Podčiarkol, že podľa informácií, ktoré má, Gruzíncom prisľúbili „zárobok“ po 5 tisíc dolárov. Alexander Gorošinskij prezradil, že má k dispozícii aj 2 reálnych svedkov (na rozdiel od tých, ktorých majú ukrajinskí vyšetrovatelia), dvoch občanov Gruzínska – Kobu Nergadzeho a Alexandra Revazašviliho, ktorí boli v zostave komanda snajperov, ktoré vraždilo na Majdane. Títo dvaja však tvrdia, že nestrieľali, a preto sú ochotní svedčiť…
Tvrdia, že z Gruzínska na Ukrajinu poslali skupinu 50 snajperov, ktorých rozdelili na 5 menších skupín. Všetky rozmiestnili v rôznych budovách, každá mala svojho veliteľa a každá mala v inom čase začať paľbu. Gruzínci porozprávali, že vlastne nejaké konkrétne „terče“ pre nich neurčili: snajperi mali strieľať na ľudí v skupinách, aby bolo vidieť „výsledky ich práce“, aby všetko to dezorientovalo a rozbesnilo účastníkov udalostí na Majdane, aby vypukol chaos a masová hystéria.
Obaja prízvukovali, že síce boli súčasťou jednej takej skupiny, ale zbrane nepoužili, nezúčastnili sa na vraždení, a preto sa neboja vypovedať – nemajú ruky od krvi. Porozprávali, že iní snajperi strieľali na demonštrantov a na policajtov, aby ich poštvali proti sebe. Prezradili, že v radoch snajperov neboli iba Gruzínci, ale aj občania pobaltských republík a dokonca aj Ukrajinci, ktorí vlastne strieľali na svojich…
Už o 3 dni, 15. novembra, poslanec ukrajinského parlamentu Vadim Rabinovič v televíznej relácii kanálu NewsOne priamo obvinil Michaila Saakašviliho, že je zapletený do vraždenia ľudí na Majdane a povedal, že tiež má dôkazy, ako aj ukrajinský advokát Gorošinskij. Citoval výroky generála gruzínskej armády, bývalého veliteľa bataliónu Avaza (Leopard) Tristana Citelašviliho, ktorý ešte na jar r. 2014 v rozhovore pre gruzínsku tlačovú agentúru Gruzinform priamo obvinil z vrážd demonštrantov na Majdane exprezidenta Michaila Saakašviliho.
Vtedy Citelašvili tvrdil, že Saakašvili do Kyjeva poslal minimálne štyroch snajperov – provokatérov, ktorí mali za úlohu vraždiť a vyvolávať chaos a nevraživosť medzi policajtmi a demonštrantami. Prezradil, že títo snajperi sú bývalými príslušníkmi bezpečnostných jednotiek a ich skupine údajne velil Gija Baramidze a Givi Targamadze, ktorých v Rusku označili za „odborníkov, ktorí organizujú oranžové revolúcie“… Neskôr Citelašvili pre médiá porozprával, že Saakašvili na Ukrajine pripravoval vlastnú „gardu“, s ktorou si mienil vrátiť moc v Gruzínsku.
Ale predsa najzaujímavejšie svedectvá a aj svedkov dokázal získať advokát Alexander Gorošinskij. Prezradil, že svedkov, dvoch občanov Gruzínska – Kobu Nergadzeho a Alexandra Revazašviliho – našiel po tom, ako ich spolu s ďalším ich krajanom Zalogiom Kvarateskeliom videl na záberoch vo scénach talianskeho filmu – vyšetrovania, ktorý sa vysielal na talianskom internetovom portálu Gli Occhi Della Guerra.
Dvaja Gruzínci porozprávali, že s pomocou veliteľa „Gruzínskej légie“ Mamuku Mamulašviliho sa dostali do Kyjevu, kde ich školil bývalý americký dôstojník. Povedali, že členovia ich skupiny – Gruzínci a žoldnieri z iných krajín sa rozmiestnili v dvoch budovách – v konzervatóriu a hoteli Ukrajina. Centrálne námestie Kyjevu mali ako na dlani…
Zalogi Kvarateskelia pre talianskych novinárov povedal: „Ukrajinské povstanie r. 2013 sa podobalo na „Revolúciu ruží“ v Gruzínsku. Pracovali sme podľa toho istého scenára.“ Ďalšie svedkovia, ktorí prehovorili v talianskom filme, hovorili, že tesne predtým, ako niekto začal strieľať na demonštrantov a policajtov, do hotela Ukrajina, kde sa nachádzali snajperi – žoldnieri, dopravili veľké množstvo zbraní.
Koba Nergadze tvrdil, že zbrane dopravili ukrajinskí politici a aktivisti Euromajdanu – Vladimír Parasjuk a Sergej Pašinskij a ďalší dvaja muži, ktorých nepoznal a preto nemohol povedať ich mená. Priamo obvinil veliteľa Mamuku Mamuašviliho, že práve ten rozkázal snajperom strieľať na ľudí. Vysvetlil, že sa nedá spoliehať na predčasné prezidentské voľby, a preto treba uskutočniť štátny prevrat v krajine.
Michail Saakašvili na tieto obvinenia reagoval a film premietaný na talianskom portáli označil za provokáciu. „Informáciu o gruzínskej stope vrážd na Majdane zverejnili na kanále Berlusconiho veľkého kamaráta, Putina. Agenti FSB túto tému pripravovali už dávnejšie. Ruská propaganda sa domnieva, že Ukrajina je v súčasnosti veľmi slabá a podobné správy by nás mali rozoštvať a oslabiť,“ vyhlásil gruzínsky exprezident.
O ďalších verziách vraždenia na Majdane a prvých súdnych procesoch v tejto súvislosti sa dozviete zajtra v záverečnej časti tohto miniseriálu.
Eugen Rusnák