1926 – narodil sa herec Marián Kleis. Dlhoročný člen Štátneho divadla v Košiciach. Stvárnil množstvo divadelných, rozhlasových, televíznych a filmových postáv a celý život zostal verný svojej domovskej scéne. Z filmografie: Šťastie príde v nedeľu, Skalní v ofsajde, Stratená dolina. Zomrel v roku 2008.
1933 – narodil sa nemecký módny návrhár, divadelný a filmový kostymér a fotograf Karl Lagerfeld. Je hlavným dizajnérom a kreatívnym riaditeľom francúzskeho módneho domu Chanel, talianskeho Fendi a vedie tiež vlastnú značku.
1950 – narodil sa americký hudobník Joe Perry, známy ako gitarista rockovej skupiny Aerosmith, ktorú spoluzakladal v roku 1970. O deväť rokov neskôr však formáciu opustil a založil The Joe Perry Project, no v roku 1984 sa vrátil k Aerosmith. V súčasnosti majú na konte pätnásť albumov, pričom zatiaľ posledným je Music From Another Dimension! z roku 2012. S The Joe Perry Project vydal nahrávky: Let the Music Do the Talking, I’ve Got the Rock’n’Rolls Again, Once a Rocker, Always a Rocker a i. Okrem toho pôsobí aj vo formácii Hollywood Vampires a tiež ako sólový interpret. Ako člena Aerosmith ho v roku 2001 uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a spolu so Stevenom Tylerom získali v roku 2013 ASCAP Founders Award a uviedli ich do Skladateľskej siene slávy.
1955 – narodil sa český herec, režisér a scenárista Ondřej Pavelka. Účinkoval napríklad vo filmoch Postav dom, zasaď strom, Co je vám, doktore?, Sedím na konári a je mi dobre, Krvavý román, Výchova dívek v Čechách, Post Coitum, Aussig, Päťdesiatka, Teória tigra a mnohých ďalších.
1958 – narodil sa americký režisér Chris Columbus. Nakrútil filmy Sám doma, Sám doma 2 – Stratený v New Yorku, Mrs. Doubtfire – Otec v sukni, Dvaja v tom, Druhá alebo prvá, Andrew, člen našej rodiny, Harry Potter a Kameň mudrcov, Harry Potter a tajomná komnata, Bohémovia, Percy Jackson: Zlodej blesku, Pixels a i. Ako producent má na konte jednu nomináciu na Oscara vďaka dráme Farba citov.
1960 – narodil sa anglický herec Colin Firth. Pôvodne sa venoval divadlu, vo filme sa presadil vďaka historickej dráme Valmont režiséra Miloša Formana. Veľký úspech mu priniesla romantická komédia Denník Bridget Jonesovej a jej pokračovanie Bridget Jonesová: S rozumom v koncoch, pričom svoju rolu si zopakoval aj v najnovšej snímke zo série Dieťa Bridget Jonesovej. Vo filme Dievča s perlou stvárnil maliara Johannesa Vermeera. Z ďalších filmov: Anglický pacient, Zamilovaný Shakespeare, Láska nebeská, Konečne spolu, Mamma Mia!, Dorian Gray, Jeden musí z kola von, Koľaje osudu, Kúzlo mesačného svitu, Kingsman: Tajná služba, Kingsman: Zlatý kruh, Mamma Mia! Here We Go Again. V roku 2009 stvárnil hlavnú úlohu v dráme Single Man, ktorá mu vyniesla uznanie kritiky na celom svete, Volpi Cup z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, britskú filmovú cenu BAFTA a nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. V roku 2011 získal Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus za stvárnenie kráľa Juraja VI. v historickej dráme Kráľova reč.
1968 – narodil sa anglický režisér a scenárista Guy Ritchie. Nakrútil napríklad filmy Zbaľ prachy a vypadni!, Podfu(c)k, Stroskotanci, Revolver, RocknRolla, Sherlock Holmes, Sherlock Holmes 2: Hra tieňov, Krycie meno U.N.C.L.E., Kráľ Artuš: Legenda o meči.
1968 – narodil sa americký rapper Big Daddy Kane, vl. m. Antonio Hardy. Pochádza z newyorského Brooklynu a na hudobnej scéne sa pohybuje už od roku 1986, keď sa stal členom formácie Juice Crew. Svoj prvý sólový album Long Live The Kane vydal v roku 1988. Nasledovali štúdiovky It’s A Big Daddy Thing, Taste Of Chocolate, Prince Of Darkness, Looks Like A Job For…, Daddy’s Home, Veteranz’ Day a Back to the Future s formáciou Las Supper.
1972 – narodila sa speváčka a herečka Katarína Hasprová. Vyštudovala odbor muzikál na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne, pôsobí na Novej scéne v Bratislave a účinkuje v rôznych muzikálových projektoch na Slovensku i v Česku. Venuje sa aj sólovému spevu, nahrala napríklad albumy Katarína Hasprová, Chvíľu so mnou leť, Priznám sa…
1974 – narodil sa americký herec Ryan Phillippe. Z filmov: Karmínový príliv, Biela smršť, Viem, čo ste robili minulé leto, Podoby lásky, Klub 54, Veľmi nebezpečné známosti, Únoscovia, Gosford Park, Strata pamäti, Crash, Zástavy našich otcov, V zajatí teroru, Obhajca. V rokoch 2016 – 2018 účinkoval v seriáli Shooter.
Úmrtia
1887 – zomrel romantický spisovateľ Samuel Tomášik. Jeho verše sa stali národnými piesňami, napríklad Hej, pod Kriváňom, Hej, Slované (Hej, Slováci), Ja som bača veľmi starý. Autor poézie Básně a písně, historických próz s romantickými prvkami, napríklad Vešelínov odboj, Vešelínovo dobytie Muráňa, Malkotenti, Kuruci. Narodil sa v roku 1813.
1975 – zomrel anglický fyzik George Paget Thomson. Zaoberal sa difrakciou elektrónov a elektrografiou. Spolu so C. J. Davissonom získal v roku 1937 Nobelovu cenu za fyziku. Narodil sa v roku 1892.
1982 – zomrel herec Branislav Koreň. Začínal v budapeštianskom Národnom divadle, v rokoch 1946 – 1979 bol členom Činohry SND. Hral napríklad vo filmoch Štvorylka, Anděl na horách, Šíleně smutná princezna. Narodil sa v roku 1921.
1983 – zomrel americký fyzik švajčiarskeho pôvodu Felix Bloch. Zaoberal sa teóriou pevných látok, atómovou a jadrovou fyzikou, podieľal sa na objavení jadrovej magnetickej rezonancie. Laureát Nobelovej ceny za fyziku, ktorú si v roku 1952 vyslúžil spolu s Edwardom Millsom Purcellom za metódy merania magnetického poľa v atómovom jadre. Narodil sa v roku 1905.
2014 – zomrel americký herec Richard Kiel, známy najmä ako protivník Jamesa Bonda Jaws zo snímok Agent, ktorý ma miloval a Moonraker. Pre jeho výšku 217 centimetrov ho často obsadzovali do úloh zloduchov, silákov či príšer. Než sa stal hercom, živil sa aj ako vyhadzovač v bare. Objavil sa v niekoľkých epizódach seriálov The Man from U.N.C.L.E. či The Wild Wild West a v roku 1996 si zahral po boku Adama Sandlera v komédii Rivali. Svoj hlas prepožičal jednej z postavičiek v animovanej rozprávke Na vlásku. V roku 2002 vydal autobiografiu s názvom Making It Big In The Movies. Narodil sa v roku 1939.
Ostatné udalosti
1898 – taliansky anarchista Luigi Lucheni zabil pilníkom na brehu Ženevského jazera rakúsku cisárovnú Alžbetu (narodenú v roku 1837), nazývanú Sisi. V tom čase 25-ročného Luigiho Lucheniho odsúdili na doživotie, ale v roku 1910 sa vo väzení obesil.
2008 – oficiálne spustili Veľký hadrónový urýchľovač (LHC). Po problémoch ho však 19. septembra 2008 odstavili a opätovne spustili až 30. marca 2010. Urýchľovač je umiestnený v podzemnom tuneli v tvare kruhu s obvodom 27 kilometrov v hĺbke 50 – 175 metrov pod zemou v pohraničí Francúzska a Švajčiarska.