Bratislava 16. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)
Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbreg vyrazila v stredu na dvojtýždňovú plavbu jachtou z anglického Plymouthu do New Yorku, kde sa má zúčastniť na konferencii o klimatických zmenách. Greta si ako dopravný prostriedok zvolila jachtu namiesto lietadla, keďže využívanie lietadiel podľa vedcov produkuje obrovskú uhlíkovú stopu. Skúsený moreplavec Rudolf Krautschneider si ale myslí, že je to skôr naopak. Keby každý plával na jachte, akou pláva ona, následky sú katastrofálne, informuje portál iDnes.cz
Gretu na plavbe sprevádzajú jej otec a švédsky dokumentarista Nathan Grossman. Plavidlo Malizia II, ktoré pôvodne postavili na jachtárske preteky okolo sveta, vyrába elektrinu pomocou solárnych panelov a podvodných turbín.
Na jachte nie je kuchyňa, každý spí na malej posteli, ktorá sa dá v prípade problémov na mori utesniť pritiahnutím k stene, a namiesto WC je v zadnej časti plavidla umiestnené vedro s nápisom “len na hovienka” (Poo’s Only Please). Cesta je naplánovaná na dva týždne. Greta si kvôli plavbe vzala dokonca rok voľna v škole.
Podľa skúseného moreplavca Rudolfa Krautschneidera sa ale pri výrobe jachty, ktorou sa mladá aktivistka plaví, spotrebuje omnoho viac emisií než pri výrobe auta.
“Už výroba dakronových plachiet je úplne neekologická, “povedal pre iDnes.cz Krautschneider. “Jachta navyše musí mať motor, bez neho by ste ani nevyplávala z prístavu. A akonáhle máte motor, máte odpad, “dodáva muž, ktorý postavil niekoľko lodí a plavil sa po všetkých moriach.
“Cez Atlantik lieta veľa ľudí ročne a keby všetci išli na tej lodi, na ktorej ide ona, zničili by tisíckrát viac prírody ako keď letia lietadlom. Keby sadla do drevenej veslice a plávala na druhú stranu, tak ešte budiž,” skritizoval mladú aktivistku Krautschneider.
Ekoaktivisti škodia životnému prostrediu viac ako ostatní
Nad správaním ekoaktivistov sa pozastavil aj český sociológ Petr Hampl. Podľa jeho názoru by protestujúci za klímu mali v prvom rade dosiahnuť také vedomosti matematiky, fyziky, biológie a chémie, aby boli schopní pochopiť základy problematiky. “Dnes mladí ľudia protestujú, bez toho aby mali potuchy, čo chcú a proti čomu vystupujú.
Kým si svoje znalosti nedoplnia, bude pokračovať trend, kedy presadzujú opatrenia, ktoré životnému prostrediu škodia a kedy sú natoľko nevzdelaní a hlúpi, že to nedokážu pochopiť. Stačí pripomenúť primiešavanie olejov do benzínu, podpora elektromobilov, solárne panely v strednej Európe a – ako sa v poslednej dobe ukazuje – aj vegetariánstvo.
Ekologicky zameraní ľudia dnes škodia životnému prostrediu viac ako ostatní. Ale obávam sa, že im na tom vlastne nezáleží. Jediné, na čom im záleží, je ísť s módnym trendom” (viac v článku).
Aktivistka Greta
Greta si získala celosvetovú pozornosť prvýkrát v auguste minulého roka, keď sama so svojím transparentom protestovala v čase školského vyučovania pred švédskym parlamentom. A vďaka tomu sa stala tvárou pravidelných protestov s názvom Piatky za budúcnosť, ktorých sa zúčastňujú na úkor vyučovania, tisícky študentov po celom svete.
Jej úsilie v boji za lepšiu klímu podporili viaceré známe osobnosti, politici i pápež František. Na jej spôsob prezentácie poukazujú mnohí kritici.
Nad jej protestmi sa pozastavila aj slovenská poslankyňa Zuzana Zimenová (SaS) ktorá upozornila, s akou ľahkosťou si Gréta v mene záchrany planéty mieša priority a povzbudzuje mladých, aby zahodili vzdelávanie.
Poslankyňa tiež postrehla, že jedna z účastníčok berlínskeho protestu niesla transparent s textom “klimatická kríza nebude čakať, kým zmaturujem”. “Naozaj? Klimatické zmeny vyžadujú v dlhodobom horizonte sofistikované riešenia,” vysvetľuje a pýta sa, prečo sa rovnako vášnivo neprotestuje aj proti nekvalitnému vzdelávaniu.
Dôsledky nekvalitného vzdelania sú totiž podľa Zimenovej rovnako hrozivé ako klimatické zmeny (viac v článku).