Na rokovania s dvadsaťosmičkou pricestoval do Bruselu aj gruzínsky minister obrany Mindia Janelidze. Jens Stoltenberg pripomenul, že spojenci vytvorili expertný tým, ktorý pomáha Gruzínsku s obrannými reformami a rovnako pripravil aj plán na vytvorenie spoločného výcvikového a školiaceho strediska v Tbilisi, hlavnom meste Gruzínska. To by mohlo začať fungovať už ku koncu tohto roku a malo by slúžiť nielen gruzínskym ozbrojeným zložkám, ale taktiež aj štátom NATO a ďalším partnerským krajinám.
Zároveň šéf NATO ocenil aktivitu Gruzínska v zahraničných misiách aliancie a Európskej únie. Gruzínsko má napríklad v súčasnosti druhý najpočetnejší kontingent v aliančnej misii v Afganistanu. „Gruzínsko urobilo významný pokrok od summitu v Bukurešti a priblížilo sa k NATO vďaka ambicióznym reformám,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov.
Mimochodom, Gruzínsko sa usiluje o pozvánku ku vstupu do Severoatlantickej aliancie už dlhé roky. Spolu s Macedónskom, Bosnou a Hercegovinou a Čiernou Horou dostalo už v roku 2008 prísľub, že sa raz členským štátom stane. Niektoré štáty sa však obávajú reakcie Ruska v prípade, keby aliancia udelila kaukazskej republike pozvánku k prijatiu. Ministri NATO včera zasa vyzvali Rusko, aby sa zrieklo uznania dvoch, podľa nich, gruzínskych separatistických republík – Abcházska a Severného Osetska a stiahlo z oblasti vojakov.
eu