Novela zákona, ktorú predkladá ĽSNS nebude chrániť všetky nenarodené deti – uvádza výnimky znásilnenia, ťažkého poškodenia dieťaťa ako aj ohrozenia života matky – avšak aspoň čiastočne zmierni dopady súčasného interrupčného zákona.
Preto sme sa parlamentných strán a nezaradených poslancov opýtali, ako budú za zákon o ochrane nenarodených detí hlasovať. Stanovisko strany Sloboda a solidarita je jednoznačné. Jej líder Richard Sulík nám uviedol, že poslanci strany budú hlasovať proti.
SaS svoj postoj deklarovali aj v spoločnom vyhlásení. “Nevidíme žiaden dôvod meniť status quo, ktorý platí dlhodobo a je výsledkom ťažko dosiahnutého konsenzu,” uviedli v spoločnom vyhlásení poslankyne Natália Blahová, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Jana Kiššová.
Rovnaký postoj ako SaS zaujali aj poslanci okolo Miroslava Beblavého. Poslankyňa Simona Petrík vysvetlila, že poslanci sa hlasovania nezúčastnia: „Nezúčastním sa ho, ja aj poslanci SPOLU bojkotujeme hlasovanie o všetkých fašistických návrhoch zákonov.“
Konzervatívna SNS?
Slovenská národná strana, ktorú mnohí jej voliči vnímajú ako konzervatívnu stranu, pred potrebou ochrany nenarodených detí strčila hlavu do piesku a tvári sa, že problém nevidí. „Túto tému strana SNS teraz nerieši a nemieni sa zaoberať návrhmi ĽSNS,“ ozrejmila Zuzana Škopcová z tlačového oddelenia SNS.
Poslanci okolo Borisa Kollára zo strany Sme rodina budú podľa vyjadrenia strany hlasovať podľa svojho svedomia: „Jedná sa o citlivú intímnu otázku a každý poslanec bude hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. Taká je dohoda v kultúrno-etických otázkach a v poslaneckom klube SME RODINA ju striktne dodržiavame. Nikto z poslancov neavizoval, že by chcel dať pozmeňovací návrh.“
Strana Smer-SD, Most-Híd a ostatní poslanci, ktorí nie sú členmi poslaneckých klubo na naše otázky neodpovedali.
Postoj biskupov
K predkladanému zákonu strany ĽSNS sa šalamúnsky postavila aj Konferencia biskupov Slovenska. Hovorca biskupov Martin Kramara nám totiž uviedol: „postoj Katolíckej cirkvi k otázke potratov, ako aj k legislatívnym opatreniam, ktoré s ňou súvisia, možno nájsť v Katechizme Katolíckej Cirkvi (body 2270 až 2275). KBS sa s týmito vyjadreniami plne stotožňuje.“ Cirkev sa tak ústami svojho hovorcu v postate vyjadrila za hlasovanie za zákon, ale práve jej neschopnosť jasne a bez špekulovania pomenovať veci je už dlhodobým problémom v kontakte so svojimi veriacimi.
Kancelár konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský sa na sociálnej sieti vyjadril otvorenejšie. Poukázal na výzvu osobností pred rokovaním NR o návrhu na obmedzenie potratov, ktoré vítajú a podporujú každý rozumný krok k zákonnej ochrane nenarodeného dieťaťa – bez ohľadu na politickú príslušnosť predkladateľov či podporovateľov (viac TU).
Ziolkovský tiež na sociálnej sieti citoval slová pápeža Jána Pavla II. z encykliky Evangelium vitae. „Ak by v situácii, o ktorej je reč, nebolo možné odmietnuť alebo úplne zrušiť zákon o umelom potrate, člen parlamentu, ktorého osobný absolútny nesúhlas s potratom je jasný a všetkým známy, konal by správne, keby podporil návrhy, ktorých cieľom je obmedzenie škodlivosti takéhoto zákona a umenšenie jeho negatívnych dôsledkov na poli kultúry a verejnej mravnosti. Keď takto koná, nemá totiž nedovoleným spôsobom spoluúčasť na schválení nespravodlivého zákona, ale skôr robí správny a dovolený pokus obmedziť jeho škodlivé aspekty.“