Košice 15. júna 2014 (TASR/HSP)
Troják sa do histórie slovenského hokeja zapísal nielen ako vynikajúci hráč, ale najmä ako prvý Slovák v národnom tíme a zároveň prvý slovenský majster sveta
V nedeľu 15. júna uplynulo 100 rokov od narodenia prvého Slováka v hokejovom tíme Československa Ladislava Trojáka. Legendárny hráč, po ktorom je pomenovaný zimný štadión v Košiciach, zahynul pri páde lietadla nad kanálom La Manche.
Ladislav Troják sa narodil 15. júna 1914 v Košiciach. Hokejovo vyrastal na rybníkoch neďaleko miestnej tehelne. V roku 1934 nastúpil za Košice na Tatranskom pohári a tam si ho všimli predstavitelia jedného z najlepších tímov Európy tých čias LTC Praha. Svoj výnimočný talent potvrdzoval aj v drese LTC a vo veku 22 rokov sa stal prvým Slovákom v hokejovom tíme Československa. Aj s Trojákom v zostave obsadilo Československo na zimných olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchene 4. miesto. Troják zaujal trénerov národného tímu najmä mladíckou dravosťou, rýchlym korčuľovaním, džentlmenskou hrou a výbornými morálnymi vlastnosťami.
Hokejisti mali v tom čase status amatérov a tak musel byť aj Ladislav Troják riadne zamestnaný. V čase svojho pôsobenia v LTC Praha pracoval ako účtovník v pražskom cukrovare. Po práci chodieval na tréningy a v čase zápasov si veľakrát vzal dovolenku. Postupne sa stával čoraz stabilnejšou súčasťou reprezentačného tímu a v roku 1937 absolvoval svoju premiéru na majstrovstvách sveta. Z Londýna sa však česko-slovenskí reprezentanti vrátili bez medaily. O rok neskôr sa MS konali v Prahe a Troják získal prvý cenný kov z medzinárodného podujatia – bronz. Na MS vo Švajčiarsku Československo neuspelo a následne sa pre vojnový konflikt šampionát nekonal osem rokov v rade.
V roku 1947 sa šampionát znovu vrátil do Prahy. Vtedy 33-ročný Troják žiaril v pozícii centra prvého útoku s Konopáskom a Zábrodským. Československo vtedy viedol kanadský tréner československej národnosti Matej Buckna. Domáci si pod jeho vedením robili zálusk na zlatú medailu, no po prehre 1:2 so Švédskom už oslavovali severania. Československo síce následne zdolalo výber USA 6:1, no Švédi mali na ceste za zlatom už iba zdanlivo jednoduchú prekážku – Rakúsko. Ani československí hokejisti nepochybovali, že krajina “troch koruniek” si titul nenechá vziať. Nečakané sa však stalo skutočnosťou a Rakúšania zdolali Švédov 2:1. Troják sa prekvapujúci výsledok dozvedel od manželky a následne sa ponáhľal na štadión. Prevzal cenu pre najslušnejšieho hráča turnaja a získal svoj prvý, a ako sa neskôr ukázalo aj posledný, titul majstra sveta. Z úspechu svojho rodáka, ktorého prezývali “Trojáček” či “Škót”, mali Košičania obrovskú radosť. Radlickú ulicu, na ktorej vyrastal, premenovali na Trojákovo námestie.
V novembri roku 1948 sa hokejisti Československa predstavili v hokejovom zápase v anglickom Wembley. Šesť hráčov však malo problémy s vízami a medzi nimi bol aj Troják. Za mužstvom museli letieť až neskôr. Do cieľa svojej cesty však nedoleteli.
Ladislav Troják zahynul pri havárii malého lietadla nad kanálom La Manche. Troják sa do histórie slovenského hokeja zapísal nielen ako vynikajúci hráč, ale najmä ako prvý Slovák v národnom tíme a zároveň prvý slovenský majster sveta. Meno Ladislava Trojáka nesie zimný štadión v Košiciach.
Ladislav Troják – vizitka
Nar.: 15. júna 1914 v Košiciach
Zomrel: 8. novembra 1948 pri páde lietadla nad kanálom La Manche
Hokejové tímy: ČšŠK Košice, LTC Praha
Počet reprezentačných štartov/gólov: 75/37
Najväčšie úspechy: Majster sveta 1947, striebro na MS 1948, bronz na MS 1938, 5-násobný majster ČSR, 5-násobný majster českomoravskej ligy, od roku 2002 je členom Siene slávy slovenského hokeja, od roku 2011 člen Siene slávy IIHF (Medzinárodná hokejová federácia)