Uviedol, že tézy o vyrovnanom rozpočte sú súčasťou Programového vyhlásenia vlády (PVV). “Lenže to sme spisovali ešte na začiatku pandémie. Keby sme ho písali o dva týždne neskôr, tá veta tam nie je. Teraz sme v hlbokej recesii.”
“Každý príčetný ekonóm vie, že dosahovať vyrovnaný rozpočet v takomto období by bolo bláznovstvo. Naším cieľom je odkladať si zdroje v dobrých časoch na horšie časy a súčasne smerovať k vyrovnanému rozpočtu. Dá sa to dosiahnuť napríklad tým, že zavedieme systém výdavkových stropov. V tomto volebnom období však vyrovnaný rozpočet nie je možné dosiahnuť.”
Eduard Heger odhaduje deficit štátneho rozpočtu 11,58 percenta HDP. “Ale až budúci rok presne ukáže, aký bude, lebo nevieme s istotou povedať, ako bude vyzerať druhá polovica roka. Budúci rok by však malo hospodárstvo rásť a práve aj od dosiahnutej úrovne HDP závisí, či sa s dlhom dostaneme nad, alebo pod 60 percent. Tiež bude dôležité, čo urobí Európska komisia. Teda či nechá vypnuté kontrolné mechanizmy a bude odporúčať krajinám investovať.”
Minister financií povedal, že súčasná vláda chce priniesť novú kultúru a chce pracovať pre ľudí od začiatku. Zdôraznil, že všetky rezorty dostali za úlohu ušetriť 10 % na strane výdavkov. “Nerobíme to ako predchádzajúca garnitúra, ktorá sa viezla na ekonomickej vlne rastu celej Európy a súčasne potichu zdaňovala. Potľapkávali vás po pleci a zo zadného vrecka vám vytiahli peniaze cez poistnú daň či bankový odvod.”
“Už teraz sa ministri snažia zrušiť nevýhodné zmluvy a šetria, kde sa dá, ale tie záväzné úspory vo výške 10 percent začnú platiť na budúci rok. Povedzme si na rovinu, štát má čo robiť, aby sa zlepšil v produktivite a v efektivite. A to dosiahneme len tak, že zmeníme procesy, dosiahneme to isté množstvo s menším počtom ľudí alebo dokážeme s tým istým počtom ľudí urobiť viac,” vyhlásil pre Pravdu.
Heger sa v rozhovore vyhol odpovedí na otázku, či tento rok budú vyplatené 13. dôchodky vo forme, akú schválila na konci volebného obdobia bývalá vláda.