NAŽIVO

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

15:04

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme vyjadril „zdesenie a hanbu“ v súvislosti so zodpovednosťou svojej krajiny za holokaust. 

15:03

Mladí Nemci čoraz viac strácajú záujem o špargľu, ktorá je v krajine jednou z obľúbených sezónnych pochúťok. 

13:48

Mŕtveho novorodenca našli v skorých ranných hodinách na ulici v nemeckej metropole Berlín, uviedla tamojšia polícia.

12:47

V Iráne popravili obesením muža odsúdeného za znásilnenie mladej ženy v provincii Semnán na severe krajiny. Informoval o tom tamojší justičný portál Mizan.

12:46

Najmenej osem ľudí vrátane štyroch malých detí prišlo o život pri izraelskom vzdušnom útoku na stany s vysídlencami v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, uviedol gazský úrad civilnej ochrany.

12:44

Tisícky katolíkov sa zhromaždili na omši pod holým nebom v severoperuánskom meste Chiclayo, aby oslávili zvolenie nového pápeža Leva XIV., ktorý medzi nimi roky žil a pôsobil ako biskup.

12:41

Indické vzdušné sily oznámili, že operácia „Sindur“ pokračuje napriek prímeriu, ktoré New Dillí a Islamabad vyhlásili len deň predtým.

V vyhlásení zverejnenom na oficiálnej webovej stránke X, vzdušné sily vyzývajú verejnosť, aby sa vyhýbala špekuláciám a šíreniu neoverených informácií.

„Keďže operácie stále prebiehajú, podrobné informácie budú poskytnuté v primeranom čase,“ uvádza sa vo vyhlásení.

11:05

Maďarsko odložilo rokovania s ukrajinskou delegáciou o právach národnostných menšín, ktoré boli naplánované na 12. mája, informovalo ukrajinské ministerstvo spravodlivosti na Facebooku.

Predtým sa strany v Budapešti dohodli na vytvorení expertných skupín, ktoré mali preskúmať 11 maďarských odporúčaní.

10:13

09:55

Niekdajší ruský prezident a podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa ostro vymedzil voči najnovšiemu návrhu 30-dňového prímeria na Ukrajine. Európski lídri sa podľa neho Rusku vyhrážajú, za čo ich vulgárne skritizoval.

09:39

Približne 160.000 obyvateľom španielskeho mesta Vilanova i la Geltrú a štyroch susediacich obcí smerom na juhovýchod od Barcelony zrušili zákaz vychádzania. Opatrenie bolo zavedené po požiari skladu, v dôsledku ktorého danú oblasť postihol toxický oblak chlóru.

09:25

Rusko po skončení jednostranne vyhláseného trojdňového prímeria, ktoré vypršalo po polnoci, obnovilo dronové útoky na územie Ukrajiny, uviedli ukrajinské ozbrojené sily.

08:52

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie. Stretol sa s príbuznými rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy stále zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas.

08:23

Veľvyslanectvo SR v Štokholme upozorňuje, že švédska vláda, v snahe posilniť národnú bezpečnosť, od pondelka (12. 5.) opätovne predĺži dočasné kontroly na vnútorných hraniciach. Kontroly potrvajú do 11. novembra. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí

08:14

Americký prezident Donald Trump uviedol, že bude „pokračovať v práci s oboma stranami“ v záujme ukončenia konfliktu na Ukrajine. Jeho vyjadrenia prišli po návrhu ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania s Kyjevom a predchádzajúcej výzve európskych lídrov a Ukrajiny na bezpodmienečné 30-dňové prímerie.

07:37

Kolumbia udelila politický azyl odsúdenému bývalému prezidentovi Panamy Ricardovi Martinellimu, ktorý po viac ako roku opustil priestory nikaragujského veľvyslanectva v meste Panama.

07:36

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom, ktorým reagoval na návrh Ukrajiny a jej európskych spojencov na 30-dňové bezpodmienečné prímerie, je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron.

07:36

Bývalý juhokórejský premiér a úradujúci prezident Han Tok-su sa po niekoľkých dňoch sporov vzdal svojej kandidatúry na prezidenta. Konzervatívna strana Sila ľudu do volieb nominovala niekdajšieho ministra práce Kima Mun-sua.

07:35

Austrálska polícia počas akcie zaistila viac ako tonu kokaínu prevážanú v malej lodi pri pobreží štátu Nový Južný Wales.

07:32
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

História Kosova a Krymu vo svetle medzinárodného práva. Ide o rovnakú situáciu?

V praktickej rovine medzinárodné právo (ako aj každé iné právo) má množstvo úskalí. Medzinárodné právo verejné  v zásade upravuje vzťahy medzi subjektami s medzinárodnoprávnou subjektivitou. Takými subjektami sú hlavne zvrchované štáty a  medzinárodné organizácie

❚❚
.

Ako všetko v reálnom živote, ani medzinárodné právo nie je čierno-biele a jednoznačné. Mnohokrát ustanovenia rôznych právnych noriem si protirečia alebo sa dajú rôznym spôsobom interpretovať. A potom do toho vstupujú rozličné súdy, ktoré svojimi rozhodnutiami alebo „poradnými názormi“ vytvárajú precedensy určujúce, ktoré kolízne normy majú prioritu pred inými.

Navyše súdne rozhodnutia sú tvorené sudcami, ktorí v prípade medzinárodného práva pochádzajú z rôznych krajín s rozmanitými právnymi systémami. Čiže je aj dôležité zloženie súdu, to jest koľko sudcov pochádza z krajín, ktoré majú podobný právny systém alebo tiež ich politicko-geografická príslušnosť.

Napríklad Anglosaské krajiny majú podobný právny systém a teda pravdepodobnosť podobných právnych názorov je vysoká. A do všetkého vstupuje aj politika a záujmy štátov. Je to síce nepriamy vplyv, ktorý si ale nikto nikdy oficiálne neprizná. A častokrát politici sa konformne prispôsobujú vačšinovým názorom, respektívne názorom momentálne dominujúcich štátov. Je to veľmi ľudské. To isté vidíme aj v každodennom živote.

.

Poďme sa pozrieť na prípad Kosova a Krymu.  Prehratou bitkou na Kosovom poli 28. júna 1389 historické Srbsko na skoro päťsto rokov stratilo svoju nezávislosť.  Čo sa týka Kosova, až v roku 1913 Srbsko znovu získalo Kosovo. Medzitým prisťahovalectvo Albáncov a odchod srbského obyvateľstva spôsobili, že sa demografické pomery radikálne zmenili. Prevažne moslimskí Albánci sa postupne stali väčšinou.

Posledná fáza histórie Kosova sa písala od roku 1999. Vojna v Kosove a bombardovanie Juhoslávie letectvom NATO trvalo od 24. marca do 10. júna 1999. Výsledkom bolo okolo 3000 obetí a desiatky miliárd dolárov škôd. Dvesto tisíc Srbov bolo prinútených opustiť svoju historickú vlasť Kosovo.  Vojna sa uskutočnila bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá jediná má v kompetencii zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, riešenie sporov a konfliktov, vyhlasovanie medzinárodných sankcií a povolenie vojenských akcií proti narušiteľom mieru. Následne v roku 2008 Kosovo vyhlásilo jednostranne svoju nezávislosť.

Dejiny Krymu boli zložité. Vystriedalo sa tu množstvo národov. Práve tu v Krymskom Chersonese bol pokrstený v roku 988 Vladimír, knieža Kyjevskej Rusi. Po tatárskom vpáde do Ruska (Kyjevskej Rusi) sa Tatári stiahli na dnešný Krym a založili Krymské chánstvo, odkiaľ podnikali nájazdy do dnešného Ruska a Ukrajiny. Odhaduje sa že okolo troch miliónov ľudí bolo unesených a predaných  do otroctva.

Stáročné vojny sa skončili pripojením Krymu k Rusku v roku 1783.

V roku 1954 Ukrajinec Chruščov bez referenda rozhodol o pripojení Krymu k sovietskej Ukrajine v rámci ZSSR. Vtedy toto rozhodnutie nemalo veľký význam. Zmenili sa iba administratívne hranice vnútri ZSSR.

.

Keď sa Sovietsky zväz začal rozpadať, na Kryme vyhlásili referendum, na ktorom sa v januári 1991 až 93 percent vyslovilo za štatút autonómnej republiky v rámci ZSSR. Následne v septembri 1991 Najvyššia rada Krymu vyhlásila štátnu suverenitu Krymu.

Ale keď sa ZSSR rozpadol, vtedajší ruský prezident Jeľcin vytvoril medzinárodno-právny precedens. Podpísal, že Krym nie je súčasťou nového Ruska. Dovtedy všade na svete uznávali že Krym je ruský. Bol to práve Jeľcin kto vytvoril nové medzinarodné hranice Ruska, nie západná Európa alebo USA. Ale v medzinárodnej politike sa za chyby vždy platí.

Po zvrhnutí legálne zvoleného prezidenta Ukrajiny Janukoviča „Majdanom“ autonómna republika Krym odmietla priznať legitímnosť novej moci na Ukrajine.

Prvý zákon prijatý „usmerneným“ parlamentom v Kyjeve bol zákon o zákaze používania ruštiny v niektorých oblastiach Ukrajiny. Druhým navrhovaným zákonom bolo vypovedanie zmluvy o pobyte ruskej námornej flotily v Sevastopoli. Táto ruská námorná základňa je tam nepretržite od roku 1783.

Udalosti sa dali do pohybu a skončili sa referendom a vyhlásením nezávislosti Krymu od Ukrajiny 17. marca  a následným znovuzjednotením Krymu s Ruskom (z pohľadu USA a EU sa ale hovorí o annexii).  Krymskí dobrovoľníci (samoobrana), ale aj jednotky ruskej námornej flotily v Sevastopoli  blokovali a odzbrojili ukrajinské jednotky na Kryme. Väčšina ukrajinských vojakov a dôstojníkov vstúpila do ruskej armády.

.

 

Aké je právne porovnanie prípadu Kosova a Krymu z pohľadu medzinárodného práva?

Medzinárodné právo pozná 2 princípy týkajúce sa vyhlasovania nezávislosti:

1. Sebaurčovacie právo národov, obsiahnuté v Kapitole 1, článok 1, časť 2 Charty OSN, ktorá hovorí okrem iného o rovnakých právach a sebaurčovacom práve národov

2. Územná celistvosť štátov, obsiahnutá v Kapitole 1, článok 2, časť 4 Charty OSN, ktorá hovorí okrem iného o územnej celistvosti štátov

Čiže existujú dva princípy ktoré si ale fakticky protirečia. Po jednostrannom vyhlásení samostatnosti Kosova 17. februára 2008, bojkotované srbskými poslancami,  Srbsko podalo v 2009 žalobu na Medzinárodný súdny dvor OSN v Haagu proti samostatnosti Kosova. Toto bol prvý prípad že jednostranné vyhlásenie nezávislosti bolo posudzované Medzinárodným súdnym dvorom.

Poradný názor Medzinárodného súdneho dvora z 22. júla 2010 hovorí, že vyhlásenie nezávislosti Kosova neporušilo medzinárodné právo, lebo medzinárodné právo neobsahuje žiadny zákaz vyhlásenia nezávislosti. Zo 14-tich sudcov 10-ti hlasovali za a štyria boli proti. Za boli sudcovia z Japonska, Jordánska, USA, Francúzska, Nemecka, Nového Zélandu, Mexika, Brazílie, Somálska a Veľkej Británie.  Proti hlasovali sudcovia zo Slovenska, Sierra Leone, Maroka a Ruska.

