Podľa tamojšieho verejného obhajcu práv sa situácia v posledných rokoch rapídne zhoršila. Problémové sú najmä niektoré chudobnejšie časti mesta najmä okolie hlavnej stanice Centraal. “Stretávajú sa tu neskorí cestujúci a pouliční umelci, predajcovia drog a zástupy turistov. Medzi nimi je ľahké sa stratiť. Preto sa tu darí drobnej kriminalite znudených adolescentov, ale aj oveľa závažnejším násilným zločinom, pričom polícia je neraz na kriminálnikov prikrátka.
“Každú noc sa tu valia ukričané zástupy okolo našich okien, nedá sa spať a tých odpadkov, čo okolo zostane…” hovorí o svojich skúsenostiach Elp Ipingová, ktorá býva v centre holandskej metropoly.
Pocity ľudí ako Elp dokazuje nedávna štúdia, ktorú zverejnil mestský ombudsman Arrêté Zuurmond, označuje situáciu za kritickú. “Amsterdam sa stáva v noci skutočne mestskou džungľou,” povedal Zuurmond denníku Trouw. Dodal, že zločinnosť v hlavnom meste rastie a Amsterdam sa teraz zaraďuje medzi najnebezpečnejšie európske metropoly s 3,14 vraždami ročne na 100-tisíc obyvateľov.
“Príjmy zo zločinu sú na vzostupe, v uliciach nie je žiadna autorita a polícia situáciu absolútne nezvláda,” hovorí amsterdamský ombudsman Zuurmond s tým že od drobného narušenia poriadku podľa neho vedie priama cesta k závažnejšej kriminalite. Preto chce voliť “newyorskú cestu” nulovej tolerancie.
Zuurmond dokonca pridal jednu osobnú skúsenosť. Strávil v uliciach nočného Amsterdamu dva týždne, aby sledoval situáciu. Výsledok ho nepotešil. “Len za jedinú noc sme napočítali 900 trestných činov,” povedal so znepokojením. Dodal, že na vlastné oči videl, ako výtržníci močili na policajné autá, pričom s tým strážcovia zákona nič neurobili.
“Na ulici sa v noci predávajú drogy, mestom jazdí dvetisíc nelegálnych taxíkov, všade vidíte drogy a krádeže a žiadnu akciu polície,” opisuje Zuurmond.
Amsterdam sa teraz snaží nasledovať ostatné holandská mestá a obmedzuje kedysi voľný predaj marihuany. Tradičné otvorenosť sa podľa Holanďanov v prípade drog neosvedčila. Amsterdam okrem iného znížil počet “coffee shopov”, najmä v okolí škôl.
Nedostatok kapacít v boji proti organizovanému zločinu
Starosta Amsterdamuu, miestne policajné sily a prokuratúra holandského hlavného mesta už začiatkom februára takisto verejne varovali pred nárastom organizovaného zločinu a posunom k neviditeľným formám trestných činov, ktoré nemôžu byť vyšetrované, pretože ich nikto nenahlási.
Amsterdamský policajný šéf, Pieter-Jaap Aalbersberg, tvrdil, že jeho príslušníci strávia 60% až 70% svojho času nerovným bojom proti gangom (viac v článku).
Holandský minister spravodlivosti a bezpečnosti Ferd Grapperhaus uznal, že dostal policajnú správu upozorňujúcu na “nedostatok kapacít v boji proti organizovanému zločinu”. Povedal: “Je to signál, že musíme tento problém brať vážne. Táto vláda uznáva, že je potrebné investovať do policajných síl. Preto investujeme v nasledujúcich rokoch ďalšie peniaze: v priemere 267 miliónov eur ročne. Máme tiež fond na boj proti organizovanému zločinu (100 miliónov eur).