Rekonštrukcia bude zahŕňať stavebné práce na podhradí, technickom zázemí pre návštevníkov, infraštruktúre, interaktívnom infocentre a predajných miestach. Dobudujú sa inžinierske siete s dôrazom na zvýšenú ochranu hradu pred požiarom a kompletná úprava parkovísk pre autobusovú a osobnú dopravu. V ďalšej etape prejdú obnovou kasárne, Františkino múzeum a Rákocziho trakt v Dolnom a Strednom hrade. Práce na Hornom hrade by mali ukončiť rozsiahlu obnovu celého hradného komplexu do konca roka 2023.
„Schválená suma zodpovedá náročnosti rekonštrukcie našej významnej kultúrnej pamiatky, aktuálnemu poznaniu z vypracovanej štúdie a bude spresňovaná počas prípravy dokumentácie k územnému a stavebnému konaniu. Finálna suma bude výsledkom transparentného verejného obstarávania, ktoré Slovenské národné múzeum plánuje spustiť v septembri tohto roka,“ uviedla Laššákova.
Jedinečná kultúrna pamiatka by mala prejsť ukážkovou obnovou a navrátením hradu do jeho poslednej historicky hodnotnej podoby z roku 1903. Rekonštrukciou by sa mali odstrániť nevhodné zásahy z minulosti, realizované na základe už prekonaných názorov na obnovu, negatívne zasahujúcich do hmotnej podstaty a autenticity pamiatky. „Jednotlivé časti hradu a podhradia sa budú rekonštruovať po etapách. V roku 2020 by to malo byť okolo 13,6 milióna eur, v roku 2021 ďalších 13 miliónov a zvyšných viac ako osem miliónov by hrad mal dostať v roku 2022,“ uviedla Laššáková.
Projekt komplexnej revitalizácie vypracoval interný architektonický tím Slovenského Národného Múzea v spolupráci so Stavebnou fakultou STU v Bratislave. „V nasledujúcich mesiacoch bude nevyhnutné, aby sme mali adekvátneho partnera aj v samospráve. Bez ústretovosti zo strany obce Krásnohorské Podhradie a stavebného úradu nebude možné plniť stanovené termíny,“ zdôraznila ministerka Ľ. Laššáková.
Národná kultúrna pamiatka Hrad Krásna Hôrka vyhorel 10. marca 2012.