Týmto nezáväzným poradným názorom bol ale fakticky vytvorený precedens, ktorý dal prioritu princípu sebaurčovacieho práva národov pred princípom územnej celistvosti štátov. Ale je veľa štátov, ktoré zastávajú názor, že precedens nebol vytvorený lebo Kosovo bolo osobitným prípadom (napríklad USA a väčšina štátov EU).

Čo sa týka Krymu, 11. marca 2014 poslanci Najvyššej rady autonómnej republiky Krym a sevastopoľskej mestskej rady prijali rozhodnutie o tom, že v prípade pozitívneho výsledku referenda, Krym ako nezávislý a suverénny štát požiada Ruskú federáciu o prijatie do Ruskej federácie na základe medzištátnej dohody.

V tomto rozhodnutí sa priamo odvolali okrem iného na Kapitolu 1, článok 1, časť 2 Charty OSN o sebaurčovacom práve národov a poradný názor Medzinárodného súdneho dvora OSN z 22. júla 2010 o vyhlásení nezávislosti Kosova, v ktorom sa uvádza že  jednostranné vyhlásenie nezávislosti časťou štátu neporušuje medzinárodné právo.

.

Referendum na Kryme a v Sevastopoli sa uskutočnilo 16. marca 2014. Na referende okolo 96 percent obyvateľov Krymu a mesta Sevastopoľ hlasovalo za znovuzjednotenie s Ruskom. Nasledujúceho dňa, 17. marca Najvyššia Rada Krymu vyhlásila nezávislosť Krymu od Ukrajiny a požiadala o prijatie republiky Krym a Sevastopoľa do Ruskej federácie.

Nakoniec, 18. marca 2014 bola podpísaná dohoda o znovuzjednoteni Krymu s Ruskou Federáciou. Treba dodať že podľa Charty OSN je pripojenie novovyhláseného štátu k inému štátu súčasťou realizácie práva na sebaurčenie.

Z praktického hľadiska treba povedať, že nezávislé Kosovo bolo k 9. februáru 2019 priznané 102 štátmi z 193 členských štátov OSN (53 percent).   Nezávislé Kosovo bolo uznané Kanadou, USA, Austráliou a tiež 23 štátmi EU (okrem Slovenska, Španielska, Grécka, Cyprusu a Rumunska).

Na druhej strane, také významné štáty ako Čína, India, Brazília, Argentína alebo Rusko neuznávajú Kosovo ako nezávislý štát.

To znamená že Kosovo stále nie je členským štátom OSN. Situácia s Krymom je komlikovanejšia, keďže drvivá väčšina štátov neuznáva Krym ako súčasť Ruska.

.

Posledná rezolúcia Valného zhromaždenia OSN, ktorá je nezáväzná (záväzné sú rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN) zo 17. decembra 2018 vyzýva Ruskú federáciu stiahnuť jej ozbrojené sily z Krymu a skončiť dočasnú okupáciu ukrajinského územia.

Za rezolúciu hlasovalo 66 štátov, 19 bolo proti a 72 sa zdržalo.

Záverom sa dá povedať že otázka Kosova a Krymu nie je doriešená a asi ani v dohľadnej dobe doriešená nebude.

Slovensko neuznáva ani nezávislosť Kosova, ani pripojenie Krymu k Rusku. Treba tiež ale pripomenúť že Slovensko nezaviedlo sankcie voči Kosovu. Na druhej strane zaviedlo sankcie voči Krymu a Ruskej federácii.

Dezider Štefunko

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

.
.
.

Fico na tlačovke k zákazu preletov: „Nemohlo ma to zastaviť, mal som viacero verzií trasy“

Premiér Robert Fico mal dnes o 9-tej hodine tlačovku, ako už tradične v nedeľu doobeda. Prinášame vám základné informácie

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ukázali prvú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

 Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Macron kritizuje Putinov návrh

Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou po tom, ako Kyjev a jeho európski spojenci…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Generál sa pustil do Kallasovej: kto je vlastne táto osoba, keď si toto dovolí?

Kallasová si dovolila opäť vytknúť premiérovi Ficovi jeho návštevu Moskvy. K tomu si dovolila aj jeho kritiku. Kritiku premiéra samostatného…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nervy Ukrajincov sú na pokraji zrútenia – ruskí vojaci vedia, prečo im Západ vnucuje 30-dňové prímerie

Kyjev naliehavo požiadal Washington o „30-dňové prímerie“, aby posilnil hranice na pravom brehu Dnepra. Situáciu na stránkach novín Svobodnaja Pressa…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Šaško: Slovensko môže byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. Analýzu Kotlára nevidel

Slovensko by mohlo byť šiestou inštitúciou na overovanie vakcín v Európe. V rámci analýzy mRNA vakcín proti COVID-19, ktorú vypracúva…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Igor Matovič označil premiérovu cestu do Moskvy za zločin

Celé Slovensko aj celá demokratická Európa tŕpla, či nakoniec Robert Fico ten zločin dokoná a on ho dokonal. Týmito slovami…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Čo môže byť Davidovým kameňom v čele Goliáša, ktorý by výstavbu baterkárne definitívne zastavil? Róbert Záhorák z iniciatívy „Chránime si naše“ v HS

Premiér Robert Fico v marci oznámil, že výstavbe baterkárne už nič nebráni a stavebné práce by mali začať v najbližších…

11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

Putin sa vyjadril k ultimátu Západu prijať od zajtra 30-dňové prímerie. Čo bude ďalej?

Európski spojenci Kyjeva hrozia zavedením sankcií proti „Severnému prúdu 2“ a zablokovaním plynovodu, ak Kremeľ nebude súhlasiť s 30-dňovým prímerím

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Škandál: Dáni nezabudli na Trumpove slová a vypískali hokejistov USA. Je to neúctivé, reagoval Gauthier

 Pred duelom domáceho Dánska proti Spojeným štátom americkým na majstrovstvách sveta v hokeji sa ozval ohlušujúci piskot, keď hráči USA…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Plán B. Rusko začne tvrdo rozširovať zónu kontroly na Ukrajine

Po neúspešných pokusoch o diplomatické zbližovanie so Západom, vrátane predstaviteľov okolia Donalda Trumpa, môže Moskva podľa názoru viacerých analytikov z…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump vyhlásil „totálny reštart“ a „veľký pokrok“ vo vzťahoch s Čínou

Tak komentoval rokovania o vzájomných clách, ktoré sa včera konali v Ženeve

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ruské jednotky postúpili na juh od Konstantinovky

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Transrodovým ženám zakázali vstup na ženské toalety v Holyroode

Transrodové ženy už nebudú môcť používať ženské toalety v budove Škótskeho parlamentu informuje BBC

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku začne platiť nová emisná úprava mýta – čo sa mení a čo by ste mali vedieť

Od 1. júla vstúpi na Slovensku do platnosti nová legislatíva o výbere mýta, ktorá zohľadní aj emisie oxidu uhličitého .…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

SNS navrhuje, aby bol predseda Matice slovenskej volený na štyri roky

Predseda Matice slovenskej by sa mohol po novom voliť na štyri roky a tá istá osoba by mohla zastávať tento…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ceny na našich pumpách sú najnižšie za ostatné tri roky, lacné tankovanie zrejme čaká motoristov aj v lete

Tankovanie pre slovenských motoristov zostane v najbližších dňoch relatívne lacné. V medziročnom porovnaní sú ceny nafty nižšie o približne 14…

11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gáborík o vstupe Slovákov do MS: Nehádzal by som pušku do žita, štvrťfinále je stále reálne

“Potvrdilo sa, že to bol krst ohňom. Prvý zápas už treba hodiť za hlavu. Prvých desať minút zápasu bolo fajn…

11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci a Maďari sa pustili do seba cez špiónov

Maďari v piatok zadržali Ukrajinca v centre Budapešti pre podozrenie zo špionáže. Informoval o tom novinár Vitalij Glagola s odvolaním…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete

Bizarné fotografie: Najdivnejšie veci zverejnené na internete. V uplynulom týždni sa na internete objavili dosť divné veci, a to nehovorím…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Šíri sa vyjadrenie nového pápeža k Ukrajine

Ukrajinské médiá a sociálne siete šíria citát nového pápeža Leva XIV. V ňom kritizuje ruskú inváziu na Ukrajinu

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!'

Hádanka so zápalkami, ktorá rozdeľuje internet: Ste tím 'viem to!' alebo 'čo to je?!' Hlavolamy sú zábavné hádanky, ktoré vás…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Gorazdove stopy na Balkáne? Albánsko – zem tajomná

Jedného dňa mi napísal kamarát Henrich Sobotka: Našiel som Moravský kríž v Albánsku a neďaleko akoby stopa po nejakej rotunde.…

10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Prelomový objav: Ako predĺžiť životnosť batérie až 19-násobne

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Kórejskí vedci odhalili kľúčový faktor degradácie batérií, ktorý môže zmeniť budúcnosť elektromobility. Tajomstvo dlhšej životnosti…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Britská MI-6 môže mať prvýkrát v histórii na čele ženu

Šéf britskej spravodajskej služby MI6 Richard Moore, ktorý zohral významnú úlohu vo vojne na Ukrajine, na jeseň odstúpi z funkcie

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Škoda odkryla tajomstvo: Nový športový model Enyaq RS ohuruje výkonom aj dizajnom

11.5.2025 Redakcia Auto trendy . Najvýkonnejšia sériová Škoda v histórii prichádza s dojazdom až 567 km a zrýchlením, ktoré vyrazí…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Eva Šuleková: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.…

11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Nehoda autobusu si na Srí Lanke vyžiadala 21 mŕtvych a 35 zranených, uviedol policajný hovorca. Autobus dostal šmyk a zrútil sa z útesu.

15:06

Turecko je pripravené hostiť rokovania Ruska s Ukrajinou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Obdobne sa vyjadril aj v telefonáte s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

15:05

Nemecký kancelár Friedrich Merz nástojil na tom, že podmienkou pre rokovanie medzi Moskvou a Kyjevom musí byť vyhlásenie úplného prímeria v bojoch na Ukrajine.

15:05

Pakistan privítal ponuku pomoci amerického prezidenta Donalda Trumpa pri riešení dlhodobého sporu o Kašmír, ktorý Indiu a Pakistan, dve nukleárne veľmoci, priviedol na pokraj vojny.

15:04

Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme vyjadril „zdesenie a hanbu“ v súvislosti so zodpovednosťou svojej krajiny za holokaust. 

15:03

.

Ako sovietska rozviedka odhalila obranu Berlína

Rusko, 10. mája 2025 - Na uskutočnenie berlínskej operácie zapojilo Hlavné veliteľstvo sily troch frontov. Hlavný úder mal zasadiť 1.…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Boli to veľmi kvalitní hráči a potrestali nás, povedal mladík Honzek po zápase proti Švédsku

Pred viacerých hráčov slovenskej hokejovej reprezentácie bolo úvodné vystúpenie na 88. majstrovstvách sveta veľkou školou. Pri štokholmskej prehre 0:5 s…

10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Títo vojnoví štváči dnes dali Putinovi ultimátum - ten ich obratom poslal naspäť do Istanbulu

Rusko, 11. mája 2025 - Británia, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Ukrajina - po stretnutiach v Kyjeve - vyjadrili spoločné…

11. 05. 2025 | 0 komentárov

Drucker sa vyjadril k ceste premiéra do Moskvy: Nebol tam za celú vládnu koalíciu

Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker vyzdvihol, že od roku 2028 bude materská škola (MŠ) pre deti…

10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nová nemecká vláda našla spôsob ako obísť pri dodávkach zbraní na Ukrajinu verejnosť

Nemecko utají dodávky zbraní Ukrajine, aby znížilo počet „verejných debát“ na túto tému

10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Milan Šupa

Miroslav Urban

Dušan Uhrin

Miro Majerník

Andrej Sablič

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov