Helen a Zoja: Historické paralely na Kulturblogu: „Po stopách pravdy“

Bratislava 13. apríla 2021 (HSP/Foto:Albert Axell: Russias heroes 1941-1945, Internet)

 

V Ruskej federácii sa dodnes zachoval jeden pekný zvyk zo sovietskych čias: mladomanželský pár v deň svojej svadby položí kyticu kvetov k miestnemu pamätníku padlých obetí Veľkej vlasteneckej vojny. Tak začínajúca rodina vyjadrí úctu a vďaku tým, ktorí obetovali svoje životy preto, aby život národa mohol pokračovať ďalej v generáciách, ktoré prídu po tých, ktorí už nie sú medzi nami

der ruffe
Na snímke foto z knihy: Albert Axell: Russias heroes 1941-1945

No treba povedať, že nie všetci v súčasnom Rusku si ctia pamiatku obetí. Nájdu sa aj takí, ktorí na svetlú pamäť hrdinov vojny pľujú a týmto pľúvaním sa aj celko slušne živia. Dokonca aj na Slovensku sa nájdu ľudia, ktorí by radi dopľuli až do Ruska, konkrétne na pamiatku Zoje Kosmodemjanskej – mladej dievčiny, ktorá bola prvou ženou, ktorej bol (16. februára 1942) udelený titul Hrdina Sovietskeho zväzu.

 

Rusko: zhanobenie pamiatky Zoje Kosmodemjanskej na stanici Echo Moskvy 

Preveriť vyhlásenia žurnalistu Alexandra Nevzorova vo veci porušenia zákona a dopustenia sa trestného činu rehabilitácie fašizmu v súvislosti s nositeľkou vyznamenania hrdina Sovietskeho zväzu Zojou Kosmodemjanskou – tak znie podanie na Generálnu prokuratúru zo strany Ruskej vojensko-historickej spoločnosti (RVHS).

V podaní je uvedené, že Nevzorov dňa 3. februára 2021 vo vysielaní rozhlasovej stanice „Echo Moskvy“ komentujúc uvedenie nového filmu s názvom „Zoja“ vyslovil na adresu Zoje Kosmodemjanskej aj takéto slová: „Neexistujú žiadne zásluhy… fanatička, ktorá vykonala zločinný príkaz.“ Alexander Nevzorov pokračuje: „…na zvečnenie bola vybraná veľmi nešťastná osoba, ktorá sa na to kategoricky nehodí. Pretože tu je ťažké nedostať sa do konfliktu so zdravým rozumom oslavovaním Zoje Kosmodemjanskej, fanatickej stalinistky, ktorá plnila rozkaz č. 428. Ten bol neskôr uznaný za zločinný rozkaz – je to ničenie ruských dedín buď rovno s ľuďmi, alebo je to odsúdenie týchto ľudí na smrť, pretože pobyt vonku na mraze -17˚ C znamená smrť hladom a umrznutím. A títo ľudia sa previnili iba tým, že ich utekajúca stalinská armáda ponechala svojmu osudu nechajúc ich v zóne okupácie.“

„Berúc do úvahy značnú sledovanosť „Echa Moskvy,“ … považujeme dané výroky za napĺňajúce porušenie článku zákona 354.1 Trestného zákona Ruskej federácie (rehabilitácia nacizmu)„ –tvrdí sa v dokumente.

Ako zdôrazňuje Ruská vojensko-historická spoločnosť, Zoja Kosmodemjanská plnila rozkaz Vrchného velenia č. 428, ktorý stanovil úlohu „vyhnať nemecko-fašistických votrelcov zo všetkých osídlených oblastí do zimy a neobývaných priestorov, vyštvať ich zo všetkých príbytkov a teplých obydlí a donútiť ich mrznúť pod holým nebom“. Preto bolo nariadené „ničiť a vypaľovať do tla všetky obývané osídlenia v tyle nemeckých vojsk do hĺbky 40-60 km od frontovej línie a 20-30 km vpravo a vľavo od dopravných ciest.“

RVHS považuje uvedené vyjadrenia Nevzorova „v hanlivo – agresívnej forme s použitím urážlivej lexiky, majúce za cieľ popretie hrdinského činu Kosmodemjanskej a v konečnom dôsledku ich považuje aj za priame zneváženie pamiatky Veľkej vlasteneckej vojny, jej udalostí, účastníkov, veteránov a obetí.“

Autori podania žiadajú Generálnu prokuratúru preveriť „záležitosť vo veci vedomého rozširovania lživých informácií v masmédiách pánom Nevzorovom o aktivitách ZSSR v čase Druhej svetovej vojny“ – a priviesť ho k trestnej zodpovednosti podľa článku 354.1 odseku 2 trestného zákona.

Tento paragraf stanovuje pokutu až do výšky 500 tisíc rubľov, nútené práce v trvaní až 5 rokov, alebo odňatie slobody na rovnaké obdobie.

 

Diagnóza pre liberálov

Hrdinský čin Zoje Kosmodemjanskej nedá liberálom pokoj už dávno. Veľký škandál vypukol už v roku 2016, keď liberálny karikaturista A. Biľžo nazval ruskú hrdinku schizofreničkou. Tento bývalý lekár – psychiater, ktorý je v liberálnej kaviarni populárny pre svoje posmešné karikatúry, uverejnil na svojom portáli The Insider v rubrike „Diagnóza týždňa s doktorom Biľžom“ tento materiál:

„Teraz tu rozpoviem strašnú , poburujúcu záležitosť, ktorá otrasie internetom i mnou samým, no, našťastie, ja som už ďaleko. Čítal som chorobopis Zoje Kosmodemjanskej, ktorý bol uložený v v archíve psychiatrickej liečebne P.P: Kaščenka. Na tejto klinike bola opakovane hospitalizovaná Zoja Kosmodemjanská, ktorá trpela schizofréniou. Vedeli o tom všetci psychiatri, ktorí v tejto nemocnici pracovali, no neskôr bola jej anamnéza stiahnutá. Ale v čase perestrojky začali unikať informácie a príbuzní Kosmodemjanskej sa začali znepokojovať, že toto znevažuje jej pamiatku,“ – písal Biľžo.

„Keď Zoju vyviedli na pódium a chystali sa ju obesiť, ona mlčala, chránila partizánske tajomstvo. V psychiatrii nazývame taký stav „mutizmom“ : ona proste nedokázala rozprávať, po tom, čo upadla do „katatonického šoku spojeného s mutizmom“, kedy sa človek len s ťažkosťami pohybuje, vyzerá meravý a mlčí… Bol to prejav psychickej choroby dlhodobo chorej schizofreničky nie hrdinský čin Zoje Kosmodemjanskej.“

V Biľžovom texte boli mnohí čitatelia otrasení jedným detailom: dnes módnym slovom „pódium“. Ako píše Biľžo, Nemci Zoju vyviedli na „pódium“, ako keby opisoval manekýnku vystupujúcu na súťaži krásy!

Odporné vyhlásenie Biľža vtedy vyvolali naozajstnú búrku hnevu a historici aj experti jednohlasne vyvrátili výmysly ex-psychiatra. „Informácie o tom, že v múzeu existujú dôkazy o hospitalizácii Zoje v liečebni v Kaščenku neexistujú. Čítali sme ten článok a nesúhlasíme s ním. Zoja prekonala meningitídu, no žiadnymi psychické choroby nemala. Sme pohoršení týmto článkom a touto informáciou“ – vyhlásila Oľga Poliaková, riaditeľka múzea Zoji Kosmodemjanskej v podmoskovskej dedine Petriševo. Zároveň vyzvala na vyvodenie trestnej zodpovednosti za ohováranie.

Podlé klebety tohto druhu sa začali o Zoji Kosmodemjanskej šíriť bezprostredne po rozpade ZSSR, kedy liberálna čeliadka začala so zúrivým zvrhávaním z piedestálov všetkých našich hrdinov vojny: Alexandra Matrosova, letca Gastella, 28 Panfilovcov a tak ďalej…

V roku 1991 bol v periodiku Argumenty a fakty uverejnený článok istého Žovtisa pod názvom „Spresnenia ku kanonickej verzii,“ v ktorom autor spochybnil niektoré okolnosti zajatia Zoje. Liberáli sa týchto výmyslov chytili, no a práve teraz ich znova začína rozkrúcať Nevzorov, ktorý je svojimi šialenými rusofóbnymi výrokmi známy už dávno.

 

Slovensko: Pavlik Morozov a Zoja Kosmodemjanská na Kulturblogu

V médiách aj na Slovensku (napríklad tu🙂 sa objavila správa o americkej študentke Helen Dukeovej z Massachusetts, ktorá na jednom z videí z protestu pred Washingtonským Kapitolom 5. januára 2021 spoznala svoju mamu, tetu i strýka a udala ich úradom. Jej príbuzní totiž prišli podporiť tých protestujúcich amerických občanov, ktorí prejavili svoj nesúhlas so zmanipulovanými prezidentskými voľbami. Študentka je nadšenou prívrženkyňou BLM (Na čiernych životoch záleží) a s rodinou mala kvôli tomu dlhodobé spory. Svoje udavačstvo neľutuje, naopak, označuje ho za správny krok.

V relácii „Po stopách pravdy“ na Kulturblogu dňa 15.1.2021 túto udalosť komentoval Ľubo Huďo. Správne zhodnotil jednanie mladej americkej aktivistky ako prejav ľudskej nezrelosti a ako demonštráciu toho, že dievčina nepochopila procesy, ktoré sa odohrávajú v americkej spoločnosti, ale sa bez rozmyslu a slepo pridala na stranu, ktorá je síce v masmédiách hlavného prúdu momentálne „in“, no štát vedie k chaosu. Aby dodal váhu hlúpemu a škodlivému jednaniu Helen, siahol analytik po príklade chybného jednania nezorientovaných, ale zato horlivých mladých ľudí rovno na Slovanský Východ a konkrétne do čias existencie „Ríše zla“ – Stalinského Sovietskeho zväzu. Padlo meno Pavlika Morozova a Zoje Kosmodemjanskej. No dnešná Amerika nie je Rusko zo sovietskych čias.

Nechajme preto teraz bokom dosť nešťastné a nevhodné porovnávanie spoločenskej situácie, ktorá vznikla v Amerike po posledných voľbách a dobou, v ktorej boli zaznamenané skutky Pavlika a Zoje v sovietskom Rusku. Pozrime sa na vhodnosť porovnania konania daných osôb – mladých ľudí.

Konkrétne sa Ľubo Huďo na adresu Kosmodemjanskej vyjadril v relácii takto: „…Zoja Kosmodemjanská – tá zase pálila majetky ľudí, lebo Stalin povedal, aby Nemci nemali kde bývať a už to územie bolo obsadené, už tam boli tí Nemci v tých ruských dedinách a teraz partizáni bojovali proti ním, ale treba všetko zapáliť, aby sa Nemci nemohli zohriať, nemohli sa nikde najesť a vlastne všetko zničíme. A čo tí ľudia, ktorí tam žili a boli to ich hospodárske budovy a boli to ich domy, ja neviem, asi sa mali tiež zahrabať a zomrieť, lebo Stalin mal svoj zadok v teple v Kremli, no a Zoja Kosmodemjanská – fanatička, to išla realizovať. Pálila a ničila ich majetok, no tak sa ľudia naštvali aj s miestnymi, ešte ju udali aj Nemcom, ešte aj fyzicky ju napadali, no a nakoniec bola popravená. Je to hrozné, bola to vojna, ale tiež chorý boľševický mozog a udávanie a ničenie, lebo takto to je, stranícky princíp. A vidieť, že tuto rastie americký dorast, univerzita v Berkeley, všetky tie liberálne mozočky – to sú budúce Zoje Kosmodemjanské…“

 

História hrdinského činu

Pritom história hrdinského činu Zoji je všeobecne známa, aj keď cudzinou platená ruská liberálna čeliadka sa postarala o to, aby bola do priestoru hodená aj alternatívna verzia, ktorej veriť až do roztrhania tela je akoby povinnosťou všetkých moderných a progresívnych mladých ľudí. Dňa 31. októbra 1941 bola členka Komsomolu Zoja Kosmodemjanská zaradená ako dobrovoľníčka do kurzu pre diverzantov. Skupina, do ktorej patrila, utrpela v čase operácií v tyle nepriateľa ťažké straty. Samotná Zoja bola zajatá Nemcami 28. novembra 1941 pri pokuse zapálenia stodoly v dedine Petriševo, kde boli hitlerovci ubytovaní.

Zoja bola podrobená zverskému mučeniu, no svojim katom neposkytla žiadne informácie o spolubojovníkoch, dokonca zatajila aj svoje vlastné meno, nazvúc sa Táňou. Ona bola prvou ženou, ktorej bol udelený titul hrdina Sovietskeho zväzu v rokoch Veľkej vlasteneckej vojny.

Na popravu šlo toto dievča s hrdo zdvihnutou hlavou a vôbec nemlčala „následkom psychického bloku“, ako cynicky luhajú liberáli. Keď Zoju priviedli k šibenici, ktorú oni považujú za „pódium“, 18 – ročné dievča zakričalo: „Občania! Nestojte tu a nepozerajte, ale pomáhajte v boji! Táto moja smrť je môj úspech.“

Nemecký dôstojník sa na ňu zahnal rukou, no ona pokračovala:

„Súdruhovia, víťazstvo bude naše. Nemeckí vojaci, vzdajte sa do zajatia pokiaľ nie je neskoro.“

Nemecký dôstojník nahnevane skríkol, no Zoja odvážne pokračovala:

„Rusko, Sovietsky zväz je neporaziteľné a nebude porazené“.

Potom si sama stúpla na bedňu. Nemec jej začal navliekať slučku a vtom Kosmodemjanská zakričala už so slučkou na krku:

„Mnohých nás povešiate, ale všetkých nás neobesíte. Nás je 170 miliónov. No za mňa sa pomstia naši súdruhovia.“

Takto znie verzia o hrdinke ZSSR, nie o chorej psychopatke.

Zoja Kosmodemjanská
Na snímke Zoja Kosmodemjanská vedená na popravu. Nápis na tabuli „Podpaľač domov“
Cieľ – zničiť národnú identitu

Anglický publicista Albert Axel vo svojej knihe Russia’s Heroes 1941-1945 ( 1. vydanie vo Veľkej Británii v roku 2001) zaradil aj Zoju Kosmodemjanskú medzi ruských hrdinov tejto vojny a venuje jej 11 strán textu. Tento autor opisuje, že v dedine Petriševo boli Nemci ubytovaní po domoch v počte 10 až 15 vojakov na jedno obydlie, kde zabrali všetky izby. Pritom problém, kde bude bývať miestne obyvateľstvo, ktoré v dedine ostalo, si museli obyvatelia dediny vyriešiť sami. Pojem „zemľanka“ je všeobecne známy, nebývali v nich okupanti. Nie je známe, že by partizáni podpaľovali a ničili zemľanky. ZSSR stratil v tejto vojne asi 27 miliónov ľudí, z toho bolo asi 8,6 miliónov vojakov. Ostatok obetí tvoria civilisti. Tento údaj veľmi jasne hovorí o tom, ako sa hitlerovské armády správali k obyvateľstvu, ktoré nestihlo byť evakuované na východ, ale ostalo na okupovaných územiach. Ale Hurvínek a Huďo si predstavujú „válku“ inak…

Z hľadiska legitimity moci, boli roky 1941-1945 v ZSSR jedným veľkým celonárodným referendom o Stalinovi a vedení štátu. Stalin v tomto „plebiscite“ obstál veľmi dobre. Ak by to tak nebolo, túto vojnu by Sovietske Rusko určite nemohlo vyhrať. Dnešní prepisovači dejín to vedia veľmi dobre, hlavný úder sa vedie práve preto proti najvyššiemu vedeniu štátu Sovietov. Nech by papagáji všetkých krajín a všetkých čias kydali na Stalina koľko len chcú, národ bol presvedčený, že najvyšší veliteľ je „náš.“

V súvislosti s komentármi Huďa („…lebo Stalin povedal…“) a nehoráznymi lžami Nevzorova („…zločinný príkaz…“), pozrime sa na historické fakty: Dňa 17. novembra 1941 vyšiel rozkaz č.428 Vrchného veliteľstva so Stalinovým a Šapošnikovovým podpisom, ktorý vojská Červenej armády nazvali jednoduchou vetou: „Vyhnať Nemcov na mráz!“. Práve pod týmto názvom sa tento dokument dodnes spomína v pamätiach a vojensko – historickej literatúre. Okolo tohto rozkazu bol vykonštruovaný liberálny mýtus o krutosti a cynizme Stalina a vrchného velenia, podľa ktorého vraj boli nemilosrdne obetovaní obyvatelia okupovaných území tým, že na nich nahuckali fanatikov – podpaľačov ich príbytkov.

Najzaujímavejšie na celom prípade je to, že 99,9% takýchto kritikov a horlivcov tento rozkaz č.428 v živote nevidelo. A ani im to nevadí.

 

Preto uvádzame jeho plné znenie:

 

O vytvorení osobitných oddielov na ničenie a vypaľovanie usadlostí v tyle nemecko-fašistických vojsk

Mesto Moskva

Skúsenosti posledného mesiaca vojny nám ukázali, že nemecká armáda je nedostatočne prispôsobená k vojne v podmienkach zimy, nemá teplé oblečenie a veľké ťažkosti jej spôsobujú nastupujúce mrazy, kryje sa pred zimou v osídlených oblastiach priliehajúcich do frontovej línie. Nepriateľ vo svojej arogantnej drzosti počítal s tým, že zimu strávi vo vykúrených domoch Moskvy a Leningradu, no toto bolo prekazené operáciami našich vojsk. Na rozsiahlych priestoroch frontových línií sa nemecké vojská stretli s tvrdým odporom našich armádnych zborov, boli nútení prejsť do obrannej pozície a rozmiestniť sa do obývaných obcí pozdĺž ciest do vzdialenosti 20-30 km po obidvoch stranách komunikácií. Nemeckí vojaci väčšinou bývajú v mestách, mestečkách, dedinách v sedliackych domoch, chatách, kôlňach, stodolách bližšie k frontu, pričom štáby nemeckých jednotiek vo väčších osadách a mestách. Skrývajú sa aj v pivničných priestoroch, ktoré využívajú ako kryty pred našim letectvom a delostrelectvom. Sovietske obyvateľstvo týchto obytných zón je obyčajne vyhodené z domu a vysťahované nemeckými okupantmi.

Znemožniť nemeckej armáde usadzovať sa v mestách a dedinách, vyhnať nemeckých okupantov zo všetkých osídlených oblastí na mráz do poľa, vykúriť ich zo všetkých obydlí a teplých útulkov a donútiť ich mrznúť pod otvoreným nebom – toto je naliehavá úloha, od splnenia ktorej vo veľkej miere závisí urýchlenie zničenia nepriateľa a rozprášenie jeho armády.

Hlavný stan vrchného velenia PRIKAZUJE:

Búrať a vypaľovať do tla všetky obývané usadlosti v tyle nemeckých vojsk vo vzdialenosti 40-60 km do línie frontu a na vzdialenosť 20-30 km vpravo i vľavo od ciest a komunikácií.
Do ničenia osídlených oblastí v stanovenom okruhu okamžite nasadiť letectvo, široko využiť delostreleckú a mínometnú paľbu, skupiny rozviedčikov, lyžiarov a partizánske záškodnícke skupiny vybavené fľašami so zápalnou zmesou, granátmi a deštrukčnými zbraňami.

V každom pluku vytvoriť skupiny dobrovoľníkov po 20-30 osôb na vypaľovanie a vyhadzovanie do vzduchu tých obývaných oblastí, v ktorých sa nachádzajú vojská protivníka. Za členov oddielov, aj za ich veliteľov a komisárov navrhovať najodvážnejších a najpevnejších bojovníkov v politicko-morálnom zmysle. Treba im starostlivo vysvetliť ich úlohy a význam tejto akcie pre zničenie nemeckej armády. Najstatočnejších, ktorí sa vyznamenali pri ničení obývaných oblastí kde sa nachádzali nemecké vojská, navrhnúť na štátne vyznamenanie.
V prípade núteného stiahnutia sa našich jednotiek z niektorého z daných sektorov, vyvádzať so sebou sovietske obyvateľstvo a v každom prípade ničiť všetky osídlenia bez výnimky, aby ich nemohol použiť protivník. V prvom rade pre tento cieľ treba využiť v plukoch na to určené skupiny prieskumníkov.
Vojenským radám frontov a jednotlivých armád sa nariaďuje systematicky preverovať, ako sa plnia úlohy ničenia obývaných oblastí vo vyššie naznačenej vzdialenosti od línie frontu. Hlavnému stanu podávať osobitné hlásenie každé 3 dni o tom, koľko a aké osídlené obce boli zničené v predchádzajúcich dňoch a akými prostriedkami sa to dosiahlo.
Hlavný stan Vrchného velenia

J. STALIN

B: ŠAPOŠNIKOV

 

Takto teda vyzerá text „zločineckého“ Rozkazu č. 428. Z neho je jasné, že sa ničili len obývané obce uvedené v predpísanej zóne obrany, nie všetky. Tí vojaci a dôstojníci, či partizánske oddiely, ktoré tento rozkaz plnili, neboli žiadnymi fanatikmi. Kto môže za to, že frontové línie sa tiahli cez tisícky predtým obývaných dedín a miest Sovietskeho zväzu? Veď oporné body vojsk boli často zámerne postavené v blízkostí dedín a osád, kde Nemci bez zimných doplnkov, nepripravení na zimu, prečkávali v teple miestnych obydlí. Pritom neľútostne a cynicky vyháňali miestnych obyvateľov z vlastných domov. Títo sa spravidla chúlili vo vykopaných zemľankách, alebo v ako-tak schopných stodolách a šopách.

Bol to boj na život a smrť a nepriateľ stál pred bránami Moskvy. Preto platili tie najprísnejšie vojenské zákony. Nemci, ktorí prežili toto zimné ťaženie pod Moskvou dostávali medaily, ktoré sami nazývali „mrazeným mäsom“, pretože bordová farba stužky im pripomínala zmrazené mäso. Preto posudzovať vtedajšie udalosti z tepla liberálnej kaviarne či rozhlasového štúdia podľa dnešných kritérií a porovnávať ich s dianím v dnešnej Amerike, je prejavom nepochopenia a tuposti a vyvolávaním zmätku vo vedomí poslucháčov.

A ešte pár slov k ďalšiemu komsomoľskému „fanatikovi.“ Pavlikovi Morozovovi: Verzií jeho príbehu je tiež viac. Sporiť sa o to, ktorý je pravdivý nemá zmysel. No niet nič zvláštneho na tom, že sa mladému človeku nepáčilo, keď niekto na dedine zakopal obilie do zeme a radšej ho nechal zhniť, než aby sa to rozdelilo medzi chudobnejších ľudí pre ktorých bol chlieb vzácnejším, ako je tomu v dnešných časoch. Skúsme kvôli obrazu udalosti vytvoriť fikciu prenesenú do dnešných čias na Slovensku:

…Kde bolo, tam bolo, v hornatej krajine, v dvadsiatom prvom roku dvadsiateho prvého storočia, žil v rodine so svojimi rodičmi chlapec menom Paľko Mrázik. V tých časoch, ako aj po iné roky, začiatkom zimy, aj na jej konci, niektorí ľudia pokašľávali, lebo vtedy bývali v tom kraji obdobia chrípky. Ale v tom roku sa chrípka neliečila tak, ako po iné roky, ani ju tak nenazývali, ale jej dali v cudzích krajinách vymyslené meno a veľa sa o nej hovorilo ako o strašnej chorobe. Paľkov otecko bol riaditeľom veľkého skladu, v ktorom bolo uložené dostatočné množstvo lieku na to, aby sa ukončilo ľudské trápenie, ale z nejakého dôvodu pán riaditeľ tieto lieky držal v sklade uzamknuté na sedem zámkov. Ľudia trpeli. Niektorí si pomáhali tak, že si svoju stravu prilepšovali pastou pre kone, ktorá obsahovala ten liek. I uľútostilo sa nášmu Paľkovi celého národa a tak jedného dňa svojho otca udal a rozhlásil po celej krajine, že jeho vlastný rodič bráni tomu, aby sa národ liečil…

Toľko vymyslený príbeh.

No povedzte, nezbili by ste tohto nehodného syna, ktorý udal vlastných rodičov? Neurobili by ste z neho hanebný príklad pre ďalšie generácie?

Predpokladám, že aj napriek nahustenej kovidovej hystérii by sa tak nestalo a to je dobre.

Tibor Korečko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pandémia okresala tržby kaderníctvam a fitness centrám, maloobchodu tržby výraznejšie neklesli

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia z konca minulého roka viedli k zatvoreniu väčšiny obchodov, reštaurácií a služieb. Prejavilo sa to v poklese tržieb aj v počte vydaných pokladničných dokladov evidovaných v systéme finančnej správy e-kasa. Výrazný výpadok tržieb zaznamenali kaderníctva, fitness centrá a…

Remišová: O podporu zo 459 miliónov € z Fondu na spravodlivú transformáciu sa uchádza už 349 projektov

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   O podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu je obrovský záujem. Až 349 projektových zámerov sa prihlásilo do otvorenej nezáväznej výzvy, ktorú vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Cieľom je na hornej Nitre a v ďalších priemyselných regiónoch zmierniť dopady transformačných zmien,…

Na vstup do Belgicka už nie je pre Slovákov potrebný 72-hodinový negatívny test

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)   Belgicko zaradilo Slovensko s platnosťou od pondelka 10. mája do oranžovej zóny. Na cestujúcich zo Slovenska sa tak už nevzťahujú opatrenia v krajine, ktoré vyžadujú predkladanie 72-hodinového negatívneho výsledku na COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje…

V Iráne sa začala registrácia uchádzačov o prezidentský úrad

0 icon

Teherán 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office)   V Iráne sa v utorok začala registrácia potenciálnych kandidátov prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 18. júna, informovala agentúra AP. Registrácia potrvá štyri dni, dodala agentúra IRNA. Mená zaregistrovaných uchádzačov o prezidentskú funkciu musí potom ešte schváliť Rada strážcov iránskej ústavy, ktorá…

NAKA dnes vypočúva rektorku Akadémie Policajného zboru Luciu Kurilovskú

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Národná kriminálna agentúra (NAKA) dnes ráno začala s výsluchom rektorky Akadémie Policajného zboru Lucie Kurilovskej. Informáciu priniesol spravodajský portál TV Joj Noviny.sk Výsluch má podľa neho súvisieť s prípadom obvinenia bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetána Kučiru. Účasť na výsluchu portálu…

Pre nízku efektivitu prokuratúra zrušila svoju protikorupčnú linku

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na základe rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku zrušila Generálna prokuratúra SR (GP SR) k 1. 5. 2021 svoju protikorupčnú linku. Ako GP SR uvádza na svojej internetovej stránke, dôvodom uvedeného rozhodnutia bola extrémne nízka výsledná efektívnosť protikorupčnej linky „Za necelých deväť rokov od…

Populácia Číny počas dekády stúpla o 72 miliónov, rodinu si však zakladá čoraz menej párov

0 icon

Peking 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Čína uviedla, že jej populácia počas ostatného desaťročia stúpla o 72 miliónov na 1,411 miliardy obyvateľov. Demografický rast v najľudnatejšej krajine sveta sa však spomaľuje, keďže rodinu si zakladá čoraz menej párov Podľa čínskeho Národného štatistického úradu bol počas uplynulej dekády rast počtu…

Sudkyňa ŠTS rozhoduje o väzbe Dušana Kováčika po podaní obžaloby

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   O súdnej väzbe bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika rozhoduje sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Neverejný výsluch a neverejné zasadnutie s obvineným je naplánované od 9.00 h. Dušana Kováčika eskortovali príslušníci policajného pohotovostného útvaru a Zboru väzenskej a justičnej…

NATO by malo reagovať na destabilizujúce aktivity v najbližšom susedstve, uviedla Čaputová

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Zuzana Čaputová)   Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO by mala podľa prezidentky Zuzany Čaputovej reagovať na destabilizačné aktivity v najbližšom susedstve, na dezinformačné kampane a kybernetické aktivity. Hlava štátu to povedala počas online samitu Bukureštskej deviatky (B9), ktorého sa v pondelok 10. mája zúčastnila prostredníctvom online video…

Na podanie jednotnej žiadosti ostáva poľnohospodárom už len niekoľko dní

0 icon

Bratislava 11. mája 2021 (HSP/Foto:MPRV SR)   Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) informuje, že poľnohospodárom ostáva na podanie jednotnej žiadosti na rok 2021 už len niekoľko dní. Termín na podanie je 15. mája. Keďže tento deň pripadne na deň pracovného pokoja, posledným dňom podávania žiadosti bude 17. máj…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Začala sa vo Francúzku celoeurópska občianska vojna proti plánom globalistov na Európsky kalifát ?

0icon

V apríli 2021 napísali generáli vo výslužbe list Macronovi : „Hodina je pokročilá, Francúzsko je v nebezpečenstve, čelí hneď niekoľkým smrteľným hrozbám“ – takéto sú úvodné slová listu, ktorý prezident Macron aj s podpismi obdržal 14. apríla tohto roku. Signatári varujú pred vypuknutím rasových nepokojov a hovoria, že v krajine…

Tony Belohorec

Rusi sa zmietajú v bolestiach. Poďme si do nich kopnúť aj my

0icon

Strávil som analýzou ľudskej povahy takmer celý život a nemyslím si, že existuje ľudské konanie, ktoré by ma prekvapilo, v zmysle - ohúrilo, preto, lebo som sa s ním alebo podobným typom dodnes nestretol. Na druhej strane, je pravda, že mentálne vzruchy dnes ľuďom ubližujú natoľko, že potrebujú terapiu. Ak…

Ivan Lehotský st.

O vlastenectve trochu ináč

0icon

Dennodenne nás naša vláda, „najlepšia“ v histórii, kŕmi hoaxmi (používam jej súčasnú terminológiu) o agresívnom Rusku, o strašnej pandémii, o úžasných perspektívach obnovy štátu, atď. Nepočul som však, že by sa táto skvelá vláda niekedy venovala inej veľkej a potrebnej téme – vlastenectvu. Od roku 2011 je v Organizácii spojených…

Gustáv Murín

Sociálna poisťovňa – fabrika na problémy

0icon

Na úvod treba povedať, že táto dôležitá štátna inštitúcia je masívne prezamestnaná. Len im známym organizačným zauzlením sa podarilo, že v niektorých prípadoch riešia jedného klienta v konkrétnom prípade tri až štyri pracovníčky (vrátane vedúcich), ktoré spolu ale nekomunikujú! Takže pravá ruka netuší, čo robí ľavá a obeťou je občan Slovenska. Ďalšou ich…

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Geniálne nápady, pri ktorých si povieš iba: WOW

0 icon

Dobrý dizajn vždy priťahuje pozornosť. Môžeš ho vidieť pritom vo všetkom, čo nás obklopuje. A vtedy si povieš len: WOW. Množstvo z nich je síce primitívnych, ale v jednoduchosti je krása. Našťastie existujú aj špeciálne príklady dizajnu, ktoré si nebudeš chcieť nechať pre seba a podelíš sa o WOW efekt…

Bomba na svetovej výstave - Kto ju nastražil? 1. časť

0 icon

Prinášame vám ďalšiu minisériu článkov s názvom Bomba na svetovej výstave. Dňa 4. júla 1940 vybuchla v britskom pavilone na svetovej výstave v New Yorku časovaná bomba. V tej dobe Spojené štáty napriek miernemu zlepšeniu ekonomickej situácie vďaka hospodárskej politike F. D. Roosevelta prezývanej Nový údel viazli v kríze, takže prezident pokladal svetovú výstavu za…

TOP10+: Veci, ktoré mala za ZSSR každá domácnosť, no dnes už ich spozná málokto

0 icon

Od kolapsu ZSSR uplynulo takmer 30 rokov. Zdá sa, že za takú dlhú dobu by sa mali veci v našich domovoch vymeniť niekoľkokrát, ale nie. Koľkokrát nájdeš aj ty doma objekty pripomínajúce minulosť zapatrošené v skrinkách alebo u babky v dome? Pre dospelých aj obyčajný pohľad na tieto veci môže…

TOP10: Ako vyzerajú produkty skôr, ako si ich kúpiš? 2. časť

0 icon

Coca-Cola predáva každý deň viac ako 1,9 miliardy porcií v 200 rôznych krajinách, a napriek tomu pred výrobou nevyzerá ako nápoj, ktorý kupujeme v obchode. Existuje veľa ikonických výrobkov vyrobených z ingrediencií, o ktorých by sme možno nikdy nepomysleli, že sa používajú na tieto produkty. Napríklad lak na nechty je len kúsok látky z bavlny pred spracovaním 6.…

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Vo svete IT

YouTube chce sprostredkovať cudzojazyčný obsah v rodnom jazyku diváka. Ako to chce dosiahnuť?

0 icon

YouTube server je v súčasnosti najväčším video serverom na svete, kde nájdeme videá od výmyslu sveta. Od vtipných videí, cez vzdelávacie, až po rôzne recenzie, či zaujímavosti. Má to však jeden háčik, ktorým je jazyková bariéra. Mnohé kvalitné videá sú totiž dostupné len v natívnom jazyku tvorcov obsahu, čo je…

AnTuTu aktualizovalo rebríček najvýkonnejších smartfónov. Má prekvapivého víťaza. Ako ste dopadli vy?

0 icon

Spoločnosť AnTuTu len niekoľko dní dozadu aktualizovala čínsky rebríček najvýkonnejších smartfónov. Mnohí z nás očakávali, že sa na jeho čelo postaví zariadenie Mi 11 Ultra. Nestalo sa tak. Spoločnosť Xiaomi aj napriek neúspechu Mi 11, mala dôvod na radosť. Rebríček totiž ovládol smartfón Black Shark4 Pro. Najnovšie AnTuTu aktualizovalo globálny…

Skylab je jedinou vesmírnou stanicou, ktorá dostala pokutu: Ako sa jej to podarilo?

0 icon

Vesmírna stanica Skylab bola prvým projektom orbitálnej stanice americkej NASA, ktorá odštartovala zo zeme 14. mája 1973, hovorí YouTube kanál SciShow Space. Celá stanica bola v skutočnosti raketový booster rakety Saturn IV-B, ktorý bol prerobený tak, aby mohli vo vnútri žiť astronauti. V tej dobe ale stanica poskytovala oveľa viac miesta…

Vedci zaznamenali obrovský záblesk od susednej hviezdy: Čo to znamená pre život na planéte Proxima b?

0 icon

Hviezda Proxima Centauri je najbližšou hviezdou pri Slnku, vo vzdialenosti približne 4 svetelné roky, píše portál Scitech Daily. Hviezda je pod pozorovaním vedcov, pretože okolo nej obieha planéta, ktorá je len o trošku väčšia, ako naša Zem. Nazýva sa Proxima b a nachádza sa v obývateľnej zóne okolo hviezdy. Keď…

WhatsApp: „Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby, tak vám účet neodstránime“. Kde je však háčik?

0 icon

15. máj sa nezastaviteľne blíži a spolu s príchodom tohto dátumu, používatelia služby WhatsApp musia potvrdiť nové podmienky používanie. Tie v mnohých prípadoch vzbudzujú vášne. Dôvodom je, že služba chce zbierať údaje, ktoré budú môcť byť následne spracovávané a využité napríklad na lepšie cielenie reklamy. Treba však dodať, že ide…

Armádny Magazín

Izrael zlikvidoval jedného z vodcov Hamasu pri raketových útokoch v pásme Gazy

0 icon

Palestína, 11.máj 2021 (AM) – Panarabské noviny informovali, že jeden z vodcov Hamasu, respektíve jeho pridruženého militantného krídla, zomrel. Počet obetí ostreľovania sa stále zvyšuje. Hnutie Hamas ovláda pásmo Gazy. V dôsledku raketového bombardovania izraelskej armády bol eliminovaný jeden z

Vojaci v liste podporili generálov varujúcich pred rozpadom Francúzska

0 icon

Francúzsko, 11.máj 2021 (AM) –  Slúžiaci francúzski vojaci v otvorenom liste podporili vyhlásenie svojich predchodcov, ktorí písali o "rozpade" krajiny. Portál Valeurs actuelles publikoval list, pod ktorým je podpísaných viac ako 40 tisíc ľudí. &

„Je to druh povzbudenia pre ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny“. Vojaci USA zahajujú manévre na balkáne

0 icon

Bosna, 11.máj 2021 (AM) –  Cvičenie „Swift Response 21“ ozbrojených síl USA a Bosny a Hercegoviny sa uskutoční od 17. mája do 2. júna na cvičiskách Manjaca a Glamoc a na letisku Dubrava. Bolo to oznámené na tlačovej konferencii v Manjaci. Na týchto cvičiskách v Bosne a Hercegovine sa údajne začali rozmiestňovať americkí…

Analytik Satanovskij: Z Ameriky zostane málo

0 icon

Rusko, 11.máj 2021 (AM) –  Politológ Jevgenij Satanovskij dal predpoveď keď analyzoval najnovšie vyhlásenia amerických predstaviteľov o Kryme. „Z Ameriky zostane málo,“ zdôraznil politológ.   Jevgenij Satanovskij komentoval ďalšie vyhlásenie „amerických úradov“ o potrebe „poskytnúť Krym Ukrajine“. Na začiatok, ako sám Satanovskij uviedol, sa n

Veľká Británia začala falšovať dejiny 2. svetovej vojny už na jar 1945

0 icon

Veľká Británia, 11.máj 2021 (AM) –  Už pred koncom 2. sv. vojny nasadila cenzúru na informácie o víťazstvách Červenej armády a o rozhodujúcej úlohe Sovietskeho zväzu na rozdrvení hitlerovského Nemecka.   Potvrdzujú to aj nedávno odtajnené archívne dokumenty, konkrétne šifrovka zo 7. 5. 1945 odoslaná z Káhiry do Moskvy vynikajúcim

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali