Harun Hodžič: Počas celej doby obliehania Sarajeva som bol neustále hladný

Harun Hodžič: Počas celej doby obliehania Sarajeva som bol neustále hladný

Sarajevo/Bratislava 21. novembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Počas vojnévého konfliktu mal Harun Hodžič 20 rokov a velil jednému z plukov bosnianskej armády

Tri roky bol každý deň neustále hladný. “Nie preto, že by nebol dostatok stravy, ale zo strachu, že vás hocikedy zastrelí snajper, alebo vám granát odtrhne ruku alebo nohu,” takto si na obliehanie Sarajeva počas vojny v Bosne a Hercegovine od mája 1992 až do Daytonskej zmluvy v novembri 1995 spomína Harun Hodžič.

Reklama
Na snímke sprievodca v múzeu tunela slobody Harun Hodžič a veterán vojny
Na snímke sprievodca v múzeu tunela slobody Harun Hodžič a veterán vojny

Stačilo podľa neho vyjsť cez tajný tunel zo Sarajeva do časti, ktorú kontrolovala bosnianska armáda a už len pocit slobody postačoval na to, aby sa nasýtil. “Stačilo sa na jedlo iba pozrieť a už ste neboli hladní,” opísal svoje pocity. Tunel, ktorý je dodnes prístupný, dostal preto príznačný názov – Tunel slobody. “Vtedy nám dodával nádej a silu,” uviedol Harun.

V tej dobe mal 20 rokov a velil jednému z plukov bosnianskej armády. Tá bojovala proti srbským jednotkám, ktoré obkľúčili Sarajevo. Trikrát ho zranili. Do armády vstúpil dobrovoľne. “Vtedy nešlo o vek. Kto sa na to cítil, išiel bojovať,” poznamenal.

Reklama

Ako priblížil, po obsadení Sarajeva z mesta zmizli potraviny, lieky, zásoby aj munícia. “Obyvatelia nemali nič, tak prišli s nápadom vykopať tunel,” vysvetlil Harun s tým, že na ňom pracovali štyri mesiace a štyri dni spolu s bosnianskou armádou a baníkmi. Viedol pod letiskom, ktoré kontrolovali sily mierovej operácie OSN v Bosne a Hercegovine (UNPROFOR). Spájal časť Dobriňa s Butmirom, ktorý kontrolovali Bosniaci.

Na letisko sa dovážala humanitárna pomoc, napríklad aj konzervy, ktoré zostali ešte z čias vietnamskej vojny. “Mal som 20 rokov a jedol som jedlo, ktoré bolo staršie ako ja,” dodal Harun.

Aj takéto plechovky sú v múzeu Tunel slobody, ktoré sídli v starom dome rodiny Kolárovcov v sarajevskej časti Butmir blízko letiska. Jeho pivnica slúžila ako vchod do tunela. Dodnes na ňom vidno stopy po streľbe.

Harun v súčasnosti sprevádza návštevníkov múzea. Z 800 metrov je sprístupnených iba 25 metrov, zvyšok, ako povedal, čaká na lepšie časy, aby sa tiež mohol využívať pre turistov. Vysoký je asi 1,5 metra a široký zhruba jeden meter. Pri jeho kopaní sa vynieslo okolo 2800 metrov kubických zeminy.

Vybudovali sa tam železné koľaje, aby sa na vozíkoch mohli prevážať zásoby, lieky, zranení aj mŕtvi. “Bol to jediný vchod do Sarajeva,” podčiarkol Harun. Rovnako slúžil na prepravu nafty a komunikáciu, keďže tam bol telefónny kábel.

Reklama

Spomína si na dva problémy, ktoré vznikli pri jeho kopaní. Jedným z nich bola vysoká podzemná voda, ktorá mohla vystúpiť aj do výšky pásu, a druhým kvalita vzduchu. Tunel nemal ventiláciu, preto bolo treba nosiť masky.

Od júla 1993, kedy sa začal využívať, až do Daytonu ním podľa neho oboma smermi prešli zhruba tri milióny ľudí. Po podpísaní mierovej dohody 21. novembra 1995 v mestečku Dayton v Spojených štátoch sa prestal používať. Predmetnou dohodou sa skončila vojna v Bosne a Hercegovine.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali