Analytička Globsecu Dominika Hajdu si myslí, že inklináciu k „strednej ceste“ môžno u mladých pozorovať naprieč celou strednou Európou a u mladých môže byť spôsobená viacerými faktormi. „V prvom rade si mladí ľudia prestávajú spájať západ s demokraciou a slobodou. Je to tým, že väčšinu svojho života už prežívali v demokracii a nezažili bipolárne rozdelenie Európy na východ a západ,“ uviedla.
Takmer tri štvrtiny mladých Slovákov by hlasovali za zotrvanie Slovenska v EÚ. Odborníčka vysvetlila, že to tak nie je len z dôvodu ekonomických výhod. „Pozitívnym signálom je, že mladí si EÚ neasociujú iba s ekonomickými výhodami, ale aj s hodnotami ako je solidarita, spolupráca a demokracia,“ uviedla Katarína Klingová a dodala, že aj v rámci V4 by v prípadnom referende hlasovalo 7 z 10 mladých ľudí za zotrvanie v EÚ.
USA majú na Slovensku najhorší imidž spomedzi krajín V4, 28 percent mladých Slovákov vníma túto krajinu pozitívne. V porovnaní s Českou republikou (44%) alebo Poľskom (65%) je to výrazne menej. Naopak Rusko vnímajú pozitívnejšie, čo uviedlo 30 percent mladých Slovákov. Rusko považujú mladí za väčšiu bezpečnostnú hrozbu než USA.
Organizácia Globsec sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami. Organizuje jednu z piatich najväčších bezpečnostných konferencií na svete, ktorá má za sebou už 14 ročníkov. Doteraz sa na nej zúčastnili tisícky hostí vrátane niekdajšieho britského premiéra Davida Camerona, bývalej ministerky zahraničných vecí USA československého pôvodu Madeleine Albright a pravidelne naň prichádzajú aj prezidenti, premiéri či ministri zahraničných vecí rôznych krajín.