INEKO: Veľká nespokojnosť so stavom demokracie na Slovensku ženie ľudí k extrémizmu

Bratislava 15. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Až 40 percent ľudí považuje kvalitu demokracie na Slovensku za skôr zlú až mizernú. Naopak, spokojných so stavom demokracie je iba približne štvrtina Slovákov (26 percent).

Výsledky prieskumu verejnej mienky o vnímaní demokracie
Výsledky prieskumu verejnej mienky o vnímaní demokracie

Za posledných päť rokov sa úroveň demokracie zhoršila podľa 43 percent ľudí, naopak, smerovanie k lepšiemu v prípade demokracie vníma 18 percent Slovákov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky o vnímaní demokracie na Slovensku, ktorý na zadanie inštitútu INEKO vykonala agentúra Focus.

Reklama

 

Výsledky prieskumu verejnej mienky o vnímaní demokracie:

Reklama

Názory na kvalitu demokracie

 

“Najmenej spokojní sú voliči strán ĽSNS, OĽaNO-NOVA, SaS ako aj nevoliči. Naopak pozitívne hodnotia stav a vývoj demokracie najmä voliči strán Smeru-SD a SNS,” informoval o zisteniach prieskumu, v ktorom na prelome októbra a novembra odpovedalo 1020 respondentov, riaditeľ INEKO Peter Goliaš.

Ako dodal, kritiku stavu demokracie respondenti vysvetľovali najmä tým, že politici nepracujú vo verejnom záujme, ale v záujme vlastnom alebo spriaznených podnikateľov. “Za problém považujú tiež netrestanie nehospodárneho nakladania s majetkom a peniazmi štátu, ako aj to, že si ľudia nie sú rovní pred zákonom a vymožiteľnosť práva je slabá,” uviedol.

Reklama

Poukázal na to, že nespokojnosť so zneužívaním moci ženie mnohých k extrémizmu. “Zhruba každý štvrtý občan Slovenska vidí alternatívu súčasného stavu demokracie už aj v zrušení parlamentného systému a nastolení diktatúry. K socialistickému zriadeniu spred roka 1989 by sa vrátilo až 28 percent ľudí, a až 35 percent pripúšťa vystúpenie Slovenska z Európskej únie,” informoval riaditeľ INEKO.

Martin Slosiarik z agentúry FOCUS spresnil, že zo zozbieraných dát vyplynulo, že približne 16 percent by súhlasilo zároveň s vystúpením z EÚ i prechodom z parlamentného systému na totalitný režim. “Súhlasil by s tým každý štvrtý respondent v Bratislavskom a Prešovskom kraji. Najčastejšie takéto riešenie podporujú ľudia s nízkym príjmom i vzdelaním,” spresnil Slosiarik. Upozornil na to, že hoci sa podobné zmýšľanie najčastejšie vyskytlo v odpovediach voličov ĽSNS a Sme rodina, nemožno tento postoj pripísať iba voličom tzv. antisystémových strán. “Podobne sa totiž vyjadrilo 11 až 19 percent voličov iných, i tých štandardných politických subjektov,” uviedol.

Hoci ľudí odmietajúcich demokraciu či EÚ je podľa prieskumu stále značná menšina, vysokú nespokojnosť so stavom demokracie a relatívne vysoký podiel ľudí odmietajúcich demokraciu a integráciu do EÚ považuje INEKO za varovný signál, ktorému treba venovať väčšiu pozornosť. “Ide totiž o živnú pôdu pre ďalšie posilnenie extrémistov a populistov na politickej scéne,” upozornil Goliaš.

V tejto súvislosti predstavil i názor respondentov na to, ako posilniť demokraciu a zároveň zvýšiť v spoločnosti pozitívne vnímanie jej stavu. “Až dve tretiny respondentov vidí jej zdokonalenie vo väčšej angažovanosti slušných ľudí pri spravovaní verejných záležitostí. Zhruba rovnaký podiel si želá posilniť nezávislosť a odbornosť policajných vyšetrovateľov, prokuratúry, súdnictva, kontrolných a regulačných orgánov, aby sa znížilo riziko zneužitia moci,” uviedol Goliaš.

 

Reklama

Názory na zmenu kvality demokracie za posledných 5 rokov

 

 

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:04

Slovenská republika môže uzatvoriť zmluvy s Albánskom, Azerbajdžanom, Novým Zélandom a Saudskou Arábiou o zamedzení dvojitého zdanenia v oblasti daní z príjmov, zabránení daňovému úniku a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Zmluvy, ktoré navrhla vláda, odsúhlasila v piatok Národná rada (NR) SR.

Cieľom zmluvy je vytvoriť právny rámec na rozvoj všestranných a vzájomne výhodných hospodárskych vzťahov, uvádza sa v predkladacej správe.

13:01

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách. Informovala agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin svoje rozhodnutie oznámil počas rozhovoru s účastníkmi slávnostného odovzdávania vyznamenaní Hrdina Ruska.

13:00

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že októbrový útok na juhu Libanonu, počas ktorého zahynul novinár agentúry Reuters, sa prešetruje. Zdôraznila však, že k nemu došlo v aktívnej bojovej zóne. Informovala britská stanica Sky News.

Siedmich novinárov z agentúr Reuters a AFP a televízie al-Džazíra zasiahli 13. októbra dva útoky s odstupom 37 sekúnd v čase, keď na kopci natáčali izraelské bombardovanie libanonského územia. Fakt, že novinárov zasiahli dva po sebe nasledujúce útoky, podľa expertov vylučuje hypotézu o náhodnom zásahu.

12:59

Zástupcovia českých lekárov a odborov v piatok podpísali dohodu s ministerstvom zdravotníctva a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VZP) o zvýšení platov v zdravotníctve a ďalších zmenách, ktoré od vlády požadovali. Tým by sa mal skončiť protest, ktorým sa od začiatku decembra obmedzila zdravotná starostlivosť v českých nemocniciach.

12:57

Francúzska polícia zadržala v piatok v Štrasburgu dvoch mužov podozrivých z toho, že podvodom vylákali od seniorov tisíce eur. Použili na to falošný príbeh o tom, že ich domovy zamorili ploštice. Informovala o tom britská stanica BBC.

Svojim obetiam ponúkli masť, ktorá mala pôsobiť ako repelent proti plošticiam. Išlo pritom o obyčajný krém s vôňou eukalyptu, za ktorý si podvodníci účtovali od 300 do 2100 eur.

12:54

Ani francúzsky prezident Emmanuel Macron nedokázal vo štvrtok večer v Paríži presvedčiť maďarského premiéra Viktora Orbána, aby zmiernil svoje postoje v otázke Ukrajiny pred nadchádzajúcim summitom Európskej únie. Konštatovalo to v piatok internetové vydanie denníka Népszava.

Viktor Orbán v rozhovore pre francúzsky týždenník okrem iného tvrdil, že o Ukrajine je známe, že je jednou z najskorumpovanejších krajín sveta.

11:00

Spoločnosť Cathay Pacific si objednala od európskeho konzorcia Airbus šesť nákladných lietadiel A350F pre svoju nákladnú divíziu a získala právo na nákup ďalších 20 strojov. Lietadlá má Airbus dodať v rokoch 2027 až 2029. Informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali