokiaľ ide o pouličný predaj drog. Nigérijské skupiny často najímajú Talianov ako kuriérov pre prepravu narkotík, alebo ako predajcov drog.
Existuje priame spojenie medzi nelegálnou migráciou a nigérijskú mafiou? Môžete uviesť konkrétne príklady?
Ako som už povedal, taliansky Vyšetrovacie úrad pre boj s mafiou vo svojej správe neraz otvorene a jednoznačné zdôraznil nesporné spojenie medzi nelegálnou migráciou a prítomnosťou zahraničných zločineckých skupín v Taliansku, predovšetkým potom nigérijskej mafie.
Zdôrazním, že nie všetci Nigérijčana sú zločinci. Niektoré údaje ale dávajú dôvod k zamysleniu. Po prvé, podľa tejto správy medzi predstaviteľmi hlavných neeurópskych národov majú práve nigérijskí migranti najnižšiu úroveň zamestnanosti (45,1% v porovnaní s 59,1% u iných občanov neeurópskeho pôvodu) a najvyššiu úroveň nezamestnanosti (34,2% v porovnaní s priemerom 14 , 9% medzi neeurópskymi občanmi).
Po druhé, v údajoch o peňažných prevodoch z Talianska do Nigérie za rok 2018 je, okrem prevládajúcej časti legálnych príjmov, tiež časť príjmov z nezákonnej činnosti. Konkrétne v roku 2017 predstavovala celková suma takýchto prevodov 74,79 miliónov eur, teda dvakrát viac, než tomu bolo v roku 2016. Okrem toho sa zistilo, že sa nigérijská zločinnosť rozvíjala za hranicami Talianska za využitia migračných prúdov, ktoré zmenila v aktívne obchodovanie s ľuďmi (čo je samo o sebe zločinom), a tiež prostitúcie a obchodu s drogami. To všetko sú činy hojne rozšírených medzinárodných zločineckých sietí.
Nigérijská mafia sa stáva čoraz nebezpečnejšou. Sú nejaké spôsoby boja proti tomuto novému zločinnému fenoménu?
V prvom rade je potrebné využiť obrovských skúseností talianskych vyšetrovateľov, ktorí po dlhé roky bojujú s talianskou mafiou, to je naozajstná studnica skúseností. A to môže byť, a malo by byť, využívané v boji s nigérijskú mafiou, ktorá sa v mnohom podobá tej talianskej. Samozrejme, že existujú isté objektívne ťažkosti: problém prekladu dialektov, ktorý spomaľuje vyšetrovanie, problém vysielania tajných agentov kvôli očividnému rozdielu vo farbe pleti.
Existujú však aj iné efektívne spôsoby, kedy obeť spolupracuje s políciou. Trebárs tie ženy, obete prostitúcie, ktoré sa odvážili vydať svojich únoscov, to umožnilo našim súdom a polícii odhaliť početné nebezpečné skupiny.
Skrátka je to bitka, ktorú môžeme a musíme vyhrať, či už sa zdá byť akokoľvek zložitá. Treba sa však vyvarovať zamlčovania a pokrytectva, inak sa môžeme stať spolupáchateľmi oných nigérijských zločincov.